dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie rozumiem, jak można robić magazyn który nie zapewnia zasilania nawet przez jedną noc.
    OK, rob magazyn żeby wytrzymał 1 noc... w grudniu. Powodzenia.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jak ma wstawać, skoro prądu z PV nie ma a wcześniej położył się, bo w akumulatorach pustka?
    Zrobie wyjątek... opiszę hipotetyczną sytuacje dla Ciebie... specjalnie.
    Pochmurny i deszczowy dzień - produkcja licha...
    Zasilanie domu leci z Sieci... i akumaltor nie jest doładowany do pełna... bo nie miał jak.
    Zdarza się awaria. Akumulator rozładowuje się bardzo.
    Następnego dnia piękna słoneczna pogoda...
    Ale prądu w sieci jeszcze brak.
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.
    I tutaj wchodzi różnica między OFF Grid system a Hybrydowym.
    Na miejscu zainteresowanych Hybrydami dowiedział bym się jak one działają w takich sytuacjach. Tak czysto hipotetycznie
    Bo OFF grid. Możesz dołożyć kontroler mppt który będzie bezpośrednio doładowywał magazyn aż do osiągniecia odpowiedniego napięcia które pozowli wystartować falownikowi ON grid. - stos tak ma.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    look at yourself, and make a change.
    eh...



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam LEDy - a nie polecam.
    Mam Lenę Eko - też nie polecam.
    Mam i polecam... działają i działają. Ale ja nie kupuje najtanszych z elektroniką niewiadomego pochodzenia.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kwasiaki mam - różne. Niektóre polecam (te odlewanymi płytami i możliwością dolania wody).
    panaceum na zieloną rewolucje
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście. A widziałeś ostatni film Redakcji o off-grid? Skoro mi zalecasz oglądanie, to na pewno. Tylko w takim razie czemu Cię ten pomysł dziwi?
    Z auta akumulator zabierasz do domu?
    tak... i kompletnie nie satysfakcjonowała by mnie taka instalacja... wieczne problemy na własne życzenie za bardzo duże pieniądze.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 07-03-2023 o 17:49

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Też mi się wydaje, że podnoszona wada LFP o nieładowalności ponizej zera jest w sumie nie istotna. Zresztą ja już mam przygotowane miejsce pod magazyn i te wszystkie inwertery w piwnicy.
    Zabawne jest też to że akumulatory LFP firmy Winston mogą być ładowane do -20C tylko zmniejszonym prądem. Ale to jest wyjątek wśród baterii LFP.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    tak... i kompletnie nie satysfakcjonowała by mnie taka instalacja... wieczne problemy na własne życzenie za bardzo duże pieniądze.
    O jakim filmie Redakcji o off-grid pisze nasz lokalny guru?
    Czy o tym?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...light=off-grid
    Ostatnio edytowane przez stos ; 07-03-2023 o 17:55

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    O jakim filmie Redakcji o off-grid pisze nasz lokalny guru?
    Czy o tym?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...light=off-grid
    pewnie tak... Nie pamiętam co on tam użył... NCA czy NCM.... ale rzeczywiście lepiej w domu ich nie trzymać.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale prądu w sieci jeszcze brak.
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.

    Tak czysto hipotetycznie.
    A gdyby w ukladzie pojawił się dodatkowy (osobny) akumulator z ktorego mozna by podać napiecie symulujace sieć na potrzeby aktywacji falownika? .

    pozdrawiam.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    OK, rob magazyn żeby wytrzymał 1 noc... w grudniu. Powodzenia.
    I w czym problem?
    Nie licząc ogrzewania zużywam jakieś 12-15kWh na dobę.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Pochmurny i deszczowy dzień - produkcja licha...
    Zasilanie domu leci z Sieci... i akumaltor nie jest doładowany do pełna... bo nie miał jak.
    A czemu niby inwerter hybrydowy nie ładuje akumulatorów z sieci?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.
    A co mają akumulatory do falownika on-gridowego?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Bo OFF grid. Możesz dołożyć kontroler mppt który będzie bezpośrednio doładowywał magazyn
    A niby czemu hybryda przy braku sieci miałaby działać inaczej, niż off-grid?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Mam i polecam... działają i działają. Ale ja nie kupuje najtanszych z elektroniką niewiadomego pochodzenia.
    Nie zauważam różnicy. Po 4 latach na 24 takie żarówki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Osram.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	464082
    świeci dokładnie połowa.
    Chwalą się:
    Przybliżona żywotność: 15 lat
    Ale:
    Gwarancja: 2 lata

    I dokładnie po gwarancji zaczęły padać. Jak zwykle - kondensatory w zasilaczu.

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    Tak czysto hipotetycznie.
    A gdyby w ukladzie pojawił się dodatkowy (osobny) akumulator z ktorego mozna by podać napiecie symulujace sieć na potrzeby aktywacji falownika? .

    pozdrawiam.
    Mogło by zadziałać, ale to nie koniecznie wyjdzie taniej niż jakikolwiek mppt i kilka paneli pv A masz dzięki temu większą produkcję ogólna która nie musi być zgłoszona.

    ps. nie mam już siły dla Ciebie Kaizen...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    A gdyby w ukladzie pojawił się dodatkowy (osobny) akumulator z ktorego mozna by podać napiecie symulujace sieć na potrzeby aktywacji falownika? .
    W hybrydzie nie ma potrzeby symulowania sieci - to jest potrzebne, jak masz on-grid i chcesz go "oszukać".
    Jak hybrydę oszukasz, że jest zasilanie z sieci, to jest to wręcz niebezpieczne, bo zechce pchać prąd do sieci.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zabawne jest też to że akumulatory LFP firmy Winston mogą być ładowane do -20C tylko zmniejszonym prądem. Ale to jest wyjątek wśród baterii LFP.
    Już są LFP z grzałkami w środku. Ale to jest i tak sztuczny problem w obrębie domu jednorodzinnego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Już są LFP z grzałkami w środku. Ale to jest i tak sztuczny problem w obrębie domu jednorodzinnego.
    Ja piszę o celach firmy Winston które nie mają żadnych grzałek.
    To są cele LiFeYPO4 a nie LiFePO4.

  11. #51

    Domyślnie

    Kaizen-owi i innym chciałbym wyjaśnić że system Victrona to nie jest hybryda.
    To jest system OFF-gridowy który przy braku sieci umożliwia ON-gridowemu inwerterowi produkowanie przy braku sieci.
    Aby tak się działo magazyn musi być na tyle naładowany aby system przy braku sieci wystartował. Jeśli będzie wtedy słonecznie ON-gridowy inwerter zacznie produkować i zasilać dom i ładować baterię.

  12. #52

    Domyślnie

    KAIZEN

    "Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale prądu w sieci jeszcze brak.
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.

    Tak czysto hipotetycznie.
    A gdyby w ukladzie pojawił się dodatkowy (osobny) akumulator z ktorego mozna by podać napiecie symulujace sieć na potrzeby aktywacji falownika? ."


    Nie pisalem nigdzie o hybrydzie. Moj cytat wypowiedzi GIK'a odnosil sie do falownika typu ON Grid.

    BTW Gik, sama koncepcja jest interesująca, nie bardzo natomiast przemawia do mnie zamysł budowania ukladu 3 fazowego w domu jednorodzinnym. Tzn rozumiem uwarunkowania dostępnoscią osprzętu AGD itp ale raczej sklaniam sie to hipotezy ze uklady jednofazowe dla domowych rozwiazan są prostsze do ogarniecia (mniej skomplikowane).

    pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Tompas ; 07-03-2023 o 21:08

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kaizen-owi i innym chciałbym wyjaśnić że system Victrona to nie jest hybryda.
    To jest system OFF-gridowy który przy braku sieci umożliwia ON-gridowemu inwerterowi produkowanie przy braku sieci.
    Aby tak się działo magazyn musi być na tyle naładowany aby system przy braku sieci wystartował. Jeśli będzie wtedy słonecznie ON-gridowy inwerter zacznie produkować i zasilać dom i ładować baterię.
    A jak będzie całkiem rozładowany, to uruchomienie (ręczne z szarpaka) generatora prądotwórczego umożliwi odpalenie tego Victrona czy nie? Piszę o opcji bezpośredniego ładowania baterii poprzez ładowarkę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    KAIZEN

    "Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale prądu w sieci jeszcze brak.
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.
    No, to pytanie do Gika, jak podłącza akumulatory do on grida, że mają mu cokolwiek zasymulować. Przecież do on-grida nie da się podpiąć akumulatorów. Ani do zasymulowania sieci, ani do zasilania w przypadku awarii zasilania.

    Ale jeżeli faktycznie miał na myśli on-grida - to zmylił mnie, bo to dyskusja na temat, który rozpoczął:
    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Mnie osobiście do hybryd odsunęły informacje (nie wiem już dokładnie gdzie je wyczytałem, na jakiś specyfikacjach producenckich) że czas pracy w off gridzie jest mocno limitowany..
    i dotyczy tego limitowania czasu pracy hybrydy w off-gridzie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-03-2023 o 21:19

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jak będzie całkiem rozładowany, to uruchomienie (ręczne z szarpaka) generatora prądotwórczego umożliwi odpalenie tego Victrona czy nie? Piszę o opcji bezpośredniego ładowania baterii poprzez ładowarkę.
    W sytuacji rozładowanego magazynu i braku sieci, system rano nie wstanie nawet jeśli będzie słońce i inwerter ON-gridowy podłączony do AC-out Victrona.
    W takiej sytuacji trzeba podładować akumulator do poziomu który pozwoli systemowi wystartować.
    Można to zrobić na dwa sposoby:
    1. Uruchomić generator ładujący baterię bezpośrednio albo mając system na Quattro uruchomić generator podłączony do AC-in.
    2. Zainstalować dodatkowe panele PV podłączone do ładowarki MPPT. Ta dodatkowa instalacja naładuje rano baterię do poziomu startu.
    P.S.
    Jeśli generator z autostartem jest na stałe podłączony do systemu, to problem rozładowanej baterii nie wystąpi, bo system automatycznie uruchomi generator i magazyn zostanie naładowany do pełna, zanim słońce wstanie.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 07-03-2023 o 21:28

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    KAIZEN

    "Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale prądu w sieci jeszcze brak.
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.

    Tak czysto hipotetycznie.
    A gdyby w ukladzie pojawił się dodatkowy (osobny) akumulator z ktorego mozna by podać napiecie symulujace sieć na potrzeby aktywacji falownika? ."


    Nie pisalem nigdzie o hybrydzie. Moj cytat wypowiedzi GIK'a odnosil sie do falownika typu ON Grid.

    BTW Gik, sama koncepcja jest interesująca, nie bardzo natomiast przemawia do mnie zamysł budowania ukladu 3 fazowego w domu jednorodzinnym. Tzn rozumiem uwarunkowania dostępnoscią osprzętu AGD itp ale raczej sklaniam sie to hipotezy ze uklady jednofazowe dla domowych rozwiazan są prostsze do ogarniecia (mniej skomplikowane).

    pozdrawiam.
    bingo. jeśli układ 1 fazowy zaspokoi Twoje potrzeby - to Twoje szczęście. Pewnie kilka mniejszych modyfikacji i ogarniesz sytuacje. A cenowo wyjdzie naprawdę przyzwoicie.

    W moim przypadku mam ogrzewanie - piec COP1 3f, pompa głębinowa i ładowarka samochodowa (będzie) na 3f. nie chcę komplikować swojej instalacji... niestety brak komplikacji podniosło znacznie koszt inwestycji.
    Jak zawsze coś za coś.

    z tym akumulatorem. to powiem Ci tak, nie testowałem tego praktycznie. Na logikę to potrzebne jest napiecie w akumulatorze takie aby dom mógł się" utrzymywać" i pozwalać falownikowi ON-GRID na testowanie sieci. Jeśli przejdzie ono pomyślnie i słońce daje odpowiednia moc, falownik zacznie zaspokajać potrzeby domu i doładowywać akumulatory.
    Pojemność rezewowego akumulatora będzie różna... myśle, że co najmniej 2kWh... i zabawa w dołączanie i odłączanie. To raczej zabawa ręczna. Ale rzeczywiście takie sytuacje są bardzo rzadkie.
    No ale... wydając XXtys chcemy aby mieć prąd zawsze kiedy możemy go mieć.
    łatwiej więc dodać mppt do systemu off gridowego. Nie musi być to victron. każdy inny off gridowy będzie miał zbliżoną koncepcję.

    Wykluczając hybrydy. one mają inne zastosowanie. Może zjawi się tutaj fan i praktyk hybryd zamiast naszego forumowego guru teoretykoZENa

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Wykluczając hybrydy. one mają inne zastosowanie. Może zjawi się tutaj fan i praktyk hybryd zamiast naszego forumowego guru teoretykoZENa
    Na czym polega ta inność zastosowania? Hybryda, jak sama nazwa wskazuje to połączenie dwóch rzeczy - on-grid i off-grid w jednym. I automatycznie się przełącza.

    Na przykładzie Growatt SPH:
    1.When EPS Disable & Bypass: OFF, there is no output at the EPS port under any circumstances;
    2.When EPS Enable & Bypass: OFF, the EPS port has no output when there is power grid, and the EPS port has output when there is no power grid, and the load needs to be switched through ATS;
    3.When EPS Disable & Bypass: ON, the EPS port has output when there is power grid, and the EPS port has no output when there is no power grid;
    4.When EPS Enable & Bypass: ON, there is output at the EPS port under any circumstances(The normal working mode of EU models).


    Możesz podłączyć wszystkie obwody w domu pod wyjście EPS i przy wyborze tej wytłuszczonej opcji jak jest zasilanie z sieci - wszystko jest zasilane z sieci. Jak nie ma sieci - z PV i/lub akumulatorów (automatycznie się przełącza). Wraca zasilanie - dom zasilany jest z sieci i z tej samej sieci można doładować akumulatory (można ustawić, w jakich godzinach ma doładowywać z sieci, np. w taniej strefie, a w jakich nie).

    Jak jest nadmiar prądu z PV - pcha do sieci i/lub ładuje aku (też do ustawienia w jakich godzinach co ma preferować).

    Edyta:
    Tu ładnie wytłumaczone:
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-03-2023 o 21:31

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No, to pytanie do Gika, jak podłącza akumulatory do on grida, że mają mu cokolwiek zasymulować. Przecież do on-grida nie da się podpiąć akumulatorów. Ani do zasymulowania sieci, ani do zasilania w przypadku awarii zasilania.

    Ale jeżeli faktycznie miał na myśli on-grida - to zmylił mnie, bo to dyskusja na temat, który rozpoczął:

    i dotyczy tego limitowania czasu pracy hybrydy w off-gridzie.
    Na płocie napisane dupa... to wbijesz sobie drzazgę w....
    myśl logicznie, to jest forum dyskusyjne... nie podręcznik nauki dla niemowlaków.
    Próbując wyjaśnić schematy w krótkich postach, odbiorca zobowiązany jest do użycia własnej makówki. Tylko Tobie ciężko z tym idzie, reszta zadaje normalne pytania.

    Proszę, zerknij na schemat. i pacnij się konkretnie... zanim będziesz podnosic poziom dyskusji... Twój to szoruje 1m w mule.
    Załącznik 464085

    masz falownik ON grid... zgłoszony i robiący oficjalną robotę.
    Reszta jest off grid... i robi robotę też, bo się odłącza od sieci wtedy kiedy trzeba.

    Nie dziwie się, że Ci tak żarówki padają... naprawdę ja JE rozumiem.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    KAIZEN

    "Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale prądu w sieci jeszcze brak.
    System nie startuje. Bo w akumulatorach nie ma napięcia aby móc zasymulować siec i aktywować falownik ON grid.

    Tak czysto hipotetycznie.
    A gdyby w ukladzie pojawił się dodatkowy (osobny) akumulator z ktorego mozna by podać napiecie symulujace sieć na potrzeby aktywacji falownika? ."


    Nie pisalem nigdzie o hybrydzie. Moj cytat wypowiedzi GIK'a odnosil sie do falownika typu ON Grid.

    BTW Gik, sama koncepcja jest interesująca, nie bardzo natomiast przemawia do mnie zamysł budowania ukladu 3 fazowego w domu jednorodzinnym. Tzn rozumiem uwarunkowania dostępnoscią osprzętu AGD itp ale raczej sklaniam sie to hipotezy ze uklady jednofazowe dla domowych rozwiazan są prostsze do ogarniecia (mniej skomplikowane).

    pozdrawiam.

    @Gik nie pisał o systemie ON-grid tylko o inwerterze ON-grid podłączonym do AC-out systemu Victrona.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Proszę, zerknij na schemat. i pacnij się konkretnie... zanim będziesz podnosic poziom dyskusji... Twój to szoruje 1m w mule.
    Załącznik 464085

    masz falownik ON grid... zgłoszony i robiący oficjalną robotę..
    Daruj sobie złośliwości. I poucz się, jak się wstawia obrazki.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony