dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Temat: Korozja stali

  1. #1

    Domyślnie Korozja stali

    Dzień dobry, piszę do was z zapytaniem i taką myślą na temat korozji stali zbrojeniowej.. czy jeżeli załóżmy spartolona była otulina zbrojenia ław fundamentowych i to zbrojenie z czasem skoroduje, wiadomo, że najpierw skoroduje zbrojenie dolne to czy ta korozja może pójść po strzemionach wskutek czego skorodują również pręty górne w ławie ? Z zbrojenia ław wychodzą również startery słupów, to czy wgl jest to możliwe, że taka korozja zostanie wciągnięta również w zbrojenie słupów a następnie stropu ? Jestem ciekaw, czy taka sytuacja jest wgl możliwa, czy z przyczyn braku tlenu trwałoby to dziesięciolecia. Przeważnie mówi się, że od braku otuliny skoroduje zbrojenie ławy a właśnie ciekaw jestem jak to jest z tymi starterami. Pozdrawiam i czekam na sensową odpowiedź

  2. #2

    Domyślnie

    pociągnie taą korozje do gniazdek w ścianach, a potem to słup po słupie i skorodują elektrownie

  3. #3

    Domyślnie

    Przepraszam, ale zadałem normalne pytanie z ciekawości.. dużo ludzi ma spaprane sprawy związane z otuliną zbrojenia i jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce.

  4. #4

    Domyślnie

    Sorry, ale nie dożyjesz momentu dojścia korozji do parteru... także daj na luz

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Korozja nie pójdzie po strzemionach w górę.
    Po innych elementach też nie pójdzie.
    Za mała dolna otulina... a jest chudy beton pod spodem ław fundamentowych?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Stal koroduje w żelbecie tylko wtedy gdy Ph spada i zanika alkaliczne środowisko.
    Dzieje się to naturalnie bo beton ulega karbonatyzacji upraszczając sytuacje do schamtycznej rekcji Ca(OH)2 +CO2-> CaCO3 +H2O
    Weglan (CaCO3) ma większa objętość i jest trudno rozpuszczalny zamyka wiec pory w betonie i karbonatyzacja (zobojętnianie) spowalnia chroniąc strukturę betonu przed dalsza degradacje (dziej się to latami) Jak dołożysz stal w strefie skarbontyzowanej (cienka otulina lub brak otuliny) to niskie pH nie zapobiegnie korozji stali bo w skarbonatyzoanej strefie jest tylko lekko alkaiczne a powstała "rdza" ma dużą objętość wieksz niż stal, wyeiera ogromne ciśnienie co powoduje degradacje kompozytu żelbetowego. Proces ten jednak nie dzieje sie nagle i balkony tarasy przy grubościach płty od 8-15 cm niszczone są dziesiątkami lat. Wiec w fundamencie gdzie masz m3 betonu karbonatyzacja i degradacja struktury będzie trwała zdecydowanie dłużej. Sprzyja jej kwaśne środowisko, chlorki, sole mineralne wilgoć zawarte w gruncie.

    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 01-03-2023 o 09:21

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Korozja stali zbrojeniowej przy uszkodzonej zewnętrznej krawędzi betony to jednak inny przypadek niż korozja dolnego zbrojenia ławy fundamentowej.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Korozja stali zbrojeniowej przy uszkodzonej zewnętrznej krawędzi betony to jednak inny przypadek niż korozja dolnego zbrojenia ławy fundamentowej.
    Zgadzam się klasa eskpozycji dla balkonu tarasu to XF3, XC4 a dla fundamentu XC1 lub XC2 i tu wymagania dla betonu są nawet mniejsze niż dla balkonu bo dochodzi przemrażanie .
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 01-03-2023 o 20:52

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli z tego co zrozumiałem Panowie, korozja z zbrojenia ław nie pójdzie dalej w górę a korozja pręta który wystaje gdzieś założymy ze słupa czy balkonu może przenieść się dalej ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Korozja ze zbrojenia nie pójdzie w górę.
    Skorodowany pręt który wystaje w górę trochę oczyścisz z rdzy i będzie dobrze.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Na szczęście kacperbrys nie ma problemu korozji balkonu.
    Na filmie zbrojenie nie jest skorodowane
    3:04 "Preparat BOLIX AKO nałuż .... "
    Fajny filmik.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Na szczęście kacperbrys nie ma problemu korozji balkonu.
    Na filmie zbrojenie nie jest skorodowane
    3:04 "Preparat BOLIX AKO nałuż .... "
    Fajny filmik.
    Pokaz lepszy

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Napisałem, że fajny filmik to co ma lepszego pokazać?
    Jesteś związany z BOLIX'EM?

    Chyba nie chwyciłeś:
    "Preparat BOLIX AKO nałóż ... " taka jest poprawna pisownia.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Nie jestem w żaden sposób związany z BOLIX ani żadną firmą z branży chemii budowlanej.
    Choć byłem na ich kilku szkoleniach, w tym w Izbie inżynierów, ale byłem tez wielokrotnie na szkoleniach Atlasa, Sopro, Mapei, Rockwool i innych.

    Co do teksów w filmie to jeśli pracowałeś kiedyś w dużej firmie (a wiem to z autopsji sowiej i żony) to jest w nich zawsze taki dział marketingu odpowiedzialny zapewne i za ten film. To jeden z niewielu na YT merytorycznie poprawnych filmów dotyczących tematyki reprofilacji ubytków w żelbecie pokazujących to kompleksowo, a że marketing maja słaby, może nie maja WORADa albo autokorekta niebyła włączona to nie moja sprawa. Jak oglądam tego typu firmy to ostatnią rzeczą na która zwróciłbym uwagę jest pisownia ale denerwujące są te banery co chwile zasłaniające obraz.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 02-03-2023 o 06:32

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Potwierdzam - film dobry.
    Nie widziałem żadnych banerów zasłaniających obraz.

    Ortografia i gramatyka to była w szkole podstawowej i nie jest do tego potrzebny Word.
    Brak Worda i autokorekty nie jest usprawiedliwieniem
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17

    Domyślnie

    No dobrze Panowie, ale wracając do tematu… czyli jak rozumiem, korozji prętów z ławy fundamentowej nie wciągnie wyżej, a załóżmy, jak wystaje np pręt ze stropu i jak skoroduje to już gorzej i może się rozejść po reszcie zbrojenia ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał kacperbrys Zobacz post
    No dobrze Panowie, ale wracając do tematu… czyli jak rozumiem, korozji prętów z ławy fundamentowej nie wciągnie wyżej, a załóżmy, jak wystaje np pręt ze stropu i jak skoroduje to już gorzej i może się rozejść po reszcie zbrojenia ?
    W jaki sposób "pręt wystaje ze stropu" ??
    Nie ma otuliny czy jest tzw. wytykiem do kontynuacji... ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19

    Domyślnie

    Miałem za dużo wypuszczonych starterów słupów ze stropu do wieńca i je obciąłem na równo ze stropem i zostały takie no widoczne końcowi drutów w betonie… albo w niektórych miejscach była za mała otulina i lekko widać strzemię.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Lekko odkuj po bokach i zamaluj te widoczne końcówki obciętych prętów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony