dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Piwnica, robić czy nie robić w moim przypadku

    Wiem że tematów podobnych jest mnóstwo ale jednak każda budowa to trochę co innego i chciałbym poznać opinię co poradzilibyście moim przypadku a ja nakreślę sytuację.

    Planuje budować się niemal na wierzchołku górki ok. 400mnpm. Grunt to glina z kamieniami nieprzepuszczalna. Działkę pd budowę mam lekko pochyloną, patrząć wzdłuż osi długiej domu jakieś 12m jedna część będzie o ok. 60-80cm wyżej od drugiej.
    Odwierty geologiczne robili mi w grudniu po tym jak stopniały pierwsze niemałe śniegi i poziom wód gruntowych był wysoki ok. 1m poniżej poziomu terenu, ale jaki miał być o tej porze roku Natomiast w lecie okresie suszy wyschła mi studnia głębokości 7m, no może 50l na dobę mi się tam wody zbierało.
    Piwnicy potrzebuję na różne instalacje, hydrofor, stacje uzdatniania wody, ewentualnie w przyszłości pompę ciepła i różne technologie przyszłości, w domu szkoda na to miejsca a działka która mam jest dość wąska.
    Gość od fundamentów mówi że całą piwnicę można zrobić laną betonem W8 i powinno być ok. Dodam też że oczywiście do tego planowany jest pełny drenaż opaskowy. Ukształtowanie terenu mam takie ze na działce sąsiadującej (mojej) mam ostry spadek terenu i wodę z drenażu można odprowadzić właśnie na tą działkę grawitacyjnie, w zależności od tego jak długi wykop na sąsiedniej działce się zrobi mogę odprowadzić wodę na powierzchnię nawet 10m poniżej poziomu ław fundamentowych planowanego domu.
    Z kolei projektant ze wzgledu na wysoki poziom wód gruntowych bardzo bardzo odradza, poza tym mówi że koszty będą astronomiczne. Nie mam doświadczenia ile to teraz kosztuje, piwnica ma mieć coś koło 90m2 ale jak bym się zmieści w 200tys zł. z całą piwnicą robotami ziemnymi, drenażami, betonem stalą itp to byłoby jeszcze do przełknięcia.
    Orientacyjny kosztorys wychodzi mi taki:
    100m3 betonu w8 - ok. 36tys zł. u mnie
    8t stali - pewnie też koło 36tys
    robota - gość za robotę z funadamentami chce około 40tys (wykop , ściany, strop, izolacja, dren).
    Do tego jeszcze pewnie masa różnych mniejszych rzeczy, ale najdroższe rzeczy wymieniłem wyżej, może się zmieszczę z budżetem.
    Tylko czy jest sens sie na to decydować? I czy zmieszczę się w budżecie?
    Ostatnio edytowane przez sztyga20 ; 25-02-2023 o 07:15

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Jeśli zrobisz wydajny drenaż, to, zwłaszcza gdy dom stoi bliżej szczytu wzniesienia, nie powinno być problemu. Jednak piwnica to duże koszta - nie jestem już na bieżąco z cenami, ale mam podobny dom (choć nieco większy spadek, u mnie 1,5m na długości domu) i 8 lat temu dorzuciłem do piwnicy pod połową domu jakieś 90-100k, licząc ze schodami i wykończeniem (mam gładzie i normalną podłogę, standard niższy mieszkalny, że tak powiem). Pod całym domem byłoby ze 150k lekko licząc. Duży w tym udział był betonu, stali i robocizny, więc myślę, że dzisiaj możesz spokojnie koszta pomnożyć razy dwa. Jeśli naprawdę potrzebujesz tej przestrzeni, to rób, ale przy tak małym spadku ja bym powiększył mimo wszystko dom. Powierzchnia na kondygnacjach naziemnych jest zawsze lepsza, z wielu powodów (nie masz osobnej kondygnacji, nie marnujesz miejsca na schody, nie masz wilgoci z kondensacji w piwnicy (to ZAWSZE będzie problem w piwnicy) itd itp.

  3. #3

    Domyślnie

    Budżet przedstawiałem dla stanu surowego 0 piwnicy, wykończenia to jeszcze odległa przyszłość Wiem że nadziemna jest wygodniejsza ale też nie bardzo jest tu pole manewru żeby nie zrobić z domu nieforemnej długiej kiszki bo też względy estetyczne sa ważne.

  4. #4

    Domyślnie

    Robić piwnice!
    jakie masz warunki zabudowy? Piwnica czasem moze wysatwac ponad poziom gruntu.
    Nie wiem skad biezecie takie ceny za samą piwnice, jak liczyłem to piwnica 80m2 wychodzi jakies 30-35 tyz materiałami i robocizna. Oczywiscie bez drenazu.

    Jak W8 to bedziesz robił białą wannę?
    Sciany nosne wewnetrzne nie musza byc wylewane, mozesz dac murowane z pustaków , lub pustaków zalewowych, zaoszczedzisz na betonie i zbrojeniu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie rób piwnicy pod domem. Zrób poza obrysem (przynajmniej części ogrzewanej) - może być zupełnie oddzielona albo pod garażem czy tarasem odizolowana termicznie od fundamentów i z własną wentylacją grawitacyjną.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak projektant mówi, żeby nie robić, to nie robić. Jak to mówią, woda jest cierpliwa i prędzej czy później do środka wejdzie. Tak się składa, że w ostatni weekend odwiedziłem opolskie obejrzeć kilka domów na sprzedaż. Tam poziom wód jest generalnie wysoko. Domy dzieliły się na mokre i jeszcze suche. Piwnice zalewane okresowo, pomimo wszelkich odwodnień, izolacji itd. Budowanie piwnicy w takich warunkach to walka z przyrodą. Jak ktoś chce i ma kasę, to może podjąć wyzwanie, ale ja bym odpuścił.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Robić - niezależnie od kosztów szybko będziesz czerpał z niej korzyści. Może nie zaraz pod całym domem - ale pod 1/2 lub 1/3 pod pomieszczeniami technicznymi( w jednym zrobić schody do piwnicy) teraz gdybym budował raz jeszcze zrobiłbym na 100% bez najmniejszego zastanowienie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    Robić piwnice!
    jakie masz warunki zabudowy? Piwnica czasem moze wysatwac ponad poziom gruntu.
    Nie wiem skad biezecie takie ceny za samą piwnice, jak liczyłem to piwnica 80m2 wychodzi jakies 30-35 tyz materiałami i robocizna. Oczywiscie bez drenazu.
    Jeśli chcesz mieć piwnicę w gliniastym terenie, w standardzie mieszkalnym, w domu postawionym na małym spadku terenu (czyli podnosimy ściany fundamentowe o dwa metry), to już lata temu kwota, którą podajesz, była nierealną mrzonką. Mówię to jako osoba, która to wybudowała i wie, ile wydała dodatkowo. Sama ciężka izolacja przeciwwodna i drenaż kosztowały -dziesiąt tysięcy - nie mam przy sobie notatek, to nie napiszę dokładnie, ale byłą to pięciocyfrowa kwota.

    Za te pieniądze zapewnisz tę przestrzeń na dwóch nadziemnych kondygnacjach.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zrobiłem i jestem zadowolony, ale koszt dobrze wykonanej piwnicy jest bardzo wysoki. Koszt podany przez kolegę nieogarniam to jakiś żart.
    Pamiętaj o koszcie szalunków, jeśli będziesz robił lane ściany. Czy wykonawca to wliczył? Na ile dni? Dużo czasu schodzi na układnie i na zdejmowanie i ewentualnie kilka dni z betonem. Realnie może to wszystko zająć minimum około tygodnia.
    Ja robiłem piwnicę na płycie fundamentowej (także mam glinę), a Ty masz w planie ławy, tak?
    W8 to mit. Każdy beton podciąga kapilarnie, jeden wolniej, a drugi szybciej. Jeżeli chcesz spać spokojnie przez resztę życia, to tylko masy KMB. Można je nakładać samemu, trzeba to robić dokładnie. Wykonawcy, jeśli nie są pilnowani, idą na skróty i cały koszt na masę może zniweczyć niedbałość wykonawcy.
    Masa również na ławach, pod ścianami piwnicy!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja zrobiłem i jestem zadowolony, ale koszt dobrze wykonanej piwnicy jest bardzo wysoki. Koszt podany przez kolegę nieogarniam to jakiś żart.
    Pamiętaj o koszcie szalunków, jeśli będziesz robił lane ściany. Czy wykonawca to wliczył? Na ile dni? Dużo czasu schodzi na układnie i na zdejmowanie i ewentualnie kilka dni z betonem. Realnie może to wszystko zająć minimum około tygodnia.
    Ja robiłem piwnicę na płycie fundamentowej (także mam glinę), a Ty masz w planie ławy, tak?
    W8 to mit. Każdy beton podciąga kapilarnie, jeden wolniej, a drugi szybciej. Jeżeli chcesz spać spokojnie przez resztę życia, to tylko masy KMB. Można je nakładać samemu, trzeba to robić dokładnie. Wykonawcy, jeśli nie są pilnowani, idą na skróty i cały koszt na masę może zniweczyć niedbałość wykonawcy.
    Masa również na ławach, pod ścianami piwnicy!
    koszt szalunku to ok 2 zł za metr kwadratowy z transportem, w czym jest problem? Podana przezemnie cena jest na podłozu suchym, dlatego uzyłem skrótu "bez drenażu".
    Jak lac fundamenty na głebokosc 1,2m to stwierdziłem, ze jak trochę dołoze do koparki, dolicze materiał na kolejny metr wysokości sciany i zapłacę za robocizne to mam piwnicę.

  11. #11

    Domyślnie

    Zamiast betonu W8 warto zamówić W12, raczej cena nie powinna być dużo wyższa. Ponadto moim zdaniem można zastanowić się nad płytą fundamentową aby całość stanowiła jednolitą konstrukcję (fundament i ściany piwnicy). Drenaż powinien być dobrze wykonany tak aby się przez okres eksploatacji budynku (100 lat?) nie zamulił. Oczywiście powinny zostać wykonane studzienki rewizyjne. Musi być też w stanie odprowadzić wodę nawet w przypadku intensywnych ulew. Ponadto moim zdaniem należy zrobić dobrą izolację przeciwwodną poziomą oraz pionową. Bardzo ważne jest aby wykonać ją starannie, czyli inwestor musi być na budowie (lub ktoś w jego imieniu) i dokładnie wszystko sprawdzić. Generalnie jakieś zaniedbanie na etapie budowy piwnicy później może oznaczać duże koszty wykonania poprawek zwłaszcza gdy wokół domu będzie wyłożona kostka itd.

    Piwnica moim zdaniem fajna rzecz. Natomiast jeśli warunki zabudowy/MPZP na to pozwala to moim zdaniem lepszym pomysłem będzie dodatkowa kondygnacja nadziemna.

  12. #12

    Domyślnie

    Widzę że zdania podzielone, bardzo chciałbym tą piwnicę ale trochę mnie to przeraża. W tym tygodniu po stopieniu śniegów wodę mam coś na 30cm głębokości, Pomierzyłem jeszcze poziomy dokładniej, z wyższej strony domu będzie około 100-120cm nad poziomem gruntu. A możejednak zrezygnować z pełnego popiwniczenia i zrobić częsciowe pod "wyższą" częscią domu? To czego się obawiam to to że może to być wcale nie mniej roboty i więcej problemów z uszczelnieniem, drenowaniem tego wszystkiego ale tak mi podpowiada tylko intuicja, budowlańcem nie jestem ani nie mam doświadczenia w tych sprawach.
    Wody napierającej z boku jakoś bardzo się nie boję, można dać ten beton hydrauliczny, masę KMB (na średnią warstwę po dzisiejszych cenach wyliczyłem koło 5tys zł), ponoć można na nią kleić styropian to odpadnie koszt kleju do styropianu, drenaż ław porządny z wyprowadzeniem grawitacyjnym, a żwirem można podsypać aż do poziomu gruntu w razie potrzeby. bardziej boje się wody napierającej "od dołu" bo potrafię wyobrazić sobie ze woda jakoś przez skomplikowany uklad warstw wodonośnych ominie ławy od spodu i będzie próbowała wydostać się na środku powierzchni.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Widzę że zdania podzielone, bardzo chciałbym tą piwnicę ale trochę mnie to przeraża. W tym tygodniu po stopieniu śniegów wodę mam coś na 30cm głębokości, Pomierzyłem jeszcze poziomy dokładniej, z wyższej strony domu będzie około 100-120cm nad poziomem gruntu. A możejednak zrezygnować z pełnego popiwniczenia i zrobić częsciowe pod "wyższą" częscią domu? To czego się obawiam to to że może to być wcale nie mniej roboty i więcej problemów z uszczelnieniem, drenowaniem tego wszystkiego ale tak mi podpowiada tylko intuicja, budowlańcem nie jestem ani nie mam doświadczenia w tych sprawach.
    Wody napierającej z boku jakoś bardzo się nie boję, można dać ten beton hydrauliczny, masę KMB (na średnią warstwę po dzisiejszych cenach wyliczyłem koło 5tys zł), ponoć można na nią kleić styropian to odpadnie koszt kleju do styropianu, drenaż ław porządny z wyprowadzeniem grawitacyjnym, a żwirem można podsypać aż do poziomu gruntu w razie potrzeby. bardziej boje się wody napierającej "od dołu" bo potrafię wyobrazić sobie ze woda jakoś przez skomplikowany uklad warstw wodonośnych ominie ławy od spodu i będzie próbowała wydostać się na środku powierzchni.
    Dlatego musisz cały chudy beton w piwnicy pokryć porządną warstwą izolacji przeciwwodnej, musi to być połączone z izolacją ław. Robotnicy zrobią Ci to z dziurkami, nieszczelnościami, opierdzielisz pięć razy, a potem i tak znajdziesz dziurki i będziesz zam poprawiał. Raczej wszystko popłynie do drenażu, ale też mam wizję wybijającego "źródełka" na środku piwnicy, które nie zdrenuje się do drenażu bo będą jakieś skały itd. No, u mnie obawy się się na razie nie ziściły. Choć poziom wód gruntowych zdecydowanie opadł w ostatnich latach, sąsiedzi widzą po studniach. Gdyby był taki jak 30 lat temu, to byłoby słabo.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    bardziej boje się wody napierającej "od dołu" bo potrafię wyobrazić sobie ze woda jakoś przez skomplikowany uklad warstw wodonośnych ominie ławy od spodu i będzie próbowała wydostać się na środku powierzchni.
    Zwróć się do projektanta o przeprojektowania na płytę fundamentową. Pod pytą zrób beton podkładowy, a na nim masa KMB. Jeśli będzie dobrze zrobione, również połączenie hydroizolacji poziomej z pionową, to wysoki poziom wód gruntowych nie zagrozi piwnicy.

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, długo się wahałem ale wahadło niespodziewanie przechyliło się na stronę aby piwnicy nie robić, trudna smutna decyzja bo o piwnicy marzyłem, ale może była to moja fanaberia. Miejsca na działce mam bardzo dużo, dodatkowo niemały garaż, postanowiłem za zaoszczędzone pieniądze na piwnicy zainwestować w pompę ciepła i użytkowe poddasze w garażu (na moja jaskinię), mam nadzieję że nie będę żałował. Pozdrawiam.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Tak z ciekawości: na jaką kwotę oszacowałeś tę piwnicę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17

    Domyślnie

    beton (440zl/m3) 40 000zł
    stal 30kg/m2 czyli 8t (5000zł/tona) 40 000zł
    styropian 10cm styrodur 60zł/m2 12000zł
    żwir na drenaż 1000zł (studzienki, rury) 5000zł
    lekka przeciwwilgociowa Izohan WM 5000zł
    robota 40000zł
    Tak trochę na oko, do tego pewnie mnóstwo rzeczy których nie policzyłem + problemy których trudno się spodziewać, 200000zł trzeba pewnie żeby o tym poważnie myśleć, jak nie wiecej.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie lepiej byłoby murować piwnicę z bloczków, ale przyłożyć się do izolacji przeciw wodnej, np dać papę podwójnie? Izohan ma takie systemy, a tutaj Izohan WM??? Tak czy inaczej moja piwnica jest za darmo jak patrzę na te ceny
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Tak trochę na oko, do tego pewnie mnóstwo rzeczy których nie policzyłem + problemy których trudno się spodziewać, 200000zł trzeba pewnie żeby o tym poważnie myśleć, jak nie wiecej.
    To liczysz piwnicę wolnostojącą? A nie o ile droższe będzie zrobienie piwnicy zamiast zwykłych fundamentów zasypanych w środku?

    Samo zrobienie piwnicy pod domem aż tak drogie nie jest. Za to ma sporo wad użytkowych (jak ocieplisz ją, to nie masz tam typowo piwnicznych warunków, jak wolnostojącej ziemiance). Komplikuje termoizolację i wentylację.

  20. #20

    Domyślnie

    Nie jako wolnostojącą, miała być pod domem, wiem że trzeba od tego odjąć to co i tak trzeba włożyć w lanie i ocieplanie fundamentów tak czy owak aby wyszedł koszt samej piwnicy. Nie powiem, cały czas mi jest żal że zrezygnowałem ale w rodzinie to tą piwnicę chciałem tylko ja a komplikacji sporo, m.in kopanie we fliszu karpackim i problemy ze złapaniem spadku odpływu kanalizacyjnego (chciałem mieć tam coś w rodzaju dodatkowej łazienki)
    . Piwniczkę ziemiankę akurat mam na działce, z łamanego piaskowca która stała przy starym drewnianym domu, kończę ją właśnie własnymi siłami remontować, pędzić trunki i trzymać wino będzie gdzie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony