dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Papa na chudziak

    Cześć
    Jestem przed wylewkami, chce dać papę na chudziaka i mam kilka pytań:
    - czy chudziaka smarować jakiś gruntem czy czymś podobnym przed papą?
    - pod murami jest papa, czy teraz papę z podłogi zgrzeje do tej spod muru? Jest trochę zabrudzona tynkami, wyczyściłem ile się da ale nie jest idealnie.
    - zakład papy spod muru powinien być na wierzchu tej podłogowej czy pod?
    - czy przewody elektryczne i pex z wodą mogę leżeć luźno na papie i na to dać styropian? Wydaje mi się trochę bez sensu dziurawić papę hakami żeby przymocować przewody i pex.
    - czy jest w ogóle sens dawać papę czy lepiej 2x folia budowlana?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie smarować chudziaka, pozamiatać aby nie było betonowych odpadów które mogłyby uszkodzić papę..
    Tak zgrzewa się papę z chudziaka z papą ścian.
    z podłogi na tą z muru.
    Jeśli nie będziesz mógł skleić daj ją w środek - ale to ostateczność i może zbędna!!!! stosowana tylko w przypadku naprawdę wysokiego poziomu wód gruntowych .
    Czyli papa z chudziaka pod spód na to ta ze ściany i na to pas papy dodatkowy 20-30cm.
    Przewody elektryczne mogą natomiast rurki PEX? z wodą tylko w otulinach a najlepiej w warstwie ocieplenia - po pierwsze aby się nie "rosiły", po drugie, aby zabezpieczyć przed stratą ciepła i wychładzaniem np CWU czy cyrkulacji.
    Jest sens i ten sens jest bardzo wskazany i uzasadniony.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateo03 Zobacz post
    - czy chudziaka smarować jakiś gruntem czy czymś podobnym przed papą?
    Raczej nie ma potrzeby, chyba, że chudziak delikatny to dla związania go można dysperbitem w roli gruntu wysmarować.

    Cytat Napisał Mateo03 Zobacz post
    - zakład papy spod muru powinien być na wierzchu tej podłogowej czy pod?
    Jak wystaje jej tak dużo, że podniesiesz żeby podgrzać, to lepiej czystą papę dać pod spód.

    Cytat Napisał Mateo03 Zobacz post
    - czy przewody elektryczne i pex z wodą mogę leżeć luźno na papie i na to dać styropian? Wydaje mi się trochę bez sensu dziurawić papę hakami żeby przymocować przewody i pex.
    Masz rację. Nie ma sensu dziurawić (co lubią robić elektrycy i hydraulicy). Nie odlecą.
    Ale wodę daj w środku warstwy termoizolacji (przynajmniej ciepłą). Otulina zbędna (styropian za nią zrobi a rosić się nie ma co, jak nie ma dostępu powietrza).

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi.
    Jeśli papa jest termozgrzewalna i będzie zgrzana to czy jest sens dawać jeszcze na nią folię żeby nie utleniać styropianu?
    Elektrykę zostawię na betonie, na to pójdzie styropian 5 cm, na nim chce dać wodę i kolejne 10 cm styropianu. Wodę planowałem umocować zaczepami jakie pójdą później do podłogówki, czy tak będzie Ok?

    U mnie jest niestety wysoki poziom wód gruntowych i w dodatku glina.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateo03 Zobacz post
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Jeśli papa jest termozgrzewalna i będzie zgrzana to czy jest sens dawać jeszcze na nią folię żeby nie utleniać styropianu?
    Nie ma sensu, bo folia budowlana nie jest gazoszczelna, więc gdyby coś ulatniało się z papy to folia nie jest barierą. Trzeba u producenta papy upewnić się, że ta konkretna papa nie zawiera rozpuszczalników (słownie ZERO takich związków a nie, że śladowe ilości poniżej normy).
    Dlatego ja u siebie będę używał na beton podkładowy izolacji bitumicznej bezrozpuszczalnikowej (masa typu KMB) albo szlamu cementowego. Tu mam pewność, że tego rodzaju produkty nie zawierają związków lotnych.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie widziałem jeszcze papy która może być stosowana wewnątrz pomieszczeń. Jaka to papa?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał arks20192 Zobacz post
    Nie widziałem jeszcze papy która może być stosowana wewnątrz pomieszczeń. Jaka to papa?
    Co nazywasz wnętrzem pomieszczenia?

    Wysokość pomieszczenia od którego poziomu mierzysz?

    Antyradon Icopala ma w dokumentacji technicznej:
    5. Przeznaczenie i zakres stosowania: do wykonywania bariery anty radonowej oraz izolacji przeciwwodnych w konstrukcjach ścian lub na lub pod podłogami lub płytami posadowionym w gruncie, w celu zabezpieczenia przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne, przechodzącą z gruntu do wnętrza lub jednej części konstrukcji do innej.


    Podobny zapis ma zwykła papa fundamentowa SBS Icopala - informacja techniczna tutaj.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-03-2023 o 01:19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony