dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 62
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Napiszę Ci jaką drogą ja poszedłem i sam zdecydujesz czy Ci się podoba.
    ...
    Aby zwiększyć moc systemu dokupiłem następne 3 sztuki Multiplusa-II 48/3000 i połączyłem równolegle do już zainstalowanych.
    Podwoiłem w ten sposób moc systemu. Zwiększyłem też pojemność magazyny dokupując drugie 10 kWh w identycznych, jak poprzednie, celach Winstona.
    Tu się zastanawiałem nad wymaganiami co do systemu. Victron, wiadomo, wszystko można i zawsze, ale:

    pojechałeś po bandzie z tymi sześcioma multiplusa, tzn. pewnie nie celowo, ale ostatecznie czy nie lepiej było na etapie planowania jednak podłączyć jeden inwerter o powiedzmy 3 razy większej mocy, ale 1f? Musiałeś mieć 3 fazy od razu czy moze lepiej było tak dobrać architekturę system, żeby moc zwiększać ilością faz a nie dokładaniem tych urządzeń w każdej fazie? Jak to widzisz dziś?

    Jak być dziś miał wiedzę, że będzie drugi dom i się cofnął w czasie, to jakby wyglądała ta instalacja?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    podałem Ci na tacy taką listę. u góry
    ok, DZIĘKI. Wezmę wymóg certyfikacji polskich urzędasów pod uwagę
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tu się zastanawiałem nad wymaganiami co do systemu. Victron, wiadomo, wszystko można i zawsze, ale:

    pojechałeś po bandzie z tymi sześcioma multiplusa, tzn. pewnie nie celowo, ale ostatecznie czy nie lepiej było na etapie planowania jednak podłączyć jeden inwerter o powiedzmy 3 razy większej mocy, ale 1f? Musiałeś mieć 3 fazy od razu czy moze lepiej było tak dobrać architekturę system, żeby moc zwiększać ilością faz a nie dokładaniem tych urządzeń w każdej fazie? Jak to widzisz dziś?

    Jak być dziś miał wiedzę, że będzie drugi dom i się cofnął w czasie, to jakby wyglądała ta instalacja?
    3 fazy potrzebowałem od początku bo moja PC i pompa głębinowa w studni są 3-fazowe.
    Również nie chciało mi się grzebać w rozdzielnicy i przekładać obciążenia na fazę która będzie zabezpieczona OFF-gridem.
    Łatwiej było zrobić system 3-fazowy.
    Kiedy instalowałem pierwsze MP-II nie myślałem że będę budował drugi budynek mieszkalny na działce.
    Jeśli od początku nie potrzebujesz zasilania 3-fazowego w OFF-gridzie to zacznij od jednego inwertera i małego magazynu.
    Musisz tylko wiedzieć że jeśli masz 3-fazowy inwerter ON-gridowy, to 1-fazowy Victron nie zapewni mu pracy przy braku sieci.
    Dzisiaj zapewne zrobiłbym system 3-fazowy na trzech MP-II 48/5000 od początku ale mając system MP-II 48/3000 taniej było dołożyć niż wymienić na mocniejsze. Wtedy jednak nie wiedziałem że instalacje równoległe maja swoje wymagania techniczne.
    Dla kogoś kto potrzebuje 3 fazy ale ma małe obciążenia na fazach 1 i 2 oraz duże na trzeciej tańszym rozwiązaniem jest zbudowanie systemu na czterech MP-II 48/3000 zamiast na trzech MP-II 48/5000.
    Trzeba jednak uprzedzić że systemy równoległe są w budowie trudniejsze i bardzo wymagające odnośnie detali.
    Najprostsze i najstabilniejsze są systemy z jednym inwerterem na fazę.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 07-03-2023 o 16:25

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A jak to w ogóle działa, ze tworzone są trzy fazy? Potrzebne jest przecież jeszcze przesunięcie międzyfazowe - te MP-II się jakoś dogadują co do tego, którą fazę obsługują?

    Nie zrozumiałem jeszcze tego fragmentu:
    Dla kogoś kto potrzebuje 3 fazy ale ma małe obciążenia na fazach 1 i 2 oraz duże na trzeciej tańszym rozwiązaniem jest zbudowanie systemu na czterech MP-II 48/3000 zamiast na trzech MP-II 48/5000.
    Dlaczego 4 MP-II? Dwa z nich pracują jakby na jednej fazie? Jak to działa?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    645

    Domyślnie

    Przecież masz 3 przewody. L1 L2 L3 każdy z nich idzie do osobnego MP-II i oczywiście wraca tak samo do zabezpieczenia... Wszystkie są zarządzane modułem GX... wbudowanym albo w MP-II - nie polecam albo Cerbo/Venus GX . A tam masz obsługę protokołu TCP Modbus i wszystko można ładnie zintegrować. Ogólnie jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany a masz możliwość. to mam dobrą radę.
    Bardzie wiele systemów działą na modbus tcp więc poprowadz skrętke do miejsca z licznikiem i MP-II i falownikiem.

    wpisz sobie w goole multiplus-II i obrazki. Znajdziesz wiele schematów podłączenia.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A to są ciekawe tropy. MUSISZ sam się doedukować bo jak widzisz. "rozwiązań takich, że ze świecą szukać"
    Wypaczasz znaczenie moich słów. Ze świecą szukać opinii, bo koszt takich (hybryd z magazynem energii - czyli on-grid z możliwością pracy off-grid) rozwiązań jest tak wysoki, że mało kto to zainstalował.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A czemu miał by nie wstać?
    Ja pytałem, czemu miałby się położyć?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Bo napięcie z akumulatora będzie na tyle niskie, że system nie będzie w stanie zasymulować napięcia "sieciowego" aby oszukać falownik ON grid. W zestawach typowo off grid temat można łatwo rozwiązać.
    To znaczy, że za mały magazyn, skoro energii zabrakło na jedną noc. I czemu w dzień to akumulator ma dostarczać napięcia, a nie PV?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Tutaj poczytaj, jak wyciagniesz rzetelne informacje podziel się z nami.
    Gdzie to jest "tutaj"?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    LFP ma dużo cykli i niezawodność oraz BEZPIECZEŃSTWO.
    Podobnie pisali o LEDach - wieczne, niezawodne. A sypią mi się na potęgę.
    Ale ja, jak będę montował, to na/w wiacie. A tu LFP ma dyskwalifikującą cechę - nie można ładować poniżej zera.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jak to w ogóle działa, ze tworzone są trzy fazy? Potrzebne jest przecież jeszcze przesunięcie międzyfazowe - te MP-II się jakoś dogadują co do tego, którą fazę obsługują?

    Dlaczego 4 MP-II? Dwa z nich pracują jakby na jednej fazie? Jak to działa?
    Inwertery MP-II Victrona można skonfigurować dowolnie bo one ze sobą się komunikują po skrętce..
    3 mogą pracować jako system 3-fazowy albo 1-fazowy o 3 razy większej mocy.
    4 mogą pracować jako system 3-fazowy z jedną wybraną fazą o podwójnej mocy.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wypaczasz znaczenie moich słów. Ze świecą szukać opinii, bo koszt takich (hybryd z magazynem energii - czyli on-grid z możliwością pracy off-grid) rozwiązań jest tak wysoki, że mało kto to zainstalował.



    Ja pytałem, czemu miałby się położyć?



    To znaczy, że za mały magazyn, skoro energii zabrakło na jedną noc. I czemu w dzień to akumulator ma dostarczać napięcia, a nie PV?



    Gdzie to jest "tutaj"?



    Podobnie pisali o LEDach - wieczne, niezawodne. A sypią mi się na potęgę.
    Ale ja, jak będę montował, to na/w wiacie. A tu LFP ma dyskwalifikującą cechę - nie można ładować poniżej zera.
    Brak Ci elementarnej wiedzy a chcesz wytykać komuś odpowiedzi. Nie rozumiesz? Doedukuj się.
    Twoje pytanie czemu miał by się położyć - odpowiedziałem. Czego nie rozumiesz?
    Czemu ma nie dostarczyć pradu zamiast PV? Masz PV? O... nie masz... czyli nie jesteś świadom, że w deszczowe pochmurne dni prądu nie produkuje praktycznie
    ani nie jesteś świadom, że akumulator w dzień może się rozładować. I nie będzie w stanie dać na sieci w domu odłączonej od sieci (w której z powodu jakieś awarii nie ma prądu) wystarczającego napięcia aby uruchomić produkcję z PV... .
    tutaj... cały internej stoi przed Tobą otworem. Wyjdz z klatki swojej... umysłowego ograniczenia.

    Obejrzyj testy, opinie... cokolwiek. Ale nie... Kaizen wie najlepiej. Montujmy Kwasiaki i poleca to każdemu zawsze i wszędzie. Nie ma a poleca. Ot
    ZWIĘKSZANIE POZIOMU DYSKUSJI by KAIZEN.

    ps. Wada LFP nie można ładować poniżej 0, czyli co... chciałeś postawić akumulator na zewnątrz? Powodzenia. Bajki by Kaizen.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Inwertery MP-II Victrona można skonfigurować dowolnie bo one ze sobą się komunikują po skrętce..
    3 mogą pracować jako system 3-fazowy albo 1-fazowy o 3 razy większej mocy.
    4 mogą pracować jako system 3-fazowy z jedną wybraną fazą o podwójnej mocy.
    Robi wrażenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Przecież masz 3 przewody. L1 L2 L3 każdy z nich idzie do osobnego MP-II i oczywiście wraca tak samo do zabezpieczenia... Wszystkie są zarządzane modułem GX... wbudowanym albo w MP-II - nie polecam albo Cerbo/Venus GX . A tam masz obsługę protokołu TCP Modbus i wszystko można ładnie zintegrować. Ogólnie jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany a masz możliwość. to mam dobrą radę.
    Bardzie wiele systemów działą na modbus tcp więc poprowadz skrętke do miejsca z licznikiem i MP-II i falownikiem.

    wpisz sobie w goole multiplus-II i obrazki. Znajdziesz wiele schematów podłączenia.
    Do zbudowania systemu wielo-inwerterowego, 3-fazowego, 2-fazowego lub 1-fazowego na wielu inwerterach nie potrzeba kontrolera GX.
    Komunikacja odbywa się protokołem szeregowym Victrona po kablu VE bus.
    GX jest potrzebny gdy potrzebujemy komunikacji zewnętrznej albo systemu ESS.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podobnie pisali o LEDach - wieczne, niezawodne. A sypią mi się na potęgę.
    Ale ja, jak będę montował, to na/w wiacie. A tu LFP ma dyskwalifikującą cechę - nie można ładować poniżej zera.
    Mi się LEDy nie sypią wcale, działają latami.

    Wiesz, ładowanie dowolnego akumulatora poniżej zera jest obarczone dużymi wadami. Nie lepiej wstawić baterie do małego dobrze ocieplonego domku?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Do zbudowania systemu wielo-inwerterowego, 3-fazowego, 2-fazowego lub 1-fazowego na wielu inwerterach nie potrzeba kontrolera GX.
    Komunikacja odbywa się protokołem szeregowym Victrona po kablu VE bus.
    GX jest potrzebny gdy potrzebujemy komunikacji zewnętrznej albo systemu ESS.
    można... ale brak zarządzania to słaba opcja w domowym użytkowaniu. Tak czy siak potrzebne będzie.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mi się LEDy nie sypią wcale, działają latami.

    Wiesz, ładowanie dowolnego akumulatora poniżej zera jest obarczone dużymi wadami. Nie lepiej wstawić baterie do małego dobrze ocieplonego domku?
    Bo on taki mądry, a nawet nie wie, że niskonapięciowe akumulatory potrzebują przewodów o potężnym przekroju aby minimalizować straty. A marzy sobie stawiać akumulatory na zewnątrz.
    Nawet domek to słabo... chyba , że wszystko tam będzie od AC do AC.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 07-03-2023 o 17:21

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Robi wrażenie.
    Można też 3 inwertery podłączyć do 1-fazowej sieci a dom zasilić 3 fazami.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    można... ale brak zarządzania to słaba opcja w domowym użytkowaniu. Tak czy siak potrzebne będzie.
    Masz rację ale chciałem tylko uściślić że konfiguracja fazowa inwerterów jest bliższa hardware-u niż software-u.
    Tej konfiguracji nie da się zmienić ustawieniami w kontrolerze GX.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Czego nie rozumiesz?
    Nie rozumiem, jak można robić magazyn który nie zapewnia zasilania nawet przez jedną noc.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Czemu ma nie dostarczyć pradu zamiast PV? Masz PV? O... nie masz... czyli nie jesteś świadom, że w deszczowe pochmurne dni prądu nie produkuje praktycznie
    To jak ma wstawać, skoro prądu z PV nie ma a wcześniej położył się, bo w akumulatorach pustka?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    tutaj... cały internej stoi przed Tobą otworem. Wyjdz z klatki swojej... umysłowego ograniczenia.
    look at yourself, and make a change.


    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Obejrzyj testy, opinie... cokolwiek. Ale nie... Kaizen wie najlepiej. Montujmy Kwasiaki i poleca to każdemu zawsze i wszędzie. Nie ma a poleca.
    Mam LEDy - a nie polecam.
    Mam Lenę Eko - też nie polecam.
    Kwasiaki mam - różne. Niektóre polecam (te odlewanymi płytami i możliwością dolania wody).

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    ps. Wada LFP nie można ładować poniżej 0, czyli co... chciałeś postawić akumulator na zewnątrz? Powodzenia. Bajki by Kaizen.
    Oczywiście. A widziałeś ostatni film Redakcji o off-grid? Skoro mi zalecasz oglądanie, to na pewno. Tylko w takim razie czemu Cię ten pomysł dziwi?
    Z auta akumulator zabierasz do domu?

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Można też 3 inwertery podłączyć do 1-fazowej sieci a dom zasilić 3 fazami.
    To akurat wydaje się logiczną konsekwencją poprzednio opisanych możliwości.

    Czy mogę do tego wpleść generator 1f 5-7 kVA?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mi się LEDy nie sypią wcale, działają latami.

    Wiesz, ładowanie dowolnego akumulatora poniżej zera jest obarczone dużymi wadami. Nie lepiej wstawić baterie do małego dobrze ocieplonego domku?
    Ja mam swoją baterię LFP w nieogrzewanym budynku i temperatura w nim spada do -15C jak na zewnątrz jest -20C.
    Baterie trzymam w styropianowym pudle ogrzewanym żarówką 40W podłączoną do termostatu. Temperatura w nim nigdy nie spada poniżej 18C.
    Nigdy w życiu bym tego nie zmienił na baterie ołowiowe bo baterie ołowiowe też potrzebują temperatury pracy 15-25C aby poprawnie się zachowywały.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 07-03-2023 o 17:45

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja mam swoją baterię LFP w nieogrzewany budynku i temperatura w nim spada do -15C jak na zewnątrz jest -20C.
    Baterie trzymam w styropianowym pudle ogrzewanym żarówką 40W podłączoną do termostatu. Temperatura w nim nigdy nie spada poniżej 18C.
    Nigdy w życiu bym tego nie zmienił na baterie ołowiowe bo baterie ołowiowe też potrzebują temperatury pracy 15-25C aby poprawnie się zachowywały.
    Też mi się wydaje, że podnoszona wada LFP o nieładowalności ponizej zera jest w sumie nie istotna. Zresztą ja już mam przygotowane miejsce pod magazyn i te wszystkie inwertery w piwnicy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    To jest jakiś argument. 99,9% ludziom wystarczy hybryda.
    Mnie osobiście do hybryd odsunęły informacje (nie wiem już dokładnie gdzie je wyczytałem, na jakiś specyfikacjach producenckich) że czas pracy w off gridzie jest mocno limitowany.. Tutaj trzeba by zasięgnąć opinii użytkowników którzy to używają. Czy ich system wstanie jeśli następny dzień też będzie bez prądu w sieci?
    Masz na myśli czy w słoneczny dzień rozpocznie się produkcja PV przy braku prądu w sieci a magazyn energii nie będzie jeszcze pusty??

    PS
    Mnie osobiście do hybryd odsunęły informacje
    od ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czy mogę do tego wpleść generator 1f 5-7 kVA?
    Generator do systemu Victrona można podłączyć na dwa sposoby.
    1. Kupujesz wersję Quattro która ma drugie wejście AC dla generatora. Ilość faz generatora powinna być taka sama jak systemu Victrona. Rozwiązanie drogie i nie każdy generator ma dostatecznie dobre AC żeby Victron go zaakceptował.
    2. Użyć generatora do ładownia baterii a system Victrona z baterii zasili dom. Trochę większe straty na konwersję DC-AC ale w takim układzie generator można ustawić na stabilną, oszczędną prace i jego praca kończy się po naładowaniu baterii. Straty konwersji DC-AC pokrywa oszczędna praca na stałych obrotach. Również działa tu dowolny tani generator. Trzeba jedynie dodać ładowarkę pomiędzy generator a baterię.
    Są generatory DC z wbudowaną ładowarka.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony