dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Garaż dostawiony do bryły budynku - czy to dobry pomysł - wasze opinie/uwagi?

    Witam,

    Jestem na etapie przygotowywania szkicu rzutów do projektu indywidualnego i od kilku dni zastanawiam się nad tematem garażu.

    Otóż z tego co mi wiadomo firmy z którymi rozmawiałem szacują koszt budowy ok 5-5.5 k zl brutto za metr kwadratowy powierzchni( dom budowany z prefabrykatu keramzytowego przez 1 wykonawcę do stanu deweloperskiego).

    Tak wygląda projekt w oryginale:

    https://www.dobredomy.pl/projekt/kiraV/

    Projekt Kira V bez garażu oraz 1 łazienki + usuniecie podcienia.



    Projekt w oryginale ma ok 180 metrów a bez garażu oraz łazienki ok 140 metrów.

    Za 180 m musze zapłacić ok 900-990 k zl do stanu deweloperskiego natomiast za 140 ok 700-770 k zl.

    Jakby nie patrzeć różnica ok 220 - 200 k zl.

    Z tego co czytałem dostawienie garażu (dostawiony do bryły budynku, połączony drzwiami z wiatrołapem lub pomieszczeniem technicznym ale oddzielony termicznie od domu)ok 35 m kosztuje ok 60-70 k brutto.

    Projekt jest podstawiony jako przykład i na pewno będzie jeszcze wiele zmian jednak mnie zastanawia czy dostawiając garaż do bryły budynku można naprawdę zaoszczędzić te 130-150 k zl ( aby nie było wiem ze tracę tez łazienkę obok naszej sypialni).

    Na razie w przykładzie podaje koszt budowy technologia prefabrykowana z keramzytu - aktualnie jeszcze nie wiem ile kosztuje budowa domu w technologii tradycyjnej .

    Jakie są minusy takiego garażu dostawionego do budynku?

    Czy ktoś posiada taki garaż i jakie sa jego odczucia i czy budując drugi raz zmienił by taki garaż na ten w bryle budynku?

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć, budowę skończysz za 2 lata a wtedy taki dostawiany garaż może będzie kosztować 300 tysięcy. No i czy jesteś pewny, że dostaniesz pozwolenie na taką dobudówkę?
    Przyjrzyj się rzutowi pomieszczeń tego domu. Wrysowane meble to miniaturki chyba dla dzieci. Ośmio osobowy stół w salonie powinien być prawie 2 razy dłuższy, łóżko w waszym pokoju gdyby było normalnych rozmiarów to wtedy nie wejdziesz do garderoby.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Jeżeli będzie się budował w technologii ścian prefabrykowanych z keramzytu to może ją skończyć 3 miesiące. Wykonanie stanu 0 to z miesiąc a potem przyjeżdżają auta z wytwórni ze ścianami i dźwig który to w kilka dni ustawia w całość .I zaczyna się zabawa z wykończeniówką. Cena 5-5,5 tyś zł za metr jest racjonalna i odpowiadająca współczesnym realiom rynkowym ,dużo taniej systemem zleconym w technologii tradycyjnej nie zbudujesz a będzie to trwało jak kolega Aarnn napisał ze dwa lata.Jeżeli jesteś przygotowany finansowo na taki wydatek w krótkim czasie ( na wykończeniówkę też policz z 200-300 tyś ) , masz działkę i sprecyzowane potrzeby to nie zastanawiałbym się. Pamiętaj że zamawiając dom w wytwórni musisz mieć wszystko sprecyzowane co do cm i każdego gniazdka w ścianie , bo kupujesz dom " szyty na wymiar" i on przyjeżdża już ze wszystkimi instalacjami.A co do garażu w bryle to z jednej strony jest to wygoda tyle że jeżeli masz na tyle dużą działkę aby postawić wolnostojący na dwa auta wraz z pomieszczeniem do przechowywania to szedł bym w tym kierunku. Garaż w bryle domu wymaga równie starannej izolacji jak dom a i tak jest czynnikiem wychładzającym go ( każde otwarcie bramy zimą ) . Ponadto garaż na jedno auto w przypadku typowej aktywnej rodziny 2+ 2 nic nie załatwia .Stanie się drogą graciarnią na rowery , kosiarkę , grill, narzędzia ogrodowe i setki różnych szpargałów a auta i tak będą stały na podjeździe pod domem. Lepiej moim zdaniem z garażu zrezygnuj , możesz wtedy przesunąć dom o jego szerokość do granicy działki a kiedy już po budowie finansowo odsapniesz postawisz sobie wolnostojący garaż na dwa auta z częścią gospodarczą .

  4. #4

    Domyślnie

    @Daniel nie ma opcji postawienia garażu 35m2 w cenie 60-70 tys. w technologii tradycyjnej, chyba, że będziesz robil wszystko sam to może, ale wątpię. Ssz domu w technologii tradycyjnej systemem zleconym (generalny wykonawca do sso, okna, drzwi inna firma) kosztowało mnie ok 1800 zl/m2. Do stanu deweloperskiego jeszcze sporo brakuje.

    @siinski nie, postawienie ssz w technologii tradycyjnej nie trwa dwa lata. Postawienie ścian to dla takiego domu max 2 tygodnie, więźba albo wiązary kolejny max tydzień, pokrycie zależy z czego - ale też raczej tydzień, dwa niż pół roku. Okna dwa dni. Wszystko zależy jak się uda skoordynować ekipy, ale można zamknąć dom bardzo szybko. Tym bardziej, że to parterówka. Piszę oczywiście o budowaniu z doświadczonymi ekipami albo generalnym wykonawcą, a nie własnoręcznie w pojedynkę. Od ssz do stanu deweloperskiego do wykonania jest podobna robota jak w domach prefabrykowanych, więc czas podobny.

  5. #5

    Domyślnie

    Panowie,

    Dziękuje za wasze odpowiedzi.

    Aarnn z tego co sie dowiadywałem w aktualnych czasach dom metoda tradycyjna stawia się w max 12 miesięcy tzn zaczyna sierpień/wrzesień i za rok ok września można sie wprowadzać - SSO dobre firmy robią w ok 3 miesiące.

    Ta sypialnia z garderoba ma ok 14.5 m czyli 4,02 x 3,66 - największe łózko jakie miałem miało 2x2 m wiec wg mnie wszystko jest ok.


    siinski
    W budowaniu domu metoda prefabrykowana z keramzytu przeraza mnie właśnie to ze na etapie projektu wykonawczego trzeba już wszystko z góry zaplanować tzn tak jak napisałeś kupujesz dom " szyty na wymiar" i potem już ciężko wprowadzić jakieś zmiany w trakcie budowy.

    Działka ma 26 x 38 m wiec nie mam zbytnio możliwości postawienia garażu wolnostojącego.

    Tak wygada rzut domu na działce z garażem (garaż z lewej strony domu).



    KotNaDachu

    Raczej miałem na myśli zamówienie gotowego garażu z firmy która takie garaże produkuje na hali a następnie montuje u klienta.

    Jeśli chodzi o koszt w technologii tradycyjnej 1800 zl za metr SSO to wg mnie cena która powoduje że warto sie zastanowić nad taka technologia budowania.
    Koszt SSO w technologii prefabrykowanej z keramzytu wyceniają na ok 2500 zl za metr .

    Oczywiście jeśli mówimy o cenach brutto i obie technologie obejmuje ten sam zakres prac.

    W tym temacie podałem przykładowe wyceny SSZ budowanego w technologii tradycyjnej - wychodziło ok 320-390 K.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...81750-Nowy-dom

    Jednak wracając do tematu garażu raczej w mojej głowie był taki plan aby dom wybudować np metoda prefabrykowana z keramzytu a garaż dostawić w tańszej i lżejszej konstrukcji.

    Dla przykładu taki garaż:
    https://allegro.pl/oferta/garaz-tynk...iem-8067223863

    https://allegro.pl/oferta/garaz-ocie...gaAgdQEALw_wcB

    Na sam koniec dodam tylko ze jestem świadomy kosztów dlatego zastanawiam sie miedzy 150 m a 180 m powierzchni domu.

    Już na etapie projektowania szukam oszczędności aby budowa do stanu deweloperskiego nie wyszła więcej niż 700-800 k zl - na wykończenie liczę ok 250-300 k zl ale to już z ogrodem i kostką.

    Oszczędność 5-10% przy takich kwotach to już 50-100 k zl wiec warto przemyśleć każdy etap budowy i wszystkie możliwe opcje.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak sie zastanawiasz czy cie stać na dom za milion do dev. to zbuduj taki za 500-600tys. Dobudujesz se wiate z gospodarczym w biejscu murowanego garażu i wyjdzie cie to max 20tys zł. Bloki mebli w projekcie są przeskalowane, łóżko, stół jadalny itp.

  7. #7

    Domyślnie

    @Daniel około 1800zl/m2 wyszedł mnie ssz, a nie sso. Jeśli dom prefabrykowany w sso to koszt 2500 zl/m2, to różnica wyjdzie około 1000 zł na każdym metrze. Liczę, że stan deweloperski zamknę w okolicach 4 tys./m2.

  8. #8

    Domyślnie

    KotNaDachu

    A jeśli można spytać to jaki metraż , z czego budujesz dom oraz jaki rejon PL?

    Ja znalazłem jeszcze takie rzuty :



    Zastanawiam sie ile metrów musi mieć pomieszczenie gospodarcze na ogrzewanie pompa ciepła, ogrzewanie podlogowe, fotowoltaika itp

    Czy te pomieszczenie w prawym dolnym rogu będzie wystarczające ?

    Stan SSZ za 1800 zl za metr to czapki z głów, juz nawet nie wspomnę o kosztach za stan deweloperski

  9. #9

    Domyślnie

    Stan deweloperski to na razie moje szacunki
    Jeśli chodzi o dom to powierzchnia liczona po podłogach ok 240m2. Dzialka ze spadkiem. Piwnica monolit, w piwnicy duuuży garaż ponad 50m2, kotłownia, w której planuję zlew godpodarczy i roboczą toaletę, dwa pomieszczenia na graty. Parter i poddasze użytkowe. Dach dwuspadowy, jedna lukarna, zero kominów. Stropy monolit, pustak ceramiczny, dachowka ceramiczna, rynny stalowe, okna szczelny montaż, 7 polaciowych, 1 hst, 1 balkonowe z ruchomym słupkiem, pozostałe standardowe różnych wielkości, rolety zewnętrzne, na razie tylko na oknach fasadowych. Budowa zaczęta maj/czerwiec ubiegłego roku. Część materiałów kupione wcześniej, część na 8% VAT. Miałam kilka wycen od polecanych wykonawców. Roznice w wycenach za robocizne sięgały 30%.
    Buduję w stolicy Podkarpacia.

  10. #10

    Domyślnie

    A co do pomieszczenia na kotłownię z twojego pytania - moim zdaniem jest bardzo nieustawne. Ma kształt i szerokość korytarza. Pewnie pompa i zasobnik na wodę wejdą, ale jeśli będziesz chciał przejść tym korytarzem z garażu do domu z dużymi zakupami, to nie będzie wygodnie.
    Edit: w sumie jeśli nie będzie garażu i tych drzwi w jego stronę to może nie będzie tak źle.
    Ostatnio edytowane przez KotNaDachu ; 12-03-2023 o 17:42

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    @siinski nie, postawienie ssz w technologii tradycyjnej nie trwa dwa lata. Postawienie ścian to dla takiego domu max 2 tygodnie, więźba albo wiązary kolejny max tydzień, pokrycie zależy z czego - ale też raczej tydzień, dwa niż pół roku. Okna dwa dni. Wszystko zależy jak się uda skoordynować ekipy, ale można zamknąć dom bardzo szybko. Tym bardziej, że to parterówka. Piszę oczywiście o budowaniu z doświadczonymi ekipami albo generalnym wykonawcą, a nie własnoręcznie w pojedynkę. Od ssz do stanu deweloperskiego do wykonania jest podobna robota jak w domach prefabrykowanych, więc czas podobny.

    Szukanie projektu, projektowanie, adaptacja, uzyskanie pozwolenia na budowę to minimum pół roku. Policz ile potrzeba przerwy technologicznej dla fundamentów, stropu, wieńca, tynków.
    U mnie 9 okien i drzwi montowali niecałe 3 godziny.

  12. #12

    Domyślnie

    Budując dom z prefabrykatów tez trzeba go zaprojektować czy dostosować, zrobić badania gruntu, uzyskać pozwolenie, zrobić projekty przyłączy, zjazdu z drogi itp. Więc zdecyduj się czy mówimy o całym procesie budowy od momentu podjęcia decyzji o budowie do wprowadzenia, czy samym postawieniu ssz czy stanu deweloperskiego, bez papierologicznej, w każdym przypadku jednak niezbędnej, otoczki. Prefabrykaty dają nam przyspieszenie etapu od stanu zero do deweloperskiego, ale wydania pozwolenia nie przyspieszą, ani nie skrócą czasu potrzebnego na wykończeniówkę (malowanie, podłogi, biały montaż itp) czy montaż kuchni.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    A co do pomieszczenia na kotłownię z twojego pytania - moim zdaniem jest bardzo nieustawne. Ma kształt i szerokość korytarza. Pewnie pompa i zasobnik na wodę wejdą, ale jeśli będziesz chciał przejść tym korytarzem z garażu do domu z dużymi zakupami, to nie będzie wygodnie.
    Edit: w sumie jeśli nie będzie garażu i tych drzwi w jego stronę to może nie będzie tak źle.
    Jeśli chodzi o pomieszczenie gospodarcze to te z rzutów ma prawie taką sama powierzchnie jak łazienka wyżej tzn 1,88 x 3.66 tylko zapomniałem usunąć ocieplenia oraz grubość ściany(w pierwotnej wersji na łazience dom się kończył).

    Wg mnie jak uda sie zaprojektować tak te pomieszczenie aby miało min 2 m x 4 to bez problemów pompa i zasobnik na wodę wejdą + pralka oraz suszarka.

    Jeśli zdecyduje się na opcje budowania garażu w lżejszej konstrukcji to przez te pomieszczenie gospodarcze będzie do niego wejście.

  14. #14

    Domyślnie

    Budowałem podobny dom w zeszłym roku. Stodoła parterowa 146 m.kw plus dostawiony (z przodu nie z boku) garaż z płaskim dachem ok. 6x6. Budowałem w najgorszym okresie, na samej górce cenowej. Za stal płaciłem 8,5 tys./t. Deweloperski wyszedł mnie 635 tys. Nie za bardzo wiem co tam ma dzisiaj kosztować prawie milion? Ceny spadły mocno. Zarówno materiałów jak i usług. A już kompletnie nie rozumiem jak ci ktoś wyliczył 200 tys. za ten pseudogaraż? To jest proteza nie garaż. Jeżeli to ma wyglądać tak jak na rysunku to odpuść. Wjedziesz maluchem i nawet drzwi nie otworzysz. To stary numer. Ludzie budują mikro-garaż a potem auto i tak parkuje przed domem na podjeździe. Tym bardziej, że i tak w rodzinie z reguły są 2 lub więcej aut. I co z tego że tym jednym wjedziesz do garażu? Pamiętaj że garaż to takie miejsce gdzie oprócz samochodu musisz zmieścić jakiś regał, opony itp itd...
    Ja za 200 wolałbym zdecydowanie nowe auto niż takie coś jak na powyższym rysunku. I niech stoi pod chmurką.
    Co do łazienki przy sypialni - ja nie jestem fanem, ale wiem że teraz taka tendencja w projektowaniu.

    W skrócie - odpuść tą dobudówkę.
    pozdr

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_26 Zobacz post
    Jeśli chodzi o pomieszczenie gospodarcze to te z rzutów ma prawie taką sama powierzchnie jak łazienka wyżej tzn 1,88 x 3.66 tylko zapomniałem usunąć ocieplenia oraz grubość ściany(w pierwotnej wersji na łazience dom się kończył).

    Wg mnie jak uda sie zaprojektować tak te pomieszczenie aby miało min 2 m x 4 to bez problemów pompa i zasobnik na wodę wejdą + pralka oraz suszarka.
    Przy takich wymiarach spokojnie, jeszcze znajdzie się miejsce na odkurzacz, wiadro z mopem itp graty

    @tomasziolkowski nie zgadzam się, że wszystko tanieje. Stal droga byla przez krótki okres, ja w zeszłym roku kupowałam po 6-6,5 tys. Część jeszcze w styczniu przed wybuchem wojny, część w okolicach wakacji. Staniała stal, drewno, płyty OSB, styropian. Ale na dom potrzeba jeszcze milion innych materiałów. Kruszywa, cement idą w górę, beton coraz droższy. Wszystkie kleje, pianki itd w górę. Pompy ciepła tez nie tanieją. Robocizna tez idzie w górę - jak ma spadać skoro pensje idą w górę, minimalna płacą w górę, inflacja powyżej 17%?
    Co rozmawiam z ekipami, które u mnie coś robiły, albo robią, to faktycznie było trochę strachu, że roboty nie będzie, ale ostatecznie na dziś nie nadążają odbierać telefonów ze zleceniami. Większych przestojów nie będzie.

  16. #16

    Domyślnie

    tomasziolkowski

    Dzięki za twoją odpowiedz.

    Mam tylko dwa pytania:

    - w jakich rejonach Polski budowałeś?

    - budowałeś systemem zleconym czy gospodarczym jeśli zleconym to ile było ekip?

    Mógłbyś napisać coś więcej o tym dostawionym garażu ?

    Tzn miałeś projekt domu a następnie dokupiłeś projekt garażu ?

    W jakiej technologii wybudowany garaż i jaki mniej więcej wyszedł koszt garażu?

    Na tym rzucie dostawiłem garaż ok 6 x 6 m - nie wiem tylko jak będzie wyglądało polaczenie takiego garażu z budynkiem typu stodoła.



    Wg mnie plaski dach to nie jest głupi pomysł.

    Aktualnie mamy 2 auta wiec mając taki garaż 6x6 pewnie jedno tak będzie stało obok bo tak jak pisałeś gdzieś trzeba trzymać resztę klamotów typu rowery, kosiarka, opony , sprzęt wędkarski itp

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Garażowanie pod chmurką to ideał dla leniwych & słabo przewidujących.
    Trzy parametry warto rozważyć:
    1. Zima - coraz mniej śnieżne - loteria.
    2. Zwierzątka - koty (pol biedy) ale koleżanki kuny, to ho, ho, ho. Pokosztujesz, to zobaczysz.
    3. Gradobicie - tu tendencje są na fali wznoszacej. I nie chodzi o koszty, od tego jest ubezpieczenie. Chodzi o wygodę. Nadchodzi burza i biegasz z kocem? Na gradziny wielkości piłki do golfa pomoże tylko materac. Potem biegasz na autobus lub taksówkę a kłopoty dopiero się zaczynają
    O gałęziach i pobliskich drzewach nic nie piszę.

  18. #18

    Domyślnie

    Samochód jaki by nie był to może stać pod płotem albo gdzieś w kałuży, ale motor to już całkiem inna sprawa...

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Moim zdaniem dostawiony w taki sposób garaż będzie częścią domu.
    Jeśli miałby zostać dobudowany po wybudowaniu domu, byłaby to rozbudowa domu a nie budowa samodzielnego garażu.
    tym samym podatek będzie dokładnie taki sam jak garażu w bryle.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_26 Zobacz post
    tomasziolkowski

    Dzięki za twoją odpowiedz.

    Mam tylko dwa pytania:

    - w jakich rejonach Polski budowałeś?

    - budowałeś systemem zleconym czy gospodarczym jeśli zleconym to ile było ekip?

    Mógłbyś napisać coś więcej o tym dostawionym garażu ?

    Tzn miałeś projekt domu a następnie dokupiłeś projekt garażu ?

    W jakiej technologii wybudowany garaż i jaki mniej więcej wyszedł koszt garażu?

    Na tym rzucie dostawiłem garaż ok 6 x 6 m - nie wiem tylko jak będzie wyglądało polaczenie takiego garażu z budynkiem typu stodoła.



    Wg mnie plaski dach to nie jest głupi pomysł.

    Aktualnie mamy 2 auta wiec mając taki garaż 6x6 pewnie jedno tak będzie stało obok bo tak jak pisałeś gdzieś trzeba trzymać resztę klamotów typu rowery, kosiarka, opony , sprzęt wędkarski itp
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...4aAu-DEALw_wcB
    Tak to będzie wyglądać. Budowa w okolicach Krotoszyna. Rzut beretem od ciebie. Budynek murowany z Silki. Brak stropu. Wiązary i sufit podwieszany. Szybko tanio dokładnie. Do tego rekuperator więc brak kominów. Taka budowa idzie migiem. SSO zrobisz w 3 miesiące. Garaż mam oddylatowany od budynku mieszkalnego. Łączy się z budynkiem tylko fundament i wieniec. Strop gęsto żebrowy na to styropian i membrana EPMD. Budowałem tradycyjnie ekipami. Sam też trochę robiłem ale niewiele. Wydaje mi się że system zlecony, pomijając że droższy, jest pozbawiony kontroli inwestora. U mnie wszystkie ekipy z polecenia. Codziennie byłem na budowie. Jest to mocno angażujące czasowo ale unikniesz niespodzianek. Jaki koszt samego garażu nie mam pojęcia. Najdroższa brama.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony