dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Odrolnienie działki

    Dzień dobry wszystkim,

    Wraz z żoną chcieliśmy wybudować się na działce którą przepisali nam moi rodzice. Działka rolna o powierzchni 0,55ha (RIIIa -0,0971ha, RIIIb-02710ha, RIVa-0,1792ha). Była do niedawna cały czas użytkowana do celów rolniczych. Utknęliśmy przy odrolnianiu działki. Biuro projektowe które nam przygotowywało wszelkie dokumenty do starostwa przy sporządzaniu projektu zagospodarowania działki zaznaczyło obszar do odrolnienia na którym będzie stał dom oraz drogę dojazdową od ulicy pod dom. Taka wersja została przez starostwo odrzucona, argumentując tym, że trzeba zaznaczyć powierzchnię na której będzie stał dom oraz całą działkę przed domem do ulicy. Po zaakceptowaniu przez urząd poprawionej wersji za kilka tygodni otrzymaliśmy decyzję pozytywną, ale zobowiązują nas do uiszczenia opłat rocznych z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej w wysokości 4 155,00 zł przez 10 lat. tj. 10 lat x 4 155,00zł = 41 550,00 zł. Mało co spadłem z krzesła...
    Napisałem odwołanie w którym zawarłem informację, że w przedniej części działki znajduje się mały sad z drzewkami owocowymi, szklarnia, krzewy, sadzimy tam warzywa i nie chcę tego odralniać bo to cały czas będzie wykorzystywane to tych celów. Starostwo odpisało, że nie jest to powód do zmiany ich decyzji, ale całe odwołanie przesyłają do kolegium odwoławczego w Toruniu i to oni podejmą ostateczną decyzję.

    Biuro projektowe twierdzi, że niektórym starostwom wystarczy zaznaczona do odrolnienia powierzchnia pod dom i droga dojazdowa, a starostwo pod które podlegam rozpatruje to sobie na swój sposób, ale wiem że mają do tego podstawę...

    Z całym szacunkiem ale nie zapłacę 42 tyś za głupi papier. Dlatego zwracam się do forumowiczów z pytaniem - czy jest szansa żeby po części wygrać ze starostwem ? Chodzi mi o zmniejszenie powierzchni pod odrolnienie.

    Dodam że nie jestem rolnikiem. A zaznaczona powierzchnia pod odrolnienie to RIIIa - 856,40 m2; RIIIb - 1086,60m2.

    Z góry dziękuję za jakiekolwiek pomocne odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć ... Ehh Ja tylko słyszałem, że takie odralnianie ziemi jest bardzo drogie. Jakiś czas temu, ciotka chciała kupić od mojej żony jakąś część ziemi, która jest właśnie rolna i przerobić ją na budowlaną etc. Żona się nie zgodziła, ale nie będę tutaj juz wchodzić w szczegóły. W każdym razie pamiętam jak mówiła, że to jest drogi interes, ale ile dokładnie to kosztuje to po prostu się już nie dowiadywaliśmy. Może jest tutaj jakiś prawnik albo osoba, która miała podobną sytuację i się wypowie Pytałeś może tez jakiegoś prawnika na forach czy na grupach ? Trzymam kciuki za dobre rozwiązane sprawy.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja wyłączyłem z produkcji rolnej (tak to się nazywa) RIIIa, około 1,5 ara, z tego co pamiętam. I jest to koszt ok. 4500 zł rozbity na 10 lat, czyli spłacam po ok. 450 zł rocznie.

  4. #4

    Domyślnie

    Odrolnienie działki.

    Wyłączeni z produkcji rolnej

    Odrolnienie a wyłączenie to dwie różne sprawy.

    My tez mamy z wyłączeniem ... , zobaczymy po wizycie w starostwie?

    Jak możecie to podzielcie działkę odpowiednio pod dom "B”, drugą cześć zostawcie, jako "R'

    My nie możemy podziel.

    Opłata to jedno a podatek od "B"do gminy co roku, od m2 to tez będzie niezła sumka.


    https://geoforum.pl/news/33651/wsa-o...odukcji-rolnej

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Odrolnienie to termin potoczny i każdy może rozumieć pod nim, co chce. Niektórzy uważają, że to zmiana przeznaczenia w MPZP/WZ, inni że zgoda na wyłączenie, inni że faktyczne wyłączenie, a jeszcze inni że zmiana w ewidencji gruntów. Etapy i procedura oraz koszty różnią się w zależności od wartości rolniczej gruntu.

    Temat, że urzędnicy chcą wyłączać całe działki, jest stary. Podobnie brak podstawy do tego i dosyć zgodne orzeczenia sądów administracyjnych. Trzeba jednak uważać, o co zawnioskuje geodeta któremu dajesz pełnomocnictwo przy inwentaryzacji powykonawczej. Oczywiście jak chcesz się kopać z koniem.

    https://muratordom.pl/prawo/formalno...AcQT-Zaso.html

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej dla III kl i lepszej ,niestety jest wysoka. Istniejące zagospodarowanie nie jest istotne, ważna jest klasa gruntu według danych z EGiB, a tego nie przeskoczysz. Klasy nie zmienisz.

  7. #7

    Domyślnie

    Znalazłem dokładne dane sprzed 5 lat.
    Nie wiem, czy obecna cena jest taka sama.
    RIIIa-320 595 zł/ha x 0,0133 ha = 4 263,91 zł.
    Czyli to jest koszt rozkładany na 10 lat, czyli po 426,39 zł za rok za 1,33 ara.
    Do tego może dojść dodatkowa opłata jednorazowa, jeśli wartość wyłączonego gruntu jest niższa od ustalonej kwoty.

  8. #8

    Domyślnie

    To generalnie cena niewiele się zmieniła

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak to działa, u nas też wyszło 30000 za odrolnienie (wyłączenie z produkcji rolnej) terenu wokół domu + dróg dojazdowych, które wybudowaliśmy. Płace po 3tys rocznie.
    Niestety nawet jeżeli działka w MPZP zmieniła przeznaczenie z rolnej na budowlaną (tak było w naszym przypadku), to i tak trzeba ją wyłączyć z produkcji rolnej, za co pobierana jest opłata.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 17-04-2023 o 11:10
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  10. #10

    Domyślnie

    Tak jest napisane na gov.pl:

    Kiedy nie trzeba płacić należności i opłat rocznych
    Nie musisz ponosić kosztów opłaty jednorazowej i opłat rocznych, jeśli chcesz przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe grunty rolne:

    do 500 m2 w przypadku budowy budynku jednorodzinnego
    do 200 m2 na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budowy budynku wielorodzinnego.
    Gdy przekroczysz tę powierzchnię, to od nadwyżki urząd naliczy ci należność i opłaty roczne.
    To jak to w końcu jest? Do 5 arów powinno być za darmo z tego wynika.

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    To skąd masz te wyliczenia, które podałeś parę postów wyżej?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony