dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie mechaniczna instalacja DGP - kilka pytań

    Cześć,

    Zastanawiam się nad kilkoma aspektami instalacji DGP w celu ogrzania poddasza użytkowego (przepływ wymuszony - turbina). Parter około 113 metrów ogrzewany byłby przez migrację ciepłego powietrza.

    Przyznaję od razu, że jestem całkowitym laikiem jeżeli chodzi o ten system więc proszę wybaczcie wszelkie głupoty

    1. czy zaizolowane przewody do dystrybucji ciepła mogą być poprowadzone nieocieplonym strychem czy raczej w suficie podwieszanym na piętrze? Jaką grubość wełny zastosować w przypadku gdy rury miałyby być prowadzone strychem? Pytam, bo nie wiem, jak to wygląda w praktyce i mam wątpliwości czy powietrze płynące strychem nadmiernie się nie wyziębi zanim dotrze do pomieszczeń docelowych. Wiem, że sama turbina może być zlokalizowana na strychu.

    2. w którym miejscu do kominka podłączona jest rura transportująca ciepłe powietrze na strych? czy jest to w samej obudowie kominkowej na parterze w salonie? Rozumiem , że biegnie ona równolegle do samego komina? Jesli tak, to czy w stropie zostawić na nią dodatkowe miejsce?

    3. Czy każdy wkład kominkowy będzie współpracował z DGP czy tylko konkretne modele?

    Dziękuję za odpowiedzi

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    1. Tak, jak najbardziej wentylator i rury umiejscowić na stryszku i rozprowadzić do sufitu wszystkich pomieszczeń.
    Zarówno przed jak i po wentylatorze zastosować rozdzielacz dgp na tyle punktów ile pomieszczeń ma poddasze lub ile chcemy+ 1 dodatkowy na kanał boczny bypass.
    Wentylator jak i rozdzielacz można obłożyć twardymi płytami wełny skalnej z folią aluminiową.
    Do folii dobrze klei się taśma aluminiowa która trzyma całość.
    Wentylator najlepiej położyć także na płycie z wełny aby zapewnić wytłumienie ewentualnego hałasu, wibracji itp.
    Rury do systemu dgp są już ocieplone wełną.
    Jeśli planujemy sufit podwieszany to rury można prowadzić nad nim a pod stropem.
    Wentylator jednak radzę umieścić jak najdalej od pomieszczeń czyli nie w suficie podwieszanym ale na strychu.

    2. Rury prowadzące do wentylatora idą znad samego kominka pionowo lub jak najkrótszą drogą.
    Rury są podłączone do dystrybutora dgp który rozdziela obiegi poddasza i parteru.
    Rur zastosować tyle ile się zmieści ale minimum 2 x 125 tak aby zapewnić odpowiednią lość powietrza i zmniejszyć prędkości w rurach ssących.
    Rozdzielacz przed wentylatorem powinien mieć tyle kanałów ile ich będzie prowadzone.

    3. Każdy wkład kominkowy współpracuje z systemem. Niektóre mają dodatkowe ożebrowania na zewnętrznych ścianach tak aby zwiększyć powierzchnię grzewczą.
    Kominek powinien posiadać kanał doprowadzający powietrze do komory spalania który należy pod posadzką poprowadzić na zewnątrz budynku..
    Pod kominkiem w obudowie wykonać otwór z kratką. np. narożną którą to będzie zasysane powietrze do ogrzania.
    Na rurze spalinowej można zastosować dodatkową rurę z radiatorem która powiększy powierzchnię grzewczą i tym samym dodatkowo dogrzeje komorę nad dystrybutorem.
    Nad kominkiem przy suficie w obudowie powinna być wykonana przegroda na dodatkową małą komorę dekompresyjną z dwoma kratkami po przeciwnych stronach obudowy.
    Nad kominkiem a pod komorą dekompresyjną wykonać kratkę którą będzie wychodziło nagrzane powietrze do ogrzania parteru salonu itp.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 19-04-2023 o 20:15
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź, Mareks77!

    Znalazłem rysunek na muratorze, który zdaje się odzwierciedlać Twój opis z punktu 3:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9d0cca56f6694040_1669955-1291443010.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	464695

    Chciałbym zadać kilka dodatkowych pytań:

    1. Jaką funkcję pełni bypass?
    2. Na załączonym rysunku widać jedną rurę wychodzącą z kominka. Ty proponujesz dwie. Myślisz, że zmieszcza się w kanał wentylacyjny komina 14x14? (każda rura w osobny kanał oczywiście) i czy w ogóle to dobry pomysł czy puścić je poza kominem?

    Dzięki

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Nie myślałem że wykorzystujesz do tego kanał wentylacyjny, Mowa była raczej o pozostawienia na nią miejsca w stropie.

    Kanał wentylacyjny zostaw w spokoju. Wentylacja grawitacyjna przy kominku jest wymagana i strażak będzie to sprawdzał i egzekwował..

    Rury oczywiście poza kominem. Odnośnie ilości rur to pomyśl ile masz pomieszczeń do ogrzania. Biorąc pod uwagę 4 pomieszczenia do których powietrze doprowadzają rury fi 100
    Problem w tym że jeśli jedna rura nawet 125 ją doprowadza to powietrze zasysane będzie płynęło szybciej i tym samym powodowała szumy na wszystkich przewężeniach, załamaniach itp.
    Dlatego puść dwie rury poza kominem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz Mareks77.

    W domu będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W tym wypadku chyba wentylacji grawitacyjnej być nie może w kominku?

    Ostatnie pytanie z mojej strony. Czy przejście przez strop w wymianie żelbetowym tak jak na załączonym rysunku będzie dobrze? Czy może dać je po bokach komina?
    Ogólnie na rysunku komin jest ustawiony kanałem wentylacyjnym w kierunku salonu, ale nie wydaje mi się to optymalne biorąc pod uwagę ze kominek będzie podłączony do komina od tej właśnie strony. Raczej kanały wentylacyjne będą po przeciwnej stronie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1088.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	10,1 KB
ID:	464697

    Dziękuje jeszcze raz

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Cześć,

    Zastanawiam się nad kilkoma aspektami instalacji DGP w celu ogrzania poddasza użytkowego (przepływ wymuszony - turbina). Parter około 113 metrów ogrzewany byłby przez migrację ciepłego powietrza.

    Przyznaję od razu, że jestem całkowitym laikiem jeżeli chodzi o ten system więc proszę wybaczcie wszelkie głupoty

    1. czy zaizolowane przewody do dystrybucji ciepła mogą być poprowadzone nieocieplonym strychem czy raczej w suficie podwieszanym na piętrze? Jaką grubość wełny zastosować w przypadku gdy rury miałyby być prowadzone strychem? Pytam, bo nie wiem, jak to wygląda w praktyce i mam wątpliwości czy powietrze płynące strychem nadmiernie się nie wyziębi zanim dotrze do pomieszczeń docelowych. Wiem, że sama turbina może być zlokalizowana na strychu.

    2. w którym miejscu do kominka podłączona jest rura transportująca ciepłe powietrze na strych? czy jest to w samej obudowie kominkowej na parterze w salonie? Rozumiem , że biegnie ona równolegle do samego komina? Jesli tak, to czy w stropie zostawić na nią dodatkowe miejsce?

    3. Czy każdy wkład kominkowy będzie współpracował z DGP czy tylko konkretne modele?

    Dziękuję za odpowiedzi
    1. Izolacja fabryczna rur, to 2-3 cm. Słusznie dostrzegasz problem ich wyziębiania.... Z mojego doświadczenia, rury na nieocieplonym strychu trzeba izolować tak jak ściany czy stropy...co najmniej 20 cm wełny. Jeśli tego nie zrobisz, połowa transportowanego ciepła ucieknie, a system może kondensować.

    2.Ja podłączam w najwyższym punkcie zabudowy kominkowej, ale turbinę umieszczam nie za blisko kominka, żeby jej nie przegrzać, chyba że ma zabezpieczenia, np by pass, albo zawory zwrotne.

    3.Każdy

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    1. Izolacja fabryczna rur, to 2-3 cm. Słusznie dostrzegasz problem ich wyziębiania.... Z mojego doświadczenia, rury na nieocieplonym strychu trzeba izolować tak jak ściany czy stropy...co najmniej 20 cm wełny. Jeśli tego nie zrobisz, połowa transportowanego ciepła ucieknie, a system może kondensować.
    O tym zapomniałem i pominąłem. Na nieocieplonym stryszku rury zaizolować dodatkową warstwą, można także ocieplić stryszek lub rozłożyć wełnę na rurach co będzie wygodniejsze, ale w tym przypadku rury w suficie podwieszanym będą dobrym rozwiązaniem.

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    2.Ja podłączam w najwyższym punkcie zabudowy kominkowej, ale turbinę umieszczam nie za blisko kominka, żeby jej nie przegrzać, chyba że ma zabezpieczenia, np by pass, albo zawory zwrotne.
    Jeśli chodzi o rurę którą transportowane jest powietrze to z tym twierdzeniem bym polemizował. Takie usytuowanie spowoduje że rura zassie zarówno gorące powietrze nagrzane przez kominek jak i powietrze o temperaturze pokojowej z kratki która umieszczona jest nad kominkiem.
    No chyba że kratki tam nie ma i parter ogrzewamy bez konwekcji tylko poprzez promieniowanie wkładu.
    Jeśli kratkę planujemy lub istnieje to dodatkowy blaszany dystrybutor oddzieli nam oba obiegi i nie odizoluje termicznie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	shopping.png
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	4,5 KB
ID:	464699
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    O tym zapomniałem i pominąłem. Na nieocieplonym stryszku rury zaizolować dodatkową warstwą, można także ocieplić stryszek lub rozłożyć wełnę na rurach co będzie wygodniejsze, ale w tym przypadku rury w suficie podwieszanym będą dobrym rozwiązaniem.



    Jeśli chodzi o rurę którą transportowane jest powietrze to z tym twierdzeniem bym polemizował. Takie usytuowanie spowoduje że rura zassie zarówno gorące powietrze nagrzane przez kominek jak i powietrze o temperaturze pokojowej z kratki która umieszczona jest nad kominkiem.
    No chyba że kratki tam nie ma i parter ogrzewamy bez konwekcji tylko poprzez promieniowanie wkładu.
    Jeśli kratkę planujemy lub istnieje to dodatkowy blaszany dystrybutor oddzieli nam oba obiegi i nie odizoluje termicznie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	shopping.png
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	4,5 KB
ID:	464699
    Nie używam tzw dystrybutorów (fota). Po pierwsze ocynkowana blacha podgrzana emituje coś tam. Po drugie, w takim dystrybutorze powietrze osiąga ekstremalne, niezdrowe i alergenne temperatury. Jest jeszcze parę innych "przeciw", ale mi te wystarczą. Generalnie odradzam DGP z kominka. Jak klient chce protezę, to ostatecznie robimy..... Do grzania proponuję piecokominek, a powietrze z niego to ca 40-50 o C. https://blog.kominki-batura.pl/marzy...acym-caly-dom/

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie używam tzw dystrybutorów (fota). Po pierwsze ocynkowana blacha podgrzana emituje coś tam. Po drugie, w takim dystrybutorze powietrze osiąga ekstremalne, niezdrowe i alergenne temperatury. Jest jeszcze parę innych "przeciw", ale mi te wystarczą./[/url]
    Masz rację. Najlepsze to te ekologiczne rozwiązania typu BIO. Płomienie z etanolu a trzask szczap z głośnika.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Masz rację. Najlepsze to te ekologiczne rozwiązania typu BIO. Płomienie z etanolu a trzask szczap z głośnika.
    Jest lepsze rozwiązanie BIO. Kominek w TV.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jest lepsze rozwiązanie BIO. Kominek w TV.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony