dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Styropian biały i grafitowy na elewację

    Moim zamiarem nie jest stworzenie kolejnego wątku o tym który rodzaj styropianu na elewację lepszy. Jest tyle opinii i czynników, że sam nie mogę się do końca zdecydować.
    Zacząłem zastanawiać się natomiast nad tym, czy nie pogodzić obu tych opcji i nie zrobić elewacji północnej grafitem, a pozostałej białym. I teraz pytanie czy to ma w ogóle sens, czy jednak powinienem zdecydować się na jeden rodzaj styropianu?
    Grubość styropianu będzie 20cm. Lambda białego - 40 (chciałbym 38, ale różnica cenowa jest jednak spora).

  2. #2

    Domyślnie

    Może być albo daj swisspoor lambda white i problem rozwiązany
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Dlaczego chcesz różnicować i na elewacji północnej chcesz dać grafitowy a na pozostałych biały styropian?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Z uwagi na to, że strona północna jest w teorii tą najzimniejszą, bo najmniej nasłonecznioną.
    Od razu mówię, że nie wiem czy to ma praktyczny sens (np. zimą), ale słyszałem, że niektórzy tak robią.
    Ja to najchętniej bym nawet dopłacił i wziąłbym grafit na całość (obecnie różnice cenowe nie są już takie duże), gdyby nie to, że ze styropianem grafitowym są problemy praktyczne, związane np. z kurczeniem się materiału, na co zwracał mi uwagę m.in. mój wykonawca.
    Poza tym podobno przy grubości 20cm rodzaj styropianu nie ma już tak istotnego znaczenia. Choć znowu - mając na uwadze, że to dość istotna i długotrwała inwestycja, pewniej czułbym się z grafitem.

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    albo daj swisspoor lambda white i problem rozwiązany
    Z tego co widzę to koszty takich rozwiązań są wyższe niż sam grafit.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Z uwagi na to, że strona północna jest w teorii tą najzimniejszą, bo najmniej nasłonecznioną.
    Od razu mówię, że nie wiem czy to ma praktyczny sens (np. zimą), ale słyszałem, że niektórzy tak robią.
    Ja to najchętniej bym nawet dopłacił i wziąłbym grafit na całość (obecnie różnice cenowe nie są już takie duże), gdyby nie to, że ze styropianem grafitowym są problemy praktyczne, związane np. z kurczeniem się materiału, na co zwracał mi uwagę m.in. mój wykonawca.
    Poza tym podobno przy grubości 20cm rodzaj styropianu nie ma już tak istotnego znaczenia. Choć znowu - mając na uwadze, że to dość istotna i długotrwała inwestycja, pewniej czułbym się z grafitem.
    ...
    Daj wszędzie grafitowy styropian.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Moim zamiarem nie jest stworzenie kolejnego wątku o tym który rodzaj styropianu na elewację lepszy. Jest tyle opinii i czynników, że sam nie mogę się do końca zdecydować.
    Zacząłem zastanawiać się natomiast nad tym, czy nie pogodzić obu tych opcji i nie zrobić elewacji północnej grafitem, a pozostałej białym. I teraz pytanie czy to ma w ogóle sens, czy jednak powinienem zdecydować się na jeden rodzaj styropianu?
    Grubość styropianu będzie 20cm. Lambda białego - 40 (chciałbym 38, ale różnica cenowa jest jednak spora).
    A jak chcesz jeszcze lepiej to zrób np pierwszą warstwę grafitowym a drugą białym i w ten sposób pozbywasz się mostków na łączeniach bo robisz na zakład często tak ludki robią a jak zrobisz sam to będziesz na 100 proc pewny co masz widziałem jak firmy na szybcika klajstrowały klejem szpary na 2 cm więc po co takie niby docieplenie ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A jak chcesz jeszcze lepiej to zrób np pierwszą warstwę grafitowym a drugą białym i w ten sposób pozbywasz się mostków na łączeniach bo robisz na zakład często tak ludki robią a jak zrobisz sam to będziesz na 100 proc pewny co masz widziałem jak firmy na szybcika klajstrowały klejem szpary na 2 cm więc po co takie niby docieplenie ?
    i placisz 2x za robote, dublujac jednoczesnie najslabsze ogniwo calego systemu docieplen, i przy takim ukladzie wypadaloby stosowac najpierw 1x laczniki mechaniczne, a pozniej jeszcze raz dublowac je - przez obie warstwy.
    jest to durny pomysl, bo nic nie poprawia, wrecz odwrotnie - az sie prosi o problemy, na dodatek [podnosi znaczaco koszt calej operacji, a uklad jest jakosciowo gorszy pod wzgledem mechanicznym.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    Z uwagi na to, że strona północna jest w teorii tą najzimniejszą, bo najmniej nasłonecznioną.
    Od razu mówię, że nie wiem czy to ma praktyczny sens (np. zimą), ale słyszałem, że niektórzy tak robią.
    Ja to najchętniej bym nawet dopłacił i wziąłbym grafit na całość (obecnie różnice cenowe nie są już takie duże), gdyby nie to, że ze styropianem grafitowym są problemy praktyczne, związane np. z kurczeniem się materiału, na co zwracał mi uwagę m.in. mój wykonawca.
    Poza tym podobno przy grubości 20cm rodzaj styropianu nie ma już tak istotnego znaczenia. Choć znowu - mając na uwadze, że to dość istotna i długotrwała inwestycja, pewniej czułbym się z grafitem.



    Z tego co widzę to koszty takich rozwiązań są wyższe niż sam grafit.
    to daj etixx...
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Daj wszędzie grafitowy styropian.
    A czemu grafitowy właśnie, a nie biały?

    Co do grafitowego to wiele osób straszy kurczeniem i odkształcaniem się na skutek promieni słonecznych. Jeżeli przy grubości 20cm któregokolwiek styropianu nie odczuję dużej różnicy, to może nie ma sensu narażać się na realne problemy praktyczne związane z grafitem. Albo pójść w najlepszą możliwie lambdę dla styro białego, czyli 38.

    Etixx jest jeszcze droższy niż grafitowy. Więc sytuacja podobna jak z Lambda White.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    A czemu grafitowy właśnie, a nie biały?

    Co do grafitowego to wiele osób straszy kurczeniem i odkształcaniem się na skutek promieni słonecznych. Jeżeli przy grubości 20cm któregokolwiek styropianu nie odczuję dużej różnicy, to może nie ma sensu narażać się na realne problemy praktyczne związane z grafitem. Albo pójść w najlepszą możliwie lambdę dla styro białego, czyli 38.

    Etixx jest jeszcze droższy niż grafitowy. Więc sytuacja podobna jak z Lambda White.
    Tylko że jak przeliczysz eps70 0038 vs etixx 0031 / lambda white to wyjdzie na to samo

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    i placisz 2x za robote, dublujac jednoczesnie najslabsze ogniwo calego systemu docieplen, i przy takim ukladzie wypadaloby stosowac najpierw 1x laczniki mechaniczne, a pozniej jeszcze raz dublowac je - przez obie warstwy.
    jest to durny pomysl, bo nic nie poprawia, wrecz odwrotnie - az sie prosi o problemy, na dodatek [podnosi znaczaco koszt calej operacji, a uklad jest jakosciowo gorszy pod wzgledem mechanicznym.
    Ja mówiłem też o samodzielnym wykonaniu a to wiele zmienia czyż nie ? widziałem kilka takich rozwiązań a w jednym uczestniczyłem i jedynie co mogę powiedzieć że jest super .

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    nie zmienia nic.
    Roboty masz x2 - to ze robisz sam nic nie zmienia - Twoj czas tez kosztuje.
    Wady tego rozwiazania pozostaja takie same.

    nie, nie jest super, to ze ktos tak robi wcale nie oznacza ze to jest super - ludzie wypijaja flaszke i wsiadaja za kierownice i tez jest ich nie malo. czy to dobrze ?

    generalnie systemy etics sa zaprojektowane w inny sposob, znane wady rozwiazan ukladu dwuwarstwowej izolacji oraz wytyczne odnosnie montazu takich, jezeli jest to nieuniknione. dotyczy to obiektow docieplanych 20 lat temu zbyt cienkim materialem, kiedy to obecnie wymaga to dodatkowego docieplenia, a koszty demontazu i utylizacji przerastaja mozliwosci finansowe wspolnot. w takich przypadkach, po odpowiednim wzmocnieniu podloza, oraz stosowaniu odpowiednich lacznikow mechanicznych w pierwszej i drugiej warstwie - ma to sens.

    w nowo budowanym budynku i nowym ociepleniu - jest to po prostu wykazanie sie brtakiem znajomosci technologi, olaniem wad tego rozwiazania i robienie czegos "bo mnie sie tak wydaje" - natomiast oczywiscie - wolnoc tomku w swoim domku, mozesz robic i z 15 warstw - bedzie jeszcze lepiej, natomiast nie namawiaj innych do tego.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Daj 20cm najlepszego styropianu na jaki cie stać. Styro to tylko jeden z elementów kosztów którego już nie zmienisz do końca życia.
    Jeśli robisz elewacje sam to docenisz etixxa , jesli firma to kup "dobry markowy" styro który na pewno spełnia albo przekracza normy wagowe.
    Za rok będzie się zastanawiał czy nie mogłeś dać lepszego...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Masz rację, najlepszy jaki jest w finansowym zasięgu.
    Udział różnicy kosztów lepszego styropianu w całej inwestycji nie jest wielki.
    Później już nie da się "polepszyć".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Pozwólcie, że zadam jeszcze trzy pytania, żeby sobie wyklarować stanowisko:

    1. Czy styropian grafitowy faktycznie wymaga dużo większej "troski" i kultury pracy przy montażu? Nie wiem na 100% na ile wykonawca będzie się przykładał do odpowiedniego montowania styropianu, czy będzie go jakoś osłaniał przed słońcem itd., a przypilnować w całości nie będę w stanie. Elewacja będzie wykonywana na przełomie wiosny i lata, więc ryzyko oddziaływania promieni słonecznych jest spore.

    2. Zakładając, że decyduję się na styropian biały - czy warto dopłacać do 0,38 zamiast 0,40, czy to jest raczej marginalna różnica przy 20 cm grubości?

    3. Czy poza Knaufem i Swissporem jest jeszcze jakiś producent styropianu godny uwagi? Który ma porównywalną jakość do dwóch wymienionych.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    1. Grafit bardzo mocno nagrzewa się pod wpływem słońca (ciemny kolor). Ale nagrzewa się tylko powierzchnia (wszak to materiał termoizolacyjny), spód pozostaje chłodny. Czyli w materiale następuje znaczna różnica wymiarów (rozszerzalność cieplna) i w konsekwencji płyta styropianu wygina się w banana. Jeśli klej nie zdążył związać dość mocno następuje oderwanie od podłoża. Fizyka.
    Dlatego siatki zacieniające są niezbędne jak tylko wychodzi słońce (nawet zimą).

    2. Różnica jest. W laboratorium, w stałych warunkach. Na realnym budynku wahania wilgotności są spore (chociażby w wyniku dyfuzji pary wodnej przez ściany), więc wszystkie styropiany dążą do jednej wartości. Im większa kumulacja wilgoci w ociepleniu tym różnica jest mniejsza. Fizyka.
    Każdy budynek jest inny, więc nikt nie określi ile realnie mógłbyś zyskać. Ja bym przyjął, żeby brać tańszy.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post

    2. Zakładając, że decyduję się na styropian biały - czy warto dopłacać do 0,38 zamiast 0,40, czy to jest raczej marginalna różnica przy 20 cm grubości?
    Ile musisz dopłacić za cieplejszy?
    Procentowo i ogólna kwota.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Ja mam tak wlasnie zrobione ze na polnocnej stronie domu mam grafit i przechodzi lekko na sciany zachodnie i wschodnie.Nie było to zrobione celowo tylko poprostu na daną chwile brakowalo bialego styropianu i po dobrej cenie sprzedali mi grafitowy.
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile musisz dopłacić za cieplejszy?
    Procentowo i ogólna kwota.
    1. Knauf 040 - 259 zł/m3, 15.540 zł za całość
    2. Knauf EPS 70 038 - 280 zl/m3, 16.800 zł
    3. Knauf 032 - 289zł/m3, 17.340 zł
    4. Knauf 031 - 323zł/m3, 19.380 zł

    Ceny z lokalnego składu, z którym współpracuje wykonawca.
    Ceny w hurtowniach są niższe o ok. 20 zł/m3 każdego rodzaju styropianu, natomiast skład może zamówić teraz i wstrzymać transport do czerwca, kiedy będzie wchodzić wykonawca. Logistykę biorą na siebie.


    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    2. Różnica jest. W laboratorium, w stałych warunkach.
    A czy poza lambdą nie ma znaczenia to, że EPS 70 038 ma większą wagę i lepsze parametry wytrzymałościowe?
    Ostatnio edytowane przez pryczu ; 22-03-2023 o 18:34

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał pryczu Zobacz post
    1. Knauf 040 - 259 zł/m3, 15.540 zł za całość
    2. Knauf EPS 70 038 - 280 zl/m3, 16.800 zł
    3. Knauf 032 - 289zł/m3, 17.340 zł
    4. Knauf 031 - 323zł/m3, 19.380 zł
    Poz. 4. Knauf 0,31 odpada bo jest nieproporcjonalnie droższy.od pozostałych.

    Pewnie bym wybrał między
    poz. 2 Knauf EPS 70 038
    https://www.styropianknauf.pl/styrop...odloga-eps-70/
    lub
    poz. 3 Knauf Expert EPS Fasada 032
    https://www.styropianknauf.pl/styrop...asada-eps-a32/

    Możesz skonsultować wybór z doradcą technicznym Knauf
    https://www.styropianknauf.pl/doradca-techniczny/
    lub doradcą regionalnym
    https://www.styropianknauf.pl/kontakt/kontakt-b2b/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony