dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Kolejne pytanie o hydroizolację

    Witajcie,

    Im więcej czytam i rozmawiam z ludźmi tym bardziej nie wiem na co się zdecydować.

    Zarys sytuacji:
    Dom położony będzie na działce z pochyłością od drogi i z tego względu dom będzie miał dwa poziomy - poziom zero ok 30cm powyżej drogi i wejście od drogi, poziom -1 od strony drogi całkowicie pod ziemią a od strony ogródka wyjście na płasko na działkę.
    Grunt to 40cm humusu, potem "gliny piaszczyste z laminami piasków drobnych i żwirem, lodowcowe" sięgające ok 1m poniżej dna wykopu, potem "Piaski średnio i gruboziarniste, wodnolodowcowe, nawodnione". W tej ostatniej warstwie woda jest pod napięciem i po przewierceniu się przez glinę stabilizuje się 1,2-1,5m wyżej.
    Ogólnie wykop jest ładny i suchy, wylane 10cm betonu B15, na to ławy z betonu B25.

    W projekcie jest drenaż poniżej górnej powierzchni ław a jako hydroizolację mam "2 x kauczukowo-bitumiczna masa powłokowa modyfikowana SBS np: ICOPAL SIPLAST FUNDAMENT SZYBKA IZOLACJA SBS" i jest to bez rozróżnienia na fundament i ścianę piwnicy zagłębioną w gruncie. Zaznaczę też, że architekta nieco poniosło z ilością ścian nośnych w piwnicy, a co za tym idzie ław i wychodzi mi 21m2 po zewnątrz ławy a wewnątrz 160m2, więc tu wchodzi kwestia finansowa.
    Kierownik budowy stwierdził, że ta izolacja jest kiepska i ścianę piwnicy lepiej byłoby pokryć jakąś masą KMB z półki cenowej typu Izohan, Weber, Ceresit a fundament posmarować 2x dysperbitem. Kolega dorzucił do tego producenta PCI, o którym nigdy wcześniej nie słyszałem.
    Na forum rzucił mi się w oczy preparat Izoplast B-W.

    Najchętniej dałbym wszędzie masę KMB, ale robi się z tego fortuna, pomysł pokrycia ław samym dysperbitem też niezbyt mi się podoba.
    Po poszukiwaniach i rozmyślaniach przyszło mi do głowy żeby wszędzie na zewnątrz (fundament plus ściany piwnicy przykryte gruntem) dać KMB w 2 warstwach z siatką, a po wewnętrznej stronie fundamentu Izoplast B-W. Potem jako izolację poziomą papę SBS pod słupy szlam a co na podłogę na gruncie to jeszcze nie wymyśliłem
    Ma to sens?

    Będę wdzięczny za wskazówki!

    Pozdrawiam,
    Przemek
    Ostatnio edytowane przez Gellenort ; 02-04-2023 o 18:05

  2. #2

    Domyślnie

    Żodyn? Zły pomysł, może być, było walkowane tysiąc razy, użyj opcji szukaj, idź pan w ch.. z takim tematem?

    Zamiast wewnątrz Izoplast B-W gdzieś na insta mi się rzuciło w oczy Emulbit Eko Nawierzchniowy - ktoś nim smarował od wewnątrz i od góry pod papą a od środka KMB. Nie wiem tylko czy między tymi preparatami jest jakaś większą różnica i czy ma sens dawanie tego pod papę.
    Pozdrawiam
    Przemek

  3. #3

    Domyślnie

    Masa KMB to najlepsze co możesz dać jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny - zdecydowanie użyj na ściany zewnętrzne piwnic.
    Aplikuj w 2 warstwach, zatapianie siatki nie jest koniecznością jeśli nie masz np wody wywierającej ciśnienie.
    Na ławy idealnie byłoby również "zjechać" masą KMB, w ostateczności emulsja bitumiczna (NIE dysperbit), którą i tak musisz zakupić ponieważ jest gruntem pod masy KMB
    Pod słupy izolacja mineralna, szlamowa - tak jak piszesz.
    Pod papę - raczej stosuj się do wytycznych producenta pap - mają swoje systemowe grunty

    Weber, PCI, Ceresit - bardzo dobre produkty, porównywalne ze sobą, podobna półka jakościowa
    Emulbit, Izohan, Izoplast - półka niżej

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź!
    Okazało się, że stacjonarnie u mnie w mieście straszna nędza (zazwyczaj mają i polecają tylko dysperbit) więc jedyne lepsze co udało się na szybko ogarnąć to Bitumfast z casto. Przepłaciłem i mam nauczkę żeby przed izolacja ścian piwnicy odpowiednio wcześniej zamówić online

  5. #5

    Domyślnie

    Witajcie ponownie,

    Wracam z kolejnym pytaniem o hydroizolację A konkretnie - jak to powinno być zrobione poprawnie?
    Stan na chwilę obecną to ławy po obu stronach zabezpieczone dwiema warstwami powłoki polimerowo-bitumicznej Matizol Bitumfast i wylany chudziak.
    Mam kupione:
    - papę Icopal Fundament Szybki Profil SBS,
    - Siplast Primer SBS (pod papę),
    - grunt PCI Pecimor F (pod KMB),
    - Masę KMB PCI Pecimor 2K (na ścianę piwnicy),
    - PCI Polyfix (na fasetę).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izolacja.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	464848
    1. Bitumfast
    2. Papa
    3. Wyoblenie
    Ława ma 70cm, mur będzie miał 24cm, myślałem o tym żeby papę pociąć na 3 - po 33cm. W karcie charakterystyki masy KMB jest info żeby zrobić w narożniku wewnętrznym wyoblenie z masy KMB o promieniu minimum 2cm albo PCI Polyfix o promieniu minimum 4cm.
    Teraz pytania szczegółowe:
    1. Jako izolację poziomą daje się jedną warstwę papy czy dwie?
    2. Jeśli pociąłbym papę na 3 części po 33cm to na zakłady po bokach zostawałoby w sumie 9cm czyli wyoblenie 4cm to trochę za dużo. W tej sytuacji lepiej:
    - papę pociąć na 2 części żeby wystawało więcej,
    - darować sobie Polyfix i zrobić 2cm wyoblenie z masy KMB,
    - 2cm z Polyfixa będzie okej? (grubość warstwy wg karty charakterystyki to 5-50mm)
    3. Czy w ogóle to co narysowałem jest poprawne? Wyoblenie robi się na leżącej płasko papie?
    4. Jeśli tak to papę gruntuje się czymś wcześniej?

    Chyba na razie tyle wątpliwości. Przepraszam za milion pytań, ale jakoś temat hydroizolacji mocno mnie stresuje

    Pozdrawiam
    Przemek

  6. #6

    Domyślnie

    Umiesz kleić papę termozgrzewalną?
    Nie jestem zwolennikiem papy w tym przypadku,
    Na zewnątrz wystawiasz papę od 0 do 0 cm, tak aby nie przeszkadzała, a od środka 12 cm lub więcej, tak aby zgrzać z papą chudziaka. Fasetę robisz zazwyczaj z mineralnych materiałów promień 4 plus ( ), ale w twoim przypadku faseta musi być elastyczna czyli zrób z nasy kmb , faseta ma łączyć mur z ławą.
    Jedna warstwa papy zgrzewanej, jeżeli już papa

  7. #7

    Domyślnie

    Witaj
    Podobnie jak pisze kolega Andrzej733,
    Wystaw papę na zewnątrz i zrób fasetę z masy KMB, która do papy przyklei się bez problemu.
    W przeciwieństwie do zaprawy mineralnej (Polyfix Plus), która to do papy się nie złapie a nawet jeśli tak, to się odspoi po czasie.
    Przy Polyfix Plus L pamiętaj aby nie rozrabiać całego worka na raz - zaprawa po wymieszaniu, szybko twardnieje - po 25 min masz kamień we wiaderku
    Jeśli nie wykorzystasz go na fasety to przyda się gdzieś na pewno na innych etapach budowy - to bardzo wszechstronny materiał.


    Papę wewnątrz zostaw z zapasem, aby się do niej dogrzać przy izolacji chudziaka.

    Jako izolacja pozioma w murze wystarczy 1 warstwa papy.
    Wyoblenie, tak jak piszesz, robi się na leżącej płasko papie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Umiesz kleić papę termozgrzewalną?
    Nie jestem zwolennikiem papy w tym przypadku,
    Na zewnątrz wystawiasz papę od 0 do 0 cm, tak aby nie przeszkadzała, a od środka 12 cm lub więcej, tak aby zgrzać z papą chudziaka. (...) faseta ma łączyć mur z ławą.
    Witaj Andrzej,
    Chyba nie do końca rozumiem. Czyli wg Ciebie papa powinna wystawać na zewnątrz i na niej się robi fasetę czy powinna kończyć się praktycznie równo z murem a faseta ma się z nią tylko stykać a głównie łączyć mur z ławą?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230505_084002_01.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	101,9 KB
ID:	464873
    Pozdrawiam
    Przemek
    Ostatnio edytowane przez Gellenort ; 05-05-2023 o 07:44

  9. #9

    Domyślnie

    Robisz ją na zero

  10. #10

    Domyślnie

    Dodam tylko, że jeśli utniesz papę to wtedy fasetę możesz wykonać zarówno z masy KMB jak i z Polyfix Plus
    Obydwa rozwiązania będą poprawne

  11. #11

    Domyślnie

    Przydatne informacje, dzięki!

  12. #12

    Domyślnie

    I used to do weeping tile for a number of years and have never seen the membrane applied on the interior of a house... Not saying it's wrong but never heard of it https://showbox.bio/ https://tutuapp.uno/ .

    I might ask questions about whether or not they've had flooding in the past in the neighborhood and take a look at the sump pump
    Ostatnio edytowane przez raven403 ; 09-09-2023 o 11:12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony