dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Uziom fundamentowy - izolacja przeciwwodna

    Cześć,

    Na początku zaznaczę, że 2 razy przestudiowałem E.Musiała na temat uziomów fundamentowych i dalej pewne kwestie nie są dla mnie jasne.
    Chodzi o przypadek w którym ławy fundamentowe będą miały od spodu hydroizolację.
    Uziom planowany jest również do odgromówki.
    Rozumiem, że w takim wypadku najlepiej uziom zrobić w warstwie chudego betonu. To jest jasne!
    I teraz pojawia mi się pytanie - czy taki uziom należy w ogóle jakoś połączyć ze zbrojeniem ławy?
    Dr Musiał pisze, że:
    "Wykonanie uziomu w fundamencie mającym izolację przeciwwodną" - nie doszukałem się info., że należy taki uziom połączyć, że zbrojeniem w ławie.
    "Wykonanie uziomu w budynku o pełnej termoizolacji" - z tego punkty wynika, że jednak należy taki uziom połączyć ze zbrojeniem w ławie.


    I od razu drugie pytanie - jakiej bednarki użyć w chudym betonie. Zwykłej czarnej czy może potrzeba tutaj coś więcej?

    Pomoże ktoś?
    Ostatnio edytowane przez jinx_20 ; 08-03-2023 o 16:49

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Cześć,

    Chodzi o przypadek w którym ławy fundamentowe będą miały od spodu hydroizolację.
    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Cześć,

    Rozumiem, że w takim wypadku najlepiej uziom zrobić w warstwie chudego betonu.
    Jak chcesz połączyć oba te warunki. Co będzie od spodu izolacją ?

    Przy umieszczeniu uziomu w chudym betonie grubość otuliny musi wynosić 5cm.
    Chudy beton ma w takim przypadku kontakt z gruntem i nie ma tam izolacji poziomej.
    Izolacja pozioma będzie pomiędzy chudym betonem a właściwą ławą, czy po prostu mylisz izolację poziomą ławy z tą pomiędzy ławą a ścianą fundamentową.

    Jeśli w ławie planujesz jakąkolwiek izolację ograniczającą kontakt betonu ławy z gruntem bo niezbędny jest raczej uziom otokowy wokół ławy połączyć ze zbrojeniem w ławie w celach wyrównania potencjału.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Chodzi o przypadek w którym ławy fundamentowe będą miały od spodu hydroizolację.
    Robisz piwnicę, że potrzebujesz izolacji przeciwwodnej pod ławami?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - opracowania dr Musiała jak również innych naukowców oraz normy są przeznaczone dla zawodowych elektryków. Wykonanie dobrego uziomu fundamentowego jest wiedzą, której nie można przekazać choćby długim wpisem na forum. Potrzebna jest wizyta na budowie i konkretne rady dla Twojego przypadku. Na Elektrodzie też zadałeś ten sam temat i czy jesteś usatysfakcjonowany tamtymi radami ? Mnie one śmieszą. Tu rady Marks77, który jest elektrykiem- majsterklepką i omnibusem tego forum też są niewłaściwe. Zaraz odezwą się krytykanci, więc z góry odpowiadam, że nie będę tu pisał "Poradnika jak wykonać uziom fundamentowy"

  5. #5

    Domyślnie

    Warto konfrontować różne opinie i sprawdzać w różnych miejscach.
    Trochę o prądzie wiem, pewnie więcej niż nie jeden "elektryk".
    "Elektryk" z uprawnieniami robił uziom u kolegi - wiecie jak? Przyspawał 2m ocynkowanej bednarki do zbrojenia i mówi, że można śmiało podłączyć pod to odgromówkę. Ja dziękuję za takich "elektryków".

    Nie mam piwnicy, mam zagrożenie, że okresowo będą wysokie stany wody gruntowej która może dochodzić do ławy. Nie chciałbym, żebyśmy ten temat zmienili na dyskusję czy izolacja ławy do spodu ma sens czy też go nie ma. Już to wałkowałem i nie chcę do tego wracać.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Nie mam piwnicy, mam zagrożenie, że okresowo będą wysokie stany wody gruntowej która może dochodzić do ławy. Nie chciałbym, żebyśmy ten temat zmienili na dyskusję czy izolacja ławy do spodu ma sens czy też go nie ma. Już to wałkowałem i nie chcę do tego wracać.
    Szkoda. Czym dostęp wody szkodzi betonowi? Ani betonowi, ani uziomowi nie zaszkodzi. Ba, uziomowi pomoże (zmniejszy jego rezystancję).
    A powiedz jeszcze, dlaczego upierasz się na hydroizolację która jednocześnie jest izolacją elektryczną? Daj szlam i masz zabezpieczoną swoją fobię i dobry uziom.

  7. #7

    Domyślnie

    Planuje właśnie dać szlam.
    Szlam też nie wpuści wilgoci, a suchy fundament oznacza kiepski uziom.
    Będę jeszcze w tym tygodniu rozmawiał z elektrykiem i zobaczę co powie. Mam nadzieję, że nie trafię na jakiegoś fajtułapę

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Fundament a ława fundamentowa to dwie różne rzeczy.
    Beton ogólnie biorąc "kocha wodę". Szlam czyli izolację zostaw sobie na ściany fundamentowe natomiast ławę zostaw w spokoju.

    Jeśli elektryk robiący uziom u kolegi oprócz bednarki spawał także zagięte zakłady zbrojenia to nie miał się wcale czego wstydzić.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Fundament a ława fundamentowa to dwie różne rzeczy.
    Beton ogólnie biorąc "kocha wodę". Szlam czyli izolację zostaw sobie na ściany fundamentowe natomiast ławę zostaw w spokoju.

    Jeśli elektryk robiący uziom u kolegi oprócz bednarki spawał także zagięte zakłady zbrojenia to nie miał się wcale czego wstydzić.
    Wybaczcie, ale nie dam się wciągnąć w dyskusję czy izolować od spodu ławę
    Elektryk nie spawał zbrojenia.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Wybaczcie, ale nie dam się wciągnąć w dyskusję czy izolować od spodu ławę
    No... ja tej dyskusji raczej nie zaczynałem.

    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Cześć,

    Na początku zaznaczę, że 2 razy przestudiowałem E.Musiała na temat uziomów fundamentowych i dalej pewne kwestie nie są dla mnie jasne.
    Chodzi o przypadek w którym ławy fundamentowe będą miały od spodu hydroizolację.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Odpowiedziałeś sobie w pierwszym poście na wszystkie pytania a dyskusja zaciemnia Ci tylko rozwiązanie. Chudy beton lany pewnie dla wyrównania i nie izolowany pod ławą więc możesz tam dać bednarkę i to czarną ochywiście odpowiednia ilość tego betonu do otulenia bednarki. Łaczenie ze zbrojeniem ławy jeśli nie ma słupów nie ma sensu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Chudy beton lany pewnie dla wyrównania i nie izolowany pod ławą więc możesz tam dać bednarkę i to czarną ochywiście odpowiednia ilość tego betonu do otulenia bednarki. Łaczenie ze zbrojeniem ławy jeśli nie ma słupów nie ma sensu.
    Chudy beton pod ławą jest fundamentem? No, raczej nie, bo to nie jest beton konstrukcyjny. A więc taki uziom nie spełnia wymogu z rozporządzenia.
    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chudy beton pod ławą jest fundamentem? No, raczej nie, bo to nie jest beton konstrukcyjny. A więc taki uziom nie spełnia wymogu z rozporządzenia.
    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
    A jak na płocie pisze "d....pa" to łapiesz? Tam są przecinki jak byś nie zauważył.
    Ps. Poszukaj definicji fundamentu zwłaszcza części o przenoszeniu obciążenia na grunt to zobaczysz czy jest czy nie.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 09-03-2023 o 20:57
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A jak na płocie pisze "d....pa" to łapiesz? Tam są przecinki jak byś nie zauważył.
    Ps. Poszukaj definicji fundamentu zwłaszcza części o przenoszeniu obciążenia na grunt to zobaczysz czy jest czy nie.
    Oczywiście znam definicję fundamentu. Nie wmówisz chyba nikomu, że chudziak to element konstrukcyjny budynku. Jest równie konstrukcyjny co grunt pod nim.

  15. #15

    Domyślnie

    Znawcy tematu mówią, żeby uziom który jest w chudziaku połączyć ze zbrojeniem ławy jeszcze przed jej zalaniem betonem. Ma to sens.
    Chyba możemy temat uznać za zakończony.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony