dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
  1. #21
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JanDziedzic

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Jabłonka
    Kod pocztowy
    34-480
    Posty
    1

    Domyślnie

    Zapytaj na https://sklep.p4umake.pl mają tam adaptery do elektronarzędzi z jakimiś kablami wiec może wiedzą

  2. #22

    Domyślnie

    Hej, chciałem się podpiąć pod temat.
    Mam identyczne pytanie czyli jaki kabel WLZ do domu?

    Moc przyłączeniowa 14 kW, zabezpieczenie główne - 25A, 3 fazy.
    Układ: TN-C

    Bilans mocy z projektu:
    Pi[kW] = 31,9
    Ps[kW] = 13.0

    Jednak nie uwzględnia: rekuperacji, klimatyzacji, przydomowej oczyszczalni, obecnie dążą do wycofania ogrzewania gazowego więc może w przyszłości ogrzewanie elektryczne.

    W projekcie mam podane zasilanie budynku: YkY 4x10 [mm2] + FeZn 30x4.
    Długość WLZ - 15m.

    Elektryk mówi, że YkY 4x16 [mm2] będzie aż nad to.

    Czy to prawda?
    A co jak w przyszłości wszystko będzie na prąd lub będę chciał zmienić z 14kW na więcej? Czy mogę dać grubszy kabel na przyszłość? Co się dzieje jak dam za gruby kabel ?
    Po co w zasilaniu jest (+ FeZn 30x4)?

    Osobiście myślałem o aluminiowym yakxs 4x25 [mm2] - czy może taki być z zapasem ?
    Ostatnio edytowane przez Janki19 ; 16-04-2023 o 14:47

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Hej, chciałem się podpiąć pod temat.
    Mam identyczne pytanie czyli jaki kabel WLZ do domu?

    Moc przyłączeniowa 14 kW, zabezpieczenie główne - 25A, 3 fazy.
    Układ: TN-C

    Bilans mocy z projektu:
    Pi[kW] = 31,9
    Ps[kW] = 13.0

    Jednak nie uwzględnia: rekuperacji, klimatyzacji, przydomowej oczyszczalni, obecnie dążą do wycofania ogrzewania gazowego więc może w przyszłości ogrzewanie elektryczne.

    W projekcie mam podane zasilanie budynku: YkY 4x10 [mm2] + FeZn 30x4.
    Długość WLZ - 15m.

    Elektryk mówi, że YkY 4x16 [mm2] będzie aż nad to.

    Czy to prawda?
    A co jak w przyszłości wszystko będzie na prąd lub będę chciał zmienić z 14kW na więcej? Czy mogę dać grubszy kabel na przyszłość? Co się dzieje jak dam za gruby kabel ?
    Po co w zasilaniu jest (+ FeZn 30x4)?

    Osobiście myślałem o aluminiowym yakxs 4x25 [mm2] - czy może taki być z zapasem ?
    Yky 4x10 to już masz na zapas x16 to duży zapas. Dasz 25 yaky i masz to samo co 16 yky.
    Reku i oczyszczalnia raczej pomijalne.
    Jak dasz za gruby kabel to będzie kłopot z mocowaniem w aparatach i tyle.Po co w zasilaniu bednarka a zapytaj dzielnego projektanta i ZE czy zezwolą na podłączenie do uziemienia roboczego sieci.
    A co masz w warunkach przyłączenia z ZE, projekt robiony do warunków czy ot tak sobie?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #24

    Domyślnie

    Projekt razem z projektem domu i był robiony przed wydaniem warunków - więc raczej ot tak sobie z przewidywań projektanta.

    W warunkach w sumie nie mam nic ciekawego poza tym co napisałem wyżej.: moc , układ itp.

    To czy lepiej 25 w alu czy 16 miedź? Ma to jakąś różnicę poza aspektem średnicy przy montażu i sztywności kabla?
    Pytam bo jedni mówią, że szkoda przepłacać i brać alu a inni że lepiej miedź i trochę głupieję.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Projekt razem z projektem domu i był robiony przed wydaniem warunków - więc raczej ot tak sobie z przewidywań projektanta.

    W warunkach w sumie nie mam nic ciekawego poza tym co napisałem wyżej.: moc , układ itp.

    To czy lepiej 25 w alu czy 16 miedź? Ma to jakąś różnicę poza aspektem średnicy przy montażu i sztywności kabla?
    Pytam bo jedni mówią, że szkoda przepłacać i brać alu a inni że lepiej miedź i trochę głupieję.
    Projekt tak jak myślałem. Bednarkę możesz sobie podarować, oczywiście uziom własny. Co lepiej, co chcesz, dasz 25 alu i będzie troszke taniej, przy 15 metrach nie jest to jakaś duża różnica.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 16-04-2023 o 22:24
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony