dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie ogrzewanie sufitowe, podłogówka (słaba izolacja) czy grzejniki do pompy ciepła?

    Witam wszystkich. W środkowej szeregówce pod posadzką mam tylko 5 cm styropianu (+ beton chudziak). Jakie będzie najtańsze ogrzewanie pompą ciepła (powietrze-woda): sufitowe, wyfrezowaną podłogówką czy grzejnikami niskotemperaturowymi? Maty kapilarne na suficie będą wymagać wytworzenia temperatury o 10% wyższej niż oczekiwana (żeby w pokoju było 20°C, pod sufitem musi być 22°C). Przy wyfrezowanej podłogówce będą zaś straty ciepła przez słabą izolację pod spodem – o ile % więcej ciepła będzie trzeba wytworzyć z tego powodu? Z kolei grzejniki wymagają wyższej temperatury grzania wody przez pompę, więc będą mniej oszczędne niż (porządna) podłogówka, pewnie o min. 20-30%. Tak więc powinienem powiesić maty kapilarne (chyba to ogrzewanie będzie najtańsze), wyfrezować podłogówkę czy wstawić grzejniki niskotemperaturowe? O ile % najlepszy sposób ogrzewania będzie tańszy od pozostałych? Do ogrzania jest 100m2, nie mam PV ani rekuperacji (tylko wentyl. grawitacyjna). Jakie są Wasze doświadczenia? A może znacie jakieś b. dobre artykuły w internecie precyzyjnie odnoszące się do tej sytuacji? Pozdrawiam wszystkich.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek2233 Zobacz post
    Przy wyfrezowanej podłogówce będą zaś straty ciepła przez słabą izolację pod spodem – o ile % więcej ciepła będzie trzeba wytworzyć z tego powodu?
    Z kolei grzejniki wymagają wyższej temperatury grzania wody przez pompę, więc będą mniej oszczędne niż (porządna) podłogówka, pewnie o min. 20-30%. .
    Czy będzie wyfrezowana podłogówka czy grzejniki ;
    - to straty ciepła przez słabą izolację podłogówki będzie czy tak czy tak,
    Wykonując OZC budynku - dowiesz się jakie to będą straty w kWh
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Inna opcja to ogrzewanie ścienne, ale to by wymagało ponownego tynkowania. Używam systemu ścienno podłogowego do grzania i ścienno sufitowego do chłodzenia. Sprawdza się z pompą ciepła.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Miałem podobną sytuację, szeregówka, nawet nie wiem ile jest izolacji pod wylewką. Jakaś tam jest. Wywaliłem grzejniki, wyfrezowałem podłogówkę. Śmiga. Zuzycie kWh przez budynek spadło o 25%, rok do roku. Za tydzień zabieram się za frezowanie piętra. Podłogówka to moim zdaniem sprawdzone i najmniej kłopotliwe rozwiązanie. Ściany, sufity, maty - uważam za fanaberie, no ale kto co lubi.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enriquez Zobacz post
    Miałem podobną sytuację, szeregówka, nawet nie wiem ile jest izolacji pod wylewką. Jakaś tam jest. Wywaliłem grzejniki, wyfrezowałem podłogówkę. Śmiga. Zuzycie kWh przez budynek spadło o 25%, rok do roku. Za tydzień zabieram się za frezowanie piętra. Podłogówka to moim zdaniem sprawdzone i najmniej kłopotliwe rozwiązanie. Ściany, sufity, maty - uważam za fanaberie, no ale kto co lubi.
    Tak z ciekawości jaki jest mniej więcej koszt takiego wyfrezowania wylewki pod podłogówkę?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enriquez Zobacz post
    Miałem podobną sytuację, szeregówka, nawet nie wiem ile jest izolacji pod wylewką. Jakaś tam jest. Wywaliłem grzejniki, wyfrezowałem podłogówkę. Śmiga. Zuzycie kWh przez budynek spadło o 25%, rok do roku. Za tydzień zabieram się za frezowanie piętra. Podłogówka to moim zdaniem sprawdzone i najmniej kłopotliwe rozwiązanie. Ściany, sufity, maty - uważam za fanaberie, no ale kto co lubi.
    Jeszcze kilka lat temu podłogówka to była fanaberia. Ścienne ogrzewanie pozwala komfortowo chłodzić, ale co kto lubi
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ścienne ogrzewanie pozwala komfortowo chłodzić, ale co kto lubi
    Do jakiej wysokości to ogrzewanie ścienne?
    Ściany nie mogą być zastawione meblami???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    Podczas budowy szeregówki mówili: jeśli podłogówka to inna izolacja, a jeśli grzejniki to inna (cieńsza). Więc chyba jednak przy podłogówce straty ciepła przez słabą izolację podłogi będą większe niż przy innych źródłach ciepła? Podłogówka grzeje bowiem bezpośrednio przy tej izolacji.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek2233 Zobacz post
    Podczas budowy szeregówki mówili: jeśli podłogówka to inna izolacja, a jeśli grzejniki to inna (cieńsza).
    Nie powtarzaj takich głupot, uzupełnij wiedzę .
    Obecnie stosuje się styropian Lambda λ 0,031 na ;
    - ściany daje się 20 cm styropian,
    - na podłogę na gruncie 30 cm styropian oraz > 10 cm betonu,
    Temperatura wody CO to ok;
    30 C do 35 C - dla podłogówki,
    40 C do 45 C - dla grzejników
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Nie powtarzaj takich głupot, uzupełnij wiedzę .
    Obecnie stosuje się styropian Lambda λ 0,031 na ;
    ........
    - na podłogę na gruncie 30 cm styropian oraz > 10 cm betonu,


    ....
    Z tym obecnie bym sie tak nie rozpędzał, te 30 cm grafitu na podłogę i jednoczesnie > 10 cm to ogromna rzadkosc, ja nie spotkałem sie jeszcze z takim przypadkiem, nie widziałem zadnego takiego projektu, ani takiego wykonania. To jest tak jak z yeti, niby wszyscy słyszeli, ale jeszcze nikt nie widział.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Do jakiej wysokości to ogrzewanie ścienne?
    Ściany nie mogą być zastawione meblami???
    Do 2m. Jeśli chodzi o zastawianie, to jak z podłogówką. Jak postawimy łózko, to ta część jest wyłączona z ogrzewania. Aczkolwiek nie przejmujemy się zbytnio czy akurat zastawiamy czy nie. System działa naprawdę fajnie i chłodzenie prawie za darmo.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Tak z ciekawości jaki jest mniej więcej koszt takiego wyfrezowania wylewki pod podłogówkę?
    65 metrów = 6900 netto. Frezowanie z ułożeniem i podłączeniem rurek, zalanie tego klejem. Cała operacja trwała około 4 godzin. Podłączone, zmiana parametrów na pompie ciepła. W końcu absolutny brak grzejników. Działa.
    Ostatnio edytowane przez Enriquez ; 30-04-2023 o 23:53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony