dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Falownik vs. mikroinwertery

    Przymierzam się do założenia PV. Mam roczne zużycie około 6,6-7 tys kWh. Na razie mam dwie propozycje. Jedna na falowniku i moc elektrowni 9,9kW za około 37000 i jedną o mocy 8kW instalacja na mikrokonwerterach. Cena około 56 000zł. Druga oferta zawiera także koszt 20 lat gwarancji.
    1. Czy jest sens wchodzić w mikrokonwertery? Sprzedawca twierdzi, że można to łatwo rozbudować w razie potrzeby, są też bezpieczniejsze, bo nie ma kabla 1000VDC tylko od razu AC. Z drugiej strony nie jest to takie jednoznaczne
    2. Czy różnica w cenie jest rzeczywiście taka duża? Czy da się ogarnąć na porządnych elementach taniej? Teraz mam jakiś niemiecki produkt.
    3. Czy jest jakieś narzędzie do kalkulacji netbilingu?
    4. Mieszkam dosłownie na końcu linii energetycznej. Nie widzę jakiś problemów, ale sąsiedzi skarżą się na jakieś migotania napięcia a Tauron u jednego z nich robił jakiś pomiar i wyszło, że rzeczywiście lipa z jakością energii. Czy są jakieś falowniki, co ewentualnie dostosują się do złej jakości energii?
    Ostatnio edytowane przez maciejos36 ; 06-03-2023 o 13:25
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Przymierzam się do założenia PV. Mam roczne zużycie około 6,6-7 tys kWh. Na razie mam dwie propozycje. Jedna na falowniku i moc elektrowni 9,9kW za około 37000 i jedną o mocy 8kW instalacja na mikrokonwerterach. Cena około 56 000zł. Druga oferta zawiera także koszt 20 lat gwarancji.
    1. Czy jest sens wchodzić w mikrokonwertery? Sprzedawca twierdzi, że można to łatwo rozbudować w razie potrzeby, są też bezpieczniejsze, bo nie ma kabla 1000VDC tylko od razu AC. Z drugiej strony nie jest to takie jednoznaczne
    Przy takiej różnicy ceny wchodzenie w mikroinwertery nie ma sensu.
    Jakiej firma są mikroinwertery w cenie 56 kzł za 8 kWp ??
    Nie ma sensu myśleć o przyszłej rozbudowie. Zamontuj instalację PV o docelowej mocy.
    Jaki falownik i jakie moduły za 37 tys. zł ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Bierz na inwerterze. Różnica w cenie nie uzasadnia potencjalnych zysków. Do tego poważnie rozważ jakikolwiek tani EMS i/lub magazyn, bo dopłata drastycznie wzrasta.
    A nawet jak teraz nie będziesz chciał wydawać na magazyn (który, jak sprzedawca zrobi na kwasiakach i dobrze rozpisze koszty OBNIŻY koszt całej instalacji) to pewnie wcześniej czy później możesz poczuć taką potrzebę. Pewnie najpóźniej przy pierwszej awarii po gwarancji.
    A co do gwarancji na 20 lat - sprawdź dokładnie jej warunki i wyłączenia. Może np. po pewnym czasie (np. po 10 latach) tylko darmową usługę. I sprawdź, jak długo istnieje firma i jakie są szanse, że za 10 lat będzie jeszcze istniała.



    https://forum.muratordom.pl/showthre...no%C5%9B%C4%87

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bierz na inwerterze. Różnica w cenie nie uzasadnia potencjalnych zysków. Do tego poważnie rozważ jakikolwiek tani EMS i/lub magazyn, bo dopłata drastycznie wzrasta.
    A nawet jak teraz nie będziesz chciał wydawać na magazyn (który, jak sprzedawca zrobi na kwasiakach i dobrze rozpisze koszty OBNIŻY koszt całej instalacji) to pewnie wcześniej czy później możesz poczuć taką potrzebę. Pewnie najpóźniej przy pierwszej awarii po gwarancji.
    A co do gwarancji na 20 lat - sprawdź dokładnie jej warunki i wyłączenia. Może np. po pewnym czasie (np. po 10 latach) tylko darmową usługę. I sprawdź, jak długo istnieje firma i jakie są szanse, że za 10 lat będzie jeszcze istniała.



    https://forum.muratordom.pl/showthre...no%C5%9B%C4%87
    Ty znowu o wyższości kawasiaków??
    Co to znaczy "jak dobrze rozpisze koszty OBNIŻY koszt całej instalacji" ?
    Namawiasz do oszustwa?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    i jedną o mocy 8kW instalacja na mikrokonwerterach. Cena około 56 000zł. Druga oferta zawiera także koszt 20 lat gwarancji.
    1. Czy jest sens wchodzić w mikrokonwertery? Sprzedawca twierdzi, że można to łatwo rozbudować w razie potrzeby, są też bezpieczniejsze, bo nie ma kabla 1000VDC tylko od razu AC.
    To mi mocno przypomina taka firme na S.... ktora niedawno otarła sie o bankructwo. +20tys za mniejsza instalacje to nie ma czego porównywać.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Namawiasz do oszustwa?
    "Drugi produkt 30% taniej" to oszustwo?



    Zgłoś to oszustwo na policję. Pewnie będą mieli niezły ubaw.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Multirabaty.jpg
Wyświetleń:	358
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	464048  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-03-2023 o 14:27

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "Drugi produkt 30% taniej" to oszustwo? To czemu to takie popularne rozwiązanie
    Napisałeś wystarczająco jasno
    "jak dobrze rozpisze koszty OBNIŻY koszt całej instalacji"
    wiadomo co masz na myśli i jak to się rozpisze.
    Podnosisz poziom dyskusji i wiedzy

    filozofia kaizen ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    To mi mocno przypomina taka firme na S.... ktora niedawno otarła sie o bankructwo. +20tys za mniejsza instalacje to nie ma czego porównywać.
    Dlaczego nie napiszesz że to firma STILO?
    Od tej firmy trzeba się trzymać z daleka i kijem opędzać od ich naganiaczy na PV.
    Miałem z nimi wątpliwą przyjemność zawarcia umowy jak jeszcze robili na zwykłych inwerterach od Spirventa.
    Dzisiaj robią na micro-inwerterach których jakość jest podejrzana.
    20 lat gwarancji od tej firmy to już nie jest nawet dowcip a bardziej kryminalna sprawa.

    Co do pytania autora wątku.
    Micro-inwertery jedynie gdy masz do nich swobodny dostęp i kilka w piwnicy na wymianę.
    Przy tej różnicy cen zapomnij o micro-inwerterach.
    Poważnie pomyśl o hybrydzie z niewielkim (na początek) magazynem.
    Od lipca przyszłego roku poczujesz znaczenie własnego magazynu.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 06-03-2023 o 14:31

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "Drugi produkt 30% taniej" to oszustwo?



    Zgłoś to oszustwo na policję. Pewnie będą mieli niezły ubaw.

    Nie udawaj, że nie wiesz co proponujesz.

    "jak dobrze rozpisze koszty OBNIŻY koszt całej instalacji"

    MULTIRABATY to decyzja sklepu.

    Do instalacji PV, magazynu energii i do sterowania jest dotacja i zawyżanie kosztów jednego względem drugiego w celu uzyskania większej dotacji pachnie przestępstwem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    wiadomo co masz na myśli i jak to się rozpisze.
    Wiadomo. I kto zabroni firmie zejść z marży i kosztów robocizny na panele jak ktoś zamówi magazyn i droższy falownik hybrydowy i/lub EMS z dużą marzą i kosztem instalacji? To żadne oszustwo i wiele firm sprzedaje nawet drastycznie poniżej kosztów nabycia "piąty produkt za złotówkę" czy z 99% rabatem.

    Do tego już samo zamówienie EMS za 1500zł podnosi dopłatę do paneli o 1K zł + 1/2 kosztu EMS. Czyli nawet przy tej samej marży montując takiego EMSa instalacja wychodzi o 250zł taniej, niż bez niego.. Jak to uważasz za oszustwo, to masz paranoję do kwadratu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiadomo. I kto zabroni firmie zejść z marży i kosztów robocizny na panele jak ktoś zamówi magazyn i droższy falownik hybrydowy i/lub EMS z dużą marzą i kosztem instalacji? To żadne oszustwo i wiele firm sprzedaje nawet drastycznie poniżej kosztów nabycia "piąty produkt za złotówkę" czy z 99% rabatem.

    Do tego już samo zamówienie EMS za 1500zł podnosi dopłatę do paneli o 1K zł + 1/2 kosztu EMS. Czyli nawet przy tej samej marży montując takiego EMSa instalacja wychodzi o 250zł taniej, niż bez niego.. Jak to uważasz za oszustwo, to masz paranoję do kwadratu.
    Wycofujesz się rakiem z tego co proponowałeś.
    Jesteś "mądry do kwadratu".
    Paranoje zostaw dla siebie - niby podnosisz poziom DYSKUSJI.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Lubię podnosić poziom.
    Nie obniżaj poziomu DYSKUSJI (tak, od tego jest forum dyskusyjne, a nie od wycieczek osobistych)
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 06-03-2023 o 14:43
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.768

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Przymierzam się do założenia PV. Mam roczne zużycie około 6,6-7 tys kWh. Na razie mam dwie propozycje. Jedna na falowniku i moc elektrowni 9,9kW za około 37000 i jedną o mocy 8kW instalacja na mikrokonwerterach. Cena około 56 000zł. Druga oferta zawiera także koszt 20 lat gwarancji.
    1. Czy jest sens wchodzić w mikrokonwertery? Sprzedawca twierdzi, że można to łatwo rozbudować w razie potrzeby, są też bezpieczniejsze, bo nie ma kabla 1000VDC tylko od razu AC. Z drugiej strony nie jest to takie jednoznaczne
    2. Czy różnica w cenie jest rzeczywiście taka duża? Czy da się ogarnąć na porządnych elementach taniej? Teraz mam jakiś niemiecki produkt.
    3. Czy jest jakieś narzędzie do kalkulacji netbilingu?
    4. Mieszkam dosłownie na końcu linii energetycznej. Nie widzę jakiś problemów, ale sąsiedzi skarżą się na jakieś migotania napięcia a Tauron u jednego z nich robił jakiś pomiar i wyszło, że rzeczywiście lipa z jakością energii. Czy są jakieś falowniki, co ewentualnie dostosują się do złej jakości energii?
    Ja jestem na etapie składania fotovoltaiki i 10 paneli 400 wat plus falownik i konstrukcje kable oraz rozdzielnica kosztuje mnie 11,5 tys zł , falownik 8kw do dalszej rozbudowy o kolejne 4kw więc razem 8kw wyjdzie mnie jakieś 17 tys zł oczywiście dofinansowania mam w dupie bo nie lubię komuchów ,wszystko nowe żadnych używek , warto łaszczyć się o tą jamłużnę 6 tys po to by wydać 40 tys ? skoro mogę wydać duuużo mniej ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ja jestem na etapie składania fotovoltaiki i 10 paneli 400 wat plus falownik i konstrukcje kable oraz rozdzielnica kosztuje mnie 11,5 tys zł , falownik 8kw do dalszej rozbudowy o kolejne 4kw więc razem 8kw wyjdzie mnie jakieś 17 tys zł oczywiście dofinansowania mam w dupie bo nie lubię komuchów ,wszystko nowe żadnych używek , warto łaszczyć się o tą jamłużnę 6 tys po to by wydać 40 tys ? skoro mogę wydać duuużo mniej ?
    10 kWp za 37.000 zł vs. własna prac przy zakupie i montażu instalacji 8 kWp za ok. 17.000 zł.
    Z kalkulacji 17,0 -11,5 = 5,5 tys. za 10 paneli 400 Wp.
    Dziwnie tanie - 550 zł za jeden panel 400 Wp? Raczej cena w okolicach 700-800 zł za 1 sztukę.

    20 paneli x 500 zł = 10.000 zł
    Falownik nie 8 kW czy 10 kW to ok. 5.000 zł
    Kable i osprzęt min. 1.000 zł
    Podkonstrukcja min. 1.000 zł
    Wyłącznik i operat ppoż. min. 1.000 zł
    Razem min. 18.000 zł jeżeli nie 20.000 zł.
    Do tego własna praca.

    Gotowa 10 kWp za 37.000 zł
    Dofinansowanie 6.000 zł
    Ulga podatkowa to ok. 3.700 lub ok. 10.000 zł.
    Realnie do zapłaty więc jest 27.300 zł lub ok. 21.000 zł.
    Jeżeli zarabiasz 300 zł dziennie to warto samemu montować.
    Tylko czy realnie sam zamontujesz czy samemu wykonasz 100% pracy ?
    Ile dni zajmie Tobie taki montaż?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.768

    Domyślnie

    Taki montaż na wiacie zajął mi 2 dni a robilem to z nudów bo lubię coś grzebać a bezczynność mnie zabija , panele na olx kupisz poniżej nawet 500 zł na allegro wczoraj oglądałem były po 490 zł brutto nówki sztuki tylko trzeba szukać , a moje zdanie o dofinansowaniach ? ja bym zabronił dla zarabiających powyżej najniższej i tyle ,czysta komuna tylko gorsza niż 40 lat temu .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Znalazłem jedną ofertę RISEN 400 W za 560 zł netto przy zakupie całej palet.
    560 zł netto to 690 zł brutto.
    25 sztuk to 17.000 zł.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Znalazłem jedną ofertę RISEN 400 W za 560 zł netto przy zakupie całej palet.
    560 zł netto to 690 zł brutto.
    25 sztuk to 17.000 zł.
    Masz rację , ja kupiłem wczoraj Jinko 470W po 795 zł/brutto i na takiej tworzę instalację, bez dotacji, bez magazynu jako prosument nie znalazłem nic tańszego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki, czyli mikroinwertery nie mają jakiejś zasadniczej przewagi.
    Oferta na growatt i panelach ZN Shine. Druga mikroinwertery Hoymiles HMS-2000.
    Zainteresowałem się magazynami. Jak je dobrać? Wydaje mi się, że w zimie to raczej nie popracują (a wtedy potrzeba prądu do grania) w lecie zaś wystarczy gdzieś 5 kWh. Czy wiadomo jak dobrać do praktycznych celów w domu jednorodzinnym?
    Mam aktualizacje w kierunku magazynu (systemy zarządzające są pozamiatane z powodu zerowej dostępności).
    1. Falownik z możliwością dołożenia w przyszłości magazynu (growatt, panele zn shine)
    2. To samo, tylko dwa moduły ARK 2,5H-A1 za 56900zł
    3. Falownik ARK 2,5H-A1 i 4 moduły bateryne za 99 000,00 ale to chyba nie ma sensu.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Dzięki, czyli mikroinwertery nie mają jakiejś zasadniczej przewagi.
    Oferta na growatt i panelach ZN Shine. Druga mikroinwertery Hoymiles HMS-2000.
    Zainteresowałem się magazynami. Jak je dobrać? Wydaje mi się, że w zimie to raczej nie popracują (a wtedy potrzeba prądu do grania) w lecie zaś wystarczy gdzieś 5 kWh. Czy wiadomo jak dobrać do praktycznych celów w domu jednorodzinnym?
    Mam aktualizacje w kierunku magazynu (systemy zarządzające są pozamiatane z powodu zerowej dostępności).
    1. Falownik z możliwością dołożenia w przyszłości magazynu (growatt, panele zn shine)
    2. To samo, tylko dwa moduły ARK 2,5H-A1 za 56900zł
    3. Falownik ARK 2,5H-A1 i 4 moduły bateryne za 99 000,00 ale to chyba nie ma sensu.
    Ja bym zrobił ON-grid w pierwszej kolejności na Froniusie Symo 8.2
    Magazyn można dodać później jako OFF-grid na komponentach Victrona.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.768

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Znalazłem jedną ofertę RISEN 400 W za 560 zł netto przy zakupie całej palet.
    560 zł netto to 690 zł brutto.
    25 sztuk to 17.000 zł.
    Pokazują się ale też szybko znikają z wiadomych względów ale tu też nie specjalnie wydrenowana cena brutto
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/pa...-full-black-ok

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Dzięki, czyli mikroinwertery nie mają jakiejś zasadniczej przewagi............
    .
    Może doprecyzujmy. Mikroinwertery mają przewagę dla określonego typu dachu lub instalacji w której część paneli po pewnym czasie staje się zacieniona.
    Panele te ograniczają w znacznym stopniu produkcję drugiej części paneli które są nasłonecznione.
    Jeżeli zaś porównujemy tylko te dwie oferty to ze względu na cenę z kosmosu wybierz instalację na zwykłym falowniku.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony