dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Odległość od budynków była 8m, po ociepleniu 7,85 - problem z pozwoelniem na okna.

    Witajcie,
    kupiłem budynek z lat 60. Sąsiad też ma budynek z lat 60. Odległość pomiędzy budynkami wynosiła 8 metrów. Sąsiad ma okna w tej ścianie, ja mam jedno okno.
    Kilka lat temu sąsiad ocieplił budynek i teraz odległość w najmniejszym punkcie wynosi ok. 7,85 cm.
    Złożyłem pozwolenie na rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku.
    Urząd czepił się, że nie ma 8m i mam zrobić opinię ppoż. Rozmawiałem, ze strażakiem i uzgodni mi projekt jak będę robił ocieplenie z wełny + okna EI30. Oczywiście to wszystko kosztuje masę pieniędzy.
    Czy w moim przypadku gdzie budynki już były i odległość od nich wynosiła 8metrów mogę powołać się na zapis:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422, zm.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2285)

    § 9 ust. 3 i 4:
    „3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.
    4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki”.


    Co możecie doradzić w takiej sytuacji?
    Pozdrawiam
    futrzak

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Zapis z pkt.4 jest jak najbardziej aktualny, a że budynki istnieją więc pisz odwołanie powołując się na ten zapis.

    Możliwe że wniosek o przebudowę brzmiał podejrzanie. Trzeba to było ująć jako termomodernizacja. Budynki do 12m wysokości mozna ocieplać bez zezwolenia lub zgłoszenia.
    Prace związane z dociepleniem budynku nie są robotami, które co do zasady można zakwalifikować jako budowę, czy też przebudowę obiektu budowlanego. Są to czynności, które polegają jedynie na wykonaniu dodatkowej okładziny zewnętrznej wykonanej np. ze styropianu, stanowią modernizację budynku i swym charakterem są zbliżone do remontu (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 6.06.2019 r., II SA/Go 246/19)

    Pkt.3 działa raczej przeciw Tobie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    § 9 ust. 3 i 4:
    „3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.
    4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki”.

    Sądzę, że ktoś w Urzędzie nie zna tego przepisu ! - zabrnął w " ślepą uliczkę " i ma problem.
    To może wysłać do Urzędu pismo z cytatem § 9 ust. 3 i 4 z prośbą o interpretację i ( jednocześnie ) odniesienie się na piśmie do zarzutu nie mającego podstawy prawnej ( ? ).
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 26-04-2023 o 17:41
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony