dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Podjazd do domu - jaki materiał najlepszy

    Cześć! Jesteśmy na etapie planowania podjazdu oraz opaski wokół domu. Dom jest wybudowany wśród drzew, na (raczej) piaszczystej ziemi. Poradzcie proszę jaki materiał najlepiej się sprawdzi w tym przypadku? Mąż uparł się na kliniec.. zarówno na podjazd do wiaty garażowej oraz opaskę wokół domu. Ja natomiast obawiam się, że nie dam rady ze sprzątaniem licznych liści, które jesienią zrzucają drzewa. Myślę także, że mogą pojawić się koleiny. Proszę o poradę, a jeśli mam rację (że to takie sobie rozwiązanie) to rozsądne argumenty by przekonać uparciucha. Pozdrawiam! ☺️

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kostka a w zasadzie możliwie duże płyty (mało fug)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kostka a w zasadzie możliwie duże płyty (mało fug)
    Kostka jest bardzo słabym pomyslem jesli chodzi o opaskę przy murze, strasznie wysoko odbija krople wody przy deszczu przez co brudne plamy są do 50cm. Jako opaska najlepiej jakiś drobny kamien, do wyboru do koloru.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kostka a w zasadzie możliwie duże płyty (mało fug)
    Nie chcemy takiej typowej kostki, bo nie podoba się nam. Chciałabym, żeby to w miarę naturalnie wyglądało, ale też i było praktyczne w codziennym użytkowaniu. Czy są inne opcje?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Też chętnie przyjmę jakieś porady. Z tego co dotąd się dowiedziałem, to żeby właśnie opaskę wokół domu zrobić z drobnych kamieni, ewentualnie w to wsadzić jakieś krzaczki, żeby deszcz nie zachlapywał elewacji. Mamy dom bezokapowy, więc to ten minus.
    Jeśli chodzi o podjazd, to chcielibyśmy z płyt takich większych, ale muszą być dość grube, żeby ciężar samochodu wytrzymały. Z plusów to wygląd, ale też są cieńsze, aby nimi zrobić chodnik do domu czy nawet taras. Żona znalazła Polbruk MAGNA, ale jeszcze się rozglądamy. Z minusów to na pewno wyższa cena, ale nie mamy za dużo metrów, więc chyba udźwigniemy.
    Płyty powinny być impregnowane żeby nie wchłaniać brudów - na tarasie zagrożenie zalaniem napojami itp. więc jakieś zabezpieczenie musi być.
    Co do drzew to jeśli liście spadną to zawsze będzie robota, czy to na polbruku czy na kamieniach czy na trawie. My nie mamy drzew, tylko sosny za działką (las), ale jakąś brzózkę może posadzimy. Liście? Trudno, coś za coś. Można wybetonować całą działkę i nie mieć problemów ze sprzątaniem, ale czy to rozwiązanie?
    Przy okazji zapytam o poradę w kwestii kolejności prac. Słyszałem, że ogrodzenie powinno być przed brukowaniem, ale nie wiem dlaczego. Czy ważny rodzaj ogrodzenia? Bo myśleliśmy Jońca, ale nie wiem czy nie skończy się na panelowym ze słupkami. Po prostu różnica w cenie spora.
    A może i inna kwestia jeszcze: Żona upiera się na pełne ogrodzenie, z bramą wjazdową przesuwaną długą, bo garaż 2-stanowiskowy. Ja skłaniam się do pociągnięcia ogrodzenia wzdłuż podjazdu do ściany domu i pozostawienie podjazdu otwartego. Od ewentualnej bramy wjazdowej do bramy garażowej mamy około 5 metrów, więc chcąc zaparkować jakimś dłuższym autem (kombi) bez wjeżdżania do garażu trzeba będzie zostawiać bramę otwartą, a tak będą jakby dwa dodatkowe miejsca parkingowe bez zawalania drogi osiedlowej, na której nie wolno oficjalnie parkować (choć każdy ma to gdzieś). W każdym razie zauważam ten problem, bo zdarza się, że mieszkańcy nie parkują w garażu, przyjeżdżają goście i ulica zastawiona z obu stron, że ciężko przejechać. To taki styl amerykański podobno, te otwarte podjazdy do garażu. Co sądzicie?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Opaska wokół domu to najlepiej kamień otoczak na geowłókninie ograniczony zewnątrz krawężnikiem lub ścieżką. To najlepiej ogranicza chlapanie elewacji deszczem ograniczając wilgoć.
    Jedyny minus to liście które dopiero w formie zeschniętej można usunąć dmuchawą lub miękką miotłą.

    Odnośnie ogrodzenia to bramę uważam za konieczność. Dłuższe auto zdarza się raz na jakiś czas więc pozostawienie jej otwartej na krótki okres nie jest równoznaczne z jaj brakiem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Też chętnie przyjmę jakieś porady. Z tego co dotąd się dowiedziałem, to żeby właśnie opaskę wokół domu zrobić z drobnych kamieni, ewentualnie w to wsadzić jakieś krzaczki, żeby deszcz nie zachlapywał elewacji. Mamy dom bezokapowy, więc to ten minus.
    Kamyki też nie powinny być zbyt drobne. Im drobniejsze kamyki tym łatwiej na tym będzie osadzał się kurz i pyły, a po paru latach mogą pojawić się korzystne warunki do kiełkowania niepożądanych roślin wśród tych kamyczków i w końcu taka opaska przestanie pełnić swoją rolę.
    Optymalny materiał to kamień frakcji 16-32 - to powinno wystarczyć by ograniczyć rozbryzgi deszczu i nie dopuści do zarastania. Mimo wszystko lepiej też nic nie sadzić blisko budynku.

    Jeśli jest problem z parkowaniem na ulicy to ja bym szedł w otwarty podjazd. To wygodniejsze nawet niż byłaby brama automatyczna.

    Lepiej najpierw ogrodzenie, bo łatwiej nawiązać kostką np. do wjazdu. Odwrotnie to zawsze pojawić się może konieczność przeróbek, czyli ponowne wezwanie brukarza itd. Chyba, że wszystko robisz samemu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazmorgo Zobacz post
    Cześć! Jesteśmy na etapie planowania podjazdu oraz opaski wokół domu. Dom jest wybudowany wśród drzew, na (raczej) piaszczystej ziemi. Poradzcie proszę jaki materiał najlepiej się sprawdzi w tym przypadku? Mąż uparł się na kliniec.. zarówno na podjazd do wiaty garażowej oraz opaskę wokół domu. Ja natomiast obawiam się, że nie dam rady ze sprzątaniem licznych liści, które jesienią zrzucają drzewa. Myślę także, że mogą pojawić się koleiny. Proszę o poradę, a jeśli mam rację (że to takie sobie rozwiązanie) to rozsądne argumenty by przekonać uparciucha. Pozdrawiam! ☺️
    aby było konstruktywnie , mam tak jak na zdjęciu, jest super, nic nie chlapie, kamień ładnie się prezentuje. Co do ogrodzenia, miałem przez chwile w "amerykańskim" stylu ale srające koty na trawnik, warzywnik, zanieczyszczone drzwi i elewacja bo niestety koty zaznaczają teren + bezpańskie psy (głównie te puszczane luzem przez właścicieli, często było po prostu niebezpiecznie) szybko mnie wyleczyły z tego pomysłu...
    Najpierw ogrodzenie potem podjazd, inaczej będzie konieczna powtórna wizyty brukarza
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opaska.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	465179  
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 29-05-2023 o 11:30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony