dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Klimakonwektor grzanie chłodzenie- pompa ciepła

    Jak dobrać moc klimakonwektora do moich pomieszczeń. Tzn. myślę nad zmianą w trzech sypialniach z grzejników na klimakonwektory tak by latem wykorzystać funkcjie chłodzenia w pompie ciepła a zimą sprawniej ogrzewać.
    1 pokój parter 18m2
    2 pokój poddasze 22m2( w tym pokój są dwa grzejniki jeden bym zostawił a drugi wymieniłbym na klimakonwektor)
    3 pokój poddasze 15m2
    Drugie pytanie jakie polecacie dobre i w przystępnej cenie klimakonwektory z parametrami spełniającymi moje parametry?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  2. #2

    Domyślnie

    Przy samym ogrzewaniu ;
    - nie ma problemu z prostą zamianą grzejników na klimakonwektory,
    Natomiast przy chłodzeniu;
    1/Zwykłe grzejniki nie nadają się do chłodzenia, koniecznie należy ;
    ......a/ cały układ grzejnikowy wyłączyć,
    ......b/ wszystkie grzejniki zastąpić klimakonwektorami,
    ......c/ połączyć uklad klimakonwektorów z ogrzewaniem podłogowym,
    ......d/ zastosować osobny pion + bufor, aby zapewnić odpowiedni zład wodny jak przy grzaniu
    2/ Pojemność wodna klimakonwektorów jest bardzo mała,
    3/ Przy doborze, zwracać szczególna uwagę na poziom hałasu przy najniższym biegu wentylatora,
    4/ Markowe klimakonwektory to; Daikin, Panasonic
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie grzejniki są na innym obiegu niż podłogówka i bufor 100l jest na zasilaniu więc że zladem nie będzie problemu.
    Rozumiem że przy grzaniu nie będzie problemu żeby zamienić 1na1 z obecnymi grzejnikami a problem może być przy chłodzeniu?
    Co do tego chłodzenia to nie oczekuje efektów jak przy standardowej klimatyzacji a jedynie planuje puścić w obieg wode 17-18 stopni, zwykłe grzejniki na czas chłodzenia zakręcić je by ta chłodna woda szła tylko na podłogówkę i na te 3 pomieszczenia z klimakonwektorami.

    Jak dobrać moc do tych pomieszczeń o których pisałem w pierwszym poście?
    A co do marek a coś z trochę niższej półki co mógłbyś polecić i w co w moim ukladzie dobrze by pracowało?
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 12-03-2023 o 11:21
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego - jak odpowiadasz bezpośrednio pod wpisem ;
    - to nie należy mojego wpisu wklejać,
    Należy sporządzić kosztorys z uwzględnieniem hałasu;
    - może się okazać, że klimatyzatory wyjdą w porównywalnych kosztach, bez robienia bałaganu z grzejnikami,
    - będziesz miał dodatkowe źródło grzania,
    Zimne powietrze opada w dół;
    - przy klimatyzatorach ; masz chłodną głowę a gorące nogi,
    - przy klimakonwektorach ; odwrotnie
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 12-03-2023 o 11:26
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Ad1. Poprawione
    Ad2 . Cenowo może i tak ale zwłaszcza w jednym pokoju tym 18m2 pokoju mam wielkościowo obecnie grzejniki potwór i żona a wraz z synem którego to jest pokój mocno mnie krytykują że oszpecilem pokój więc z tym klimakonwektorami to chciałem połączyć poprawę wizualną z dodatkową opcją jaką byłoby chlodzenie.

    I czy takie coś w tym 18m2 pokoju zdałoby egzamin ? http://klima-sklep.pl/klimakonwektor...2-a5a6b38f4799
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 12-03-2023 o 11:34
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  6. #6

    Domyślnie

    Przy chłodzeniu muszą być spełnione wszystkie warunki,
    Zmiana wartości hałasu na etykiecie tylko o 1 decybel oznacza ;
    - tak naprawdę wzrost hałasu o 26% w stosunku do niższej wartości.
    - hałas rośnie dwukrotnie średnio co 3 dB
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Przede wszystkim pion / doprowadzone rury muszą być izolowane termicznie i musisz mieć odprowadzenie skroplin z kk - jeśli chcesz nimi chłodzić.
    Do tego najlepiej na miedzi lub PEX, stal będzie miała tendencję do korozji, skropliny są jak deszczówka, mają silne właściwości korozjo-genne.

    U siebie mam 2 najmniejsze Purmo Vido 80 cm, na wydzielonym izolowanym pionie.
    Skropliny puszczone do piwnicy, gdzie podstawiłem butelkę 5 L.
    Przy intensywnym chłodzeniu ta bańka z dwóch kk codziennie się zapełnia, więc zapobiegawczo bańka stoi we wiadrze po farbie 20L.
    Akurat w piwnicy nie mam kanalizacji.

    Skropliny przy chłodzeniu to jest największe ograniczenie - trzeba mieć je gdzie odprowadzić.

    Kupiłem Purmo, bo wyglądają względnie przyzwoicie i były najtańsze jakie znalazłem kk.

    KK mają zmienne obroty wentylatora - to i zmienną moc.

    Jeśli mają być do sypialni to lepiej tak dobrać, by starczyła praca na 1 biegu.
    Bo na wyższych biegach już słychać pracę wentylatora wymuszającego obieg powietrza.
    Przynajmniej przy Purmo Vido, może inne są cichsze.
    Przy tym na dwa posiadane Purmo Vido jest inny poziom hałasu wiatraka. Więc jak się trafi.

    https://www.tanie-ogrzewanie.pl/down...ktory-Vido.pdf

    Ja mam K080 głównie do chłodzenia w lato, bo do grzania starcza zwykły płytowy pod oknem.

    Tu nowsza wersja Purmo Vido S2
    https://www.purmo.com/pl-pl/produkty...atorem/vido-s2

    Sam metraż pokoi to za mało na dobieranie mocy grzejników.
    Moc jest zależna od OZC budynku i zapotrzebowania na ciepło tego konkretnego pokoju.
    Czyli zależna od izolacji termicznych, w różnych budynkach dla takiego samego metrażu będą potrzebne inne moce grzejnika.

    Przy parametrze 45/35/20*C :
    K2A080 na najniższych obrotach wyciąga 704 Watt, a na najwyższych 1358 W
    K2A100 na min. 905 Watt i na max. 1883 W
    K2A120 na min. 1086 Watt i na max. 2376 W

    Wersja K ma zasys powietrza od spodu.
    Z tego co widzę to wersja S2 ma wlot na przodzie obudowy.

    Przy twoich izolacjach prawdopodobnie starczą te 100 cm, z obrotami do 50%.
    A gdy ustawisz utrzymywanie konkretnej temperatury w pokoju - to będzie kk płynnie zmieniał obroty wentylatora.

    Ciekawe czy są dostępne w lokalnych sklepach? Wyniki na google tak skąpe, jakby Vido były niedostępne w sprzedaży.

    Z racji, że kk to urządzenie elektryczne spięte z instalacją wodną, to wskazane jest podłączanie zasilania na bezpieczniku różnicowo prądowym z uziemieniem.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-03-2023 o 11:42
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie w maszynowni rozprowadzenie w stali - izolacja kauczuk, rozprowadzenie do grzejników pex izolacja w tej czerwonej otulinie/piance. Czy tak wykonana instalacjia podoła?
    Z tego co patrzę chyba do mnie jednak bardziej ten K2A120. Ciężko znaleźć ile teraz kosztują i jakie parametry mają poza mocą np. głośność.

    Te S2 to cena jak znalazłem wyższa niż panas o podobnej moc.

    Tak patrzę że ten Vaillant ma taką dosc przyzwoita cenę. Ktoś cos może o nich wie?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    U mnie grzejniki są na innym obiegu niż podłogówka i bufor 100l jest na zasilaniu więc że zladem nie będzie problemu.
    Rozumiem że przy grzaniu nie będzie problemu żeby zamienić 1na1 z obecnymi grzejnikami a problem może być przy chłodzeniu?
    Co do tego chłodzenia to nie oczekuje efektów jak przy standardowej klimatyzacji a jedynie planuje puścić w obieg wode 17-18 stopni, zwykłe grzejniki na czas chłodzenia zakręcić je by ta chłodna woda szła tylko na podłogówkę i na te 3 pomieszczenia z klimakonwektorami.
    Ty sobie "wyguglaj" w intrenecie definicje "chłodzenia"
    Komfort zapewnia wyłącznie klimatyzacja - chłodzenia w domu się nie robi bo to nic nie daje.
    Z tego co piszesz izolacja jest - niepełna, ale rura poprowadzona w ścianie w otulinie PE daje radę.
    Jak rozwiążesz problem, grawitacyjnego (najlepiej) odpływu skroplin, to jest szansa zrobić z tego co masz porządną klimatyzację.
    Gdybym ja pakował takie pieniądze w modernizację to robił bym to z głową.

    Fajne klimakonwektory do domu ma Galetti
    https://www.google.com/search?q=gale...hrome&ie=UTF-8
    https://www.galletti.com/en/hydronic...cabinet-/art-u

    Galetti w Polsce sprzedaje Nabilaton i KMK Klima

  10. #10

    Domyślnie

    Rury stalowe na łączeniach izolacji kauczukowej mogą korodować.
    U mnie podpięcia wykonali na rurach miedzianych, ale z kolankami ze stali - kolanka pordzewiały po czterech dniach kontaktu ze skroplinami. Izolacje piankowe miały szczeliny na kolankach z dostępem powietrza.
    Musiałem kolanka porządnie zabezpieczać farbą antykorozyjną i szczelnie zaciągając izolacje. Łączenia pianki dodatkowo zawijając taśmą aluminiową.

    Dziwne komentarze poprzedników. Jakby dotyczyły zwykłego grzejnika.
    KK chłodzi równie skutecznie jak klimatyzacja - PC generuje wodę lodową, a wiatrak w kk skutecznie wymusza obieg powietrza.
    Jeden kk mam w sypialni na piętrze i drugi na korytarzu (na piętrze na klatce schodowej).
    Woda lodowa ustawiona na krzywej chłodniczej i piętro skutecznie mam schłodzone.
    W upały temp. na piętrze rosła do +28*C.
    Obecnie w upały utrzymuję z pomocą kk temp. ok. +24*C - klatka schodowa otwarta to i parter schładza.
    Jedynie, że kazali mi zamontować dodatkowe zewnętrze czujniki temperatury - bo czujnik wewnątrz kk przekłamuje w czasie chłodzenia.

    Jak już pisałem, trzeba pamiętać o odprowadzaniu skroplin.
    I w związku ze skroplinami reszta grzejników powinna być odcięta zaworem, bo również mogą się pocić przy wodzie lodowej - skutecznie zalewając podłogi.
    A gdy ograniczysz poziom schładzania wody lodowej, by nie przekroczyć temperatury skraplania wilgoci z powietrza - to i skuteczność chłodzenia pokoju będzie mniejsza (może wręcz nieodczuwalna).

    Więc gdy chcesz chłodzić - to mieszanie grzejników i kk - słabo wyjdzie.
    Ja mam zwór na głównej rurze - odcinam obieg wody w instalacji CO i mam osobny pion tylko dla tych dwóch kk z odprowadzeniem skroplin do baniaka w piwnicy.
    Podczas chłodzenia codzienna kontrola ilości zebranej wody w baniaku.

    Tak w sumie odcinając instalację CO - zmniejszysz zład wody dla PC (zacznie taktować).
    Więc do chłodzenia jest potrzebny dodatkowo bufor przynajmniej 100 L i to bufor przewidziany do kontaktu z wodą lodową (bufor ze szczelną izolacją termiczną - by nie korodował pod płaszczem izolacji).

    Jak widać chłodzenie za pomocą PC - to dodatkowe komplikacje, które należy dobrze przemyśleć.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-03-2023 o 12:25
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Rury stalowe na łączeniach izolacji kauczukowej mogą korodować.
    U mnie podpięcia wykonali na rurach miedzianych, ale z kolankami ze stali - kolanka pordzewiały po czterech dniach kontaktu ze skroplinami. Izolacje piankowe miały szczeliny na kolankach z dostępem powietrza.
    Musiałem kolanka porządnie zabezpieczać farbą antykorozyjną i szczelnie zaciągając izolacje. Łączenia pianki dodatkowo zawijając taśmą aluminiową.
    To chyba oczywiste, że na odcinkach instalacji, która jest na wierzchu trzeba zdemontować całkowicie izolację polietylenową i zastąpić ją szczelną dedykowaną do klimatyzacji - kauczukiem.

    Dlatego pisałem, że jeśli mas instalację izolowaną polietylenem i bez dostępu powietrza - w ścianach, podłodze itp - to w tym przypadku nie ma obaw.
    Grunt to szczelność izolacji.

    W przypadku klimatyzacji i wody lodowej półśrodki nie przechodzą - zawsze skończy się problemami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony