dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie brak ścianki kolankowej

    Witam,
    projektujemy dom parterowy z poddaszem nieużytkowym.

    Projektant zaproponował nam dach kopertowy 25 stopni bez ścianki kolankowej.

    Zrobić ściankę kolankową z jednego bloczka silikatowego 20cm czy zostawić tak jak jest?

    EDIT:
    Okap 770 mm
    Podbitka na wysokości stropu tj. 2700 mm
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_1.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	464158   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	464159   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_3.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	464160   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_4.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	464161  
    Ostatnio edytowane przez kmyg ; 09-03-2023 o 22:38

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli poddasze nie jest użytkowe to po ci Tobie ta ścianka.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.847

    Domyślnie

    Co użytecznego ma dać ścianka kolankowa wysokości 20cm?
    Zmienią się proporcje budynku.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Głównie mi chodzi o większy dopływ światła do okien i tarasu.
    Wydaje mi się, że teraz okap może zacieniać okna.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Z załączonych rysunków dokładnie nie widać ale na jednym z nich dojrzałem wymiar 139 cm
    Nie jest to wymiar do ściany ale jednak okap o wymiarach 1m może okazać się problemem, dlatego jak najbardziej można rozważyć opcję ze ścianką kolankową, tym bardziej że wygląd budynnu może tylko na tym skorzystać.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Z załączonych rysunków dokładnie nie widać ale na jednym z nich dojrzałem wymiar 139 cm
    Nie jest to wymiar do ściany ale jednak okap o wymiarach 1m może okazać się problemem, dlatego jak najbardziej można rozważyć opcję ze ścianką kolankową, tym bardziej że wygląd budynnu może tylko na tym skorzystać.
    Nie jestem pewien, ale załączniki oznaczają wymiar do ściany (35) i wysokość do okapu (331)?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_5.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	43,6 KB
ID:	464166   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_6.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	464167  

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.847

    Domyślnie

    Okap wystaje ok. 80-90cm od lica ściany.
    Podniesienie dachu zmieni proporcje domu prawdopodobnie na lepsze.
    Na elewacji widać olbrzymią połać dachu.

    Co do proporcji, zacieniania okien należy pytać architekta. Niech wyjaśni i wytłumaczy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Z przesłanej dokumentacji projektowej wynika że jest to 770 mm
    Podbitka dachowa na wysokości stropu 2700 mm
    Licząc że okna balkonowe będą o wymiarach 2300 - 2350mm pozostaje 400mm ściany z nadprożem nad oknem.
    Więźba tradycyjna płatwiowo kleszczowa. Wieniec razem z murłatą ma już obecnie 43cm
    Na strych prowadzą schody w związku z czym istnieje możliwość małego zagospodarowania go.
    Ogólnie rzecz biorąc to tragedii nie ma ale podniesienie o 1 bloczek i utworzenie w ten sposób ścianki kolankowej pozytywnie wpłynie zarówno na wygląd domu jak i naświetlenie pomieszczeń.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Głównie mi chodzi o większy dopływ światła do okien i tarasu.
    Wydaje mi się, że teraz okap może zacieniać okna.
    Niestety, masz ściankę kolankową. Zlikwiduj.
    Nisko okap (u mnie ze 30cm poniżej poziomu sufitu) latem zacieni i zmniejszy przegrzanie a zimą wpuści całe słoneczko.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7570636

    Do tego ścianka kolankowa wymaga wieńca, termoizolacji z trzech stron - to robią się spore kwoty.

    Nie rób okna narożnego. Co chwila pojawia się temat, że tam wieje i/lub skropliny.
    Tu (chyba) ostatni taki wątek

    To ja też edyta.
    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    EDIT:
    Okap 770 mm
    Podbitka na wysokości stropu tj. 2700 mm
    U mnie ma z rynną jakieś 105cm od powierzchni otynkowanej ściany (na projektach jest zazwyczaj od osi muru). I koniec okapu jest z 25-30cm poniżej poziomu sufitu (podbitka ma lekki spadek do zewnątrz, więc nie da się określić dokładnie jej poziomu).
    Tak wysoko, i tak mały jak Twój wpuści zdecydowanie więcej słońca latem i bardziej przegrzeje dom.

    W projekcie było tak:



    Finalnie okap jest trochę dłuższy i schodzi niżej - krokwie były z zapasem i tak przy wybranej dachówce pasowało dekarzowi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Okap.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	48,8 KB
ID:	464168  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-03-2023 o 22:57

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niestety, masz ściankę kolankową. Zlikwiduj.
    Nisko okap (u mnie ze 30cm poniżej poziomu sufitu) latem zacieni i zmniejszy przegrzanie a zimą wpuści całe słoneczko.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7570636

    Do tego ścianka kolankowa wymaga wieńca, termoizolacji z trzech stron - to robią się spore kwoty.

    Nie rób okna narożnego. Co chwila pojawia się temat, że tam wieje i/lub skropliny.
    Tu (chyba) ostatni taki wątek

    To ja też edyta.


    U mnie ma z rynną jakieś 105cm od powierzchni otynkowanej ściany (na projektach jest zazwyczaj od osi muru). I koniec okapu jest z 25-30cm poniżej poziomu sufitu (podbitka ma lekki spadek do zewnątrz, więc nie da się określić dokładnie jej poziomu).
    Tak wysoko, i tak mały jak Twój wpuści zdecydowanie więcej słońca latem i bardziej przegrzeje dom.
    Dzięki za odpowiedź.
    Generalnie jedyne doświetlanie od południa to drzwi balkonowe 4000/2300 ale zakryte są zadaszonym tarasem z bryły o głębokości ponad 5,5m. Od zachodu mam fix 2x 1800/2300 i tylko tam by twój zamysł jako tako podziałał.
    Nie wiem czy podniesienie o bloczek nie będzie korzystniejsze głównie dla tego potężnego tarasu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Generalnie jedyne doświetlanie od południa to drzwi balkonowe 4000/2300 ale zakryte są zadaszonym tarasem
    Nie widzę tego zadaszenia na projekcie.

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Od zachodu mam fix 2x 1800/2300 i tylko tam by twój zamysł jako tako podziałał.
    Od południa (jak na fotkach) mój okap (105cm i ze 25cm poniżej poziomu podłogi) zasłania całe okno w czerwcu (a trzeba pamiętać, że później, chociaż robi się coraz cieplej to słońce operuje coraz niżej). Przy oknie do samej podłogi, mniejszy okap, wyżej i od zachodu zasłoni w upały z 1/3 albo i mniej.

    Dorzuciłem jeszcze przekrój z mojego projektu - IMO ściana kolankowa przy nieużytkowym poddaszu to czysta rozrzutność i komplikacja. Im niżej, tym taniej i lepiej.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Witam,

    Zrobić ściankę kolankową z jednego bloczka silikatowego 20cm czy zostawić tak jak jest?
    Konstrukcja dachu powinna opierać się na wieńcu, więc na ten jeden bloczek przyjdzie kolejny wieniec i będzie więcej niż 20cm. To koszt, czy nie taniej wylać po prostu wyższy wieniec o te 20 cm.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widzę tego zadaszenia na projekcie.



    Od południa (jak na fotkach) mój okap (105cm i ze 25cm poniżej poziomu podłogi) zasłania całe okno w czerwcu (a trzeba pamiętać, że później, chociaż robi się coraz cieplej to słońce operuje coraz niżej). Przy oknie do samej podłogi, mniejszy okap, wyżej i od zachodu zasłoni w upały z 1/3 albo i mniej.

    Dorzuciłem jeszcze przekrój z mojego projektu - IMO ściana kolankowa przy nieużytkowym poddaszu to czysta rozrzutność i komplikacja. Im niżej, tym taniej i lepiej.

    Zadaszenie jest widoczne na rzutach elewacji.
    Podniesienie o jeden bloczek podwyższyło by okap i wpadałoby więcej światła na taras (40m2) i do domu przez 4 metrowe HST.
    Poproszę projektanta o lepsze wizualizację, ale skłaniam się jak na razie ku podwyższeniu ze względu na względy estetyczne.
    Czy koszty wzrosną, aż tak dramatycznie?
    Ostatnio edytowane przez kmyg ; 10-03-2023 o 09:10

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Konstrukcja dachu powinna opierać się na wieńcu, więc na ten jeden bloczek przyjdzie kolejny wieniec i będzie więcej niż 20cm. To koszt, czy nie taniej wylać po prostu wyższy wieniec o te 20 cm.
    Nie rozumiem.
    Nie wystarczy na strop dać bloczek a na bloczek wieniec? Wtedy mamy np. 25+20.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Nie rozumiem.
    Nie wystarczy na strop dać bloczek a na bloczek wieniec? Wtedy mamy np. 25+20.
    Zamieść cały rzut boczny i wtedy nie będzie dyskusji, strop trzyma wieniec W1 natomiast wieniec W2 wystaje poza strop o 28 cm i dopiero jest murłata 14 cm.
    Prawdopodobnie wieniec W2 jest małą ścianką kolankową.
    Dlatego oprócz bloczka 20 - 24cm w wysokości nic tu nie wzrośnie.
    Prościej jest wylać wyższy wieniec ale do tego dochodzą szalunki i beton, dlatego wieniec w stropie kończy się na poziomie stropu a po wymurowaniu ściany przychodzi normalny wieniec i murłata.
    Oczywiście oprócz samego bloczka w wieńcu stropu należy zakotwić zbrojenie słupów.
    Dlatego we wszystkich sprawach technicznych należy się skontaktować z konstruktorem lub projektantem bo oni wiedzą więcej o samej konstrukcji domu ale to jest zrozumiałe.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-03-2023 o 11:09
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Nie rozumiem.
    Nie wystarczy na strop dać bloczek a na bloczek wieniec? Wtedy mamy np. 25+20.
    Tak, ale to więcej roboty dla 20cm. Skoro i tak trzeba zaszalować, zazbroić i wylać wieniec, to czy nie warto zrobić w jednym procesie o te 20cm więcej? Do przekalkulowania. Reszta jak pisze Mareks77, przede wszystkim najpierw musi się wypowiedzieć konstruktor.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Zadaszenie jest widoczne na rzutach elewacji.
    A, to jest we wnęce... Też się dałem wrowbić we wcięcie. Dużo mniejsze, ale i tak żałuję. Nie rób tego - rób regularny prostokąt. Twoje wcięcie jest droższe, niż gdybyś tam miał wnętrze domu. Bo zwiększa ilość m2 ściany zewnętrznej (w tym elewacji) - dokładniej rzecz ujmując to sama powierzchnia ścian zewnętrznych się nie zmienia, ale dochodzi słup, który też trzeba do niej doliczyć i zaizolować jak ścianę. Strop w tej wnęce trzeba dodatkowo zaizolować od spodu (czego byś nie robił, jakby był we wnętrzu domu) i wykończyć.
    Jeżeli dookoła masz belkę, a nie równo ze stropem - to kolejne m2 termoizolacji i tynku. Sam słup z fundamentem i belka też dodatkowo kosztują. Same dodatkowe koszty - a ilość m2 PU spada. Dopłacasz za to, żeby mieć mniejszy dom.

    Jak masz wątpliwości, że obwód się nie zmienia, to ułóż sobie obrys z zapałek i "wyprostuj" do prostokąta - nie będziesz potrzebował więcej zapałek (a jak zrobisz z zapałek też słup, to nawet ujmiesz zapałek).

    Cytat Napisał kmyg Zobacz post
    Czy koszty wzrosną, aż tak dramatycznie?
    W porównaniu do położenia murłaty na stropie (jak u mnie - nie u Ciebie) znacząco. Bo dochodzi drogi i pracochłonny wieniec (osobne szalowanie, przyjazd pompogruchy itd.). Do tego koszt izolacji tej ściany z trzech stron zamiast tylko od góry (to się wydaje - a wychodzi dobre kilkadziesiąt jak nie ponad 100m2 z czego połowa jeszcze z tynkiem - konkretna kasa).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2023 o 13:29

  18. #18

    Domyślnie

    Wysyłam wizualizacje z podniesioną ścianką o 25 cm.
    Co myślicie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	464285   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	464286   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	464287   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	464288   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	464289  

    Ostatnio edytowane przez kmyg ; 17-03-2023 o 09:44

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Domek wygląda troszkę lepiej. To ocena raczej subiektywna. Nie wiem jaki kąt padania słońca przyjęto ale cień na wizualizacji przed podniesieniem nachodził jeszcze troszkę na okno a po podniesieniu jest zupełnie OK..
    Jeśli zmiana nie koliduje z wysokością zabudowy to jak najbardziej jest pożądana.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 17-03-2023 o 11:17
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony