dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Instalacja w garażu - osobne uziemienie/bezpieczniki?

    W tym roku planuje garaż z pozwoleniem (> 35m2). Mam podciągnięty kabel 5x4mm2 (3 fazy, neutral i uziemienie) z domu do miejsca gdzie stanie garaż. Z racji, że garaż z pozwoleniem to będę musiał odebrać budynek i tutaj pytanie, bo planowałem sobie sam zrobić instalacje w garażu (nic szałowego tam nie będzie, parę gniazdek pod 230V i oświetlenie, nie potrzebuje nic więcej). Ale nie wiem jak to wygląda w przypadku odbioru budynku czy potrzebuje zrobić rozdzielcznie z bezpiecznikami? Kabel tak jak pisałem 5x4mm na osobnym bezpieczniku w domu B 20A 3-biegunowym.

    Oraz czy potrzebuje osobne uziemienie do garażu? Uziemienie mam przy domu, szpilkowe i w tym kablu z domu podciągniętym do garażu mam też kabel uziemiający, ale czy się nada czy robić osobny uziom pod garaż?

    Garaż ok. 20m od domu i taka będzie mniej więcej długość tego kabla 5x4mm2.
    Ostatnio edytowane przez bleidd ; 07-03-2023 o 11:22

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Odbiór budynku następuje w 90% za milczącą zgodą bez kontroli. Należy zrobić na pewno powykonawczą inwentaryzację geodezyjną tak aby nanieść budynek na mapy.
    Następnie zgłosić powierzchnię budynku ze względów podatkowych.
    Co do instalacji to nic się w temacie ( projektów itp. ) się nie zgłasza.
    Kabel i instalacja wewnętrzna we własnym zakresie.
    Moim zdaniem problemem jest grubość przewodu ochronnego PE w kablu.
    Zgodnie z PN-HD 60364-5-54:2010 oraz PN-HD 60364-4-41, najmniejszy dopuszczalny przekrój głównych przewodów wyrównawczych ochronnych, ze względu na wytrzymałość mechaniczną, wynosi: 6 mm2 w przypadku przewodu miedzianego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - masz prawidłowy kabel do zasilania standardowego garażu. Nie czytaj porad w/w bo on wprowadza Cię w błąd swoją niewiedzą, bo nie jest z zawodu elektrykiem.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Autorze tematu - masz prawidłowy kabel do zasilania standardowego garażu. Nie czytaj porad w/w bo on wprowadza Cię w błąd swoją niewiedzą, bo nie jest z zawodu elektrykiem.
    domsat cymbale!

    Na szczęście pytający ma możliwość weryfikacji treści podanej Normy.
    Garaż jest wolnostojący oddalony od domu więc raczej nie jest to połączenie lokalne miejscowe wewnątrz budynku tylko główne.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Mareks77 cymbale (sorry, ale muszę zejść do twego poziomu)
    Nie masz fachowej wiedzy = pomylisz pojęcia, Nie "doradzaj" w tym dziale !

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Ano właśnie. Mareks77 wspomniał o najmniejszym przekroju głównych przewodów wyrównawczych ochronnych. I tu się zgadza, p. 544.1.1 normy PN-HD 60364.5.54:2010 rzeczywiście o tym mówi, ale ...
    Garaż jest oddalony od budynku głównego 20 m. Zasilany kablem o określonym przekroju. Czy wobec tego możemy tutaj (w garażu) mówić o głównych przewodach wyrównawczych? Bardzo watpię.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Mareks77 cymbale (sorry, ale muszę zejść do twego poziomu)
    Nie masz fachowej wiedzy = pomylisz pojęcia, Nie "doradzaj" w tym dziale !
    domsat...... to nie jest dział domofonów i anten.


    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Witam.
    Ano właśnie. Mareks77 wspomniał o najmniejszym przekroju głównych przewodów wyrównawczych ochronnych. I tu się zgadza, p. 544.1.1 normy PN-HD 60364.5.54:2010 rzeczywiście o tym mówi, ale ...
    Garaż jest oddalony od budynku głównego 20 m. Zasilany kablem o określonym przekroju. Czy wobec tego możemy tutaj (w garażu) mówić o głównych przewodach wyrównawczych? Bardzo watpię.
    elpapiotr.
    To cytat dla budynków wielorodzinnych piętrowych ale ma także zastosowanie do pomieszczenia (garażu) oddalonego o 20mb, nie związanego mechanicznie z domem którego potencjał będzie się raczej różnił.

    Wykonane w jednym miejscu połączenia wyrównawcze główne mogą nie wystarczać, jeżeli
    w jakimkolwiek miejscu budynku pojawiają się nowe, dodatkowe części przewodzące podlegające
    takim połączeniom. Wymaga to powtórzenia, odtworzenia połączeń wyrównawczych głównych.
    Drugim motywem skłaniającym do tego może być chęć obniżenia napięć dotykowych, osiągających
    znaczne wartości przy zwarciach L-PE w miejscach instalacji odległych (decyduje długość przewodów ochronnych) od najbliższej szyny wyrównawczej.
    W zależności od ekwipotencjalizującego efektu konstrukcji budynku, takie połączenia powinny być odtwarzane w odstępach pionowych nieprzekraczających od 15 do 30 m.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 09-03-2023 o 09:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    No tak. Jak posadzisz garaż na budynku, wykonasz kilka jego pięter, to może bym się zgodził.
    Ale nie zgodzę się, bo nawet nie wiem, skąd wytrzasnąłeś wymóg dla budynków wielorodzinnych piętrowych.
    Który punkt której normy, jeżeli będziesz łaskawy ?
    To, że doktor Musiał pisał o tym :
    http://www.edwardmusial.info/pliki/p...awcze_ochr.pdf
    nie znaczy, że możesz sobie wklepywać do tego garazu.
    Może jednak wrócisz do p. 543.1.3 i 543.1.4 PN-HD 60364-5-54;2010 ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 09-03-2023 o 10:59
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No tak. Jak posadzisz garaż na budynku, wykonasz kilka jego pięter, to może bym się zgodził.
    Ale nie zgodzę się, bo nawet nie wiem, skąd wytrzasnąłeś wymóg dla budynków wielorodzinnych piętrowych.
    Który punkt której normy, jeżeli będziesz łaskawy ?
    To, że doktor Musiał pisał o tym :
    http://www.edwardmusial.info/pliki/p...awcze_ochr.pdf
    nie znaczy, że możesz sobie wklepywać do tego garazu.
    Może jednak wrócisz do p. 543.1.3 i 543.1.4 PN-HD 60364-5-54;2010 ?
    Nie będę nic sadził.
    Twój argument to zdanie wyrwane z kontekstu.
    Czy u Ciebie zdrowy rozsądek także ma jakąś normę?
    dr. Musiał pisał również że:

    nie można poprawnie projektować i wykonywać instalacji elektrycznych kierując się obecnymi polskimi przepisami.

    Piętro budynku ma w tym wypadku tą przewagę że jest posadowione na tym samym fundamencie i uziomie natomiast odrębny budynek od niego oddalony tym bardziej garaż który można podciągnąć do pomieszczeń o specjalnym przeznaczeniu

    Napisałem iż moim zdaniem problemem jest grubość przewodu ochronnego PE w kablu, po czym pewien znany Tobie instalator anten z miasta Łodzi który jeszcze nikomu nic konstruktywnego nie doradził wylał swój heit.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 09-03-2023 o 12:31
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Weź w końcu odczep się od budynku wielopiętrowego.
    Ja nie neguję, że
    Cytat Napisał Mareks77
    Napisałem iż moim zdaniem problemem jest grubość przewodu ochronnego PE w kablu,
    , zakwestionowałem wypowiedź o głównych przewodach ochronnych wyrównawczych w garażu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    ....... , zakwestionowałem wypowiedź o głównych przewodach ochronnych wyrównawczych w garażu.
    Nie wiem z jakiego względu....... czyżby w garażu nie było części przewodzących dostępnych
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Imadło - część przewodząca dostępna w garażu - w/g Mareks77 należy objąć połączeniem wyrównawczym Cu 6 mm kw.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Imadło - część przewodząca dostępna w garażu - w/g Mareks77 należy objąć połączeniem wyrównawczym Cu 6 mm kw.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2a.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	9,0 KB
ID:	464156

    Do autora komentarza / reputacji którą mi przysłał.

    TO NIC NIE ZMIENI...... lepiej ignorować i nauczyć się z tym żyć.

    Z takiego szamba to już się tak łatwo nie wychodzi , a jeśli nawet można się jakoś wygrzebać, to smrodu, jaki zostawiło, nie da się usunąć.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14

    Domyślnie

    Moim zdaniem imadło nie jest częścią przewodzącą dostępną, tak na marginesie.
    Obcą - tak.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    ...... Należy zrobić na pewno powykonawczą inwentaryzację geodezyjną tak aby nanieść budynek na mapy.
    Następnie zgłosić powierzchnię budynku ze względów podatkowych.
    Chyba nic nie trzeba zgłaszać, urząd gminy na bieżąco ma podgląd do bazy EGiB, od nowego kwartału będzie naliczony podatek od budynku. Może od nowego miesiąca? Przyjdzie obliczenie podatku, to zapłacisz.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Marek77- ten cham od komentarza to pewnie twój kumpel.
    Wykazać głupieniu niewiedzę to on niestety nie poprawi się, ale rynsztokiem zajedzie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Chyba nic nie trzeba zgłaszać, urząd gminy na bieżąco ma podgląd do bazy EGiB, od nowego kwartału będzie naliczony podatek od budynku. Może od nowego miesiąca? Przyjdzie obliczenie podatku, to zapłacisz.
    Bertha..... u nas w urzędzie pokój na 5 piętrze rozsyłający powiadomienia o podatku do dnia dzisiejszego nie zaktualizował sobie danych nowego adresu zameldowania które robiłem na 7 piętrze tegoż samego urzędu.

    Nie wspomnę już o kontakcie telefonicznym który tydzień po złożeniu deklaracji wyjaśniał ostatecznie metraż mojego poddasza użytkowego, a Ty tu wspominasz jakieś dziwne metody w których jeden urzędnik sam sobie coś zaktualizuje z bazy danych drugiego bez wiedzy i fatygi zainteresowanego,

    Te zachodnie standardy to przywędrowały do was chyba razem z Joe Biden-em który nad wami leciał aby nie było wstydu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Imaginuj sobie Waść, że w naszym zaborze operat po inwentaryzacji budynku (obowiązkowo z załączonym wnioskiem właściciela o ujawnienie zmian - mam tego dopilnować) powoduje zmianę w bazie EGiB i po przyjęciu operatu, dział EGiB wysyła zawiadomienie o zmianach w KW do sądu rejonowego. W KW natychmiast pojawia sie wzmianka o wniosku, a kiedy nastapi wpis ujawniajacy zmianę, to całkiem inna sprawa. Stanie sie to w kolejności wpływu, po czasie jaki jest niezbędny aby fizycznie dokonać zmiany w dziale I. Czyli trwa długo, ale za to jest za darmo. Gdy osobiście dostarczysz dokumenty do sądu i złozysz wniosek o zmiany, to musisz uiścić opłatę. Za darmo nic.
    P.S.
    Dopytałem wczoraj w urzędzie i faktycznie musi być deklaracja właściciela budynku.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 11-03-2023 o 11:16

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze
    Kolejny raz prymityw umysłowy usiłuje mnie obrazić - oto ostatnia wiadomość na moim koncie, a związana z tym tematem:
    "ten cham nie jest bardziej chamski od ciebie ale nie am jakto być hipokrytą,no nie?"
    Autorze tego wpisu, mały anonimowy człowieczku - nie dorastasz mi do pięt aby mnie urazić, nawet nie potrafisz pisać po polsku !
    Na marginesie - moderatorze forum tolerujesz takich uczestników ?
    Zresztą wyłączam się z forum, bo należy być z daleka od takich psycholi, nie wiadomo co im w głowie siedzi. Żegnam. "Bawcie się" dobrze niedouczeni doradzający, robicie tylko krzywdę pytającym.

  20. #20

    Domyślnie

    Ależ dyskusja To ja jeszcze miałbym pytanie o ocenę schmatu do rozdzielni w garażu:

    https://i.ibb.co/K544vFm/rozdzielnia.png

    będzie / nie będzie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony