dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ronfleuse Zobacz post
    Za rok postaram się wmówić sobie, że płacę podatek 32%, to będę miała 20% zarobku, kiedy mi ktoś uświadomi, że jednak 12%

    Może jednak realnie zarobisz ponad 120 tys. zł .... powodzenia !!
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ronfleuse

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Sejny
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post

    Może jednak realnie zarobisz ponad 120 tys. zł .... powodzenia !!
    Dzięki

  3. #23

    Domyślnie

    W netmeteringu 80% nadwyżki prądu z lata możesz wykorzystać w zimie do ogrzania budynku i raczej nie sądzę żeby wtedy 5 kwp było za dużo. Wystarczy zwykla grzałka w instalacji wodnej lub pompa ciepła i nie ma szans żeby pądu było za dużo.
    W net bilingu za nadwyżkę zapłacą ile zechcą i za te pieniądze raczej nie kupisz prądu w ilości 80 proc wprowadzonego. Cieszyłbym się gdyby to było 40 .
    Wybór jak zawsze należy do Ciebie.
    Jestem w net bilingu i nawet dostałem pierwszy rachunek ale jeśli poprzednie były trudne do rozpracowania to teraz już naprawdę poprzeczka jest wysoko. Nie ma już wskazań licznika choć jest elicznik i byłoby to oczywiste jest ylko liczba kilowatogodzin za jakie masz zapłacić.
    Sa ajkieś trzy rubryki z tym co było wyprodukowane i co zostało na kolejny miesiąc.
    Jakby nie kombinował nic się nie zgadza stan licznika oddanej który mam od zera jest wyższy sporo od tej którą zliczono wtrzech kolejnych miesiącach bo takie chciałem mieć rozliczenie.
    Raz jest to 6 zł za 15 kwh w innym miesiącu 10 zł za zero kwh a w trzecim zero za zero. Jak otrzymam kolejny rachunek może przez porównanie wpadnę na ten ich system. Następny rachunek w kwietniu podobno. Tam będzie zabawa bo będą z kolei dwie ceny za prąd - nowa limitowa i nowa ponadlimitowa. Póko co wiem jedno cena prądu RCE jest w okolicy 50 proc ceny nowego pozalimitowego prądu a to oznacza że przy najlepszych chęciach odzyska się połowę nadprodukcji a ma podobno być gorzej jak za rok wejdzie rozliczenie godzinowe stawek. Pomysł ichni był taki żeby się nie opłacała nadprodukcja a wynikiem tego jest że mam zamiar dołożyć dwa razy więcej niż potrzeba żeby prąd wyszedł na zero . No bo skoro oddanie stanowi połowę ceny zakupu to muszę oddać dwa razy tyle niz potrzebuję żeby sie wyzerować w zakupach To chyba lepszy pomysł niż walić kasę w magazyn który nic na zimę nie przechowa. Czy taki był plan tfórcóf tego gniota ?
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 10-03-2023 o 22:28

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    W net bilingu za nadwyżkę zapłacą ile zechcą i za te pieniądze raczej nie kupisz prądu w ilości 80 proc wprowadzonego.
    Jak dotąd jest dokładnie odwrotnie.

    https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa...i-elektrycznej

    Po takiej cenie ZE "skupują" prąd.

    Trzeba pamiętać, że kupujemy wg zupełnie innej ceny - tej z taryfy G. Szczególnie to skomplikowali w tym roku.

    Jak ktoś w sierpniu zeszłego roku sprzedał 1MWh za 1019,06zł, to jest w stanie sobie za to kupić całe limitowane 2MWh w G12 w tym roku (albo i więcej) razem z opłatami przesyłowymi.

    A licznik nie jest w stanie pokazać, ile masz zapłacić przez bilansowanie godzinowe. To znaczy licznik może pokazać, że masz pobrane 100kWh i wysłane 100kWh - a bilans równie dobrze może być na zero, co całe 100kWh przepuszczone przez magazyn czy depozyt zależnie od tego, jak bilansowały się poszczególne godziny zegarowe.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...
    Jak ktoś w sierpniu zeszłego roku sprzedał 1MWh za 1019,06zł, to jest w stanie sobie za to kupić całe limitowane 2MWh w G12 w tym roku (albo i więcej) razem z opłatami przesyłowymi.
    ...
    I jak już sobie kupi to całe limitowane 2 MWh w G12 to kolejne 2-3 MWh kupi po "normalnej" cenie".
    Zapłaci także za przesył całych 4-5 MWh.
    Tego by nie płacił jak by miał PV na starych zasadach.
    Rozumiesz ??

    Całe swoje "rozumowanie" odnosisz do archiwalnych cen.
    Podaj swoje obliczenia (przewidywania cenowe) dla bieżącego roku.

    Analiza wsteczna zawsze skuteczna.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #26

    Domyślnie

    Za luty 66 groszy - tylko ze cena prądu w lutym który trzeba było kupić zawiera również koszt dystrybucji która to wzrosła do prawie 40 groszy. Nie ma jeszcze rachunku ale już po wysokości kosztu dystrybucji widać że będzie drożej. Po limicie jakby nie kombinował cena z dystrybucją przekroczy złotówkę. Tak więc ?
    oddam za0,6 kupię za 1,2 - co tu się nie zgadza ? Ano nie zgadza sie np wyliczenie oddanej energii za zeszły rok - licznik pokazuje 90 na rachunkach doszukałem się ... 15 . Za diabła nie wiem o co chodzi ale to był pierwszy rachunek i niewielka ilość. Zobaczymy w kwietniu gdzie będe już mial na ruchunku cenę w limicie i po limicie . Optymizmu raczej nie widać.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Koszt dystrybucji zabija oplacalnosc netbilingu nawet przy bardzo wysokich stawkach RCE. Mam wrażenie że ZE odbijają sobie dystrybucją limity jakie nalożyli na nich w cenach energii. W sloganach wyborczych rządzący podają tylko cenę energii i to do 2MWh.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    wyliczenie oddanej energii za zeszły rok - licznik pokazuje 90 na rachunkach doszukałem się ... 15 . Za diabła nie wiem o co chodzi
    Wyjaśniłem Ci w #24 i tutaj (poniżej obrazka link do wzoru)- bilansowanie godzinowe. Z licznika go nie odczytasz.
    Tu wytłumaczenie na przykładzie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Koszt dystrybucji zabija oplacalnosc netbilingu nawet przy bardzo wysokich stawkach RCE.
    Nic podobnego. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:
    1. Bilansowanie godzinowe i godziny produkcji PV. To powoduje, że w taryfach strefowych prosument ma bardzo małe zużycie prądu z sieci.
    2. Po zupełnie innych cenach prosument sprzedaje prąd (RCEm) a po innych kupuje (z taryfy).
    3. 20% WARTOŚCI prądu wprowadzonego do sieci, w przypadku nie wykorzystania, otrzymuje w gotówce. I może tym pokryć zarówno koszty dystrybucji (choć tu przepisy są niejasne i pojawiały się już na FM faktury, że z depozytu został pokryty koszt dystrybucji) jak i opłaty stałe.

    Wszystko rozbija się o to, po ile prąd faktycznie kupujemy (lwia część w taniej strefie taryfy strefowej - znacząco tańsza od najniższej jak dotąd ceny RCEm, a nierozsądne jest wybranie innej taryfy) a po ile sprzedajemy (RCEm).

    Więcej w poprzednim wątku na ten temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379386
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-03-2023 o 09:31

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    W netmeteringu 80% nadwyżki prądu z lata możesz wykorzystać w zimie do ogrzania budynku i raczej nie sądzę żeby wtedy 5 kwp było za dużo. Wystarczy zwykla grzałka w instalacji wodnej lub pompa ciepła i nie ma szans żeby pądu było za dużo.
    Ale w opisie jest dom wakacyjny dla letników.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Ale w opisie jest dom wakacyjny dla letników.
    Na dodatek w dziale "Dom energooszczędny i pasywny", więc 5 MWh to chyba dla całego osiedla tych domków
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31

    Domyślnie

    Te 5 Mwh juz jest zamontowane więc kwestia jak je wykorzystać - dom w zimie tez nie powinien zamarznąć więc warto coś mieć odłożone na ten cel. A w sezonie kiedy dom wynajęty niechby tam wszystko na prąd było. Tak aby wykorzystać panele. Rzecz jest taka że przejść na net biling można będzie zawsze ale wrócic na poprzednie zasady już nie. Tak więc dwa lata dałbym sobie na rozpoznanie sytuacji u siebie i porównanie jej do net bilingu. Póki co wszyscy net metrowcy modlą się aby ich na siłe na net biling nie przeniesiono. Jakis powód muszą mieć.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony