dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Post Rekuperator na zewnątrz mieszkania.

    Witam.

    Jestem nowy i nie mam bladego pojęcia o rekuperacji.
    Czy jest możliwość zamontowania małej centrali na zewnątrz mieszkania. Pomysł powstał z tego że nie mogę zamontować 3 rekuperatorów naściennych z racji układu mieszkania. Dodam że chodzi o mieszkanie 2 poziomowe i centrala by była na balkonie skąd krótkimi odcinkami kanałów można wentylować prawie każde pomieszczenie. Pytanie czy to mam sens.? Niestety większość firm robi rekuperację w domach wolnostojących i nie mam skąd wziąć jakiejś opinii/rady.
    Dziękuję za odpowiedz.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Teoretycznie jest to możliwe, ale najpierw zobacz filmiki na YT ile to miejsca zajmuje, bo oprócz reku są jeszcze skrzynki rozprężne, kanały i wszystko w gruuubej izolacji być musi.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz, rozumiem że kanały które będą w domu i cała reszta to też muszą być w izolacji. ? Plan jest taki że centrala na balkonie potem od razu przebicie do mieszkania i stamtąd rozprowadzenie kanałów. Pytanie czy centrala musi być jakoś specjalnie zaizolowana bo teoretycznie będzie w skrzynce na zadaszonym balkonie. Ale może znajdę firmę która wpadnie i zobaczy. Dzięki jeszcze raz.

  4. #4

    Domyślnie

    Ludzie mają problemy z jednostkami na nieocieplonym poddaszu, a Ty chcesz to dać na balkon?
    Zapomnij od razu o tym pomyśle. Musiałbyś to zaizolować 20-30cm styropianu z każdej strony i zapewnić źródło ciepła (np. grzałka) jak w iglo.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeden problem to jest ocieplenie jednostki i dochodzących kanałów. Przy rekuperatorze na polu straty będą duże i cały zysk z rekuperacji zostanie zmarnowany. Większy problem jest z tym, że w rekuperatorze wykrapla się woda. Jeśli zamarznie to rozwali wymiennik ciepła. Producent zawsze podaje temperaturę w jakiej urządzenie może pracować. Przeważnie jest to minimum +5 °C lub +8 °C. Nie spotkałem rekuperatora, który może pracować w temperaturze ujemnej, co nie znaczy że takich nie ma.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paskuda78 Zobacz post
    Pytanie czy to mam sens.?
    Nie ma najmniejszego sensu, straty pokryją zyski wiec cała instalacja się nie sprawdzi.
    Zainstaluj klimatyzację MultiSplit będziesz bardziej zadowolony, a koszty będą porównywalne jeśli nie niższe.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Hmm... Zanim zdecydowałem się zrobić WM u siebie, sporo podróżowałem by zobaczyć jak to wygląda w DE i NL. Ponieważ w byłym DDR widziałem dwa rekuperatory na zewnątrz, pozwolę sobie powtórzyć - teoretycznie jest to możliwe.
    Jeden reku był w murowanej dobudówce 1mx1,5m ocieplonej 15cm styro a drugi w mniejszej konstrukcji drewno/OSB nad dużym gankiem, ocieplony 25cm wełny. żadnych grzejników nie zauważyłem by tam były a działało kilka sezonów
    Nie wiemy jakie możliwości techniczne (wielkość balkonu czy możliwość podłączenia grzejnika ) ma pytający i czy mieszka w Suwałkach czy Szczecinie (temperatury) a od razu skreślamy mu temat?
    Klima do wentylacji??
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi widzę teraz że pomysł raczej trudny w realizacji. Jeśli tak robić obudować rekuperator to połowę balkonu stracę. Ogólnie nie zależy mi na ogrzewaniu mieszkania a na skutecznej wentylacji i pozbyciu się wilgoci. Rekuperator był jakąś opcją. Niestety budowa tego bloku była w myśl zasady że więcej piachu wyjeżdżało niż wjeżdżało. Niestety z jednej strony mieszkania mam pustostan a z drugiej zapewne kiepskie ocieplenie bloku... Posiadam nawiewniki w oknach, często wentylujemy mieszkanie, odpalam od czasu do czasu osuszacz powietrza a mimo wszystko grzyb. Niestety przy 2 dzieci to człowiek wszystkiego się łapie. A nie wiem czy mnie będzie stać na zerwanie tynku i położenie izolacji i pytanie czy coś to zmieni... Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi warto rozmawiać jak to mówią.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    289

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna nie jest tożsama z rekuperacją, choć obecnie to przeważnie idzie w parze.
    Wyobrażam sobie, że jednostka wentylacyjna jest znacznie mniejsza od rekuperatora, bo w zasadzie tylko wentylatory i filtry, odpada całkiem spory wymiennik ciepła.
    Nie wiem jak to dokładnie wygląda i jest zrobione, ale mam znajomego z domem budowanym ok 10 lat temu i ma WM bez rekuperacji, więc może nie warto jeszcze rezygnować z pomysłu.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Nie wiem jak to dokładnie wygląda i jest zrobione, ale mam znajomego z domem budowanym ok 10 lat temu i ma WM bez rekuperacji, więc może nie warto jeszcze rezygnować z pomysłu.
    A pamiętasz skąd bierze powietrze które "wydmucha" z domu?
    Wentylację mechaniczną ma prawie każdy kto posiada okap kuchenny z odprowadzeniem powietrza do wentylacji lub na zewnątrz przez ścianę tylko to powietrze trzeba skądś wziąć? najczęściej z nawiewników okiennych , lub wychłodzonego kanału wentylacji grawitacyjnej(często z WC od sąsiada jeśli w bloku wielorodzinnym)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11

    Domyślnie

    Oczywiście że tak.
    Wszystkie przemysłowe centrale wentylacyjne stoją na dachu i mają izolację 50 lub 100 mm wełny.
    Tobie potrzebna jest mała jednostka, więc nawet po dociepleniu nie będzie problemu
    Grunt to dobra ( szczelna izolacja) centrali i kanałów nawiewna wywiewnych.
    Oraz centrala bez odpływu wody (wymiennik ERV lub rotor)
    Czerpnie i wyrzutnie zrobił bym zintegrowaną, tak jak się to robi np we Szwecji
    https://www.swegon.com/siteassets/5-...t=576&mode=min

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony