dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Tanges fi

  1. #1

    Cool Tanges fi

    Na liczniku mogę odczytać :
    1- zakup prądu czynnego
    2- sprzedaż prądu czynnego
    3- pobranie prądu biernego indukcyjnego
    4- oddanie prądu biernego indukcyjnego
    5- pobranie prądu biernego pojemnosciowego
    6- oddanie prądu biernego pojemnościowego

    Co przez co mam podzielić, aby otrzymać tg fi, który ma być nie większy niż 0,4?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    tg fi to Q/P
    więc w tym przypadku to poz.3 / poz.1

  3. #3

    Domyślnie

    iloraz energii biernej do czynnej pobranej
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4

    Domyślnie

    Wszystkie 4 bierne mam zsumować? Czy wziąć tylko poz. 3?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Nie wszystkie 4 tylko najpierw oblicz wypadkową moc bierną odejmując od indukcyjnej pojemnościową czyli pozycja 3 Ql - pozycja 5 Oc.
    Wypadkową moc dzielisz przez pozycję 1

    Tak naprawdę te moce się dodaje bowiem mają one przeciwne kierunki czyli pojemnościowa powinna być z minusem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    No to mi wychodzi tg ujemny, bo np:
    pobrana indukcyjna = 69
    pobrana pojemnościowa = 1073

    To dobrze?

    Czy raczej powinienem odjąć większą liczbę od mniejszej?
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 22-03-2023 o 09:48

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Ujemny Tg fi świadczy o mocy biernej oddawanej do sieci.
    Teraz to samo zrób dla mocy sprzedawanej, zwracanej do sieci.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    mam tak:

    1- zakup prądu czynnego = 2556,2
    2- sprzedaż prądu czynnego = 299,4
    3- pobranie prądu biernego indukcyjnego = 69,0
    4- oddanie prądu biernego indukcyjnego = 162,5
    5- pobranie prądu biernego pojemnościowego = 1073,0
    6- oddanie prądu biernego pojemnościowego = 38,2

    więc tg fi = (69-1073)/2556,2 = -0,392

    dla sprzedaży: (162,5-38,2)/299,4 = 0,415

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Koledzy to nie tak jak tu przedstawiacie, jak napisałam w #2 tg fi to Q/P
    więc to poz.3 / poz.1,niema tu żadnego dodawania czy też odejmowania indukcyjnej i pojemnościowej, do wyliczeń tg fi bierzemy pod uwagę tylko indukcyjną w danym okresie rozliczeniowym, jak nie przekroczymy zadanego 0,4 nie będzie opłat, na razie dla indywidualnych odbiorców i tak nie ma ale wcześniej czy później będą na pewno, chociaż indukcyjna i współczynnik nie będzie problemem.
    Co do biernej pojemnościowej bo to będzie problemem o ile wprowadzą takie opłaty, to płaci się za każdą ilość niezależną od jakichkolwiek współczynników i tu trzeba będzie kompensować bo w gospodarstwach domowych tej pojemnościowej jest sporo, co widać po podanym przykładzie @gbbsoft
    Ostatnio edytowane przez Jancia ; 22-03-2023 o 18:48

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Koledzy to nie tak jak tu przedstawiacie, jak napisałam w #2 tg fi to Q/P
    więc to poz.3 / poz.1,niema tu żadnego dodawania czy też odejmowania indukcyjnej i pojemnościowej, do wyliczeń tg fi bierzemy pod uwagę tylko indukcyjną w danym okresie rozliczeniowym, jak nie przekroczymy zadanego 0,4 nie będzie opłat, @gbbsoft
    Moc bierna całkowita bierze się z sumy algebraicznej mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej.
    Faktu nie oszukasz bo nie dobieramy sobie danych po to aby nam Tg fi wyszedł na 0,4 tylko albo on jest albo go nie ma.
    Wprowadzanie mocy biernej pojemnościowej jest szkodliwe ale dość powszechne przy instalacji fotowoltaicznej.
    Energia bierna przy fotowoltaice pojawia się najczęściej wskutek pracy inwertera, czyli falownika do fotowoltaiki. Jego kluczowym zadaniem jest wszak zamiana energii stałej w energię zmienną - generuje on więc energię bierną indukcyjną

    więc tg fi = (69-1073)/2556,2 = 0,392

    dla sprzedaży: (162,5-38,2)/299,4 = 0,415

    W wyliczeniach nie ma nic dziwnego tg fi ma być nie większy niż 0,4 natomiast tu niewiele przekracza

    Moc bierna krąży cały czas w sieci mamy odbiorniki indukcyjne w postaci odkurzaczy, lodówek, natomiast gro pozostałych takich jak komputery, telewizory i inne których zasilacze posiadają na wejściu prostownik i filtr pojemnościowy oraz tak powszechne żarówki LED oszczędzające energięsą tymi drugimi.

    https://www.tauron-dystrybucja.pl/kody-obis
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-03-2023 o 19:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Moc bierna całkowita bierze się z sumy algebraicznej mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej.
    Faktu nie oszukasz bo nie dobieramy sobie danych po to aby nam Tg fi wyszedł na 0,4 tylko albo on jest albo go nie ma.
    Wprowadzanie mocy biernej pojemnościowej jest szkodliwe ale dość powszechne przy instalacji fotowoltaicznej.
    Energia bierna przy fotowoltaice pojawia się najczęściej wskutek pracy inwertera, czyli falownika do fotowoltaiki. Jego kluczowym zadaniem jest wszak zamiana energii stałej w energię zmienną - generuje on więc energię bierną indukcyjną

    więc tg fi = (69-1073)/2556,2 = 0,392

    dla sprzedaży: (162,5-38,2)/299,4 = 0,415

    W wyliczeniach nie ma nic dziwnego tg fi ma być nie większy niż 0,4 natomiast tu niewiele przekracza

    Moc bierna krąży cały czas w sieci mamy odbiorniki indukcyjne w postaci odkurzaczy, lodówek, natomiast gro pozostałych takich jak komputery, telewizory i inne których zasilacze posiadają na wejściu prostownik i filtr pojemnościowy oraz tak powszechne żarówki LED oszczędzające energięsą tymi drugimi.

    https://www.tauron-dystrybucja.pl/kody-obis
    Jeśli rozpatrujemy współczynnik tg fi w nawiązaniu do opłat, kar za przekroczenie narzuconego współczynnika w tym przypadku 0,4 to wyliczenie jest jak napisałam wcześniej: energia bierna pobrana czyli indukcyjna do energii czynnej pobranej i na razie takie liczenie nie obejmuje energii wprowadzonej do sieci.
    Tg fi jest jeden, niema oddzielnie dla pobranej i wprowadzonej. Niema co się rozpisywać że masło jest maślane i podawać przykłady wyliczenia które nie obowiązują, a przykłady z konkretnych rachunków są w sieci dostępne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony