dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawel00922

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    3

    Domyślnie Zmiana trasy przyłącza elektrycznego

    Witam.
    Posiadam plan zagospodarowania terenu na którym są narysowane trasy przebiegu instalacji. W zeszłym tygodniu została zamontowana skrzynka na licznik wg. Projektu Tauronu. Skrzynka na licznik została zamontowana z innej strony działki bo wg ZE zawsze dają bliżej drogi. I tutaj pojawia się moje pytanie bo ani architekt adaptujący projekt ani geodeta nie umieją odpowiedzieć na moje pytanie. Czy mogę dowolnie zmienić trasę przyłącza do domu? Czy zmieniło się coś w przepisach i będę musiał wykonywać jakieś zamienne projekty instalacji w domu jeżeli kabel do skrzynki z bezpiecznikami będzie w innym miejscu wchodził do domu i jego trasa po działce tez będzie inna?
    Ostatnio edytowane przez Pawel00922 ; 27-02-2023 o 15:48

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Nie wiem jak to jest w Tauronie ale projektów na WLZ raczej się nie praktykuje. U nas istnieje tylko odręczny szkic wykonany przez elektryka a następnie geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza która będzie zawierać już docelową ostateczną drogę.
    Małe odstępstwo nie robi różnicy.
    Najważniejsze aby nowa droga nie kolidowała z innymi przyłączami tzn. szczególnie gazu, które ma zbliżone zagłębienie.
    Problem pojawia się jeśli inne wejście do domu będzie pociągało za sobą inne umiejscowienie rozdzielni głównej i zmiany w projekcie instalacji wewnętrznej.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-02-2023 o 16:00
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawel00922

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Rozdzielnia została by w tym samym miejscu. A czy do zmian instalacji w domu trzeba robić jakiś projekt jeśli zmienia się umiejscowienie puszek?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Do odbioru domu potrzebny jest protokół z pomiarów wykonanych przez uprawnionego elektryka. Nikt nie sprawdza czy gniazdka, czy lampy są zgodnie z projektem.

  5. #5

    Domyślnie

    Przebieg przyłącza naniesiony przez projektanta to tylko propozycja. Na mapce powykonawczej naniesione będziesz miał jak jest w rzeczywistości i tyle. Tauron robi tam skrzynkę gdzie wyjdzie im najtaniej a nie tam gdzie projektant ja wrysuje.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawel00922

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Problem pojawia się jeśli inne wejście do domu będzie pociągało za sobą inne umiejscowienie rozdzielni głównej i zmiany w projekcie instalacji wewnętrznej.
    Podepne się trochę pod temat, mam w projekcie rozdzielnie w garażu, który nie ma bezpośredniego wejścia z domu. Dlatego chciałbym zamontować ją w wiatrołapie a co za tym idzie zmienić przebieg głównego kabla od skrzynki elektrycznej. Wymagane są jakieś nowe projekty do tego? Czy ktoś to później sprawdza gdzie zostałą zamontowana rozdzielnia główna?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Nikt tego nie sprawdza. Trasa i to wstępna przebiegu WLZ ( wewnętrznej lini zasilającej ) ze skrzynki w ogrodzeniu do rozdzielni w domu jest tylko na mapce zagospodarowania terenu.
    Projekt domu zawiera raczej instalacje wewnętrzne z wejściem do domu i to też nie jest ściśle obowiązujące.
    Elektryk który ewentualnie będzie robił instalację, jej pomiary oraz przyłącze do domu powinien dostarczyć wszystkie dokumenty potrzebne do przyłączenia domu do sieci a później zakończenia etapu budowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystkie te instalacje na zewnątrz budynku są to tzw. urządzenia budowlane - Prawo Budowlane art 3. pkt 9). Kilka lat temu poluzowano Prawo Budowlane w ten sposób, że wszystkie zmiany urządzeń budowlanych są zmianami nieistotnymi (ale pod warunkiem, że nie zwiększają obszaru oddziaływania na sąsiednie działki, czyli nie ograniczają zabudowy sąsiednich działek). Dawniej zmiana urządzeń budowlanych powyżej 0,5 m to projekt zamienny i mogły być problemy z odbiorem.

    Natomiast inna sprawa czy dostawca mediów ma jakieś dodatkowe wytyczne poza Prawem Budowlanym i innymi przepisami dotyczącymi mediów. U nas w Krakowie najbardziej rygorystyczne są Wodociągi Krakowskie, które starają się robić wrażenie profesjonalnej firmy rygorystycznie przestrzegającej wszelkich przepisów ogólnopolskich i dodatkowo swoich wewnętrznych, których sami narzucają drugie tyle. Zrobiłem przyłącze wody dokładnie z projektem i nie chcieli mi go odebrać, bo odbierający inspektor z wodociągów nie spodziewał się "że to tak głęboko wyjdzie". I musiałem przerabiać na płytszy przebieg.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 12-03-2023 o 14:52
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Kilka lat temu poluzowano Prawo Budowlane w ten sposób, że wszystkie zmiany urządzeń budowlanych są zmianami nieistotnymi (ale pod warunkiem, że nie zwiększają obszaru oddziaływania na sąsiednie działki, czyli nie ograniczają zabudowy sąsiednich działek)
    Nie prawo decyduje co jest zmianą istotną a co nieistotną, tylko projektant. Jest katalog zmian, które ma obowiązek uznać za istotne - ale każdą inną również może uznać za istotną.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie prawo decyduje co jest zmianą istotną a co nieistotną, tylko projektant. Jest katalog zmian, które ma obowiązek uznać za istotne - ale każdą inną również może uznać za istotną.
    Można napisać że to nie prawo decyduje o istotności tylko projektant ale czy czasem nie działa on na podstawie i w granicach prawa ?

    A w Polsce jest coś takiego jak ustawa Prawo budowlane a w niej art 36a - [Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę; decyzja o zmianie pozwolenia na budowę].

    W punkcie 5 : Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie: ( tutaj lista )

    Dodatkowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego II SA/Gl 95/16 czytamy :

    „Dokonanie kwalifikacji przez projektanta( co do istotności - przyp.) nie ma charakteru wiążącego ani dla organów administracji architektoniczno-budowlanej, ani dla nadzoru budowlanego. Błędne uznanie przez projektanta, iż odstąpienie ma charakter nieistotny, nie wyklucza możliwości podjęcia przez organy budowlane przewidzianych prawem działań. "

    Tak więc projektant nas nie uratuje w razie problemów.

    Ciekawy też jestem jaki to katalog poza art 36a Prawa budowlanego może służyć do kwalifikacji odstępstw od projektu budowlanego.
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Można napisać że to nie prawo decyduje o istotności tylko projektant ale czy czasem nie działa on na podstawie i w granicach prawa ?
    Dokładnie to jest w artykule, który przywołujesz. Ciekawe tylko, że nie przywołujesz tego, co istotne:
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.

    Nigdzie nie ma przepisu, który upoważnia tezę Lew2:
    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    że wszystkie zmiany urządzeń budowlanych są zmianami nieistotnymi
    Nie ma takiego spisu zmian nieistotnych. Jak już pisałem jest katalog zmian, które ma obowiązek uznać za istotne - ale każdą inną również może uznać za istotną.

  13. #13

    Domyślnie Odstąpienie nieistotne

    Chwilę myślałem, czy to komentować, ale coś napiszę...
    Formalnie masz rację. Nie kwestionuję, ale mam trzy uwagi.

    1. Projektant w sensie Prawa Budowlanego [PB] (w praktyce architekt) jest osobą zaufania i powinien reprezentować interes klienta tzn. nie narażać go na niepotrzebne koszty. Zastanawiam się jaki miałby interes, aby zakwalifikować zmianę jako istotną, gdy prawo nie nakazuje tego w danym przypadku? Np. powiedzieć inwestorowi, że "przesunięcie tej ścianki działowej kwalifikuję jednak jako zmianę istotną"? Bo mam taką władzę. I kropka. Domyślam się, że chciałby wymusić u inwestora zamówienie kolejnego projektu (za dodatkową kasę)? Ale wtedy inwestor poszukałby innego architekta do tego nowego projektu. Drugi powód to może być jeszcze gorszy: bo się boi, nie do końca rozumie co napisane w przepisach i tak na wszelki wypadek lepiej czegoś zakazać.

    2. Teraz nie ma takiego spisu (zmian nieistotnych), ponieważ od 19.IX.2020 r. po raz kolejny poluzowano Prawo Budowlane i zawarto w nim tylko te zmiany które są istotne z mocy prawa, a zakwalifikowanie tych istotnych jako nieistotne byłoby naruszeniem PB. Natomiast w 2019 r. poluzowano PB w pewnym zakresie zmian i wtedy wprost wymieniono przypadki, które są nieistotne w Art. 36a ust 5a. a ponadto w Art. 36a ust. 5 pkt 1. napisano jak poniżej.

    5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury;

    Tekst dopisany zmianą z 2019 roku podkreślony na czerwono.

    Rok 2019 to pierwszy rok mojej budowy i pamiętam jak z niecierpliwością czekałem na publikację tego fragmentu zdania, bo chciałem przesunąć kilka przyłączy do budynku, zamontować zbiornik wody deszczowej i kilka innych zmian w PZT. Przed wejściem tego przepisu w 2019 roku, każda zmiana PZT była zmianą istotną. Od razu wpisałem w Dz. Budowy i architekt mi "klepnął" wszystko jako nieistotne powołując się na najnowsze prawo. Niektórzy jeszcze wtedy straszyli, że "będę miał problemy z odbiorem". Na szczęście jak już w 2022 r. (czyli po jeszcze większych poluzowaniach z 2020 r.) oddawałem budynek do użytku, to już pozostały tylko te zmiany, które zwiększają obszar oddziaływania i miałem kilka kartek zmian, które wszystkie architekt zakwalifikował jako "nieistotne", a PINB to potwierdził bo mam budynek odebrany.

    Poniżej treść PB przed wejściem zmian w 2020 r.
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20190001186

    3. Jeżeli jesteśmy już tak formalni to używasz nieprawidłowych określeń (to tak, żeby się przyczepić). Ja też zresztą i mój PINB też. Prawo Budowlane od wielu lat posługuje się pojęciem "odstąpienia istotnego" i "odstąpienia nieistotnego". Nie używa pojęć "zmiana", ani "odstępstwo", tylko odstąpienie.

    Pozdrawiam.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    1. Projektant w sensie Prawa Budowlanego [PB] (w praktyce architekt) jest osobą zaufania
    Może Twój architekt jest dla Ciebie taką osobą. Nie jest to jednak prawda uniwersalna.


    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury;
    1. Jeżeli student opuści więcej, niż połowę zajęć nie otrzymuje zaliczenia przedmiotu.
    2. p. 1 nie ma zastosowania dla studentów posiadających zwolnienie lekarskie z tych zajęć.

    Twoim zdaniem oznacza to, że student który ma zwolnienie lekarskie musi otrzymać zaliczenie? Nawet, jak jest zielony jak rzeżucha na stole wielkanocnym?

    To, że coś nie jest zmianą istotną z katalogu w PB nie znaczy, że projektant nie może tak zakwalifikować.

    Weźmy jeszcze taki przykład z PB z katalogu zmian istotnych:
    7) zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym.

    Twoją logiką idąc projektant nie może uznać zmiany z gazu na kable za zmianę istotną? Nawet, jak powoduje przekroczenie limitu EP co skutkowałby odmową wydania pozwolenia?

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Prawo Budowlane od wielu lat posługuje się pojęciem "odstąpienia istotnego" i "odstąpienia nieistotnego". Nie używa pojęć "zmiana", ani "odstępstwo", tylko odstąpienie.
    Doprawdy?
    2. W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, inwestor dołącza kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby – uzupełniający opis tych zmian. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-03-2023 o 11:12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony