dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Question Mocowanie do elewacji z kamienia

    Dzień dobry,

    Mam elewację częściowo wykonaną z kamienia naturalnego (łupek) klejonego do styropianu 20cm. Potrzebuję zamontować na tej ścianie lampkę oraz sygnalizator od alarmu. Zastanawiam się jak to najlepiej zrobić. Elementy są lekkie (ok. 0,5kg), więc mógłbym zastosować plastikowe kołki do styropianu typu "ślimak". Mają one jednak dużą średnicę, więc musiałbym wykonać w kamieniu otwory, przez które przejdą kołki. Kołek w miejscu, w którym przechodzi przez kamień nie będzie niczym podparty, więc obawiam się, że nie będzie się dobrze trzymał. Alternatywą są kołki typu "ebolt", ale wiercenie przez styropian aż do muru żeby zamocować element o masie 0,5kg wydaje mi się przesadą. Ktoś może był w podobnej sytuacji i może coś doradzić?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Takie elementy mocuj do samego łupka. Jeśli się oriętujesz i masz zmysł co może być dobre to patrz za kołkami ślimakowymi do płyt rygips lub te do płyt rygipsowych które pęcznieją za materiałem (łupkiem) albo coś krótkiego z systemu Fischera,
    U mnie co prawda elewacja normalna ale dwie warstwy siatki z klejem i tynk tworzą na powierzchni twardą powłokę więc kołki do styropianu w ogóle się nie sprawdziły, natomiast są kołki nie rozszerzane które powinny być lepsze:

    https://allegro.pl/oferta/kolki-slim...CABEgJkqPD_BwE

    Co prawda średnica także jest 25 - 27mm więc wiercąc w samym łupku mogą się sprawdzić.
    Ponadto stosując normalny kołek wiercąc otwór w łupku i styropianie możesz wstrzyknąć tam chemię z kotwy i dopiero wsadzić normalny kołek rozporowy.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-03-2023 o 07:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony