dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64
  1. #1

    Domyślnie Czy kupować teraz mieszkanie, czy lepiej budować dom, a może lepiej poczekać.

    Temat budo energooszczędnego jest ostatnio głośny i medialny, a UE co chwila miesza, kręci i mąci w dyrektywach, już nawet daty im się mieszają.

    https://polskiobserwator.de/aktualno...wti6N_iACMB6TE

    Jako, że właśnie przymierzam się do zakupu swojego pierwszego mieszkania to zacząłem wydzwaniać po deweloperach. W większości ciężko się dodzwonić do osoby "technicznej". Np. spodobało mi się jedno mieszkanie, odpowiedni balkon od strony na której mi zależy, blok zaczyna powstawać, lokalizacja spoko. Proszę o prospekt informacyjny, przysyłają, patrzę: ogrzewanie gazowe i parafrazując klasyka z internetów: https://www.youtube.com/watch?v=hblkok-XVsg

    I tak każdy kolejny deweloper. Inny np. daje 15cm izolacji na ścianach, inwestycja właśnie zaczyna się budować. "Ale jak to?? DLACZEGO?" Przechodzę spacerem obok świeżo postawionych bloków od dewelopera od "masówki" (znany, nie będę z nazwy wymieniał) i widzę "na oko" że izolacji jest naprawdę mało, na pewno nie 20cm, które przecież teraz powinno być BEZDYSKUSYJNE.

    Rozumiem, że deweloperzy idą po najmniejszej linii oporu - szukają zarobku, będą naginać, naciągać ile się da i naganiać ludzi na ten szajs. Nie rozumiem za to ludzi, dlaczego nie domagają się wyższych standardów. Czy to jest zbyt wiele, aby zamiast 15cm dać 20cm???? Naprawdę, serio: czy to zbyt wiele aby wymagać tego od dewelopera jako standard? Ja wydając ponad pół miliona zł nie patrzę na 5 lat wprzód tylko na 30 lat wprzód. Nie mam zamiaru czekać na kolejne zaostrzanie przepisów przez UE, bo ja wiem już teraz że będą dokręcać śrubę coraz mocniej i moim zdaniem już teraz standard powinien być prawie pasywny. Nie rozumiem krótkowzroczności, zawsze w życiu patrzę dalekosiężnie i nie mogę inaczej.

    Może lepiej jednak wstrzymać się i poczekać na nowsze projekty? Wiem że więcej zapłacę - trudno. Albo zapłacę teraz, albo potem w rachunkach - już to stwierdzenie znacie przecież.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ściana ma spełniać WT 2022 i deweloper nie będzie robił nic ponad to, co wymagają przepisy, bo to koszty. Skoro WT spełnia 15 cm to po co ma robić 20 cm?

    Żaden deweloper nie pogrubi izolacji, bo w najbliższych latach nie jest planowana zmiana wymagań względem izolacji ścian w WT.
    I żaden nie zaproponuje ogrzewania elektrycznego, bo nikt mu tego nie kupi. Gaz nadal jest dużo tańszy.

    Chyba, ze trafisz na jakiegoś maniaka-hobbystę, co buduje osiedle pasywne.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-04-2023 o 13:33

  3. #3

    Domyślnie

    Zaczynam pisanie maili do deweloperów z niewygodnymi pytaniami. Radziłbym ludziom to samo. Ja kupuję mieszkanie na 30 lat, a nie na 5 lat. "Co przyżydzisz naizolacji to oddasz w rachunkach"

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.740

    Domyślnie

    Daj sobie spokój z tym budowaniem bo komuchy tak czy siak dobiorą się do twojego za twoje , nałożą jakieś podatki katastralne czy inne durnoty samowystarczalności czy może każą ci ciepło jeszcze oddawać ze swojego domu , nie będziesz miał niczego a będziesz szczęśliwy znasz ten cytat ? nie znasz ale wszystko idzie w tym kierunku .

  5. #5

    Domyślnie

    Znam znam. Niestety, ale bez walki i sprzeciwu to będzie postępować, a sprzeciw ma znaczenie (z przepychaniem CBDC już mają problemy, bo za głośno się o tym zrobiło). Jak się poddamy to po nas.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na mieszkania od dewelopera katastru nie będzie?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    Temat budo energooszczędnego jest ostatnio głośny i medialny, a UE co chwila miesza, kręci i mąci w dyrektywach, już nawet daty im się mieszają.


    Jako, że właśnie przymierzam się do zakupu swojego pierwszego mieszkania to zacząłem wydzwaniać po deweloperach. W większości ciężko się dodzwonić do osoby "technicznej". Np. spodobało mi się jedno mieszkanie, odpowiedni balkon od strony na której mi zależy, blok zaczyna powstawać, lokalizacja spoko.
    Proszę o prospekt informacyjny, przysyłają, patrzę: ogrzewanie gazowe
    i parafrazując klasyka z internetów: https://www.youtube.com/watch?v=hblkok-XVsg
    Jakie wg Ciebie, powinno być ogrzewanie c.o. i c.w.u. w tych mieszkaniach?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 17-04-2023 o 19:03 Powód: literówka -> c.o.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Może to pytanie warto by zadać komisarzom z UE? Może czas wreszcie na jakąś poważną dyskusję nad kierunkiem w jakim to zmierza?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Tobie nie podoba się ogrzewanie gazowe więc napisz jaką widzisz alternatywę.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Przecież to nie ja tylko UE wprowadza zakaz montażu ogrzewania gazowego od stycznia 2027, a już jak widać nawet chcą to przyśpieszyć nieoficjalnie. Więc to ja pytam co UE proponuje za alternatywę.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale zakaz montażu nie oznacza zakazu użytkowania

  12. #12

    Domyślnie

    Ale ja kupuję nowe mieszkanie. Inwestycje które są na etapie planowania dzisiaj może jeszcze zdążą oddać do użytku z gazem, ale te które będą planowane za rok licząc od dziś już nie bardzo. Poza tym nie kumam jak można wydając grubo ponad pół miliona złotych patrzeć tak krótkowzrocznie, zamiast długoterminowo. To ma być też dla mnie lokata majątkowa, to ma trzymać wartość. Wydając taką kasę nie patrzę na 5 lat wprzód, tylko na 30 lat wprzód i więcej.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.740

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    Może to pytanie warto by zadać komisarzom z UE? Może czas wreszcie na jakąś poważną dyskusję nad kierunkiem w jakim to zmierza?
    A myślisz że oni podzielą się tym co chcą zrobić ? no tak prosto to nie ma a znając ludzką naturę chyba najwstrętniejszą na tym globie możesz spodziewać się najgorszego a jak okaże się lepiej to dobrze tylko gołym okiem widać że coś nie halo ,za dużo dziwnych zdarzeń i jakoś dziwnie niby nie połączonych a jednak działają .

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    Ale ja kupuję nowe mieszkanie. Inwestycje które są na etapie planowania dzisiaj może jeszcze zdążą oddać do użytku z gazem, ale te które będą planowane za rok licząc od dziś już nie bardzo. Poza tym nie kumam jak można wydając grubo ponad pół miliona złotych patrzeć tak krótkowzrocznie, zamiast długoterminowo. To ma być też dla mnie lokata majątkowa, to ma trzymać wartość. Wydając taką kasę nie patrzę na 5 lat wprzód, tylko na 30 lat wprzód i więcej.
    Ogrzewanie gazowe nie koliduje z lokacie majątkowej w mieszkanie od dewelopera.
    Teraz kupujesz nowe mieszkanie więc nie martw się.
    Spokojnie zdążą wybudować i zdążysz je kupić.
    Ogrzewanie gazowe się Tobie nie podoba bo "UE co chwila miesza, kręci i mąci w dyrektywach, już nawet daty im się mieszają" czy z innych powodów?

    Kupujesz w Polsce czy w Niemczech?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Ja nie wiem czy zdążę znaleźć takie mieszkanie jakie mi się podoba do czasu gdy montaż instalacji gazowych będzie zakazany. Może tak, może nie - nie podoba mi się, że deweloperzy w ogóle o tym nie myślą w przyszłość. Już teraz powinni oferować klientom budynki przygotowane na przyszłe przepisy prawne, bo dla mnie to co jest teraz oferowane to jest nieruchomość z niejawną wadą prawną.

    Może zadam pytanie jeszcze w ten sposób: od 2035 roku wchodzi zakaz ogrzewania paliwami kopalnymi. Czy będą od tego czasu ogrzewane te wszystkie bloki z kotłami gazowymi? To już za 11 lat - oczekuję od dewelopera klarownego planu jaki ma w związku z tym. Inaczej uznaję, że sprzedaje produkt z wadą prawną. Nie mam zamiaru wydać 600 tyś. zł i wtopić. Jak kupuję auto za 20 tyś. zł to drążę dziesiątki drobnych tematów tak szczegółowo jak tylko się da. Kupując produkt za 600 tyś. zł będę drążył proporcjonalnie głębiej. Tutaj nie ma miejsca na niepewność. To nie są żarty tutaj chodzi o dorobek życia ludzkiego, dziesiątki lat pracy i oszczędzania.

    Jakie są możliwości techniczne przerobienia bloku mieszkalnego ogrzewanego gazem na ogrzewany elektrycznie? Tylko proszę nie mówmy o foliach podłogowych, bo to jest kiepskie rozwiązanie (co innego kable w systemie akumulacyjnym). Klimatyzatory to też nieporozumienie w pomieszczeniu mieszkalnym, bo dają nieprzyjemne powietrze (co innego w biurze itp.).

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    Ja nie wiem czy zdążę znaleźć takie mieszkanie jakie mi się podoba do czasu gdy montaż instalacji gazowych będzie zakazany. Może tak, może nie - nie podoba mi się, że deweloperzy w ogóle o tym nie myślą w przyszłość. Już teraz powinni oferować klientom budynki przygotowane na przyszłe przepisy prawne, bo dla mnie to co jest teraz oferowane to jest nieruchomość z niejawną wadą prawną.

    Może zadam pytanie jeszcze w ten sposób: od 2035 roku wchodzi zakaz ogrzewania paliwami kopalnymi. Czy będą od tego czasu ogrzewane te wszystkie bloki z kotłami gazowymi? To już za 11 lat - oczekuję od dewelopera klarownego planu jaki ma w związku z tym. Inaczej uznaję, że sprzedaje produkt z wadą prawną. Nie mam zamiaru wydać 600 tyś. zł i wtopić. Jak kupuję auto za 20 tyś. zł to drążę dziesiątki drobnych tematów tak szczegółowo jak tylko się da. Kupując produkt za 600 tyś. zł będę drążył proporcjonalnie głębiej. Tutaj nie ma miejsca na niepewność. To nie są żarty tutaj chodzi o dorobek życia ludzkiego, dziesiątki lat pracy i oszczędzania.

    Jakie są możliwości techniczne przerobienia bloku mieszkalnego ogrzewanego gazem na ogrzewany elektrycznie? Tylko proszę nie mówmy o foliach podłogowych, bo to jest kiepskie rozwiązanie (co innego kable w systemie akumulacyjnym). Klimatyzatory to też nieporozumienie w pomieszczeniu mieszkalnym, bo dają nieprzyjemne powietrze (co innego w biurze itp.).
    A co ty chcesz akumulować prąd po 1,6 lub 1,4 powyżej 2000 Kwh/rok , to nic nie da nie działają wtedy żadne taryfy ?

    Ile lat ogrzewałeś dom klimatyzatorem że masz takie wnioski?

  17. #17

    Domyślnie

    Wystarczy mi że od 3 lat grzejemy klimatyzatorami biuro. Osobiście nigdy w życiu bym tego gówna do domu nie zainstalował. Komfort grzewczy z klimą to nieporozumienie. Dalej nie wiem co deweloper proponuje gdy, trzeba będzie wyłączyć piec gazowy.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    Wystarczy mi że od 3 lat grzejemy klimatyzatorami biuro. Osobiście nigdy w życiu bym tego gówna do domu nie zainstalował. Komfort grzewczy z klimą to nieporozumienie. Dalej nie wiem co deweloper proponuje gdy, trzeba będzie wyłączyć piec gazowy.
    To bardzo współczuję, może to kwestia doboru cichej jednostki i jej usytuowania, u mnie te dyskomforty nie występują pomimo że mam 1 klimatyzator jest głównym ale nie jedynym źródłem ciepła. Warunek jest jeden aby nie dmuchał w miejsce stałego przebywania ludzi i miał dobry i swobodny przepływ powietrza, u mnie dmucha przez cały salon do schodów na górę i na prawdę dobrze to działa.


    To nie jest sprawa dewelopera , zazwyczaj zatrudnia prawników i na pewno nie będzie to w zakresie jego odpowiedzialności. Z bardzo prostego powodu umowa zakupu domu/mieszkania jest w obecnym stanie prawnym i reguluje prawa i obowiązki stron na ten moment wraz z gwarancją i rękojmią wobec ściśle określonego i opisanego przedmiotu umowy. Nikogo nie internują przepowiednie i prognozy bo an podstawie przepowiedni nie podpisuje się umów.


    Temat poruszyłeś ciekawy bo faktycznie jakie ogrzewanie po zmianach norm w tym zakresie, jednak nie jest ono problemem zbywcy nieruchomości.

    Również zastanawiam się nad domem dla córki i będzie budowany, gdyż oferta deweloperska jest z dupy i nie nadaje się do mieszkania pod względem funkcjonalnym jak również kosztowym.

    Założenia są mniej więcej na dziś takie:
    Powierzchnia 80m2 w parterze
    wiata zamiast garażu
    dom o standardzie energetycznym domu pasywnego bez zbytnich przeszkleń
    Ogrzewanie elektryczne (grzejniki konwektorowe, maty grzejne w podłodze, klimatyzator w salonie)+PV
    wentylacja mechaniczna z odzyskiem decentralna

    Nie ma obecnie lepszego wyboru niż dom o znikomym zapotrzebowaniu na energię.

  19. #19

    Domyślnie

    No dobra, to jeszcze wracając do tematu takie pytanie. Od 2035 roku koniec z ogrzewaniem gazem ziemnym, ale z tego co czytam to będzie można ogrzewać biogazem lub biopropanem. Czy ktoś orientuje się może czy takie źródło wymaga osobnej instalacji i zbiornika? Czy może miasto ma techniczne możliwości puścić ten biogaz tą samą instalacją od gazu ziemnego i ten sam kocioł w bloku będzie mógł grzać wtedy na biogazie?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    No dobra, to jeszcze wracając do tematu takie pytanie. Od 2035 roku koniec z ogrzewaniem gazem ziemnym, ale z tego co czytam to będzie można ogrzewać biogazem lub biopropanem. Czy ktoś orientuje się może czy takie źródło wymaga osobnej instalacji i zbiornika? Czy może miasto ma techniczne możliwości puścić ten biogaz tą samą instalacją od gazu ziemnego i ten sam kocioł w bloku będzie mógł grzać wtedy na biogazie?
    dla nowych domów , nie ma co bić piany. To najmniejszy i sztuczny problem . WT dla tego roku to praktycznie domy pasywne ogrzewanie to najmniejszy problem.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony