dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Prośba o poradę Mitsubishi, Daikin, czy może Panasonic

    Dzień dobry, od kilku miesięcy zagłebiam temat pompy ciepła do swojego domu, im więcej się czyta i rozmawia z ludźmi tym większy mętlik w głowie, większość z handlowców mega zachwala to co ma na stanie, jako że w ogóle mi się nie śpieszy z pompą to chciałbym wybrać wszystko świadomie i tak, żeby po prostu optymalnie działało w moim przypadku, a nie to co akurat ktoś ma na stanie.
    Chciałbym jeszcze zaczerpnąć porady i doświadczenia niezależnych fachowców z forum.
    Kilka danych o budynku z OZC:
    - Strefa klimatyczna 3
    - powierzchnia ogrzewana budynku 318m2 ( tutaj jest wliczona powierzchnia garażu (ok 46m2) oraz pomieszczenie nad nim)
    - kubatura ogrzewana 752m3
    - projektowane obciążenie cieplne budynku 11628W
    - W budynku wentylacja grawitacyjna, możliwe mrozy ponad -20 tak max do tygodnia w ostatnich latach
    - 100% ogrzewanie podłogowe
    - bojler chciałbym ~300 - 400l
    - bufor 100l (czy w ogóle potrzebny? )

    na początku bardzo się nastawiałem na Mitsubishi zubadan 10 lub 12kw, ze względu na opinie użytkowników itd, tylko tutaj mam dylemat czy to nie troche przerost formy nad treścią w przypadku gdy mam 100% podłogówkę w domu, kolejną opcją była pompa Daikin Altherma 3 11kw, oraz Panasonic Tcap 9 lub 12kw

    Czy któraś z tych pomp już na starcie odpada? lub ma jakąś znaczącą przewagę, że naprawde warto ją wybrać?

    W ogóle jak teraz z dostępnością pomp, poprawiło się coś czy nadal utrzymują się braki zeszłoroczne?

    Bardzo dziękuję i pozdrawiam!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Gruntowa za droga?
    Bo wiesz, powietrzna to zawsze proteza jest a nie pompa ciepła...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Gruntowa za droga?
    Bo wiesz, powietrzna to zawsze proteza jest a nie pompa ciepła...
    bardzo bym chcial Gruntowa, ale za droga niestety, poza tym posiadam PV 10KW na starych zasadach, wiec może jakoś to wszystko uciagnie. Chyba że jest jakaś gruntowa do max 70tys na gotowo która da radę u mnie to wtedy bym się zastanowil

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hontom Zobacz post
    Czy któraś z tych pomp już na starcie odpada? lub ma jakąś znaczącą przewagę, że naprawde warto ją wybrać?
    Odpada Daikin 11kW, Mitsubishi Zubadan 10 ; Panasonic Tcap 9 - zobacz dane;

    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 07-03-2023 o 07:29
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Super tabelki ! Dzięki bardzo,
    Pierwsze pytanie ten Panasonic t-cap 12 jest naprawdę aż tak stabilna pompa ze od 7 do -20 generuje 12kw ? Czyli teoretycznie można powiedzieć że ta by była idealna jeśli chodzi o dane na papierze, natomiast co do Zubadana to 12 spokojnie da radę, tylko martwi mnie ta moc przy -7 aż 14,9kw a tak jak w jednym z tematów większość grzania będzie właśnie w tej okolicy, czy to nie będzie skutkowało taktowaniem pompy (a czy ona sobie już po prostu przy tej temperaturze obniży moc do potrzebnej i pójdzie na słabszych obrotach ?) Jak to wygląda w praktyce?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hontom Zobacz post
    czy ona sobie już po prostu przy tej temperaturze obniży moc do potrzebnej i pójdzie na słabszych obrotach ?J
    Modulacja PC to 30% do 35 % mocy max,
    Jeżeli występuje taktowanie ;
    - to raczej dla Tz > 0 C - gdzie moc cieplna budynku to < 0,5 Mmax,
    - i raczej przy grzejnikach dobranych niewłaściwie,

    Powierzchnia garażu (ok 46m2) oraz pomieszczenie nad nim- napisałeś;
    - jaka temperatura założona dla obliczeń w garażu?
    - czy ściany i sufit garażu odizolowane od części mieszkalnej?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem kolego ale budując 318 m.kw. bardzo dokładnie i świadomie podejdź do kwestii ogrzewania pompą ciepła. Ja bym w tu raczej nie podejmował decyzji opierając się o jakąś tabelkę z forum. Wiesz- na forum to każdy ci podpowie i poleci coś innego. Nie masz tam jakiegoś rozgarniętego w tematach pompowych hydraulika? Przy takiej powierzchni grzania ja nie wiem czy 10kW uciągnie. A ty się martwisz o taktowanie? Bufor dać nie zaszkodzi.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Z całym szacunkiem kolego ale budując 318 m.kw. bardzo dokładnie i świadomie podejdź do kwestii ogrzewania pompą ciepła. Ja bym w tu raczej nie podejmował decyzji opierając się o jakąś tabelkę z forum. Wiesz- na forum to każdy ci podpowie i poleci coś innego. Nie masz tam jakiegoś rozgarniętego w tematach pompowych hydraulika? .....
    A coz moze powiedziec rozgarniety pompowo hydraulik skoro nie bedzie miał dokladnego i rzetelnego ozc. Kol. Honton podał wyniki ozc z wentylacją grawitacyjną, kto teraz liczy takie domy z WG, wynik mało wiarygodny. Hydraulik tego nie wychwyci bo nie jest od tego, on ma prawidłowo zamontowac pompę ktorej moc dobrał ten ktory sie na tym zna.
    To duzy metraż, dodatkowo pomimo III strefy zdarzają sie duze mrozy ok -20 oC, co by swiadczyło o lokalizacji na terenach podgorskich. Posilkowac sie danymi z projektu przy tak duzej inwestycji to duze ryzyko. Ale jak to mówią, jest ryzyko jest zabawa. Wybór producenta/modelu to po obliczeniach ozc, ale nie tych z projektu. Projektowe obliczenia jezeli projekt jest typowy są wykonywane dla jednej okreslonej lokalizacji, pomijam ich wiarygodnosc która jest niska. Strefa III obejmuje wiekszosc kraju co nie oznacza ze warunki klimatyczne są w obrebie danej strefy zawsze jednakowe, bo nie są. Pomijam takie szczegoly jak usytuowanie domu wzg. stron swiata, parametry okien niezgodne z tymi z projektu, inne ocieplenia itd.

  9. #9

    Domyślnie

    Asolt OZC mam wykonane bardzo profesjonalnie, przynajmniej taką mam nadzieje - Było robione u Pana kompleksowo wraz z projektem ogrzewania podłogowego
    i na tej podstawie szukam właśnie najbardziej odpowiedniej pompy, jedyna zmiana to ociepliłem ścianę między garażem a domem styropianem 5cm podłogowym, który mi został
    sufit jest w planach do ocieplenia, ale to już w trakcie użytkowania jak na prawde będzie taka potrzeba. Temperatura w garażu przyjęta do obliczeń 10 stopni, natomiast nad garażem dla bezpieczeństwa (na zaś) było przyjęte jako pomieszczenie ogrzewane ( 20stopni)
    co do metrażu to właśnie garaż zajmuje 46m2 oraz pomieszczenie nad nim takie samo ( na razie będzie nieużytkowe, a później czas pokaże ) .

    Początkowo byłem bardzo nastawiony na tego Zubadana 12kw w okolicy nikt nie chce jej montować, ponieważ on musi dać gwarancję i serwis a nie producent (poza tym tu nawet ozc nie potrzebują, jak z kilkoma rozmawiałem to sami na oko mówili od razu, że tu wystarczy 10, drugi mówił ze może nawet 16 by pasowało założyć). Dlatego postanowiłem zapytać fachowców na forum, którzy doradzą w moim konkretnym przypadku, ponieważ takie mówienie, , że "tutaj wszyscy takie zakładają i są zadowoleni" średnio mnie satysfakcjonuje, wolę świadomie wybrać najlepszy produkt, który w moim konkretnym przypadku zda najlepiej egzamin. Czytałem mnóstwo tematów i widać, że są tutaj fachowcy, tylko właśnie w przypadku ogrzewania pompą nie da się porównać do kogoś innego z forum, chociaż metraż się zgadza, ale znów strefa inna itd.
    mam nadzieję, że po tym temacie pozostanie tylko zamówić konkretny model

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hontom Zobacz post
    Asolt OZC mam wykonane bardzo profesjonalnie, przynajmniej taką mam nadzieje - Było robione u Pana kompleksowo wraz z projektem ogrzewania podłogowego
    i na tej podstawie szukam właśnie najbardziej odpowiedniej pompy, jedyna zmiana to ociepliłem ścianę między garażem a domem styropianem 5cm podłogowym, który mi został
    sufit jest w planach do ocieplenia, ale to już w trakcie użytkowania jak na prawde będzie taka potrzeba. Temperatura w garażu przyjęta do obliczeń 10 stopni, natomiast nad garażem dla bezpieczeństwa (na zaś) było przyjęte jako pomieszczenie ogrzewane ( 20stopni)
    co do metrażu to właśnie garaż zajmuje 46m2 oraz pomieszczenie nad nim takie samo ( na razie będzie nieużytkowe, a później czas pokaże ) .

    Początkowo byłem bardzo nastawiony na tego Zubadana 12kw w okolicy nikt nie chce jej montować, ponieważ on musi dać gwarancję i serwis a nie producent (poza tym tu nawet ozc nie potrzebują, jak z kilkoma rozmawiałem to sami na oko mówili od razu, że tu wystarczy 10, drugi mówił ze może nawet 16 by pasowało założyć). Dlatego postanowiłem zapytać fachowców na forum, którzy doradzą w moim konkretnym przypadku, ponieważ takie mówienie, , że "tutaj wszyscy takie zakładają i są zadowoleni" średnio mnie satysfakcjonuje, wolę świadomie wybrać najlepszy produkt, który w moim konkretnym przypadku zda najlepiej egzamin. Czytałem mnóstwo tematów i widać, że są tutaj fachowcy, tylko właśnie w przypadku ogrzewania pompą nie da się porównać do kogoś innego z forum, chociaż metraż się zgadza, ale znów strefa inna itd.
    mam nadzieję, że po tym temacie pozostanie tylko zamówić konkretny model
    Zawsze mam kłopot z powiazaniem nicków na FM a rzeczywistymi danymi, tym bardziej ze kontakt nie był przez forum. Zmyliła mnie ta WG, bez niej praktycznie nie da sie uzyskac PNB, a w przypadku nowego domu juz niedługo obowiązkowego świadectwa energetycznego
    Proponuję Daikna:
    11 kW - ERLA11DV3 1-faz, lub ERLA11DW1 3-faz, jednostka wewnętrzna zintegrowana 230 l - EBVH11S23D9W z grzałkami 9 kW
    Róznica cen 1 i 3 faz praktycznie zadna.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 07-03-2023 o 20:39

  11. #11

    Domyślnie

    tutaj Pan podał konkretny model i to się ceni, ale np patrząc w tabele podane wyżej ( przyjmijmy, że są w miare wiarygodne ) to daikin prezentuje się następująco:
    +7 = 12,4
    +2 = 9,5
    -7 = 9
    -15 = 7,7
    -20 = 6,9
    Czy ta pompa na prawde sobie poradzi w moim przypadku skoro CO (11,5) + CWU (1) = 12,5KW wiem, ze to jest liczone przy na prawde skrajnych warunkach, ale te wartości wyżej są dużo niższe niż teoretycznie potrzebuję. Chyba, że ja to jakoś źle rozumiem i inaczej się odczytuje te wszystkie wartości?

  12. #12

    Domyślnie

    Co do dostepności po Panasonic jest obecnie dostepny praktycznie od reki, szczególnie monoblock. Jak byś potrzebował pomocy w zakupie pisz mam dobre ceny u dystrybutora.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hontom Zobacz post
    bardzo bym chcial Gruntowa, ale za droga niestety, poza tym posiadam PV 10KW na starych zasadach, wiec może jakoś to wszystko uciagnie. Chyba że jest jakaś gruntowa do max 70tys na gotowo która da radę u mnie to wtedy bym się zastanowil
    Może się udać do tej kwoty, pamiętaj że po circa ~20 latach pompa P-W będzie nadawała się na złom (jeżeli tyle dożyje). Ale tego ci od "protez" nie powiedzą. Skalkuluj sobie okres 30 lat włączając dwa zakupy pompy powietrznej i wyższe zużycie energii każdego roku
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Może się udać do tej kwoty, pamiętaj że po circa ~20 latach pompa P-W będzie nadawała się na złom (jeżeli tyle dożyje). Ale tego ci od "protez" nie powiedzą. Skalkuluj sobie okres 30 lat włączając dwa zakupy pompy powietrznej i wyższe zużycie energii każdego roku
    żywotność gruntowych na pewno jest pewniejsza niż P-W, chociaż może zdarzyć się świetna P-W, która długo pociągnie i może się trafić feralna gruntówka która padnie za 10lat. a co np z gruntową latem, kiedy ma niższą temp. zasilania niż P-W (wtedy jest bardziej prądożerna ? )
    Wiem, że jest Pan producentem pomp, tylko niestety ja jestem z drugiego końca polski, chyba że odległość nie jest problemem to chętnie zapoznam się z ofertą na kompleksowy montaż kotłowni z gruntówką na czele

    ale nadal nie wykluczam P-W i cięgle liczę, że znajde te jedyną, do której nie będę miał żadnych wątpliwości czyli w sumie z początkowej wiadomości już raczej wybierać pomiędzy :
    Zubadan 12kw, Panasonic 12kw, Daikin 11kw (chociaż tu było w odpowiedziach wyżej że ona odpada, a później w jednej konkretnej propozycji)
    czym się najbardziej kierować przy wyborze?

  15. #15

    Domyślnie

    Dobry wieczór, witam wszystkich jako świeżo zarejestrowany
    @Hontom - mam praktycznie identyczny powierzchniowo dom, z tym że garaż nie ogrzewany i kubatura trochę większa. Różnica tylko taka, że jest rekuperacja. Przedstawiciel Mitsubishi, przychylał się do mojego wstępnego wyboru Zubadan 8kW 3fazy ale projektant (autor ozc i projektu podłogówki) namówił mnie jednak na 10kW, ze względu na grzanie do niższych temperatur bez grzałki i nieznacznie wyższą mocą minimalną przy temperaturach dodatnich. Kupiłem tzw. lodówkę ze zbiornikiem 300 lit. (w przypadku Mitsubishi to realne 300 lit. bo nie ma wężownicy, tylko osobny wymiennik cwu).
    Pierwsza zima mija i bazując na tym skromnym doświadczeniu, sądzę że 10 to był jednak dobry wybór, chociaż i 8 bez problemu dałaby radę, tylko kilka stopni wcześniej włączałaby grzałkę, z kolei w temperaturach obecnych i do +15 zużycie prądu byłoby ciut niższe.
    Instalację mam z buforem 50 lit. szeregowo na powrocie, wszystko działa jak powinno i mam nadzieję, że tak zostanie
    Podsumowując uważam, że dla Ciebie wszystko powyżej 10 kW będzie za mocne ale oczywiście Ty zdecydujesz

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hontom Zobacz post
    .....
    ...raczej wybierać pomiędzy :
    Zubadan 12kw, Panasonic 12kw, Daikin 11kw (chociaż tu było w odpowiedziach wyżej że ona odpada, a później w jednej konkretnej propozycji)
    czym się najbardziej kierować przy wyborze?
    To odpadanie Daikina to stwierdzenie posiadacza Panasonica, posiadacza, nie instalatora, projektanta czy serwisanta. W kazdym razie zadnego znawcy pomp Daikina.
    Jezeli nie akceptujesz tych kilkunastu czy klikudziesieciu godzin pracy grzalek w sezonie, jezeli chcesz aby grzałki sie nigdy nie załaczały to fakt, Daikina nie bierz.
    Jezeli chcesz miec serwis instalatorski nie fabryczny, to bierz Panasonica lub Mitsubishi bo Daikin ma tylko fabryczny, ma czas reakcji po zgłoszeniu do 24 h., czy serwisy instalatorskie tez tak maja nie wiem, ale nawet tu na forum mozna doczytac ze dla nich 14 dni zdarza sie czesto. Daikin ma też inny model o mocy 11 kW, ale jest to hydrosplit i dlatego go nie podałem. Instalowałem taki w Nowym Targu (IV strefa), działa bez problemu. To EPRA08EV3+ ETVX12S18E9W.

  17. #17

    Domyślnie

    To już podsumowując mniej więcej się utwierdziłem w tym co już wiedziałem, czyli nie ważne czy wybiorę Panasonic 12, czy zubadan 12, czy daikina 11 do wszystkie dają radę? Po prostu kwestia serwisu, a czy są jeszcze jakieś plusy lub minusy za którymś modelem? Ktoś może z fachowców podpowiedzieć ze swojego doświadczenia, za daikinem przemawia ten serwis, za mitsu parametry techniczne, chociaż Panasonic tez mnie zaciekawił swoimi danymi ������

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Tylko Vaillant- sprawdzona, niemiecka firma.
    Trudno powiedzieć, zdania są podzielone, tu fragment dyskusji:


    @dominikm1:
    A czy ktoś ma wiedzę/informacje na temat samej marki Vaillant ?

    @Andrzej5101

    Z 10 lat temu Vaillant - to była dobra firma na kocioł gazowy, obecnie to wielka lipa,
    Zrób profesjonalne OZC budynku,
    Celuj w markowe pompy; Panasonic, Atherma, Samsung,
    Najkorzystniej mieć serwis kumaty blisko domu,
    Jest szereg tematów odnośnie doboru pompy


    https://forum.muratordom.pl/showthre...5%82a-Vaillant
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19

    Domyślnie

    Sorry, ale to pytanie czy lepiej kupić Audi/ Mercedesa (Vaillant) czy KIA/Hyundaia/względenie Suzuki (Samsung/Panasonic). Ja wolę niemieckie, europejskie, sprawdzone przez dziesięcioleci, nawet jak już "to nie to" wedle kogoś. Mam Vaillanta pompę ciepła i jest super, nigdy bym nie zamienił na jakieś azjatyckie, a szczególnie nigdy na koreańskie i tyle, prędzej już japońskie, ale i tak uważam niemieckie za o wiele lepsze.
    Użytkuję japoński samochód, ale 100 razy bardziej wolę swój stary niemiecki Volkswagen niż to wozidło i tyle.

  20. #20

    Domyślnie

    Eeeej.... Nowa KIA Sportage jest bardzo ładna.
    Z lodówki Samsunga też jestem zadowolony, a telewizora tej samej marki również.
    Mam chiński telefon o którym złego słowa powiedzieć nie mogę.
    Wszystkie te przedmioty składały małe żółte rączki. I co z tego?
    Jakie to ma znaczenie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony