dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu - 2023

    Cześć,
    Poproszę o trochę rad na temat wyboru projektu oraz budowę domu.

    1. Rodzina 2 (+1);
    2. Działka 2000m2;
    3. Media + gaz;
    4. Dom raczej parterowy 100 -130 m2 z garażem na jedno/dwa stanowiska;
    5. Budżet: 700k zł.

    Powierzchnia użytkowa 100 – 130 m2
    -Przedsionek ok. 4m2
    -Salon i jadalnia ok. 30m2
    -Kuchnia ok. 10- 15 m2
    -Spiżarnia ok. 3m2
    -Gabinet 10- 15m2
    -Sypialnia z garderobą 14- 18 m2 i małą łazienką lub mała łazienka w holu
    -2 pokoje ok. 15m2
    -Łazienka większa ok. 8m2
    -Łazienka mniejsza ok. 4m2
    -Pralnia ok. 3m2
    -Garaż jedno/dwustanowiskowy ok. ?
    -Pomieszczenie techniczne i kotłownia ok. 10m2

    Układ:
    Od frontu:
    1. Garaż jedno/dwustanowiskowy, przejście z garażu przez kotłownię do przedsionka.
    2. Przedsionek z wydzieloną częścią na szafę lub z małą garderobą


    Wydzielenie strefy gościnnej i prywatnej
    Obszar gościnny:
    - Kuchnia ze spiżarnią i jadalnią
    - Salon z wejściem na taras (tył i bok)
    - Wc / mała łazienka


    Obszar prywatny:
    - 3 pokoje w tym jeden z garderobą i łazienką
    - Łazienka
    - Pralnia
    - Hol

    Przykładowy projekt:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...a-e-238a-20676

    Jakie są realne koszty ww. projektu i czy jest w ogóle sens się pchać w moje założenia / projekt i zacząć cięcia, aby zmieścić się w budżecie?


    Przeglądając forum polecane są projekty:
    1. https://www.archon.pl/projekty-domow...m6d7265f01dc88

    Zmodyfikowany do:


    2. https://www.extradom.pl/projekt-domu...cb115a-WOB1678
    Czy jest wersja z garażem i czy warto?

    3. https://www.extradom.pl/projekt-domu...czny-4-WAW1076
    Czy jest wersja z garażem i czy warto?

    4. https://www.extradom.pl/projekt-domu...dcb144-WOB1734
    Czy jest wersja z garażem i czy warto?

    5.
    Proszę o podawanie propozycji projektów.

    Zależy mi projekcie ekonomicznym (tanim w wybudowaniu bez niepotrzebnych kosztownych udziwnień) oraz funkcjonalnym.

    Pytania:
    - Jaki jest koszt garażu 1/2 stanowiskowego?
    - W jakie ogrzewanie się pchać?

    Dziękuje i pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    garaż w bryle domu zawsze będzie droższy niż dostawiony do domu (co nie wyklucza wykonania przejścia między domem a garażem)

  3. #3

    Domyślnie

    Co myślisz o moich propozycjach? Są w miarę rozsądne czy szukać czegoś innego?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Cytat Napisał mura2023 Zobacz post
    Co myślisz o moich propozycjach? Są w miarę rozsądne czy szukać czegoś innego?
    Mam Salon z aneksem 29m2 i to jest zdecydowanie za malo, jest ciasno.... dołóż minimum z 4-5m2.
    Garaz żeby mogl cos pomieścić oprocz auta musi mieć min 20-22m2.

    Nie buduj sypialni typu 9-11m2 - to nie są pokoje w ktorych sie wygodnie przebywa/ pracuje/uczy. Pokoj powinien miec min 12m2 - to absolutne minimum - jesli bedzie w nim lozko i szafa. Kiedys to wyczytalem w mądrej ksiązce o projektowaniu i zgadzam sie z tym w 100%.
    Projekt musisz wybrać sam, nikt ci nie da gotowca na forum, każdy ma inne oczekiwania.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mura2023 Zobacz post
    Co myślisz o moich propozycjach? Są w miarę rozsądne czy szukać czegoś innego?
    Te projekty nie spełniają wszystkich twoich wymagań. Albo za małe sypialnie, albo salon, albo brak spiżarki czy pralni.

    Dom typu stodoła w zasadzie będzie podobny cenowo. Różnice będą robiły przeszklenia, rodzaj stropu, dodatkowe daszki.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-03-2023 o 18:22

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Ja mam 106m2 parterowe.
    Coś takiego.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 09-04-2023 o 12:57
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Mieszkam w czymś takim

    Ma czytelny podział na część dzienną i nocną , nieprzesadzoną powierzchnię i rodzina 2+2 mieszka w nim naprawdę wygodnie.Trzy prawie 15 m sypialnie,małżeńska z 5 m garderobą,prawie 10 m łazienka w nocnej części,przytulny gabinet / gościnny w części dziennej.Po wejściu do domu naprzeciwko prawie 4 m okno z widokiem na ogród.
    Po montażu pompy ciepła kotłownia stała się pralnią z wyjściem na zewnątrz.Docelowo ma być tam drewniana zadaszona weranda gdzie będzie można wywiesić pranie ,ale też wjechać pod nią autem podczas deszczu aby suchą nogą wejść do domu.Dobrze się sprawdza do rozładunku dużych spożywczych zakupów zaraz przy kuchni.Mógłbyś dostawić tam garaż z przejściem bezpośrednio do domu. U mnie garaż będzie z drugiej strony w osobnym budynku.Niemniej realizacja tego projektu do najtańszych nie należy. Ponad 120 m ław fundamentowych , dwie ściany nośne w środku przez całą długość domu , przy zadaszonych tarasach ponad 250 m stropu rzutuje na koszty jego budowy. Oczywiście można je ograniczyć.Strop możesz zrobić jako dolny pas wiązarów ( jest je na czym oprzeć),tarasy nie muszą być zadaszone . Projekt jest w oryginale w charakterystyce dworkowej , ale możesz potraktować go jako inspirację do rozkładu wnętrz a dom postawić w zupełnie innym stylu.Z płaskim dachem , bądź nowoczesną stodołę. 350 m dachówki karpiówki by Ci z kosztów zeszło a i nie musiałbyś przywiązywać wagi do symetryczności otworów okiennych i drzwiowych.Tarasy jeżeli nie zadaszone też można zrobić bez ław fundamentowych tylko jako ziemne.Sprawdź sobie jakie warunki zabudowy masz na Twoją działkę.Dom ma 19 m elewacji frontowej , przy dostawieniu garażu na 2 auta robi się już ponad 26 m .Wprawdzie piszesz że działka którą dysponujesz ma 2000 m ,ale dom ten ma okna tylko z dwóch stron ( u mnie wschód-zachód ) i to przy niektórych działkach może być ograniczeniem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiany.jpg
Wyświetleń:	269
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	464563  
    Ostatnio edytowane przez siinski ; 02-05-2023 o 23:54

  8. #8

    Domyślnie

    Nie obraź się ale ponad 20m2 na kuchnie i ponad 30m2 na korytarze? To nie jest to czego szuka ktoś kto chce zbudować ekonomicznie i potem mieszkać ekonomicznie.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Nie obrażam się Korytarze to u mnie 27 m ,chyba że liczysz wiatrołap.Kiedy podsumowałem założenia kolegi to w podanych przez niego metrażach ( górnych granicach) wyszło 130 m.Tyle że nie podał w swoich założeniach komunikacji ,która w parterowych domach może zająć z 20% powierzchni.I jesteś już blisko mojej powierzchni. Kuchnia w projekcie miała 19 m ,ale rozwiązania w projekcie po stronie sypialni były dla nas nie do zaakceptowania ,skutkiem czego dom wydłużyliśmy o metr ,po pół metra z każdej strony i tym samym kuchnia przekroczyła 20 m .Ale za to wiele razy słyszeliśmy od znajomych mieszkających w standartach developerskich ,którzy nas odwiedzali " to to jest kuchnia" I wbrew pozorom przy zabudowie w L-kę ,wstawieniu dużego stołu , postawieniu przy ścianie od spiżarni oszklonej witryny/kredensu gdzie żonka trzyma swoje książki kucharskie,domową apteczkę i bardziej okazyjnie używane szkło i porcelanę (bo w jadalni tylko stół i krzesła się mieszczą ), to miejsca jest dużo ,ale bez epatowania przestrzenią.Być może centralny korytarz o szerokości 1,8 m niektórym wyda się wielki , ale jego szerokość warunkowały dwie ściany nośne ,które są jego ścianami.Ale dom ten budowaliśmy jako docelowy i gdzieś z tyłu głowy były myśli o starości w nim.Dlatego jest parterowy i ma szerokie przejścia. Życzę powodzenia przy manewrowaniu wózkiem inwalidzkim w typowych korytarzach developerskich o metrowej szerokości.A co do mieszkania ekonomicznie.Koszt utrzymania zimowego przy grzaniu PC nie przekroczył 3 tyś zł.Przy czym mam jeszcze nie docelowo ocieplony strop ,gdyż będzie tam w tym roku rozprowadzana rekuperacja .

  10. #10

    Domyślnie

    Cześć,
    Co myślicie o poniższym projekcie, jeżeli chodzi o ekonomiczny aspekt. Jak ma się do poprzednich projektów, które dałem wcześniej.

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...-105-a-WRW1293

  11. #11

    Domyślnie

    Przemyśl ten garaż. Bo ten na rysunku to raczej na rowery i narzędzia. Samochodem tam raczej nie wjedziesz. I tak pewnie z czasem pojawi się drugie auto w rodzinie, które będzie stało pod chmurką.

  12. #12

    Domyślnie

    Projekt lepszy niż te wyżej.
    Ja bym zmienił :
    -poszerzył garaż o min. 50cm
    -zmniejszył łazienkę
    -wywalił kotłownie (chyba nie planujesz pieca na paliwa stałe?), poszerzył to pomieszczenie kosztem łazienki i zrobił dodatkowy pokoj np na biuro.
    -wszystkie urządzenia grzewcze itp (reku), baniak dajesz do tego pomieszczenia ktore masz pod nazwą: gospodarcze.
    -wejscie do garderoby zrobiłbym od strony sypialni a nie od strony korytarza (niepraktyczne).
    -poszerzyłbym wejście do kuchni
    Południe będziesz miał od góry rysunku z projektu ?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    281

    Domyślnie

    Patrząc ekonomicznie to nie pchałbym się w garaż w bryle. Przy ok 110 metrach rezygnowałbym z osobnej pralni i spiżarni. Bo będą za małe aby były funkcjonalne. To są pomieszczenia do większych domów.
    Wszystkie projekty jeśli będą miały podobną ilość m2 ścian, fundamentów, powierzchnię dachu wyjdą cię w budowie podobnie. Układ działwóek we wnętrzu dużo nie zmienia.
    Przemyślałbym kąt dachu, bo przy parterze nie potrzeba 35 stopni, zawsze to trochę mniej materiałów. Do przeliczenia temat stropu co obecnie wychodzi najkorzystniej.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,
    Po przerwie, szukamy projektu dalej.
    Co myślicie o poniższym projekcie:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-waski-2-WAH2054


    1. Pralnie usunąłem i połączyłem z łazienką
    2. Kuchnia została zamknięta w większym stopniu.
    3. Dodałem do małej łazienki prysznic.

    Zmiany zaznaczyłem na czerwono:

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony