dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarcinTomala

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    91-009
    Posty
    4

    Post Koszta wody, - uszkodzona wspolna infrastyruktura budynku

    Dzien dobry.
    Kupilem mieszkanie i przez pewein czas tj. okolo miesiaca w nim nie przebywalem. Okazalo sie, ze zawor glowny wody zimnej byl uszkodzony i "puszczal" wode delikatnie, co spowodowalo "krecenie" sie licznika zuzycia wody w lokalu.
    Gdy to odkrylem i zglosilem stan licznika z dnia zakupu i biezacy, Wspolnota stwierdzila, ze na podstawie zuzycia wody w lokalu musze zaplacic wszelkie koszta (woda, scieki, wywoz smiecit itd).Firma wymieniajaca zawor na nowy, sprawny stwierdzila ze byl od uszkodzony mechaninicznie, nie z mojej wyny. Zawor znajdowal sie w moim mieszkaniu ( lazience) led przed licznikiem wody - atestowanym.

    Nie ma zadnej woli wspolpracy ze strony Wspolnoty.
    Z tego co sie dowiadywalem, polskie prawo w sposoj jednoznaczny nie reguluje tej kwesti lecz dla mnie jest to jednoznaczne. jako lokator nie mam obowiazku zakrecania zawory bateriin w zlewie lub wannie. Mam natomiast prawo odciac w sposob trwaly doplyw wody przed zegarem, do lokalu.

    Po rozmowie ze znajomymi, ktorzy na codzien sa blizej spraw "lokatorskich" przyznaja mi racje i jako jedyny sposob wyegzekwowania moje racji proponuja by znalezc sygnature akt sprawy ktora juz sie odbyla w podobnym sporze i powolac sie na nie w pismie do wspolnoty.

    Teraz moje pytanie:
    Czy to wlasciwa droga zalatwiebua takiej sprawy,
    Czy ktos z forumowiczow mial podobny klopot,
    Czy ktosc biegly w tej materii zna sygnature sprawy, ktora sie odbyla i zakonczyla sie wygrana lokatora.

    Mieszkanie wlasnosciowe z KW, blok wspolnotowy, Lodz.

    Pozdrawiam
    Marcin

    P.s.
    Z gory przepraszam za brak polskich znakow

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Napisz jeszcze gdzie ta woda miała ujście? Bo, że zawór główny był uszkodzony to opisałeś, ale woda sama z siebie nie ucieka poza układ bo zawór główny jest np. odkręcony. Co było jeszcze odkręcone skoro wodomierz wskazał zużycie?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A teraz z innej beczki - musisz zapłacić za wodę i tyle - niezależnie ile jej zużyłeś. Nie mogą płacić inni członkowie wspólnoty za Twoje p.Marcinie niedopatrzenie. To że dla Ciebie prawo nie jest jednoznaczne to "Wspólnota" odpowiadasz za wszystko to co jest w Twoim lokalu, być może gdyby zawór był ogólnodostępny? ale jest w Twoim lokalu, dodatkowo nikt nie stwierdza, ani zapewnia, że jest to jedyny środek do zabezpieczenia przed wypływem wody, są jeszcze inne odbiorniki o których stan i sprawność należy do właściciela.

    Jeśli szukasz precedensu w Polskim prawie to znów się zawiedziesz, bo to nie ten kraj . Wiele jest spraw w tej materii ale z reguły kończą się wg mnie sprawiedliwie - jednoznacznie tzn - to właściciel lokalu odpowiada ze wszystkie odbiorniki wody, ciepła prądu czy inne jeśli coś jego układ pomiarowy wskaże to pokrywa za nie koszty według wskazań.....dlaczego ja będąc w Twojej wspólnocie mam za to płacić?

    "Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie I Wydział Cywilny z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. akt: I ACa 222/13:
    "Zdaniem Sądu Apelacyjnego, należało zatem przyjąć, że były podstawy do uznania, że instalacja wodna i grzewcza w części służącej doprowadzeniu wody i ciepła do poszczególnych lokali, w tym do lokalu powoda, począwszy od zaworów zamykających dopływ wody i ciepła do lokalu, nie stanowi elementu nieruchomości wspólnej."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/prawo/orzeczn...-wody-i-ciepla
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarcinTomala

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    91-009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Woda ostatecznie saczyla sie do wanny, bo swiadczy o tym zaciek z wlewki do odplywu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarcinTomala Zobacz post
    Woda ostatecznie saczyla sie do wanny, bo swiadczy o tym zaciek z wlewki do odplywu.
    Czyli pobrałeś wodę - nie było wycieku w części wspólnej. Więc płacisz za całość.
    Jakby był wyciek w części wspólnej jego koszt pokryliby wszyscy właściciele mieszkań wg udziałów (chyba, że pokryłby to ubezpieczyciel nieruchomości wspólnej - na którego też się zrzucacie wg udziałów, jeżeli macie ubezpieczenie).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony