dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Połączenie kabla wlz z zasilaniem warsztatu

    Cześć wszystkim
    Mam do Was pytanie.
    Potrzebuję podpiąć pod wlz (który idzie w posadzce) zasilanie komórki. Jedyne miejsce w którym kabel jest w ścianie i udało mi się do niego dokuć jest schowany w samym kącie.

    I tu zaczyna się moje pytanie:
    Jak rozdzielić ten kabel żeby to miało ręce i nogi i połączyć go z kablem 4x6 który tam doprowadziłem? Chciałem zrobić rozdzielnicę i tam połączyć te kable jednak wtedy musiałbym przedłużyć wlz a później to łączenie zatynkować, co raczej jest słabym rozwiązaniem. Zrobić puszkę gdzie przedłużyłbym wlz i go zatynkować? Dodam że kabel w tym kącie jest dość głęboko schowany.Trochę brakuje mi pomysłów.
    Koledzy, pomożecie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	341492004_253522927211158_3308341070310366386_n.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	82,1 KB
ID:	464683   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	341703842_946025906412838_5818911772619365643_n.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	464684   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	341904744_593138089443916_7762449025424986508_n.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	464685   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	340966910_920020502550251_747888710576745293_n.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	464686   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	341765084_6608451785848768_7625844615109879238_n.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	464687  


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    A po co się do niego dokułeś. Przecież w rozdzielnicy głównej budynku także on jest.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie miałem pisać edita Jest w rozdzielnicy, jednak raz że rozdzielnica jest w miejscu "mało strategicznym" a dwa że miejsca jest tam tyle że komar nie wleci, a niestety nie mam teraz środków na przeróbkę...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Raczej nie widzę możliwości cięcia WLZ i dopinania tam kolejnego odbiornika. Połączenia na przewodach ochronno - neutralnych PEN to potencjalne niebezpieczeństwo porażenia.

    Rozdzielnica w miejscu mało strategicznym a jazda z Warszawy do Krakowa przez Gdańsk bo tak można nazwać ten pomysł to jakieś zupełne nieporozumienie.
    .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję, dostatecznie dosadnie mi wytłumaczyłeś że źle kombinuje. To może tak: rozplombować licznik (oczywiście za zgodą elektrowni), wpiąć się nowym wlz, a zaraz pod skrzynką z licznikiem, zrobić rozdzielnice gdzie zrobię rozgałęzienie na dom i na warsztat?

  6. #6

    Domyślnie

    Koledzy, czujecie to że autor ma tam przewód/kabel 4x6 mm2.
    Gdzie tam PEN?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 20-04-2023 o 19:13
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Dziękuję, dostatecznie dosadnie mi wytłumaczyłeś że źle kombinuje. To może tak: rozplombować licznik (oczywiście za zgodą elektrowni), wpiąć się nowym wlz, a zaraz pod skrzynką z licznikiem, zrobić rozdzielnice gdzie zrobię rozgałęzienie na dom i na warsztat?
    Gdzie masz uziom?
    Jaka układ sieci?
    Jaki WLZ?

    Chcesz wydawać kolejne tysiące na drugą rozdzielnicę z SPD i osobnym uziomem?

    Nie kombinuj tylko rozbuduj rozdzielnice główną albo przedłuż istniejący obwód. Wyjdzie taniej i lepiej. A może i tak rozdzielnica wymaga przeorania bo jest po taniości i sprzed pół wieku?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Koledzy, czujecie to że autor ma tak przewód/kabel 4x6 mm2.
    Gdzie tam PEN?
    Kolego, na zdjęciu jest akurat wlz 5cio żyłowy. Kabel Doprowadzam 4x6 bo uziom mam oddzielny przy komórce. Podział PEN jest przy zabezpieczeniu przedlicznikowym. Strasznie wszyscy spięci na tym forum

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Dziękuję, dostatecznie dosadnie mi wytłumaczyłeś że źle kombinuje. To może tak: rozplombować licznik (oczywiście za zgodą elektrowni), wpiąć się nowym wlz, a zaraz pod skrzynką z licznikiem, zrobić rozdzielnice gdzie zrobię rozgałęzienie na dom i na warsztat?
    Rozplombowanie licznika jest zbędne ponieważ warsztat masz podłączyć za nim.oraz za zabezpieczeniem głównym i rozłącznikiem.

    Jeśli posiadasz więcej pomysłów tego pokroju co poprzednie to naprawdę zaproś do domu elektryka który to ogarnie i nie pozwoli zginąć Tobie i Twoim bliskim.

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Kolego, na zdjęciu jest akurat wlz 5cio żyłowy. Kabel Doprowadzam 4x6 bo uziom mam oddzielny przy komórce. Podział PEN jest przy zabezpieczeniu przedlicznikowym. Strasznie wszyscy spięci na tym forum
    To na peweno jest WLZ czyli kabel zasilający dom który idzie z zewnątrz bezpośrednio do zabezpieczeń i licznika ?....Albo fotka przekłamuje albo jakiś cienki.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 19-04-2023 o 20:25
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Rozplombowanie licznika jest zbędne ponieważ warsztat masz podłączyć za nim.oraz za zabezpieczeniem głównym i rozłącznikiem.

    Jeśli posiadasz więcej pomysłów tego pokroju co poprzednie to naprawdę zaproś do domu elektryka który to ogarnie i nie pozwoli zginąć Tobie i Twoim bliskim.



    To na peweno jest WLZ czyli kabel zasilający dom który idzie z zewnątrz bezpośrednio do zabezpieczeń i licznika ?....Albo fotka przekłamuje albo jakiś cienki.
    Właśnie Pan elektryk zaproponował to rozwiązanie, jako że warsztat ma swoją rozdzielnice. Dziękuję wszystkim fachowcom, profesjonalistom oraz ekspertom za pomoc jutro będę cieszył się światłem w warsztacie bez rozkuwania połowy domu. A kabel rzeczywiście cienki bo tylko 5x6 i do tego linka. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Dominikos95 ; 19-04-2023 o 20:38

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikosd95
    Kolego, na zdjęciu jest akurat wlz 5cio żyłowy. Kabel Doprowadzam 4x6 bo uziom mam oddzielny przy komórce. Podział PEN jest przy zabezpieczeniu
    Pięknie. I do WLZ 5-żyłowego podłączasz kabel 4-żyłowy? No niby można, ale bez N.
    A "pan elektryk" to raczej taki farbowany, jak sądzę.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Pięknie. I do WLZ 5-żyłowego podłączasz kabel 4-żyłowy? No niby można, ale bez N.
    A "pan elektryk" to raczej taki farbowany, jak sądzę.
    Nie bez N, tylko bez PE szanowny kolego

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Pewnie po co PE i co tam będzie TN-co? Elpapiotr fajnych masz kolegów "elektryków".
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Pewnie po co PE i co tam będzie TN-co? Elpapiotr fajnych masz kolegów "elektryków".
    Tak jak pisałem, mam oddzielny uziom przy warsztacie a rozdział pen na pe i n jest przed licznikiem
    Ostatnio edytowane przez Dominikos95 ; 20-04-2023 o 20:18

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Tak jak pisałem, mam oddzielny uziom przy warsztacie a rozdział pen na pe i n jest przed licznikiem
    I co z tego że masz uziom. Skoro masz rozdzielony PEN na N i PE to jakim prawem znika PE w pewnym momencie skąd przekonanie że tak wolno. Chcesz w garażu zrobić wyspę TT - w jakim celu?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Pięknie. I do WLZ 5-żyłowego podłączasz kabel 4-żyłowy? No niby można, ale bez N.
    A "pan elektryk" to raczej taki farbowany, jak sądzę.
    A o wyspie TT to Pan nie słyszał ? Kolega wyraźnie pisał że ma oddzielny uziom. Więc z tym farbowanym to raczej kulą w płot.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    I co z tego że masz uziom. Skoro masz rozdzielony PEN na N i PE to jakim prawem znika PE w pewnym momencie skąd przekonanie że tak wolno. Chcesz w garażu zrobić wyspę TT - w jakim celu?
    Kolega pisał że ma już doprowadzony kabel 4x6. Jak inaczej ma to zrobić żeby było poprawnie bez wymiany kabla ?

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Kolego, na zdjęciu jest akurat wlz 5cio żyłowy. Kabel Doprowadzam 4x6 bo uziom mam oddzielny przy komórce. Podział PEN jest przy zabezpieczeniu przedlicznikowym. Strasznie wszyscy spięci na tym forum
    Tak jak chcesz zrobić jest poprawnie. Wykonujesz "wyspę" TT w sieci TN czyli z wlz ciągniesz l1,l2,l3 ,N a Pe masz z lokalnego uziomu.

    Musisz dystansem podchodzić do tego co tu się nieraz wypisuje. Więcej zdecydowanie jest tu tak zwanej autopromocji niż faktycznej chęci pomocy.
    Ostatnio edytowane przez PLC_00 ; 20-04-2023 o 21:17
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    A o wyspie TT to Pan nie słyszał ? Kolega wyraźnie pisał że ma oddzielny uziom. Więc z tym farbowanym to raczej kulą w płot.



    Kolega pisał że ma już doprowadzony kabel 4x6. Jak inaczej ma to zrobić żeby było poprawnie bez wymiany kabla ?



    Tak jak chcesz zrobić jest poprawnie. Wykonujesz "wyspę" TT w sieci TN czyli z wlz ciągniesz l1,l2,l3 ,N a Pe masz z lokalnego uziomu.

    Musisz dystansem podchodzić do tego co tu się nieraz wypisuje. Więcej zdecydowanie jest tu tak zwanej autopromocji niż faktycznej chęci pomocy.
    Wiedziałem o sieci TT ale nie słyszałem o czymś takim jak wyspa TT. Poczytałem, powiększyłem wiedzę- bardzo dziękuję za merytoryczny post

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Kolega pisał że ma już doprowadzony kabel 4x6. Jak inaczej ma to zrobić żeby było poprawnie bez wymiany kabla ?
    Oczywiście może sobie zrobić wyspę tylko nie zapomnij poinstruować kolegę co ma zrobić by zachować odpowiedni czas SWZ by było bezpiecznie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19

    Domyślnie

    Zabawna sprawa, zajrzałem jeszcze raz do skrzynki z zabezpieczeniem przedlicznikowym i "rozdział" PEN to za dużo powiedziane. To jest defacto ten sam przewód rozbity na dwa inne, dopiero w rozdzielnicy jest zrobiony prawidłowy podział. Nie wiem skąd takie wykonanie i już się nie dowiem. Także myślę że nie będzie problemu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	335798808_1893612927661483_5827247031411489821_n.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	464706   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	337610743_1618309491931072_9030711245495844249_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	464707  
    Ostatnio edytowane przez Dominikos95 ; 20-04-2023 o 23:23

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikos95 Zobacz post
    Zabawna sprawa, zajrzałem jeszcze raz do skrzynki z zabezpieczeniem przedlicznikowym i "rozdział" PEN to za dużo powiedziane. To jest defacto ten sam przewód rozbity na dwa inne.
    Na tym polega podział PEN na PE i N. Do prawidłowego podziału na zdjęciu brakuje jeszcze aby do tego zacisku dopiąć przewód z uziemienia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony