dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Płyta fundamentowa - da się taniej?

    Cześć, niedługo zaczynam współpracę z architektem. potrzebuję domu salon+4pokoje i garaż w bryle. Chciałem parterowke i niestety wychodzi mi z szacunków około 250m2 zabudowy, co przy płycie fundamentowej licząc na okrągło może mnie kosztować 160k-200k za samą płytę fundamentową jak będę robił sam. Trochę mnie te koszty przeraziły, a może mnie po prostu nie stać na taki dom
    Czy da się tu jakoś zejść z kosztów? Może ławy? Na razie jest pomysł płyty, bo: woda na głębokości 70cm, grunt nośny, a później od 2m w głąb zaczyna się węgiel... Jakieś pomysły jak budować w takich warunkach i nie splajtować?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Masz węgiel na głębokości 2m?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Rozumiem że dodawałeś kolejno pokoiki ale chyba trochę przeholowałeś Salon 30m2 + 4 x 16m2 + garaż 35m2 + kuchnia 16m2+ kotłownia 10m2 + wiatrołap 4m2 + przedpokój 16m2 + 2 x łazienka 25m2 = 200m2

    Powierzchnia zabudowy nigdy nie jest równa tej użytkowej lub powierzchni wszystkich pomieszczeń.

    Skontaktuj się z architektem lub poprzeglądaj gotowce biur.

    https://dompasja.pl/madera.html?gcli...4aAsGcEALw_wcB

    tu zgodne z Twoimi założeniami przy powierzchni wszystkich pomieszczeń 200m2 i 168m2 powierzchni użytkowej w tym garaż 2 stanowiskowy.

    Może warto zmienić analizując siły na zamiary lub nawet zmienić sam system budowy.
    Proponuję przyjrzeć się kosztom tego przykładowego.
    Poniżej projektu są wyszczególnione dwa systemy budowy.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 17-03-2023 o 13:00
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Robiłem samodzielnie płytę w zeszłym roku w maju w szczycie cen \ powierzchnia zabudowy 208,5 m2 i nie wyobrazam sobie gdzie chcesz wydać te 200 tys -że jak??
    Na początek parterówka wiec płyta powinna być do tego dostosowana (relatywnie mniejsze obciążenie niż z piętro/poddasze użytkowe ) wiec przy rozgarniętym konstruktorze wyjdzie grubość około 20 cm ( lekkie ściany i strop) to by dawało tak na szybko licząc
    - beton 0,2*250 =50m3 betonu B25 W8 *450 = 22500zł
    - zbrojenie 20x20cm fi10 możne nawet fi8(15x15cm) zapewne ok 4,5 tony *4000zł = 18000zł
    - XPS 15cm 40m3 x 500zł/m3 = 20000 zł
    - folia, klej wpianie drut wiązałkowy, koparka kanalizacja, podbudowa, przepusty, deren niech będzie 30000 zł
    Razem jakieś 90 tys
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 17-03-2023 o 18:05

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    najłatwiej zejść z kosztów robiąc garaż dostawiany a nie w bryle (co nie wyklucza połączenia garażu z domem drzwiami).
    Garaż nie musi być ocieplany, może mieć lekka konstrukcję szkieletową na małym fundamencie.

  6. #6

    Domyślnie

    Doskonały pomysł. Dodatkowo taka konstrukcja nie powoduje problemów z izolacją domu. Co do samej płyty - samorób na podbudowie z kruszywa, 10cm xps, 22cm betonu, zbrojenie siatkami to jak wyceniałem ok 45tys dla ok 120m2

  7. #7

    Domyślnie

    Pomysł z osobnym garażem brzmi sensownie, rozważam go, bo garaż mógłbym też dobudować nawet później, dzięki czemu szybciej bym zamieszkał

    Chciałbym wierzyć, że uda się zrobić z ceną 350zł/1m2, ale czy to faktycznie realne jeśli znajomy zapłacił 60k/90m2 co daje 666zł/m2. Oglądając przykłady z YT widzę koszty w okolicach 600-700zł/m2 - nawet robiąc samemu. Według popularnego portalu średnia z mojej okolicy to około 600zł/m2.
    Do tego mówicie o 10-15cm XPS. Kurcze, ubździło mi się, że trzeba by dać 20cm, bo co oglądam jak robią płyty to dają 2x10cm. Więc tak też liczyłem. Wyliczenia @irtherm są fajne, tylko 500zł za m3 XPS jest chyba z gatunku mocno optymistycznych i netto ? Widzę też, że przy takiej fajnej cenie XPS kolega dodatkowo optymistycznie nie policzył szalunku i opaski przeciwwysadzinowej - chyba łatwo niedoszacować... Mam 40m humusu i mokry teren, więc 30k liczę minimum za sam materiał na podbudowę. Betonu w wyliczeniach przyjąłem 30cm (20cm+chudziak) i siatki 10mm. Cena 4k za tonę jest realna bez stawania na głowie? Założyłem takie ilości betonu i więcej stali, bo mam ten węgiel, więc pewnie konstruktor nie będzie chciał oszczędzać na stali/betonie. Może jeszcze wjedzie jakaś geosiatka i sporo pracy koparki?
    Więc jeśli średnia cena za m2 w mojej okolicy to podobno ~600zł/m2, to mi licząc za tą płytę wychodziło na okrągło 160k, co daje 640zł i krąży w okolicach średniej jaką widzę w internetach. A warunki mam z tych mniej fajnych. Dlatego uznałem, że 160k to minimum bez niespodzianek, a 200k z niespodziankami (lubię przy wycenach doliczać 25%, bo często się to sprawdza, a i bywa niedoszacowane

    Gdybym 250m2 zrobił za 90k (370/m2) zamiast 160k w górę (640/m2) to bym był mega szczęśliwy i oby się okazało, że faktycznie za tyle się teraz robi płyty jak mówicie

    Dzięki za podnoszenie na duchu

  8. #8

    Domyślnie

    500 zł/ m3 XPS to można nawet brutto dostać wystarczy odrobinę poszukać
    XPS licząc na burty potrzeba zgaduje około 6m3 (grub. 15 cm) to daje 46m3 czyli 25,5 tys zł
    Jeśli płyta na kruszywie to opaska przeciwwysadzinowa nie potrzebna, jak piach to jednak by się zdała - wystarczy płyta 10 cm więc pewnie kolo +4 m3 to razem burty + opaska +10m3 wiec 22500+5000 zł
    Stal nawet poniżej 4000zł netto tona pręty, siatka Q523 to trochę inna bajka bo 5000 zl netto tona (cena na dziś na Śląsku i sprawdziłem od dostawcy u którego brałem).

    Jak chcesz taniej budować to bez własnego wysiłku się nie da, bo za prace trzeba zapłacić, zresztą ogarnianie materiału to jeszcze nie robota
    1) Zrób badanie geotechniczne
    2) Udaj się do konstruktora zrób projekt płyty i będzie jasne
    3) Ogarnij ceny materiałów w okolicy budowy (beton/podbudowa/stal/XPS)
    4) Po co ci chudziak pod płyta ?
    5) ile masz w kosztorysie wycenione ławy na te 250 m2 na pewno ponad 100 tys zł (patrze na swój z 2020 mam 200m2 i jest ponad 70 tys netto) a mamy 2023 ceny oderwane od rzeczywistości
    YT to żaden wyznacznik standardu, zresztą podobnie jak i to forum
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 18-03-2023 o 22:49

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Badanie geotechniczne jest (jak się dowiedziałem to pewnie do powtórki...). Projekt płyty będzie się tworzył.
    Podpowiesz gdzie na Śląsku warto kupić XPS? Ta cena 500zł brutto wydaje się bardzo fajna

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    "woda na głębokości 70cm, grunt nośny, a później od 2m w głąb zaczyna się węgiel... Jakieś pomysły jak budować w takich warunkach i nie splajtować? "

    Miejsce święte...

    Zrób to co Staszic w Dąbrowie Górniczej - Otwórz szkołę!
    On miał nadkładu na wychodni węgla ze 20m a Ty ledwo 2.
    Ta szkoła (byle czego związanego z węglem) spokojnie zarobi na dom w dowolnej technologi i dowolnym miejscu.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    W śląskim jest sporo terenów, gdzie do węgla można dokopać się piętą
    Bardziej mnie interesują te ceny XPS za 500zł brutto, bo na razie nie mogę trafić lepiej niż 650. Wtedy bez brudnej roboty budżet się lepiej zepnie

  12. #12

    Domyślnie

    ja kupowalem jeszcze niedawno z Hocha za 500 ale widze na allegro ze juz sporo drozej

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoannaTA Zobacz post
    W śląskim jest sporo terenów, gdzie do węgla można dokopać się piętą
    Bardziej mnie interesują te ceny XPS za 500zł brutto, bo na razie nie mogę trafić lepiej niż 650. Wtedy bez brudnej roboty budżet się lepiej zepnie
    532 kosztuje XPS na styro24 z VAT 23%, więc pewnie jak się poszuka znajdzie się taniej lub jak weźmie wykonawcę to będzie na 8%

  14. #14

    Domyślnie

    Naprawde to takie trudne wpisać xps 15 cm w szukajke olx czy google
    https://www.olx.pl/dom-ogrod/budowa/...ce:from%5D=400

    EPS /XPS to specyficzny materiał którego transport zabija cenne dlatego przy płycie warto pytać o bezpośredni transport z fabryki zwykle minimum logistyczne to 30m3
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 13-04-2023 o 12:25

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki panowie, nie wiem jak ja tego szukałem że mimo przeglądania olx, allegro i styro 24 nie widziałem takich cen, ale faktycznie, teraz widzę
    Dziś rozmawiałem z architektem/konstruktorem i mówił, że chce dać 20-25cm xps, a na moją propozycję 10cm kręci nosem.
    Natomiast zbrojenie siatka 20cm górą i dołem fi 10. Nie za mało tej stali? Jak było u Was?

  16. #16

    Domyślnie

    u mnie dom parterówka
    - ściany bloczki gazobetonowe
    - strop monolit 16 cm
    - dachówka ceramiczna
    płyta grubości 20 cm zbrojenie up/down fi8 oko 20 cm ubigle
    Projektował mi to konstruktor z głową (z Rybnika de facto) czyli poza projekt płyty podpowiedział co do podbudowy, zrobił zestawia materiałowe i opisał wszystkie deale ( narożniki wewnętrzne /zew, startery trzpieni, dozbrojenie na przebicia przy słupach)

    Stal kupowałem tu: https://mizopol.pl/
    trzba miec tylko rozładunek oganiety albo HDS
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 17-04-2023 o 20:07

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne, wiszę Ci browara Czyli to fi10 nie jest złe, jak pytałem o fi 12, to mówił, że takie grubości to bardziej na szkody górnicze, a kluczowe jest zbrojenie pod ścianami nośnymi i bardziej by martwił się o to, żeby ta płyta nie jeździła (pierwsze słyszę o takim zjawisku, teren płaski - chyba że sobie jaja robi, ale ze mną jak z dzieckiem, bo jestem laikiem ).
    U mnie ma być podobnie, też strop, poddasze nieużytkowe, tylko ściany z silikatów 24. Zapytam go o te detale, nie pomyślałem o tym.

  18. #18

    Domyślnie

    fi10 powstała zapewne z obliczeń naprężeń rozciągających w strukturze żelbetu powstających w wyniku obciążenia płyty masą własną + ścian + stropu + dachu + użytkowych Czy to źle czy dobrze to już konstruktor zna szczegóły.
    Jeśli chodzi o "jazdę" to zapewne konstruktor miał na myśli ewentualne uplastycznienie się gruntu i osiadanie budynku

  19. #19

    Domyślnie

    Ok, mam projekt i niestety w moim projekcie jest 25cm XPS i 25cm betonu a pod tym 10cm chudziaka.
    Konstruktor przyznał, że nie ma doświadczenia w płytach i mam szukać obcykanego w płytach kierownika budowy i w razie potrzeby on jest otwarty na zmiany. Tylko jak na to patrzą kierownicy? Pewnie płytę muszę zlecić osobno konstruktorowi, bo nawet jeśli obecny przystanie na zmiany, to trochę wątpię, czy kierownik na oko powie konstruktorowi: ja bym dał 15cm XPS, 20cm betonu i będzie gitara.
    Nie taka tania ta płyta jak ją malują (przynajmniej moja ;P)

  20. #20

    Domyślnie

    Napisałem na PRIV namiar do konstruktora płyt z którego ja korzystałem gość projektuje płyt na co dzień może warto skonsultować
    U mnie na glinie i działce ze spadkiem pod dom parterowy ze stropem betonowym i dachówka ceramiczną wyliczył płytę gr 20 cm, pręty fi8 mm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony