dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marsze

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Gruszczyn
    Kod pocztowy
    26-910
    Posty
    18

    Domyślnie Jaka moc pompy ciepła do nowego domu

    Witam , jest to mój pierwszy post na forum więc jeszcze raz witam wszystkich. Buduję dom parterowy 120 m ,strefa klimatyczna III , planuję ogrzewać go pompą ciepła, instalacja to sama podłogówka dwa rozdzielacze 8 i 9 sekcji rury 1100 m fi 16 , cwu dla czterech osób zasobnik 200L. OZC obliczone wyszło 4,4 kw na samo ogrzewanie. Jaką moc pompy byście proponowali i jakiej marki? Sam zastanawiam się nad Panasonic 5kw lub Daikin 6 kw monobloki ale czy to dobry wybór ???

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jetsem w trakcie budowy. Posiadam zapotrzebowanie 4kw na CO w strefie klimatycznej III dla metrażu 126. Dobrano mi pompę 5kw panasonic.
    Kwestia jak daleko ma być u ciebie jednostka zewnętrzna od kotłowni jak to monoblok?
    5 a 6kw mocy to przy takim zapotrzebowaniu spora różnica. Najlepiej porównać COP obu modeli i sprawdzić uzysk mocy w zależności od temperatury i porównać oba monobloki pod kątem tego co mają w sobie wbudowane.
    No i dostępność może okazać się kluczowa.
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marsze

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Gruszczyn
    Kod pocztowy
    26-910
    Posty
    18

    Domyślnie

    Mi zaproponowano Panasonica 7kw a jedna hurtownia nawet 9 kw Pereko. U mnie pompa będzie stała zaraz przy kotłowni także blisko . Czekam na jeszcze jedną wycenę ale raczej stanie na Panasonicu.Rozglądam się jeszcze za zasobnikiem cwu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marsze Zobacz post
    Mi zaproponowano Panasonica 7kw
    Dobry wybór;
    - sama podłogówka, dwa rozdzielacze 8 i 9 sekcji rury 1100 m fi 16 ,
    - dla czterech osób
    - minimalne moce modulowane dla 7 kW są niższe niż dla 9 kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marsze

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Gruszczyn
    Kod pocztowy
    26-910
    Posty
    18

    Domyślnie

    Panowie a co powiecie na Daikina ALTHERMA 3M EBLA06E3V3 6kW , dostałem dobrą ofertę na nią , tylko czy moc wystarczy bo jakościowo to od Panasonica to chyba nie jest gorsza.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Wolałbym Daikina od Panasa. Przede wszystkim dzięki gwarancji. W Daikinie gwarantem jest Daikin z czasem reakcji serwisu 24 h ( tak się ostatnio reklamują ).W Panasie gwarantem jest firma instalatorska króra Tobie toto sprzedała i zamontowała.( w zamian za to ma od Panasa wyższą marżę bo obejmującą ewentualne naprawy w czasie gwarancji które są kosztem firmy instalatorskiej ) W razie problemu przy serwisie producenta nie zostajesz sam, przy serwisie firmy instalatorskiej może być różnie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    Wolałbym Daikina od Panasa. Przede wszystkim dzięki gwarancji. W Daikinie gwarantem jest Daikin z czasem reakcji serwisu 24 h ( tak się ostatnio reklamują ).....
    To nie tylko reklama, miałem u kilku klientów potwierdzenie ze tak jest, w jednym przypadku awaria (programowa- ustawienia) została usunieta po 8 godzinach od zgłoszenia (pewna grudniowa niedziela ub. roku), drugi przypadek gdy serwis pojawił sie 3 godz. po zgłoszeniu, ale niestety nie było własciciela w domu i serwis musiał przyjechac pozniej (tego samego dnia). Oczywiscie nie wszystkie awarie da sie usunąc tego samego dnia, miałem klika przypadku uszkodzenia elektroniki (płyta głowna) z powodu wyładowań atmosferycznych, naprawa nie podlegała pod gwarancję, gdzie niestety naprawa (odpłatna) trwała klika dni. Daczego Daikin a nie Panas?, przy panasie czytajac te forum mam i nie tylko ja wrazenie ze bez doktoratu z zakresu ustawien trudno o prawidłową pracę pompy, przy daikinie w zasadzie tylko jest konieczna korekta o ile jest konieczna krzywej grzewczej ewentualnie punktu biwalentnego. Zeby nie było panas ma swoje zalety, kto ma duszę eksperymentatora, lubi testowac i sprawdzac wyniki tych testów, to ta pompa dla niego.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Dokładnie Panie Andrzeju. Uważam że firma gdzie gwarantem jest producent podchodzi bardziej fer do klienta. I w razie usterki jej serwis czyli lokalni partnerzy są zainteresowani raz szybką reakcją ( bo umowy zobowiązują ) dwa rozwiązaniem problemu bo płaci gwarant i daje to im zarobek. Z reguły firmy te mają bogaty program szkoleń dla swoich partnerów bo to ma wpływ na ich fachowość a co za tym idzie postrzeganie marki i jej pozycje na rynku . Ale to strategia długookresowa wymagająca organizacji i nakładów. Część firm w tym Panas poszła na skróty . Oferują swoim lokalnym partnerom znacznie wyższe marże w zamian za przejęcie obowiązków gwaranta. Szkolenia szybkie i jednodniowe w czasach pandemii często zdalne poprzez vebinary .I w razie problemu klient często zostaje sam . Lokalnemu instalatorowi / gwarantowi nie opłaca się naprawa gwarancyjna bo koszty jej pokrywa sam . Zaczyna się spychologia ,przerzucanie odpowiedzialnością , wmawianie klientowi że tego gwarancja nie obejmuje , że sam popsuł pompę byle by problem i koszty odpędzić od siebie. O szybkości reakcji w sytuacji kiedy to lepiej montować kolejną pompę u kolejnego klienta za kolejną sutą prowizję , a tu dzwoni klient z popsutą i nie ma czasu aby do niego dotrzeć nie wspomnę. I nie jest to tylko problem Panasonica którego uważam za bardzo dobrą pompę i który przez długi czas był moim faworytem do montażu w moim domu ,tylko paru innych graczy na polskim rynku.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marsze

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Gruszczyn
    Kod pocztowy
    26-910
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi , co do serwisu to tak tu na forum czytałem i serwis Daikina napewno na + . a te 6 kw starczy mimo że panasa dobierali o 1kw większego

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marsze Zobacz post
    OZC obliczone wyszło 4,4 kw na samo ogrzewanie.
    - Panowie a co powiecie na Daikina ALTHERMA 3M EBLA06E3V3 6kW , dostałem dobrą ofertę na nią , tylko czy moc wystarczy

    Wystarczy bez problemu
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Moce minimalne PC -Panasonic.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	464356  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 24-03-2023 o 05:56
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11

    Domyślnie

    Miałem podobne wyliczenia co do zaporzebowania. Od roku użytkuję PC Daikin 6kW. Mam ustawioną najniższą możliwą temperaturę na zasilaniu tj. 25* i do zera na zewnątrz w domu jest trochę za ciepło.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kyob Zobacz post
    Mam ustawioną najniższą możliwą temperaturę na zasilaniu tj. 25* i do zera na zewnątrz w domu jest trochę za ciepło.
    Przeanalizuj wykres mocy max oraz minimum z wykresu powyżej,
    Zastosuj harmonogram
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przeanalizuj wykres mocy max oraz minimum z wykresu powyżej,
    Zastosuj harmonogram
    Mam ustawiony harmonogram z przesunięciem w dół o -10 stopni

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    A ja przekornie a dlaczego by nie wydawać tych 40-50 tys tylko 10 tys ? przecież można kupić np haiera za 10 tys samemu podłączyć a za resztę kupić drugą bo trzeciej i czwartej nie ma już sensu bo za 40 lat będą nowsze i lepsze , każda pompa chodzi podobnie taka fizyka a jedynie grzałkami koryguje się coś tam a i nie zawsze potrzebna krzywa czy inne bzdety bo można grzać na stałym parametrze , wiem kij w mrowisko ale Niemiec dacią potrafi się poruszać a u nas jakaś religia że wszystko musi być najdroższe bo niby najdroższe to najlepsze a to zwykła gówno prawda o czym niejeden się przekonał nawet właściciel mercedesa jak po 5 latach dziury w nadkolach wychodziły .

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A ja przekornie a dlaczego by nie wydawać tych 40-50 tys tylko 10 tys ? przecież można kupić np haiera za 10 tys samemu podłączyć a za resztę kupić drugą bo trzeciej i czwartej nie ma już sensu bo za 40 lat będą nowsze i lepsze , każda pompa chodzi podobnie taka fizyka a jedynie grzałkami koryguje się coś tam a i nie zawsze potrzebna krzywa czy inne bzdety bo można grzać na stałym parametrze , wiem kij w mrowisko ale Niemiec dacią potrafi się poruszać a u nas jakaś religia że wszystko musi być najdroższe bo niby najdroższe to najlepsze a to zwykła gówno prawda o czym niejeden się przekonał nawet właściciel mercedesa jak po 5 latach dziury w nadkolach wychodziły .
    ustawiłem tą bzdetną krzywą w PC Mitsubishi , fakt parę dni to zabrało w ubiegłym roku ale od tego momentu w ogóle mnie ta bzdetna PC nie interesuje , w domu niezależnie od temperatury zewnętrznej trzyma ustalony przedział 21-22 stopnie. Kosztowała mnie ta pompa 25 tys.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    ustawiłem tą bzdetną krzywą w PC Mitsubishi , fakt parę dni to zabrało w ubiegłym roku ale od tego momentu w ogóle mnie ta bzdetna PC nie interesuje , w domu niezależnie od temperatury zewnętrznej trzyma ustalony przedział 21-22 stopnie. Kosztowała mnie ta pompa 25 tys.
    No widzisz ja mam teraz pompę ale jak miałem kocioł na ekogroszek wypasiony i z czujnikami zewnętrznymi gdzie też mogłem ustawiać co chciałem a nawet tego z woreczka nie rozpakowałem w podłogę szło stale 28 stopni i w domu zawze równe 23 czy to minus 10 czy to plus 10 i żadne bzdety nie były potrzebne a teraz zwykły termostat pokojowy załatwia sprawę i co nie da się oj groźne to jak te 0,0002 stopnia się zmieni no tak .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marsze Zobacz post
    Witam , jest to mój pierwszy post na forum więc jeszcze raz witam wszystkich. Buduję dom parterowy 120 m ,strefa klimatyczna III , planuję ogrzewać go pompą ciepła, instalacja to sama podłogówka dwa rozdzielacze 8 i 9 sekcji rury 1100 m fi 16 , cwu dla czterech osób zasobnik 200L. OZC obliczone wyszło 4,4 kw na samo ogrzewanie. Jaką moc pompy byście proponowali i jakiej marki? Sam zastanawiam się nad Panasonic 5kw lub Daikin 6 kw monobloki ale czy to dobry wybór ???
    A powiedz mi jaki masz dokładnie dom ? W sensie nisko czy wysokoenergetyczny? Chyba raczej nisko co ? Co do pomp to z Daikina masz różne modele w tym
    https://klimasoft.pl/produkty/pompy-ciepla/4/ Co do samej efektywności pompy ciepła, to w bardzo fajny sposób opisano w jednym z artykułów na muratorze https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony