dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Mój Prąd od 1 kwietnia 2023 - macie jakieś przecieki?

    Zostały 3 tygodnie do końca przedłużonego terminu programu Mój Prąd 4.0 (tj. do 31.03.2023), a nadal nic nie wiadomo o tym co będzie od 1 kwietnia.
    6 marca dostałem odpowiedź:
    "Trwają prace nad koleją odsłoną Programu. Szczegóły pojawią się na stronie Mojprad.gov.pl oraz na stronie głównej Funduszu."

    Mam nadzieję, że kolejna odsłona programu (czyżby już Mój Prąd 5.0 ? ) nie będzie mniej korzystna niż obecna

    Ma ktoś jakieś przecieki?
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.726

    Domyślnie

    Znają poczynania tej zgrai urzędasów naszych i tych EU będzie gorzej i gorzej a potem najgorzej,

  3. #3

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.726

    Domyślnie

    Podobno zaznaczam podobno mają zwiększyć dofinansowanie do 7 tys.

  5. #5

    Domyślnie

    Dobre i to - ja dostałem 6 - przeznaczam je na dołożenie kolejnych paneli bo jeden string jest wolny . -Knuję coby może je dać z mikroinwerterami gdyż ściana południowozachodnia chwilowo jest zacieniana przez sąsiedni budynek ale nie bardzo wiem na ile to podniesie koszty . Na ścianie zmieszczę raczej max 8 paneli bo klimatyzator jakis dupek zawiesił niepotrzebnie wysoko.
    Ciekawe jest to że nowe zasady miały w założeniu spowodować powstrzymanie przewymiarowywania instalacji a u mnie zadziałało to odwrotnie. Skoro mam sprzedać za 50 groszy a kupić za 1,2 to muszę instalację przewymiarować o 100 proc potrzeb. Potrzebuję 5000 kwh dla pompy ciepła -żeby odłożyć w wirtualnej kasie tyle pieniędzy muszę oddać około 10 000 kwh - tak więc instalacja zamiast miec 5 kwp jak teraz musi mieć minimum 10 a raczej więcej bo część zeżre autokonsumpcja latem. Ot jak zawsze - planowali planowali i w g.. się obraca. Moje plany zresztą też bo w życiu by mi do głowy nie przyszło że kilowatogodzina może kosztować złotówkę lub więcej.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 17-03-2023 o 10:55

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Dobre i to - ja dostałem 6 - przeznaczam je na dołożenie kolejnych paneli bo jeden string jest wolny . -Knuję coby może je dać z mikroinwerterami gdyż ściana południowozachodnia chwilowo jest zacieniana przez sąsiedni budynek ale nie bardzo wiem na ile to podniesie koszty . Na ścianie zmieszczę raczej max 8 paneli bo klimatyzator jakis dupek zawiesił niepotrzebnie wysoko.
    Ciekawe jest to że nowe zasady miały w założeniu spowodować powstrzymanie przewymiarowywania instalacji a u mnie zadziałało to odwrotnie. Skoro mam sprzedać za 50 groszy a kupić za 1,2 to muszę instalację przewymiarować o 100 proc potrzeb. Potrzebuję 5000 kwh dla pompy ciepła -żeby odłożyć w wirtualnej kasie tyle pieniędzy muszę oddać około 10 000 kwh - tak więc instalacja zamiast miec 5 kwp jak teraz musi mieć minimum 10 a raczej więcej bo część zeżre autokonsumpcja latem. Ot jak zawsze - planowali planowali i w g.. się obraca. Moje plany zresztą też bo w życiu by mi do głowy nie przyszło że kilowatogodzina może kosztować złotówkę lub więcej.
    Chyba o to chodziło im.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Skoro mam sprzedać za 50 groszy a kupić za 1,2
    Jak dotąd RCEm nigdy nie była 50gr/kWh (a bywała i to w lecie ponad 1zł/kWh) a kupować możesz poniżej złotówki również po przekroczeniu 2MWh/r (a do przekroczenia poniżej 40gr/kWh).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak dotąd RCEm nigdy nie była 50gr/kWh ( a bywała i to w lecie ponad 1zł/kWh) a kupować możesz poniżej złotówki również po przekroczeniu 2MWh/r (a do przekroczenia poniżej 40gr/kWh).
    Masz gdzieś w Polsce taką taryfę z ceną prądu 0,40 PLN / kWh ??
    RCEm a cena zakupu prądu to różne tematy.

    PS Jak było "dotąd" to nie ma znaczenia.
    Ważne jak jest teraz i będzie w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 17-03-2023 o 15:12
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    629

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak dotąd RCEm nigdy nie była 50gr/kWh (a bywała i to w lecie ponad 1zł/kWh) a kupować możesz poniżej złotówki również po przekroczeniu 2MWh/r (a do przekroczenia poniżej 40gr/kWh).
    to, że zdarzy się kilka razy do roku.... to nie wiele zmienia. Bo kupujesz cały rok.
    Uwzględniając zwrot kosztów dobrą zasadą jest odrzucanie wartości skrajnych. A Ty lubisz je wszędzie przytaczać.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Bo kupujesz cały rok.
    I kupujesz cały rok wg taryfy zatwierdzonej przez URE.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Uwzględniając zwrot kosztów dobrą zasadą jest odrzucanie wartości skrajnych. A Ty lubisz je wszędzie przytaczać.
    Czemu chcesz odrzucać wartości skrajne, skoro RCEm już jest uśrednione? I co ciekawe, najwyższa cena nie jest w grudniu (wtedy 728,20zł/MWh), gdy prosument sprzedaje tyle, co nic a w sierpniu (cena 1019,06zł/MWh), gdy sprzedaż całkiem spora zwłaszcza, jak ktoś część miesiąca wyjedzie jeszcze na wakacje.

  11. #11

    Domyślnie

    Kolega Kaizen już któryś raz przytacza cenę RCEm z sierpnia zeszłego roku nie zadając sobie trudu sprawdzenia dlaczego ta cena była tak wysoka. Otóż z powodu awarii w naszym systemie energetycznym musieliśmy dokupić w cholerę prądu akurat w niekorzystnym momencie. Jeśli mam opierać kalkulacje na założeniu że energetyka nam się całkiem posypie to owszem. Jednak jak widać z tego co odstawia rząd im gorzej tym lepiej - za rok jedna kilowatogodzina przewidywana cena to 2 zł a RCEm raczej nie wzrośnie- jak zatem kalkulować ? Oni już wkalkulowali że to trup i muszą z nas zedrzeć żeby toto reanimować . Dodam jeszcze że 40 groszy owszem jest taka cena ale dystrybucji w taryfie G13 i ta nie podlega tarczom i innym osłonom . Z tego co wydrukował Tauron wynika jasno że już z tarczą średnia moja cena w G13 raczej przekroczy 1 zł.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stawka dystrybucji 2023tauron.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	58,8 KB
ID:	464310
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 19-03-2023 o 11:08

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Kaizen podaje takie parametry które pasują do jego tez.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Kolega Kaizen już któryś raz przytacza cenę RCEm z sierpnia zeszłego roku nie zadając sobie trudu sprawdzenia dlaczego ta cena była tak wysoka.
    Co kogo obchodzi przyczyna? W lipcu było 799,79 zł/MWh. I też przyczyna nie ma znaczenia - a sprzedaż spora po tej cenie.
    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    za rok jedna kilowatogodzina przewidywana cena to 2 zł a RCEm raczej nie wzrośnie
    To nie jest przewidywana cena. I nie jest rynkowa. I nie jest 2 zł (ale więcej, niż na fakturze i drastycznie więcej, niż aktualna cena rynkowa). To centralnie regulowana cena, jaką aktualnie płacimy za kWh (różnicę pomiędzy tym co na fakturze a ceną z zatwierdzonej taryfy pokrywasz też Ty - tyle, że z pośrednictwem fiskusa). I jest to rozbój w biały dzień, skoro Rynkowa Cena Energii jest ponad 2x niższa.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co kogo obchodzi przyczyna? W lipcu było 799,79 zł/MWh. I też przyczyna nie ma znaczenia - a sprzedaż spora po tej cenie.


    To nie jest przewidywana cena. I nie jest rynkowa. I nie jest 2 zł (ale więcej, niż na fakturze i drastycznie więcej, niż aktualna cena rynkowa). To centralnie regulowana cena, jaką aktualnie płacimy za kWh (różnicę pomiędzy tym co na fakturze a ceną z zatwierdzonej taryfy pokrywasz też Ty - tyle, że z pośrednictwem fiskusa). I jest to rozbój w biały dzień, skoro Rynkowa Cena Energii jest ponad 2x niższa.
    W lipcu 2022 RCEm wynosiła 796,27 PLN / MWh.
    Wiesz dlaczego jest korygowana i dlaczego możliwość korygowania RCEm wygasa wraz z upływem 12-go miesiąca po zakończeniu miesiąca, którego cena dotyczy ?
    RCEm jest ceną netto, dolicz dystrybucję i inne a następnie do sumy dolicz VAT.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Te slawne RCEs z lipca i sierpnia... to już się nie wróci. To był strach na rynku spowodowany groźbą odcięcia gazu, ropy i czego tam jeszcze przez Putina plus dodatkowo awarie elektrowni w PL. W tym roku w sierpniu i lipcu nalezy sie spodziewac cen grubo ponizej 500zł.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    197

    Domyślnie

    I co podali nowe szczegoly? Mialo byc wczoraj 19 marca hmm...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    W tym roku w sierpniu i lipcu nalezy sie spodziewac cen grubo ponizej 500zł.
    Super. Nic tylko wychodzić na ulice, że nas tak rżną sprzedając prąd po 1,2003 zł/kWh netto (za sam prąd w aktualnie zatwierdzonej taryfie G12 PGE).

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    I co podali nowe szczegoly? Mialo byc wczoraj 19 marca hmm...
    Podali że będzie MP 5.0 ale nie podali żadnych szczegolow co do stawek Podobno mają być też dofinansowania do PC itp

  19. #19

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Dotacje do instalacji fotowoltaicznych i na te komponenty, które były w czwartej edycji mają być takie same jak do tej pory. Różnica będzie w magazynach ciepła - było 5 tys., ale jak ktoś się zdecyduje np. na gruntową pompę ciepła to nie dostanie już 5 tys. zł na magazyn ciepła, tylko samo 28,5 tys. na gruntową pompę. Wtedy też się zsumuje: 28,5 tys. na gruntową pompę + 7 tys. na mikroinstalację PV + 16 tys. na magazyn energii + 3,5 tys. na kolektory + 3 tys. na hems/ems - łącznie wspomniane 58 tys. zł w moim prądzie 5.0
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony