dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Pytania techniczne dot. wzmocnienia więźby

    Mam kilka pytań technicznych dot. więźby (wydzielone z wczorajszego wątku).

    Dom 10-letni, stojący w otwartym terenie (w okresie jesienno-zimowym bywają wiatry dochodzące do 120 km/h).
    Dach dwuspadowy z lukarną. Nachylenie połaci ok. 40 stopni. Dachówka betonowa.
    W okresie bardzo silnego wiatru pojawiają się "pajączki" na ścianach działowych i karton-gipsowych sufitach.
    Aby to zminimalizować, chciałbym wzmocnić więźbę.

    Mam dostęp do poddasza, więc jestem w stanie co nieco sprawdzić od kalenicy do wysokości płatwi pośredniej.

    Dach wykonany jest w następuący sposób:
    1. krokwie "główne" o przekroju 8x18 rozstawione co 120 cm
    2. pomiędzy ww. krokwiami, wstawiono krokwie o mniejszym przekroju ok. 5x18, z dwóch kawałków drewna, łączonych na zakładkę na płatwi pośredniej (14x14), co łącznie skutkuje krokwiami rozstawionymi co ok. 60cm.
    3. każda płatew pośrednia oparta jest na ścianach szczytowych i 2 słupach wymurowanych z silikatu / cegły i przenoszących obciążenie na ściany nośne.
    4. krokwie "główne" mają kleszcze / jętki dwugałęziowe 6x18, które na końcach skręcone są na jedną szpilkę M12 + gwoździe
    5. do połączenia krokwi z płatwią zastosowano tylko gwoździe krokwiaki
    6. brak przewiązek pomiędzy kleszczami (sukcesywnie dodaję)

    Pytania:
    1. czy płatew powinna być przymocowana do wymurowanych słupów? Jeśli tak, czy opcja ze szpilką M12 ze stali 10.9 i kotwą chemiczną będzie dobra? (musiałbym wiercić adapterem kątowym bez udaru a żywica z kotwy będzie też wypełniać część drewnianą)
    2. czy jest właściwe, jeśli kleszcze "pływają" niezależnie od płatwi (załączam zdjęcie), czy też te elementy pownny być połączone? Czy można to w jakiś sposób wykonać po fakcie (kątowniki?)
    3. zauważyłem, że krokwiaki rozłupują płatew (zdjęcie) - dokładam powoli złącza / katowniki. Czy wystarczy, jeśli zastosuję kilka wkrętów pełnogwintowych fi 6 / 8 (np. z łbem cylindrycznym) w celu wzmocnienia drewna wokół tych miejsc?
    4. wydaje mi się, że jedna szpilka M12 łącząca kleszcze do krokwi moze być niewystarczająco sztywna - czy byłoby celowe dodanie symetrycznie jeszcze dwóch wkrętów ciesielskich fi 10 z zachowniem odstępów między otworami i od krawędzi drewna?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1699081681874.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	466863   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1699081708965.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	466864  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał szmaks Zobacz post
    Dach wykonany jest w następuący sposób:
    1. krokwie "główne" o przekroju 8x18 rozstawione co 120 cm
    2. pomiędzy ww. krokwiami, wstawiono krokwie o mniejszym przekroju ok. 5x18, z dwóch kawałków drewna, łączonych na zakładkę na płatwi pośredniej (14x14), co łącznie skutkuje krokwiami rozstawionymi co ok. 60cm.
    Wydaje mi się że trzeba po kolei rozłożyć ten dach na czynniki pierwsze.

    Ja już pierwszego zdania nie rozumiem. Dlaczego są jakieś dwa rodzaje krokwi? Co to są głowne i dlaczego sa jakieś pośrednie łaczone? Czy to wszystko jest zgodne z projektem?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony