dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła w nowym domu na działce uzbrojonej w sieć gazową

    Czy planując budowę małego domu parterowego ok 115m2 i mając na działce gaz ziemny warto obecnie iść w powietrzną PC?

    1. Załóżmy, że kotłownię i podłogówkę robię sam z pomocą znajomego hydraulika. Czy PC powinna być instalowana przez autoryzowanego instalatora? Chodzi o gwarancję. Co maksymalnie powinienem zrobić we własnym zakresie aby zminimalizować koszt instalacji PC? Jaki powinien być koszt z możliwymi dofinansowaniami powietrznej PC 7kW z instalacją? Do nowego domu 115m2 7kW jest ok?

    2. Czy można taki dom ogrzewać jedynie w 2 taryfie? Powiedzmy przegrzewając pod koniec tańszej taryfy do 24st aż do spadku do 21st pod koniec droższej? Czy to ma sens i czy jest wykonalne?

    3. Myślałem o PC głównie ze względu na możliwość wyzerowania w odległej przyszłości po zainstalowaniu PV opłat za ogrzewanie i prąd. Czy przy obecnych zasadach rozliczania można jeszcze zbilansować produkcję/zużycie energii?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Nikt nie przewidzi przyszłych cen gazu i prądu. Musisz sam wybierać i może będziesz wychwalał swoją decyzję, a może ją przeklinał. Dlatego najlepiej mieć pod ręką jakąś alternatywę, chociaż w większości dotacji są klauzule, że przez 5 lat nie wolno dodawać innego źródła ciepła.
    Co do twoich pytań: Tuż obok, w dziale o pompach ciepła, masz wątek o pompie w nowym domu. Sam mam podobnej wielkości domek, pompę 10 kW i wyszło z zapasem. 7-8 kW też by miało zapas.
    Prace wykonane samemu są zdecydowanie tańsze. Z kolei, te wykonane przez zewnętrzną firmę można mieć razem z pompą ciepła na 1 fakturze z jednym ogólnym opisem prac. Mam na myśli, że trzeba kalkulować, na co można dostać dotację, w jakiej wysokości i co można pod nią podciągnąć. Porównać to z sytuacją wykonywania części robót samodzielnie.
    Ogrzewanie w II taryfie jak najbardziej się udaje. Gdy masz porządnie ogacony dom, dobowe wahania temperatury nie przekroczą 1 stopnia. Właśnie z tego powodu brałem pompę 10 kW, żeby mieć zapas mocy na takie wycinkowe grzanie. Ale tu też jest wszystko pod znakiem zapytania. Nie wiadomo czy i jak długo utrzymają się taryfy G12 i jaka będzie ich opłacalność w przyszłości? Tak samo, nie wiadomo jakie będą ceny sprzedaż prądu z instalacji PV w następnych latach. Można się spodziewać nacisków na autokonsumcję i montaż magazynów energii.
    Czy pompa potrzebuje instalacji przez autoryzowany serwis, czy tylko uruchamiania, tego szukaj w warunkach gwarancji dla danej pompy. Moja Gree ma instalację przez serwis w warunkach gwarancji, coroczny przegląd też.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 25-03-2023 o 15:28
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony