dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jak duży bojler do pieca gazowego 1 funkcyjnego?

    Dzień dobry,
    posiadam piec gazowy kondensacyjny 1 funkcyjny 20 kW i zamierzam dobrać do niego bojler (wymiennik z 1 wężownicą) 140 l do CWU. Czy nie będzie to za mało dla 3 (w przyszłości pewnie więcej) osobowej rodziny? 2 łazienki, 2 prysznice i wanna, zmywarka, bojler w pomieszczeniu ogrzewanym (jak jeszcze jakieś info potrzebne to proszę pisać).

    Ile czasu taki bojler regeneruje ciepło z pomocą kotła 1 funkcyjnego? czy muszę rozglądać się za czymś większym (większe straty ciepła), czy może fakt, że wszyscy członkowie rodziny nie chodzą się kąpać jeden po drugim, pozwoli wystarczająco szybko zregenerować ciepło w mniejszym bojlerze?

    Z drugiej strony kocioł kondensacyj na niższych "obrotach" ma lepszą sprawność, (dodatkowo w domu 100% podłogówką), a wydaje mi się, że przy większym bojlerze będę mógł pozwolić sobie na niższa temp CWU. Jak to jest?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    20kW to jesteś w stanie ogrzewać prawie przepływowo. Więc każdy wystarczy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    20kW to jesteś w stanie ogrzewać prawie przepływowo. Więc każdy wystarczy.
    to jest następujący kocioł
    https://beretta.pl/wp-content/upload...C5%82ugi.pdfdf

    te 20 kW to nominalne obciążenie cieplne, nie wiem czy można to interpretować jako pełna moc przekazana przez wężownice na wodę CWU, ale ja się nie znam. W takim razie 140 wystarczy pewnie z nawiązką. Dzięki @Kaizen.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    120 -150 litów jest optymalnym rozwiązaniem.
    Kocioł mocy 20 kW też wystarczy na nagrzanie tego zasobnika.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    @d7d zapewne nagrzeje taki zbiornik, ale jaki czas to zajmie po "wyjechaniu" całego ciepła z bojlera. Myślę, że kąpiel i prysznic równolegle może wyciągnąć z niego całą ciepłą wodę - tam nie 140 l będzie nagrzane tylko jakaś część w górnej część bojlera.

  6. #6

    Domyślnie

    ja mam 120 litrów i jest wystarczający na rodzinę 2+1.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar misiu36100
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    48-432
    Posty
    8

    Domyślnie

    Nie będę zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj czy do bojlera co z płaszczem można zamontować grzałkę tam gdzie się wkręca anodę magnezową.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bojler.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	47,9 KB
ID:	465178

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiu36100 Zobacz post
    Nie będę zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj czy do bojlera co z płaszczem można zamontować grzałkę tam gdzie się wkręca anodę magnezową.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bojler.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	47,9 KB
ID:	465178
    To musisz go postawić do góry nogami, bo anoda zwykle jest na górze, a grzać trzeba od dołu. No i bez anody za kilka lat będą dziury.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony