dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie oczyszczalnie biologiczne vs. z drenażem/studnią chłonną - różnice?

    Proszę pomóżcie zrozumieć mi różnice między tymi dwoma typami oczyszczalni. Czytałem kilkanaście opisów różnic obu rozwiązań, ale tak naprawdę, żaden z nich nie rozwiewa jasno moich wątpliwości.
    Z tego co wyczytałem oczyszczalnia drenażowa ma jak sama nazwa wskazuje drenaż rozsączający, ew. studnię chłonną gdzie przekazywane są ścieki po podczyszczeniu i przekazywane dalej do gruntu.
    Natomiast opisy biologicznych mówią o tym, że np. "Oczyszczone ścieki mogą być wykorzystane jako woda techniczna np. do nawadniania ogrodu."
    Nie znalazłem jednak wyjaśnienia w jaki sposób i gdzie te ścieki są gromadzone.

    Czy to jest tak, że oczyszczalnia biologiczna działa w taki sposób, że po oczyszczeniu ścieki trafiają do jakiegoś szczelnego zbiornika z którego później tę wodę można wypompować i np. właśnie podlać trawnik? Czy właśnie tak to działa i tak można to zamontować?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał silencer7 Zobacz post
    Proszę pomóżcie zrozumieć mi różnice między tymi dwoma typami oczyszczalni. Czytałem kilkanaście opisów różnic obu rozwiązań, ale tak naprawdę, żaden z nich nie rozwiewa jasno moich wątpliwości.
    Z tego co wyczytałem oczyszczalnia drenażowa ma jak sama nazwa wskazuje drenaż rozsączający, ew. studnię chłonną gdzie przekazywane są ścieki po podczyszczeniu i przekazywane dalej do gruntu.
    Natomiast opisy biologicznych mówią o tym, że np. "Oczyszczone ścieki mogą być wykorzystane jako woda techniczna np. do nawadniania ogrodu."
    Nie znalazłem jednak wyjaśnienia w jaki sposób i gdzie te ścieki są gromadzone.

    Czy to jest tak, że oczyszczalnia biologiczna działa w taki sposób, że po oczyszczeniu ścieki trafiają do jakiegoś szczelnego zbiornika z którego później tę wodę można wypompować i np. właśnie podlać trawnik? Czy właśnie tak to działa i tak można to zamontować?
    Kiedyś były robione przydomowe oczyszczalnie tylko z osadnikami gnilnymi. Miały one drenaże rozsączające i w sumie dla mnie określnie: " oczyszczalnia drenażowa " oznacza właśnie to. Jednak teraz już chyba więcej montuje się biologicznych i za nimi odprowadzenie, może być w formie studni chłonnej lub drenażu w ciągach.

    Jeśli chcesz zrobić oczyszczalnie biologiczną z opcją podlewania ogrodu, to musisz zrobić całoroczne odprowadzenie. Czyli tam gdzie wsiąka, czy pada, czy też nie lub czy lato, czy też zima mróz po wierzchu złapał. Do tego po drodze robisz zbiornik retencyjny z pompą. Czyli jest on pomiędzy zbiornikiem oczyszczalni biologicznej, a miejscem wsiąkania. Jak Ci się zachce podlewać to włączasz pompę i one tłoczy tam gdzie chcesz i podlewa to co chcesz. Na pewno nie warzywniak. Jak znów ją wyłączysz to się zbiornik napełni i zacznie przelewać się odpływem grawitacyjnym znów do studni chłonnej lub drenażu.

    To bardzo w dużym skrócie. Można takie systemy bardzo rozbudować i lepiej zintegrować, ale to zależy od tego ile wydasz. Oczyszczalnia musi być na pewno na dobrym poziomie, czyli z tych droższych

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    micharak

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Garlica
    Kod pocztowy
    32-087
    Posty
    4

    Domyślnie

    Oczyszczalnie biologiczne i drenaż/studnia chłonna to dwie różne metody odprowadzania i oczyszczania ścieków, które mają swoje własne cechy i zastosowania. Oto kilka różnic między nimi:

    1. Oczyszczalnie biologiczne:
    - Oczyszczalnie biologiczne są bardziej zaawansowanym i skomplikowanym systemem oczyszczania ścieków niż drenaż/studnia chłonna.
    - Wykorzystują one mikroorganizmy (bakterie i grzyby) do rozkładu i oczyszczania substancji organicznych w ściekach.
    - Mogą być zainstalowane zarówno w systemach rozproszonych (dla pojedynczych domów) jak i w większych instalacjach komunalnych.
    - Wymagają regularnej konserwacji i nadzoru, a także odpowiedniego systemu odwodnienia i doprowadzenia ścieków.

    2. Drenaż/studnia chłonna:
    - Drenaż lub studnia chłonna jest prostszym systemem odprowadzania ścieków, który nie oczyszcza ścieków w sposób biologiczny.
    - Polega na gromadzeniu i odprowadzaniu ścieków do podziemnych studni lub drenażu, gdzie są one absorbowane przez glebę i naturalnie rozkładane.
    - Jest stosunkowo tańszą opcją i jest często używany tam, gdzie trudno jest zainstalować zaawansowany system oczyszczalni.
    - Jest mniej skuteczny w usuwaniu substancji organicznych i nieodpowiedni w przypadku obszarów o wysokiej gęstości zaludnienia.

    Ostateczny wybór między oczyszczalnią biologiczną a drenażem/studnią chłonną zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, lokalizacja, ilość i rodzaj ścieków oraz budżet. Fachowcy z www.avitech.pl https://avitech.pl/blog-oczyszczalnie-biologiczne/ mogą pomóc w dostosowaniu rozwiązania do konkretnej sytuacji i przeprowadzić niezbędne analizy oraz instalację odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony