dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nordjp

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-034
    Posty
    3

    Domyślnie Jeden właściciel - dwie działki - odległości zabudowy ?

    Witam serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem tego forum, więc serdecznie pozdrawiam stałych forumowiczów. Mam nadzieję, że znajdę tutaj ciekawe porady, interesujące zagadnienia i sposoby na rozwiązywanie problemów, z jakimi mamy do czynienia przy okazji budowy. Mam nadzieję , że i ja będę mógł pomóc Wam w tym zakresie.

    Nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na moje pytanie, chociaż ona wydaje się logiczna i oczywista. Jednak logika swoje, a prawo swoje.
    A zatem :
    posiadam grunt na którym są dwie działki które uzyskały warunki zabudowy pozwalające na budowę na każdej z nich budynku mieszkalnego. Na jednej z nich postawiłem dom. Chciałbym do tego domu dobudować oranżerię ( na zgłoszenie), po wybudowaniu której odległość ściany oranżerii do granicy rozdzielającej moje działki wyniesie 2 metry.
    Pytanie : czy w takim wypadku, nie obowiązują mnie odległości zabudowy od granicy działek, skoro jestem ich właścicielem ?

  2. #2

    Domyślnie

    Generalnie obowiązują. Nie wiem, czy oranżeria jest "budynkiem" w sensie Prawa Budowlanego, bo jeśli jest "budowlą", to zupełnie inne zasady. Natomiast w Twoim przypadku rozwiązanie jest proste. Do pozwolenia na budowę określasz działkę budowlaną, która może składać się z jednej lub wielu działek ewidencyjnych. Składasz do pozwolenia na budowę obie te działki jako jedną działkę objętą terenem inwestycji i na zewnątrz od tej działki budowlanej określasz odległości od granic. To co jest w środku nie jest ważne. Stwierdzasz, że masz prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane na obydwu działkach, co jest zgodne z prawdą. No i jeszcze pytanie co pisze MPZP, bo być może zezwala na inne odległości.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Oranżeria jako ogród zimowy jeśli będzie do 35m2 to nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia.
    W przypadku gdy ogród będzie integralną częścią budynku to musi być oddalony 4m od granicy . Ograniczeń jako takich z budową 2m od granicy nie widzę ponieważ obie działki są Twoje.
    O ile działka sąsiednia jest na sprzedaż to problem z takim założeniem jest jednak taki ze budując ją 2m od granicy w związku z przepisami przeciwpożarowymi fundujesz przyszłemu właścicielowi ograniczenia z posadowieniem budynku a także w pewnym sensie i sobie obniżając cenę owej działki.
    Poza tym jest możliwa budowa oranżerii nawet 1,5 od granicy ale wymaga zgody sąsiada, a więc Twojej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    W naszym ..... szklarnie oznacza się na mapie cienką linią zamkniętą i podpisuje się i.b. = inna budowla. Jest to obiekt kubaturowy, trwale związany z gruntem i zmierzyć trzeba Jak to traktuje nadzór budowlany, nie wiem.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nordjp

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-034
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedzi. Nie istnieje MPZP dla tego obszaru, warunki zabudowy jakie mam na te działki, określają jedynie wymaganą odległość 6 metrów granicy działek od drogi gminnej. Przydomowa oranżeria( ogród zimowy) pełniąca przy okazji rolę zadaszonego tarasu nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie, które aktualnie uzupełniam o szkice i rysunki, bo takie dostałem postanowienie o uzupełnieniu wniosku. I oczywiście wymagana jest aktualna mapa geodezyjna, na której mam nanieść planowany obiekt wraz z wymiarami i odległościami od granic działki. Stąd właśnie moje wątpliwości odnośnie granic.
    Pozdrawiam serdecznie.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak do tej oranzerii bedzie bezposrednie wejscie z domu to jest to część budynku i obowiązują przepisy jak dla budynków mieszkalnych....

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nordjp

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-034
    Posty
    3

    Domyślnie

    Lew2 : zgłoszenie zrobiłem jak sugerowałeś. Po tygodniu od zgłoszenia Starostwo odezwało się do mnie telefonicznie, zwracając uwagę że źle określiłem odległość rozbudowy do granicy działki, podając jak sugerowałeś, odległość do granicy na zewnątrz mojej sąsiedniej działki. W rozmowie użyłem logicznych argumentów które mi podpowiedziałeś. Urzędniczka stwierdziła że odda temat do decyzji naczelnika, a gdy decyzja będzie nie korzystna dla mnie, to mogę się odwołać. Brakuje mi podstawy prawnej do obrony swoich argumentów, nie znalazłem nic na ten temat w Prawie Budowlanym. Może ktoś z forumowiczów przecierał szlak z podobnym zagadnieniem ?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Tu słów kilka, choć to temat rzeka:
    https://www.prawo.pl/biznes/pojecie-...na,149087.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony