dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Question Działka (prawie) idealna bo z linią napowietrzną 110 kV - help!

    Mądry Polak przed szkodą więc ostatnie pytanie przed finalizacją zakupu

    Info o działce:
    z przodu piękny widok
    z tyłu las
    z prawej strony tery zielone
    geologia ok
    zbocze góry
    lokalizacja bardzo fajna

    Wydaje się idealna.

    Z minusów:
    linia napowietrzna 110 kV jak na mapie, przez co trzeba się odsunąć z budynkiem od lini (co po części pokrywa się też z odsunięciem od linii lasu)
    media trzeba podciągnąć

    Ogólnie akceptujemy ta linie bo działka jest jednak spora, ale może coś nam umyka i ktoś mnie odwiedzie od pomysłu, albo zwróci uwagę na jakąś ultra szkodliwość takiego układu.
    Wiadomo jakiś tam delikatny stresik jest z tą linią...
    Cześć osób mówi że to w ogóle nie problem a inni że im przeszkadzają jakieś tam rzeczy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	signal-2023-03-30-212009_002.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	464716

    lepsza jakość: https://imgur.com/a/TGRXhZN

    Na mapie zaznaczam wymagane odstępy i miejsce na dom.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Witam, to może jako pierwszy się wypowiem. Od 15 lat mam stanowisko pracy w pobliżu linii 110 kV w odległościach o których piszesz. Żadnych dolegliwości z tego powodu nie odczuwam. Jest to biurowiec w którym pracuje więcej osób które również się nie skarżą . Radio czy telewizja naziemna pracują bez problemów. Dodatkowo na dachu są zamontowane anteny do odbioru transmisji przemysłowych GPRS jak i radiowych które również pracują bezproblemowo. Tyle co mogę z praktyki wnieść do tematu. Pozdrawiam
    p.s. Osobiście kupiłbym działkę z takimi odległościami, jak również wybudowałbym dom bezpośrednio pod wieżą GSM.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 21-04-2023 o 19:16

  3. #3

    Domyślnie

    Wielkie dzięki - właśnie o takie informacje mi chodziło!

  4. #4

    Domyślnie

    Uwzględniać sprzedaż ,nie wszyscy będą chcieli kupić, no jak cena będzie atrakcyjna.

    110 kV to nie 15 kV , nie nabyłbym takiej działki.

    Decyzja należy do ciebie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    @mikomir
    Oczywiste, że mieszkanie pod antenami GSM jest bezpieczniejsze niż 100m od takiego masztu. Najczęściej charakterystyka anteny nadawczej to poziomy listek babki wąskolistnej ( w rzucie poziomym = z boku), dlatego promieniowanie pod masztem jest co najmniej o rząd mniejsze niz w budynkach 100 m dalej. Dlatego jeśli masz do wyboru dwa bloki mieszkalne, jeden z masztem BTS (anteną GSM) a drugi bez, to zdrowiej jest mieszkać pod anteną.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    @*****_***
    Jeśli odległośc budynku od linii jest zdecydowanie większa od wysokości słupa, to uważam obiekcje za nieuzasadnione.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    @*****_***
    Jeśli odległośc budynku od linii jest zdecydowanie większa od wysokości słupa, to uważam obiekcje za nieuzasadnione.
    Zależy jaka cena tej działki, powinna być przynajmniej z 70% niższa niż rynkowa. W mojej dzielnicy była do sprzedaży działka przez której narożnik też przechodzi linia 110kv. Mimo że to topowa lokalizacja w modnej dzielnicy przy samym lesie to cena początkowo była 2 razy mniejsza niż działek obok a i tak przez 4 czy 5 lat się nie sprzedała. Z tego co wiem to sprzedała się dopiero w pandemii kiedy ludzie uciekali z gotówką w nieruchomości a działki obok zdrozały o kolejne 50-70% i ktos to w koncu kupił. Ludzie nie chcą kupować działek jesli w poblizu przechodzą linie energetyczne a co dopiero jeśli są nad działką....
    Z dodatkowych minusów to na pewno charakterystyczne buczenie, przy tym napięciu może być często słyszalne (zależy od wilgotnosci powietrza).
    No i jak bedziesz chcial kiedys sprzedac ten dom to klienta bedziesz szukał latami.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    To nie jest buczenie jak w transformatorze, to raczej odgłos skwierczenia jak skwarki na patelni. Najbardziej słychać przy większej wilgotności + różne efekty związane z burzą. Mając słup w zasięgu wzroku stawiasz kamerkę, przechwytujesz klatki i punktujesz w galerii łowców burz.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ja bym się zdecydował bo działka ma same ++

    +pierwszy to taki że masz darmowy piorunochron
    +drugi to ta linia w przyszłości zostanie zastąpiona linią ziemną lub ziemną w innej lokalizacji nic nie ryzykujesz.

  10. #10

    Domyślnie

    Linia 110kV

    Likwidacja, nie spotkałem.
    Wkopanie tak , zakład rozbudowa , nie można było przesunąć 110.
    Koszt poniósł zakład pracy który wnioskował .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek++ Zobacz post
    Linia 110kV

    Likwidacja, nie spotkałem.
    Wkopanie tak , zakład rozbudowa , nie można było przesunąć 110.
    Koszt poniósł zakład pracy który wnioskował .
    200 m od mojej działki linia została zlikwidowana i poprowadzona ziemna nieco inna trasą z 5 lat temu

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał *****_*** Zobacz post
    Ogólnie akceptujemy ta linie bo działka jest jednak spora
    Powierzchnia działki to 1051m2?
    Jeśli tak, to dla mnie to nie jest "spora" działka, tylko normalna, moje osobiste minimum (sam mam taką, wolałbym większą, ale mnie nie stać).
    Dla mnie zatem rozumowanie, że "wprawdzie jest coś co przeszkadza, ale nie tak bardzo, bo działka spora", jest nieprawidłowe.
    Wiem że wiele do sprawy ten komentarz nie wnosi, no ale chciałeś różne punkty widzenia.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Czasy sie zmieniają 20 llat temu moja działka była kupiona jako mała 1200m2 obecnie jest bardzo duża

  14. #14

    Domyślnie

    1000m2 to działka srednia w warunkach wiejskich, w warunkach miejskich jest bardzo duża.
    Co do lini WN, to znacznie obniża wartość każdej nieruchomości.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    1000m2 to działka srednia w warunkach wiejskich, w warunkach miejskich jest bardzo duża.
    Co do lini WN, to znacznie obniża wartość każdej nieruchomości.
    Może na zadupiu. U mnie jak masz za "małą działkę dać około miliona to priorytety i aspiracje też normalnieją.

  16. #16

    Domyślnie

    Ja bym nie kupił. Tylko z jednego powodu czyli ewentualna sprzedaż w przyszłości.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    200 m od mojej działki linia została zlikwidowana i poprowadzona ziemna nieco inna trasą z 5 lat temu
    Bardzo rzadko kabluje się linie wysokiego napięcia, o napięciu 110 kV i wyższym.

    I raczej w centrach dużych miast, a nie gdzieś wśród domków.

    Sam znam miejsce w Łodzi, gdzie odcinek linii 110 kV skablowano i w jej miejscu wybudowano osiedle deweloperskie – ale to rzadkość i nie liczyłbym na to.

    Co do buczenia, przy liniach 110 kV raczej go nie słychać, a jeśli już – to tylko przy dużej wilgotności powietrza, przebywając pod samą linią.

    Przy 220 kV jest z tym już dużo gorzej, słychać je praktycznie zawsze.

    Co do bezpieczeństwa, w dużych miastach linie 110 kV często przebiegają w pobliżu wysokich bloków mieszkalnych i nikt na to jakoś nie narzeka.

    Do pytającego – jeśli się na to godzisz i linia nie przeszkadza, to się buduj.

    Oprócz wymienionych przez innych problemów np. trudność w sprzedaży działki w przyszłości – dodałbym możliwość, że będzie konieczność wpuszczenia na działkę pracowników zakładu energetycznego, gdy będą kiedyś modernizować linię.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony