dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie Czy warto przechodzić na net billing?

    Dzień dobry wszystkim. Mam prośbę o opinię: czy warto przejść z net-meteringu na net-billing po to, żeby uzyskać dotację Moj Prąd 4.0?

    Mam instalację 5kwp, kosztowała mnie 23 tys. zł. Zainstalowałam ją w marcu 2022 r., więc załapałam się na net-metering, no ale nie przysługuje mi przez to dofinansowanie Mój Prąd 4.0. Mogę jedynie wpisać oczywiście tę kwotę do PITu i uzyskać w ten sposób ok. 4500 zł. Gdybym jednak przeszla na net-billing, dostałabym 6 tys. zł (nie licząc ewentualnego dofinansowania 50% do magazynu energii) a pozostale 17 tys. zł też wpisałabym w PIT, dzięki czemu łącznie byłabym do przodu o ponad 9 tys. zł. Tak więc pozostając przy net-meteringu jestem jakieś 5 tys. zł. w plecy. Jeśli tak czy siak uznam, że warto zakupić magazyn energii, to będę jeszcze więcej w plecy.
    Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że nikt tutaj nie wie, jakie będą ceny energii za parę lat itd., ale może ktoś zgłębił temat i wyrobił sobie opinię na podstawie rzetelnych danych i mógłby się wypowiedzieć, czy na dłuższą metę, czyli w perspektywnie powiedzmy 15 lat, opłaci mi się to przejście na net billing, czy raczej nie? Uwzględniając tę dotację, która jest gotówką w ręku.
    Aha, dom nie będzie użytkowany cały czas, to jest taki jakby dom wakacyjny, docelowo pod wynajem przez jak największą część roku, ale jednak nie wiem, jak dużo będzie tych letników. Mam go od 1,5 roku i nie mogę określić, ile rocznie zużywa energii. Tak czy siak nie będzie zamieszkiwany na co dzień, więc będę miała więcej energii do sprzedania, niż gdybym mieszkała tam na stałe.
    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie komentarze!
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    W jaki sposób liczysz podatki w PIT, że uzyskujesz zysk 4.500 zł z kwoty 23.000 zł
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Hej,
    odlicza się to od podatku dochodowego, prawda? Czyli powiedzmy jeśli w całym rokui zarobię 100 000 zł, to po wpisaniu tych 23 tysięcy zapłacę podatek dochodowy od kwoty 77 000, a nie 100 000. Czyli zyskam właśnie ok. 4500 (19% od 23 tys.). Czy się mylę?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Płacisz podatek liniowy dochodowy w wysokości 19% ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    To przy linowym można sobie odliczać cokolwiek ?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Ja nie jestem przedsiębiorcą. Rozliczam się przez PIT-37. Tam też można odliczać fotowoltaikę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ronfleuse Zobacz post
    Hej,
    odlicza się to od podatku dochodowego, prawda? Czyli powiedzmy jeśli w całym rokui zarobię 100 000 zł, to po wpisaniu tych 23 tysięcy zapłacę podatek dochodowy od kwoty 77 000, a nie 100 000. Czyli zyskam właśnie ok. 4500 (19% od 23 tys.). Czy się mylę?
    Od zeszłego roku stawka PIT dla dochodu do 120000 wynosi 12%.

    Warto przypomnieć ze nabór do MP 4.0 jest do końca marca chyba ze przedłuża.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 08-03-2023 o 17:11

  8. #8

    Domyślnie

    nie sądze żeby jakiekolwikek dopłaty czy dotacje zrownoważyły straty jakie przyniesie rozliczanie w netbillingu. Przypominam że to 15 lat.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    No tak, masz rację, dzięki, zapomnialam o tym. Czyli na odpisaniu całej kwoty instalacji zyskam niecale 3 tys zł. Masakra. Czyli idąc tym tropem, pozostanie na net-meteringu i nieubieganie się o dofinansowanie Mój Prąd 4.0 jeszcze mniej mi się opłaca.
    A masz jakąś opinię na temat tego, czy warto zostać w net-meteringu, nawet jeśli nie dostanę wtedy dofinansowania?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ronfleuse Zobacz post
    No tak, masz rację, dzięki, zapomnialam o tym. Czyli na odpisaniu całej kwoty instalacji zyskam niecale 3 tys zł. Masakra. Czyli idąc tym tropem, pozostanie na net-meteringu i nieubieganie się o dofinansowanie Mój Prąd 4.0 jeszcze mniej mi się opłaca.
    A masz jakąś opinię na temat tego, czy warto zostać w net-meteringu, nawet jeśli nie dostanę wtedy dofinansowania?
    - to było do komentarza marvinetala oczywiście

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    nie sądze żeby jakiekolwikek dopłaty czy dotacje zrownoważyły straty jakie przyniesie rozliczanie w netbillingu. Przypominam że to 15 lat.
    Tak, 15 lat, dlatego zakładam, że to możliwe, że jednak mi się opłaci. OK, dziękuję za opinię.

  12. #12

    Domyślnie

    Istotą net-bilingu jest trudność policzenia jego opłacalności bo wymaga wielu założeń co do przyszłości. Czego byś nie przyjęła to istnieje duże ryzyko że te 6k zł nie wystarczy i będziesz musiała żyć ze świadomością błędnej decyzji. Mnie też boli te 6k ale zmieniać nie zamierzam.

    Przy nieregularnie używanym domu jest dodatkowe ryzyko że instalacja okaże się zbyt duża i energia zacznie przepadać albo wolniej się będzie spłacać. Tu z kolei dotacja, czyli zmniejszenie początkowej kwoty inwestycji pomaga.

    Pamiętaj że zmienić na net-biling możesz w każdym momencie.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 08-03-2023 o 17:35

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ronfleuse Zobacz post
    Ja nie jestem przedsiębiorcą. Rozliczam się przez PIT-37. Tam też można odliczać fotowoltaikę.
    Stawka podatku to 12% do 120.000 zł i 32% powyżej 120.000 zł.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Istotą net-bilingu jest trudność policzenia jego opłacalności bo wymaga wielu założeń co do przyszłości. Czego byś nie przyjęła to istnieje duże ryzyko że te 6k zł nie wystarczy i będziesz musiała żyć ze świadomością błędnej decyzji. Mnie też boli te 6k ale zmieniać nie zamierzam.

    Przy nieregularnie używanym domu jest dodatkowe ryzyko że instalacja okaże się zbyt duża i energia zacznie przepadać albo wolniej się będzie spłacać. Tu z kolei dotacja, czyli zmniejszenie początkowej kwoty inwestycji pomaga.

    Pamiętaj że zmienić na net-biling możesz w każdym momencie.
    Tak, właśnie wydaje mi się, że moja instalacja jest jednak za duża i niestety spłaci mi się później, niż planowałam.
    Zawsze mogę zmienić na net-billing, to prawda. Ale nie będzie mi już wtedy przysługiwał MójPrąd 4.0, a bez tej dotacji to już w ogóle będzie bez sensu. No, może jeszcze będzie edycja 5.0 i może też obejmie instalacje z 2022 r., kto wie.
    Dziękuję bardzo za opinię!

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Stawka podatku to 12% do 120.000 zł i 32% powyżej 120.000 zł.
    Tak, dzięki Zapomniałam o tym.

  16. #16

    Domyślnie

    Jeszcze warto zauważyć że czas gra na niekorzyść net-bilingu. Tam zawsze płacisz za dystrybucje. W PGE stawka obecnie wynosi bodaj 0.22 netto (0.27 brutto) dla G11. Przy zużyciu 4000kwh rocznie to daje 1080zl czyli 6000zl znika w 5.5 roku w odniesieniu do net-meteringu. Dodatkowo stawka dystrybucji bez tarczy ustawowej to już 0.3488zl netto (0.43zl brutto) więc jeszcze gorzej.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Lepiej jest zostać net-meteringu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ronfleuse Zobacz post
    Tak, dzięki Zapomniałam o tym.
    Przy dochodach 100.000 zł już zaoszczędziłaś (19% - 12%) x 100.000 zł = 7.000 zł. (żart)
    Ale to jest żart bo płacisz podatek zdrowotny 9% od dochodu brutto co daje 9.000 zł dodatkowego podatku do zapłaty.
    Niestety.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Lepiej jest zostać net-meteringu.
    Dzięki!

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przy dochodach 100.000 zł już zaoszczędziłaś (19% - 12%) x 100.000 zł = 7.000 zł. (żart)
    Ale to jest żart bo płacisz podatek zdrowotny 9% od dochodu brutto co daje 9.000 zł dodatkowego podatku do zapłaty.
    Niestety.
    Za rok postaram się wmówić sobie, że płacę podatek 32%, to będę miała 20% zarobku, kiedy mi ktoś uświadomi, że jednak 12%

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony