dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Wylewka nie oddaje wilgoci

    Witam,
    Zacznę od początku - mieszkanie w stanie deweloperskim 50 metrów, ogrzewanie podłogowe na całości, wylewki robione maj/czerwiec, piec gazowy uruchomiony końcem stycznia. Osuszacze wstawiłem 17.02 i temperaturę sukcesywnie zwiększyłem do 22 stopni. 03.03 na kontrolnym badaniu wilgotności wyszło około 3,8 procenta i temperaturę zwiększyłem sukcesywnie do 28 stopni. 08.03 kolejny pomiar i spadek jedynie o 0,4 procenta. Osuszacze chodzą juz ponad 3 tydzień i od tygodnia co 12h generują stale około 1l wody. Osuszacze jakie pracują to dhg27ohd AirBlue 440W 2x, 2 wentylatory domowe i od tygodnia duży wentylator trotec tfv295. Temperatura podłogówki przez pierwsze 2 tygodnie osuszania 36 stopni, od kilku dni zwiekszona na 40. Mieszkanie na parterze, szczelnie zamknięte. Wylewka deweloperska cementowa 6 cm. Na całości chciałbym ułożyć panele winylowe klejone.
    Może robię coś nie tak? Wydaje mi się ze ta wylewka słabo oddaje wilgoć. A może się mylę? Proszę o pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Może napisz które to piętro lub podobne info o stropie lub dachu.
    Te 3,8% to też nie jest tragedia ?
    Całość wilgoci zwykle wychodzi stopniowo w pierwszym sezonie grzewczym.
    Mieszkania deweloperskiego nie wykańczał bym w zbyt szybkim tempie.
    Według mnie sama wilgotność podłogi nie jest tu winowajcą bo będąc wysuszona może pobierać wilgoć z innych przegród zewnętrznych.
    Nie wiadomo jaki jest materiał ścian zewnętrznych, ile stały w deszczu nasiąkając, także i strop możliwe że kanałowy także zwykle kryje swoje.
    Mieszkanie pod i nad tobą jest już wykończone, dogrzane ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-03-2023 o 08:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Otwórz okna
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateplz Zobacz post
    Temperatura podłogówki przez pierwsze 2 tygodnie osuszania 36 stopni, od kilku dni zwiekszona na 40. Mieszkanie na parterze, szczelnie zamknięte.
    Temperatura za niska i pewnie za słaba wentylacja. Masz nawiewniki w oknach? Kratki wentylacyjne skutecznie zasysają powietrze?

    Jest kilka wątków o wygrzewaniu podłogówki i w nich dyskusja i różne procedury wygrzewania. Nie różnią się znacząco. tu przykładowa

    Osuszacze gdy na zewnątrz chłodno (czyli niska wilgotność bezwzględna powietrza) nie są potrzebne - wystarczy sprawna wentylacja i/lub wietrzenie.

  5. #5

    Domyślnie

    Zapomniałem wspomnieć ze to parter, wilgotność ścian na poziomie 0,9 procenta. Mieszkanie nad jest w trakcie wykończenia. Pod winyle wilgotność wylewki powinna być poniżej 2 procent.
    Możliwe ze coś nie tak z osuszaczami?

  6. #6

    Domyślnie

    Nawiewniki i kratki są zamknięte żeby z zewnątrz nie przedostawała się wilgoć. Czy to powinno wyglądać inaczej?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateplz Zobacz post
    Nawiewniki i kratki są zamknięte żeby z zewnątrz nie przedostawała się wilgoć. Czy to powinno wyglądać inaczej?
    Oczywiście. Na zewnątrz jest powietrze suchutkie w takie chłody - policz wilgotność bezwzględną (w g/m3).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateplz Zobacz post
    Nawiewniki i kratki są zamknięte żeby z zewnątrz nie przedostawała się wilgoć. Czy to powinno wyglądać inaczej?
    Przecież na zewnątrz masz o wiele mniejszą wilgotność, niż w tym mieszkaniu...
    Jak ci to ma schnąć, jak zrobiłeś z tego szklarnię ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc, właśnie dlatego napisałem bo robię to pierwszy raz. A to nie jest tak że osuszacze kondensują tą wilgoć? W internecie można przeczytać ze „Osuszacze kondensacyjne przeznaczone są do osuszania pomieszczeń zamkniętych, dlatego nie mogą one być wietrzone ani wentylowane w czasie pracy urządzenia.”

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pytanie, co ma większą wydajność - osuszanie, czy wietrzenie.
    Jaką masz aktualnie wilgotność w pomieszczeniach ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Najlepiej grzać i wietrzyć. Zrobienie z tego jak piszą poprzednicy szklarni i odciąganie wody osuszaczami daje sporo ale tylko do pewnego stopnia. Po drugie to jak piszesz w trakcie wykańczania generowana jest dodatkowa wilgoć ( farby, kleje zaprawy itp)
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    A jeśli pomimo pracy osuszaczy, wentylatorów i temperatury wewnątrz 28 stopni - wilgotność wylewki nie drgnęła w ciągu 4 dni tylko utrzymuje się na poziomie 3,5 procenta to normalne?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Jeśli już piszesz o osuszaczach kondensacyjnych to ich zaletą jest duża wydajność ale w bardzo wąskim zakresie wilgotności i temperatur.
    Przez to najlepiej sprawdza się przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 80%) oraz temperaturze (30°C lub więcej). Poniżej tych warunków jego wydajność jest dużo mniejsza od znamionowej, ponieważ nie jest w stanie podgrzać powietrza w takim stopniu, jak np. osuszacz adsorpcyjny.
    Osuszacz działa poprzez kondensację czyli schładza nagle powietrze powodując skraplanie i odprowadzanie wilgoci w nim zgromadzonej a następnie wyrzucanie powietrza już osuszonego.
    Ty piszesz że o temperaturach podłogówki czy dodatkowo grzejesz pomieszczenia lub wygrzewasz posadzkę podłogówki
    Dlatego podejrzewam ze po prostu doszedłeś do granicy której nie przekroczysz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateplz Zobacz post
    Dzięki za pomoc, właśnie dlatego napisałem bo robię to pierwszy raz. A to nie jest tak że osuszacze kondensują tą wilgoć? W internecie można przeczytać ze „Osuszacze kondensacyjne przeznaczone są do osuszania pomieszczeń zamkniętych, dlatego nie mogą one być wietrzone ani wentylowane w czasie pracy urządzenia.”
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8138429

    Cytat Napisał Mateplz Zobacz post
    A jeśli pomimo pracy osuszaczy, wentylatorów i temperatury wewnątrz 28 stopni - wilgotność wylewki nie drgnęła w ciągu 4 dni tylko utrzymuje się na poziomie 3,5 procenta to normalne?
    Wylewka jest gruba. Wilgoć odparowuje tylko z powierzchni. Ale od spodu napływa nowa. Wylewka długo schnie na całej grubości. Dlatego wygrzewanie trwa długo i wymaga wysokich temperatur. I niewiele da się tu przyspieszyć, bo nawet szybkie osuszenie powierzchni niewiele przyspieszy migrację wilgoci wewnątrz wylewki i po zakończeniu wygrzewania wilgoć z głębi dociera do powierzchni i wilgotność wzrasta. Dlatego w procedurze Barlinka pomiar wilgotności jest nie przy najwyższej temperaturze wygrzewania, a po jego "wygaszeniu".
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-03-2023 o 16:44

  15. #15

    Domyślnie

    Mam kocioł gazowy viessmann vitodens 050 gdzie jest temperatura podłogówki ustawiona na 40 stopni, na sterowniku na całe mieszkanie temperatura pomieszczenia ustawiona na 28 stopni. Dzisiaj kolejny pomiar i wyniki ten sam co 08.03. Tak jak wspomniałem od ponad 7 dni co 12h w osuszaczach stale około litr wody. Ani więcej ani mniej. Pan od którego wynajmuje osuszacze tez zaskoczony dlatego chciałem skorzystać z pomocy użytkowników

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No i dostałeś - otwórz okna.
    A temp wewnątrz ustaw na 35C
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-03-2023 o 17:02
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateplz Zobacz post
    Mam kocioł gazowy viessmann vitodens 050 gdzie jest temperatura podłogówki ustawiona na 40 stopni, na sterowniku na całe mieszkanie temperatura pomieszczenia ustawiona na 28 stopni. Dzisiaj kolejny pomiar i wyniki ten sam co 08.03. Tak jak wspomniałem od ponad 7 dni co 12h w osuszaczach stale około litr wody. Ani więcej ani mniej. Pan od którego wynajmuje osuszacze tez zaskoczony dlatego chciałem skorzystać z pomocy użytkowników
    Czyli wody całe nic nie odprowadzasz. To powinny być grube dziesiątki litrów na dobę.

    A ile gazu zużywasz? Pewnie grzeje tyle co nic, bo docelowa temperatura wewnątrz osiągnięta.
    Wyłącz ograniczenie temperatury powietrza - grzej wg procedury (istotna wyłącznie temperatura zasilania) i wentyluj na maksa.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Ogrzewanie podłogi i wentylacja.
    Jaka jest wilgotność ścian / tynków ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19

    Domyślnie

    Dzisiaj była na poziomie 0,8 procenta

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony