dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wizualizacja ruchu słońca na działce/domu - program lub aplikacja

    Hej,

    W końcu otrzymałem od architekta wykonaną adaptacje projektu gotowego, niestety co mnie zaskoczyło albo zaszokowało to położenie budynku na działce.
    Nie dość, że budynek jest pod kątem do wjazdu to na dodatek zwrócony z przeciwną stronę niż wszystkie inne budynki w około.

    Tłumaczenie architekta jest takie, że to "optymalne" położenie budynku w stosunku do stron świata, ale niestety ja tego nie widzę a na domiar złego chciałbym to zobaczyć czy tak faktycznie jest.

    I teraz pytanie do was forumowicze, czy znacie jakiś program/aplikacja który pokazuje rzeczywisty ruch słońca we wskazanej lokalizacji??

    Znalazłem kilka programów działających online które umożliwiają projektowanie wnętrz i budynków niestety żaden nie posiada takiej funkcjonalności której ja szukam. Przeważnie w tych programach jest tak, że źródłem światła jest miejsce z którego się aktualnie patrzy na projekt.

    Na filmiku z YT widać bardzo ładnie o co mi chodzi, jednak autor nic nie mówi w jakim programie to było zrobione aby przetestować to na swoim przypadku.


    Dziękuję za pomoc.

    POzdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zapewne to połączone programy Sketchup + V-ray 6 + LayOut tam takie animacje są możliwe.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wrzuć mapkę z ustawionym domem i projekt domu - jak ktoś wie czym różni się wschód od zachodu, to spokojnie ogarnie czy to rozmieszczenie jest optymalne czy nie

  4. #4

    Domyślnie

    Projekt który wybraliśmy to:
    Archon
    Dom w malinówkach 11 (E) OZE - lustrzane odbicie
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m19e24f36742c5

    Zdjęcie mapy z wrysowanym domem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230307_182809ccc.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	464081
    Ostatnio edytowane przez Iskierniczek ; 07-03-2023 o 19:19

  5. #5

    Domyślnie

    Ja polecam obejrzeć ten filmik:

    https://youtu.be/Zv8Uj-c6uyk

    Dzięki niemu zrozumiałem jak powinien być usytuowany dom na działce z wjazdem np. od zachodu

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale macie tam bajzel urbanistyczny.

    Ten wjazd na działkę jest ostateczny? Brama musi być w tym narożniku?
    Masz działkę z wjazdem od południa - to nie jest najlepszy projekt (brak wykorzystania południowego światła w domu - będzie ciemno w środku).
    Jaki jest sens odsuwania domu tak daleko od wschodniej granicy?

    Wrysowanie tarasu przy bocznej ścianie na wprost bramy wjazdowej, nachylenie domu jeszcze bardziej ku północy - widać architekt kompletnie ma w czterech literach tę pracę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-03-2023 o 17:47

  7. #7

  8. #8

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Coś z nią nie tak? U mnie działa...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ale macie tam bajzel urbanistyczny.

    Ten wjazd na działkę jest ostateczny? Brama musi być w tym narożniku?
    Masz działkę z wjazdem od południa - to nie jest najlepszy projekt (brak wykorzystania południowego światła w domu - będzie ciemno w środku).
    Jaki jest sens odsuwania domu tak daleko od wschodniej granicy?

    Wrysowanie tarasu przy bocznej ścianie na wprost bramy wjazdowej, nachylenie domu jeszcze bardziej ku północy - widać architekt kompletnie ma w czterech literach tę pracę.
    Hmmm, a jest coś dobrze w tym projekcie?? dokumentacji jeszcze nie złożyliśmy do urzędu wiec możemy zapewne z architektem jeszcze jakieś zmiany zrobić, albo chociażby mieć jakaś kartę przetargową do negocjacji, skoro mamy "bajzel architektoniczny" może nie będzie aż tak bardzo chętny żeby cokolwiek poprawić.
    Niestety z żoną budujemy się poraz pierwszy wiec nasza znajomość wszelkich praw rządzących poprawnym projektowaniem jest przez nas nie do końca znana.

    Mnie zaskoczyło skierowanie budynku przeciwnie do wszystkich w około, na to o czym piszesz nie zwróciłem uwagi, ale...

    Jesteśmy z zoną świadomi tego iż wejście do domu jest od strony południowej, że salon będzie zaciemniony ale nie chcieliśmy mieć największego okna w salonie 4m długości skierowanego w stronę drogi publicznej, poza tym chcemy mieć taras i ogród za domem aby mieć trochę prywatności.

    Brama i furtka już stoi w tym właśnie miejscu od 20lat, po przeciwnej stronie jest studzienka wodomierzowa i studzienka kanalizacyjna. Studzienka wodomierzowa na pewno zostanie rozebrana gdy wodomierz zostanie przeniesiony do budynku, natomiast studzienka kanalizacyjna już tam zapewne zostanie.

    Architekt powiedział, że według przepisów obowiązujących przepisów nie możemy zbliżyć się do płotu bliżej niż na 4m ze względu na okno (bez okna minimum 3m), dlatego narożnik jest 4,4m od płotu, natomiast drugi narożnik widać że się oddala, dlatego mi to jakoś nie pasowało, że coś jest tak jakoś krzywo.
    Na auta w przyszłości chcemy zrobić drewnianą wiatę, właśnie po prawej stronie, tuż przy płocie, mniej więcej tak jak wskazuje strzałka opisana jako "6."

    A co do samego projektu, spodobała nam się jego prostota i teoretycznie "tania budowa", ja dodatkowo gdy wybieraliśmy z żoną ten projekt myślałem o panelach fotowoltaicznych na całym dachu po stronie południowej aby zmniejszyć koszty ogrzewania pompą ciepła, ale po zmianach na ten cały net-billing i konieczności sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej po cenie 1/3 zakupu nie wydaje mi się być opłacalne, chociaż mogę się mylić.

    Dziękuję, oba linki działają, o coś takiego mi chodziło.
    Drugi link w wersji free ma ograniczenia tylko do aktualnego dnia ale z pierwszego wszystko działa.
    Dziękuję.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Mapa spod drugiego linku pokazuje 99% budynków w tej samej wysokości, więc cienie będą raczej "orientacyjne".
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mapa spod drugiego linku pokazuje 99% budynków w tej samej wysokości, więc cienie będą raczej "orientacyjne".
    Zgadza się.
    Na stronie z pierwszego linka da się podać wysokość domu i grubsza wrysować go na mapę, ale z kolei inne cienie są na stałe.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iskierniczek Zobacz post
    skoro mamy "bajzel architektoniczny"
    Chodziło mi o bałagan urbanistyczny (nie jest to związane z waszym architektem). Każdy dom ma inną linię zabudowy.

    Cytat Napisał Iskierniczek Zobacz post
    Jesteśmy z zoną świadomi tego iż wejście do domu jest od strony południowej, że salon będzie zaciemniony ale nie chcieliśmy mieć największego okna w salonie 4m długości skierowanego w stronę drogi publicznej,
    Dlatego napisałam, że projekt jest kompletnie niedopasowany do działki. Nie trzeba mieć 4 m okna od ulicy, żeby mieć doświetlony dom. Na waszą działkę należało wybrać zupełnie inny projekt.

    Na dodatek możecie sobie niemal dowolnie odsunąć dom od ulicy, więc można mieć od południa wielkie okna (niekoniecznie tarasowe) i po prostu osłonić je żywopłotem od drogi



    Cytat Napisał Iskierniczek Zobacz post
    Brama i furtka już stoi w tym właśnie miejscu od 20lat,
    I nikomu nie przyszło do głowy zmienić wjazd przy okazji wykonywania dokumentacji? Przecież jest w absurdalnym miejscu w stosunku do budynku.

    tak samo kąt nachylenia budynku - jeśli dom nie musi być równolegle do granic, dlaczego został odchylony ku północy zamiast na południe?

  14. #14

    Domyślnie

    Jest nieprzekraczalna linia zabudowy, jeśli dobrze pamiętam wynosi 5m od drogi.
    MPZP powstał dopiero z końcem 2021r może dlatego tak to wszystko wygląda, wcześniej budowało się jak się chciało, teraz trzeba spełnić szereg wymogów, co mnie zaskoczyło łącznie z kątem dachu, jego pokrycia, czy tez wysokością budynku.

    Trzeba przyznać, że brakowało nam kogoś z doświadczeniem kto by nam doradził, kto by pojechał z nami na działkę, zobaczył co jak i gdzie i podpowiedział jakieś rozwiązania.
    Sami na niektóre rzeczy zwróciliśmy uwagę, ale jak widać tylko na te najmniej istotne .

    Elfir tu masz przewagę nad nami, gdyż zapewne wiesz co i jak. My z żoną budujemy się po raz pierwszy, gdy wybieraliśmy projekt "dom w malinówkach 11 (E) OZE" byliśmy u projektanta który zajmował się sprzedażą projektów z biura projektowego archon, tak nam zasugerował, że spośród projektów nad którymi się zastanawialiśmy ten był jako idealny do działki.
    Gdybyśmy wtedy wiedzieli, że coś jest "nie tak" może podjęlibyśmy inną decyzje, inny projekt, teraz już za dużo pieniędzy wydaliśmy na projekt, adaptacje, za dużo to czasu trwało, aby zaczynać wszystko od nowa, idealnie nie będzie ale jak będzie chociaż dobrze będziemy zadowoleni.

    Ale na pewno okno tarasowe na północ byłoby skierowane, teraz w wynajmowanym mieszkaniu tak mamy i jesteśmy bardzo zadowoleni.
    Widzimy blok na przeciwko gdzie dosłownie 95% mieszkańców jak nie momentami wszyscy do tej 16-18:00 mają zasłonięte zasłony, żaluzje, rolety gdyż słońce wali im prosto w okna, my będziemy mieli jedynie okno kuchenne, co dla żony podczas gotowaniu w środku lata na pewno będzie przeszkadzać, ale rolety w oknach to teraz prawie, że obowiązek wiec raczej nie będzie to aż takim wielkim problemem jak się nam teraz wydaje.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    I nikomu nie przyszło do głowy zmienić wjazd przy okazji wykonywania dokumentacji? Przecież jest w absurdalnym miejscu w stosunku do budynku.

    tak samo kąt nachylenia budynku - jeśli dom nie musi być równolegle do granic, dlaczego został odchylony ku północy zamiast na południe?
    A jeśli chodzi o bramę, hmmm o tym nikt nawet nie wspomniał a ja też o tym nie pomyślałem, zawsze brama tam była wiec chyba tak jakoś z góry założyłem, ze tam musi stać.

    Właśnie od samego początku mi o to chodzi, że dom tak jakoś krzywo i na dodatek ustawiony "gorzej" do słońca, dlatego chciałem sprawdzić jak to będzie z tym słońcem, ale pod kątem paneli fotowoltaicznych.
    Czy dom powinien być ustawiony bardziej jak dom po lewej stronie opisany jako 86A?? wydaje mi się, że gdyby tak było w domu będzie dłużej słońce wpadające przez okno po stronie zachodniej.
    No i myślę, że warto by było trochę oddalić budynek tak o 2-3m (ale to takie widzi mi się) aby elewacja frontowa domu zaczynała się tak jak kończy dom po prawej opisany jako 80, ale nie wiem czy to coś w ogóle da i czy to w ogóle będzie lepiej.

    Jakby ktoś mógł coś doradzić, podpowiedzieć to proszę o każda wskazówkę.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zdecydowanie gdyby był odchylony w drugą stronę, jak 86A, łapałby więcej słońca. Można byłoby w czasie adaptacji dodać okna od zachodu.
    I zdecydowanie zmiana wjazdu na drugą stronę - niekoniecznie w narożnik działki, ale aby samochody stały przy wejściu do domu a nie pod oknem kuchni

  16. #16

    Domyślnie

    Czesc,
    A mnie zastanawia szerokosc wjazdu na działkę. Czy tym wjazdem również wchodzi się pieszo na działkę czy jest osobne wejscie na dzialke wprost od drzwi domowych? ? Ja mam działkę gdzie do domu nie chciałem robić furtki i chciałem wchodzic bramą wjazdowa (odsuwana z funkcją furtki czyli otwarciem na 1m). Wjazd na działkę miałby szerokosc 4m. Okazało się jednak, że szerokosc wjazdu według architekta jest za mała i powinien mieć 4,5m i zastanawiam sie czy on mnie nie wprowadza w błąd.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie ma żadnych przepisów jeśli chodzi o szerokość bramy wjazdowej. Ba! Może jej zupełnie nie być.

    Natomiast mogą być zalecenia projektowe związane z ergonomią. Przykładowo jeśli droga dojazdowa do działki jest bardzo wąska lub brama nie znajduje się na wprost miejsca parkingowego/garażu, to szerszy wjazd może być niezbędny by dało się w ogóle manewrować samochodem.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie ma żadnych przepisów jeśli chodzi o szerokość bramy wjazdowej.
    Rozporządzenie w sprawie WT:

    § 43. Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Fakt, jest ze słowem "powinna" czyli nie musi. Po prostu węższa brama będzie nazywać się furtką.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Fakt, jest ze słowem "powinna" czyli nie musi. Po prostu węższa brama będzie nazywać się furtką.
    Tiaaa. To całe rozporządzenie to tylko taki poradnik bo ma w tytule "powinny"...

    W prawie tak jest, że jak coś powinno, a nie jest to prawo zostało złamane.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony