dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Martin386
    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Ustroń
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    7

    Domyślnie Sterownik do kotła gazowego + sterowniki do podłogówki w pomieszczeniach

    Hej, proszę pomóżcie z moim dylematem

    Czy taki komplet do kotła Buderus (GB072), do tego sterownik RC310 + sterowniki w pomieszczeniach (Salus VS35) będzie miało sens?
    Chodzi mi o połączenie sterownika do kotła wraz z sterownikami w pomieszczeniach. Czy na przykład, kiedy będę chciał na głównym sterowniku obniżyć temperaturę np na 19, a w jakimś pomieszczeniu będzie ustawione na 21, to czy temperatura w pokoju spadnie na 19 czy zostanie na 21?

    Jak macie u siebie?

  2. #2

    Domyślnie

    Będzie miało sens w dwóch przypadkach:
    1. Złego projektu i/lub wykonania instalacji;
    2. Zbudowania domu "wiadernego".

    Poza tym zdajesz sobie sprawę, że obniżenie temperatury choćby o 1'C w dobrze zbudowanym domu wymaga co najmniej doby?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martin386 Zobacz post
    Hej, proszę pomóżcie z moim dylematem

    Czy taki komplet do kotła Buderus (GB072), do tego sterownik RC310 + sterowniki w pomieszczeniach (Salus VS35) będzie miało sens?
    Chodzi mi o połączenie sterownika do kotła wraz z sterownikami w pomieszczeniach. Czy na przykład, kiedy będę chciał na głównym sterowniku obniżyć temperaturę np na 19, a w jakimś pomieszczeniu będzie ustawione na 21, to czy temperatura w pokoju spadnie na 19 czy zostanie na 21?

    Jak macie u siebie?
    Sterowników musi być tyle ile obwodów z możliwością regulacji posiada instalacja.
    Taki skład nie ma sensu ponieważ jeden sterownik będzie ingerował w pracę drugiego. Jeśli połączenie sterowników będzie szeregowe to gdy jeden wyłączy kocioł to drugi raczej go nie załączy.

    Jeśli zaś połączenie sterowników będzie równoległe to żaden sterownik nie będzie mógł wyłączyć kotła dopóki drugi będzie miał go załączonego.
    Tak więc osobna regulacja dwóch różnych pomieszczeń lub stref za które będą odpowiadać regulatory będzie się nawzajem zakłócała i wykluczała.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Będzie miało sens w dwóch przypadkach:
    1. Złego projektu i/lub wykonania instalacji;
    2. Zbudowania domu "wiadernego".

    Poza tym zdajesz sobie sprawę, że obniżenie temperatury choćby o 1'C w dobrze zbudowanym domu wymaga co najmniej doby?
    Jest jeszcze 3 przypadek - poprawny projekt i wykonanie instalacji a dom szczelny bez większych mostków. W tym domu mieszka osoba którą odwiedzają goście , okresowo wietrzy pomieszczenia , czasem choruje , ma dzieci , za oknem raz jest słońce a raz czarne chmury przez co uzyski są różne.

    W każdym z tych przypadków regulator pokojowy zapewnia odpowiedni komfort bo raz że pilnuje zadanej temperatury a dwa pozwala na jej zmianę bez latania do rozdzielacza i kręcenia rotametrami.

    To zmniejszenie temperatury o 1"C trwa dobę przy jakiej temp zewnętrznej ? +5 ?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Sterowników musi być tyle ile obwodów z możliwością regulacji posiada instalacja.
    Taki skład nie ma sensu ponieważ jeden sterownik będzie ingerował w pracę drugiego. Jeśli połączenie sterowników będzie szeregowe to gdy jeden wyłączy kocioł to drugi raczej go nie załączy.

    Jeśli zaś połączenie sterowników będzie równoległe to żaden sterownik nie będzie mógł wyłączyć kotła dopóki drugi będzie miał go załączonego.
    Tak więc osobna regulacja dwóch różnych pomieszczeń lub stref za które będą odpowiadać regulatory będzie się nawzajem zakłócała i wykluczała.
    Kolega widzę zatrzymał się na sterownikach które były 20 lat temu.

    Oczywiście że jeden sterownik nie wpływa na drugi ( chyba że jakiś wybitnie tani i prosty.)

    Autor chce zamontować sterowniki Salusa. Wystarczy że jeden wysyła sygnał grzania aby źródło ciepła było uruchomione. Pomieszczenia które osiągnęły wymaganą temperaturę nie są przegrzewane bo regulatory zamykają siłowniki na rozdzielaczu . Ogrzewane jest tylko to pomieszczenie które tego potrzebuje.
    Ostatnio edytowane przez PLC_00 ; 30-03-2023 o 22:07
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post

    Kolega widzę zatrzymał się na sterownikach które były 20 lat temu.

    Oczywiście że jeden sterownik nie wpływa na drugi ( chyba że jakiś wybitnie tani i prosty.)

    Autor chce zamontować sterowniki Salusa. Wystarczy że jeden wysyła sygnał grzania aby źródło ciepła było uruchomione. Pomieszczenia które osiągnęły wymaganą temperaturę nie są przegrzewane bo regulatory zamykają siłowniki na rozdzielaczu . Ogrzewane jest tylko to pomieszczenie które tego potrzebuje.
    Napisałem:

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Sterowników musi być tyle ile obwodów z możliwością regulacji posiada instalacja.
    .
    W tym przypadku RC310 jest zbędny lub dba tylko i wyłącznie o regulację pogodową natomiast Salus z elektrozaworami o temperaturę w pomieszczeniach.

    A propos..... załączanie kotła tylko po to aby podgrzał temperaturę w obiegu i tylko w jednym pomieszczeniu wydaje mi się mało ekonomiczne..... no ale skoro KLASA ŚREDNIA nie zauważyła kryzysu i cen paliw.

    Jak widać sterowniki i automatyka 20 lat temu jest nadal aktualna bo kocioł wyłączają wyłącznie polecenia z regulatorów wszystkich pomieszczeń ( połączenie szeregowe) a załączyć go może jedno ( połączenie równoległe )
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 31-03-2023 o 07:14
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Martin386
    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Ustroń
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi w teorii kwestia salusie wydawała mi się super, jednak im dalej w las tym widzę więcej minusów takiego rozwiązania. Z drugiej strony, w domu będę miał 2 pomieszcze ja które będą zadko używane i chciałbym żeby temperatura w nich była niższa a chciałbym mieć możliwość w miarę łatwego podwyższenia.

    Zastanawiam się jeszcze nad takim scenariusze, ci się stanie jak na przykład przykrece temperaturę na rc310 na 20, a na salusie ktoś ustawi 25, to jaka ostatecznie temperatura będzie w tym pomieszczeniu?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    W każdym z tych przypadków regulator pokojowy zapewnia odpowiedni komfort bo raz że pilnuje zadanej temperatury a dwa pozwala na jej zmianę bez latania do rozdzielacza i kręcenia rotametrami.

    Nie poprawi komfortu, bo bezwładność jest za duża.

    Było o tym nie raz - w sygnaturce pomiary.

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    To zmniejszenie temperatury o 1"C trwa dobę przy jakiej temp zewnętrznej ? +5 ?
    Tak wyglądało to u mnie, jak wyjechałem na ferie.



    Na początku wykresu 22,1 na końcu 21,1 czas 36 godzin. Zero grzania (wyłączone CO, CWU i klima) i znikome zyski bytowe, bo nikogo nie było w domu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PustyDomBezGrzania.jpg
Wyświetleń:	424
Rozmiar:	23,8 KB
ID:	464469  

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martin386 Zobacz post
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi w teorii kwestia salusie wydawała mi się super, jednak im dalej w las tym widzę więcej minusów takiego rozwiązania. Z drugiej strony, w domu będę miał 2 pomieszcze ja które będą zadko używane i chciałbym żeby temperatura w nich była niższa a chciałbym mieć możliwość w miarę łatwego podwyższenia.

    Zastanawiam się jeszcze nad takim scenariusze, ci się stanie jak na przykład przykrece temperaturę na rc310 na 20, a na salusie ktoś ustawi 25, to jaka ostatecznie temperatura będzie w tym pomieszczeniu?
    Powtarzam.....jeśli RC310 ma mieć możliwość sterowania temperaturą to Salusy to wykluczają i na odwrót. Jak na RC310 ustawisz 20 to salus nie zrobi Tobie z tego 25 w jednym z pokoi. Jeśli nawet salus by miał możliwość załączania kotła i otwierał elektrozawory w pomieszczeniach w których chcesz aby temperatura była wyższa to OK ale temperatura pomieszczenia w którym jest RC 310 także ulegnie podwyższeniu.

    Oba systemy są niekompatybilne i albo kotłem steruje Salus albo steruje nim fabryczny RC310.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Oba systemy są niekompatybilne i albo kotłem steruje Salus albo steruje nim fabryczny RC310.
    Jakiego rodzaju kabel należy wyprowadzić z kotłowni np. do salonu, żeby mieć możliwość później podłączenia przewodowo panelu sterowniczego dla kotła gazowego kondensacyjnego? Jest sporo producentów kotłów gazowych, ja jeszcze nie wiem jaki kocioł kupię, natomiast kabel wypadałoby rozprowadzić przed montażem i zatynkować. Czy jest jakiś uniwersalny kabel do tego celu, np. może skrętka UTP czy też są jakieś inne, może grubsze?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martin386 Zobacz post
    Hej, proszę pomóżcie z moim dylematem

    Czy taki komplet do kotła Buderus (GB072), do tego sterownik RC310 + sterowniki w pomieszczeniach (Salus VS35) będzie miało sens?
    Chodzi mi o połączenie sterownika do kotła wraz z sterownikami w pomieszczeniach. Czy na przykład, kiedy będę chciał na głównym sterowniku obniżyć temperaturę np na 19, a w jakimś pomieszczeniu będzie ustawione na 21, to czy temperatura w pokoju spadnie na 19 czy zostanie na 21?

    Jak macie u siebie?
    Jeśli dobrze zrozumiałam cel jaki chciałbyś osiągnąć to: główny sterownik do pieca gazowego z opcją pomiaru temperatury zewnętrznej (stacja pogodowa) i dodatkowo dla komfortu w pomieszczeniach chciałbyś niezależne regulatory temperatury do sterowania ad hoc temperaturą w danym pomieszczeniu, byłyby one podłączone do siłowników na zaworach na rozdzielaczu (przez listwę sterującą). Czy o to chodzi? (bazuję na tym co mi wizualizował mój hydraulik, bo wygląda podobnie do Twojego opisu)
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 11-04-2023 o 19:14

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Autor chce zamontować sterowniki Salusa. Wystarczy że jeden wysyła sygnał grzania aby źródło ciepła było uruchomione. Pomieszczenia które osiągnęły wymaganą temperaturę nie są przegrzewane bo regulatory zamykają siłowniki na rozdzielaczu . Ogrzewane jest tylko to pomieszczenie które tego potrzebuje.
    Zaciekawił mnie ten wątek. Do tej pory wyobrażałam sobie, że regulator pokojowy ma wpływ tylko na nastaw siłownika na rozdzielaczu, czyli: jak chcę cieplej w pokoju, to podnoszę na panelu regulatora temp. jaką chce odczuwać, a wtedy regulator rozkręca przepływ ciepłej wody na rotametrze, w efekcie w pokoju (licząc się z bezwładnością podłogówki) zrobi się cieplej za jakiś czas. Z kolei jak chcę zimniej to, zmniejszam na panelu temp. odczuwalną w otoczeniu, a wtedy regulator żąda od siłownika przykręcania przepływu ciepłej wody na rotametrze. Czy ja to dobrze rozumiem?
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 11-04-2023 o 19:16

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Jakiego rodzaju kabel należy wyprowadzić z kotłowni np. do salonu, żeby mieć możliwość później podłączenia przewodowo panelu sterowniczego dla kotła gazowego kondensacyjnego? Jest sporo producentów kotłów gazowych, ja jeszcze nie wiem jaki kocioł kupię, natomiast kabel wypadałoby rozprowadzić przed montażem i zatynkować. Czy jest jakiś uniwersalny kabel do tego celu, np. może skrętka UTP czy też są jakieś inne, może grubsze?
    W instrukcji obsługi regulatora jest to ujęte, Dla Buderusa i regulatora RC 310 do 100mb kabel 2 x 0,5mm2, natomiast powyżej tej długości 1,5mm2. jednakże podczas instalacji zawsze zaniżam tą długość i tak:
    do 50mb 0,5mm2,
    do 100mb 1mm2
    i do 300mb 1,5mm2

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Zaciekawił mnie ten wątek. Do tej pory wyobrażałam sobie, że regulator pokojowy ma wpływ tylko na nastaw siłownika na rozdzielaczu, czyli: jak chcę cieplej w pokoju, to podnoszę na panelu regulatora temp. jaką chce odczuwać, a wtedy regulator rozkręca przepływ ciepłej wody na rotametrze, w efekcie w pokoju (licząc się z bezwładnością podłogówki) zrobi się cieplej za jakiś czas. Z kolei jak chcę zimniej to, zmniejszam na panelu temp. odczuwalną w otoczeniu, a wtedy regulator żąda od siłownika przykręcania przepływu ciepłej wody na rotametrze. Czy ja to dobrze rozumiem?
    Zależy jaki regulator pokojowy.
    Jeśli regulator współpracujący z listwą np. Salus, Tech to regulatory pokojowe sterują bezpośrednio elektrozaworami na pętlach podłogówki pomieszczenia, oraz pośrednio kotłem.
    Jeśli jest to fabryczny regulator kotła to steruje on temperaturą wody grzewczej w obiegu za pomocą kotła. Regulator steruje wszystkimi pomieszczeniami w danym obiegu grzewczym lub strefie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-04-2023 o 19:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W instrukcji obsługi regulatora jest to ujęte, Dla Buderusa i regulatora RC 310 do 100mb kabel 2 x 0,5mm2, natomiast powyżej tej długości 1,5mm2. jednakże podczas instalacji zawsze zaniżam tą długość i tak:
    do 50mb 0,5mm2,
    do 100mb 1mm2
    i do 300mb 1,5mm2
    Rozumiem, wychodzi więc po mojemu, że im dłuższego przewodu potrzeba tym jego przekrój musi być większy. Tyle, że 50 mb przewodu to świat a ludzie. A można kable w skrętce UTP (jest 4 x 2 pary) skręcić ze sobą? Chyba wyszłoby w przekroju na to samo, co 0,5mm2? Można tak kombinować?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Zależy jaki regulator pokojowy.
    Jeśli regulator współpracujący z listwą np. Salus, Tech to regulatory pokojowe sterują bezpośrednio elektrozaworami na pętlach podłogówki pomieszczenia, oraz pośrednio kotłem.
    Jeśli jest to fabryczny regulator kotła to steruje on temperaturą wody grzewczej w obiegu za pomocą kotła. Regulator steruje wszystkimi pomieszczeniami w danym obiegu grzewczym lub strefie.
    Takiej możliwości nie brałam pod uwagę, ciekawe. A weźmy dla przykładu ten regulator RC 310, w opisie jest podane że ma tryb sterowania temperaturą wody w obiegu według temperatury zewnętrznej z uwzględnieniem wewnętrznej. Zakładam zatem, że czujnik temp. zewnętrznej jest gdzieś poza domem i podłączony jest do kotła. Z kolei sam panel RC 310 ma wbudowany gdzieś swój czujnik temp. wewnętrznej i tak oba wskazania przekazywane są kotła, który ustala jaka ma być wtedy temp. wody na instalacji. Ale...

    Jak można wtedy sterować temperaturą w innych pomieszczeniach, gdzie zwyczajnie nie ma tego regulatora? Tam nie będzie piec wiedział ile jest odczuwalnej temperatury. Tego nie rozumiem.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 11-04-2023 o 22:04

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Rozumiem, wychodzi więc po mojemu, że im dłuższego przewodu potrzeba tym jego przekrój musi być większy. Tyle, że 50 mb przewodu to świat a ludzie. A można kable w skrętce UTP (jest 4 x 2 pary) skręcić ze sobą? Chyba wyszłoby w przekroju na to samo, co 0,5mm2? Można tak kombinować?
    .
    Jeśli skrętka Cię uratuje to możesz tak zrobić.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    ..... A weźmy dla przykładu ten regulator RC 310, w opisie jest podane że ma tryb sterowania temperaturą wody w obiegu według temperatury zewnętrznej z uwzględnieniem wewnętrznej. Zakładam zatem, że czujnik temp. zewnętrznej jest gdzieś poza domem i podłączony jest do kotła. Z kolei sam panel RC 310 ma wbudowany gdzieś swój czujnik temp. wewnętrznej i tak oba wskazania przekazywane są kotła, który ustala jaka ma być wtedy temp. wody na instalacji. Ale...

    Jak można wtedy sterować temperaturą w innych pomieszczeniach, gdzie zwyczajnie nie ma tego regulatora? Tam nie będzie piec wiedział ile jest odczuwalnej temperatury. Tego nie rozumiem.
    Jeśli instalacja grzewcza np. podłogowa jest robiona zgodnie z projektem czyli ilość pętli, ich zagęszczenie itp jest dokładnie wyznaczone z zapotrzebowania na energię każdego pomieszczenia to taka regulacja jest zbędna gdyż każde pomieszczenie bez względu na posadowienie od stron świata, parter czy poddasze będzie miało jednakową temperaturę wyznaczaną w RC 310.
    Kocioł i regulator nie muszą wiedzieć jaka jest temperatura pomieszczenia. Wystarczy że obliczona w projekcie moc grzejnika będzie dobrana zgodnie z powierzchnią pomieszczenia i temperaturą jaka jest tam żądana.
    Dlatego też np. w WC lub łazienkach często zagęszcza się pętle podłogówki aby temperatura w tych pomieszczeniach była wyższa.
    Jeśli w niektórych pomieszczeniach wymagana jest inna temperatura to każdy kocioł poprzez rozbudowę o dodatkowy moduł np w Buderusie jest to MZ 100który służy do osobnej regulacji 3 obwodów grzewczych z regulatorami RC100 lub RC200.
    Każdy moduł MZ100 może sterować trzema obiegami grzewczymi a w instalacji może być ich 3 szt, czyli jest możliwość sterowania 9-cioma osobnymi strefami.
    Moduł oczywiście steruje poprzez zawór trójdrogowy mieszacza i jego siłownik temperaturą czynnika grzewczego w każdej strefie a tym samym i pokojową.

    Z reguły dom jednorodzinny można podzielić na max 3 strefy komfortu np. dzienną, sypialną itp. Taka regulacja jest jeszcze opłacalna.
    Jeśli z jakiś względów zaistnieje wymóg osobnej regulacji dla każdego pomieszczenia to tańszym rozwiązaniem jest system regulatorów sterujących elektrozaworami za pośrednictwem listwy np TECH L6 w której każdy regulator jest przyporządkowany do jednego lub kilku elektrozaworów sterujących pętlami podłogówki.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-04-2023 o 07:07
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Rozumiem, wychodzi więc po mojemu, że im dłuższego przewodu potrzeba tym jego przekrój musi być większy. Tyle, że 50 mb przewodu to świat a ludzie. A można kable w skrętce UTP (jest 4 x 2 pary) skręcić ze sobą? Chyba wyszłoby w przekroju na to samo, co 0,5mm2? Można tak kombinować?
    To zalezy czy w przyszlosci bedziesz miala jakies sterowanie ktore bedzie np dodatkowo zalaczalo jakas pompe obiegowa (wlaczona szeregowo w obwod) to wtedy radzilbym przewod o przekrojach zyl 0.5mm2 tym bardziej ze w tynku pewnie bedzie ten przewod. Jak tylko przewod do sterowania, to polecam np kabel LiYCY 4 x 0.14mm2. Przewod ma ekran i jak np zechcesz w przyszlosci zmienic sobie sterowanie np na termostaty i listwy TECH, to niektore maja komunikacje RS i wymagaja 4 zylowych przewodow. Od biedy moze byc skretka UTP 4 skrecane pary po 2 zyly, tylko jak nie ma ekranu to polecam zdjac izolacje po obu koncach troche dalej i rozplesc pary i po jednym przewodzie z kazdej pary skrecic ze soba a nastepnie pozostale drugie z kazdej pary rowniez ze soba lub analogicznie dla 4 zyl - pierwsze zyly z pierwszych dwoch par, drugie zyly z pierwszych dwoch par, pierwsze zyly z ostatnich dwoch par i drugie zyly z ost dwoch par. Wtedy nawet jesli ta skretka nie bedzie miala ekranu, to takie skrecanie zyl ze soba zmniejszy zaklocenia.

    Poza tym silowniki termoelektryczne na rozdzielaczach nie dzialaja tak ze "przykrecaja" przeplyw regulujac go w sposób ciagly . Silownik dostaje napiecie i przeciagu jakiegos czasu (1-3min bodajze) otwiera sie do pelnej prepustowosci i pozostaje w pelni otwarty do momentu wylaczenia zasilania. Po wylaczeniu rowniez po jakims czasie w pelni sie zamyka. To nie termostat grzejnikowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony