dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kupienie działki przed ślubem we dwie osoby

    Witam

    Moja partnerka spełnia wymagania do otrzymania bezpiecznego kredytu 2%. Ja nie. Nie jesteśmy małżeństwem, nie prowadzimy współnego gosp. domowego.
    Żeby ona mogła wziąć kredyt na budowę domu, musi posiadać działkę do której ma prawo własności, pozwolenie na budowę itd.
    Niestety chcemy kupić większą działkę i ona nie ma tylko pieniędzy.
    Czy wobec tego możemy kupić wspólnie działkę płacąc w proporcjach 80:20, ale współwłasność ustalić po 50%, żeby jej część była wystarczająco dużo warta jako wkład własny do kredytu.

    Czy może być problem, że to będzie w pewnym sensie darowizna? Jak to zrobić sensownie?

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    A Ciebie interesuje że dziewczyna nie zapłaciła tych 50% w rzeczywistości ?

    Jeśli tak i chcesz mieć takie zabezpieczenie to darowizna i podatek.

    Pamiętaj że budynek na działce jest tego czyja jest działka.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-04-2023 o 12:32
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Masz plan awaryjny na wypadek rozstania?
    Kredyt wspólny i budowa za wspólne pieniądze?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Lepiej się dowiedz czy bank udzieli kredytu partnerce, gdy będziesz współwłaścicielem działki na której będzie budować.
    Co do udziałów w gruncie - ich wysokość ustala się na podstawie oświadczenia składanego u notariusza przy zakupie.
    Dziwne i karkołomne podejście, ale wolność to cnota z której nie można rezygnować gdy ktoś robi coś głupiego
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5

    Domyślnie

    No do banku idziemy po majówce dopytać o takie rzeczy. Mnie nie interesuje to że zapłacę więcej, właściwie to mój pomysł żeby tak zrobić. W przypadku rozstania ta działka będzie najmniejszym problemem.
    Czyli rozumiem, że wystarczy u notariusza ustalić udział i skarbówka nie ma prawa się do tego przyczepić? Pytam, bo wyobrażam sobie jakieś skrajne sytuacje, że ktoś płaci 1% wartości, a ma 99% udział po to żeby ominąć jakieś podatki itd.

    Potrzebujemy tego taniego kredytu po to żeby ruszyć z budową jak najszybciej. Może udałoby się w tym roku poziom 0 i od kwietnia ruszyć ze ścianami i wprowadzić się jesienią.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Może partnerka nagle "znajdzie" w swoim portfelu pieniądze brakujące do 50% udziału?
    Ewentualnie US może się pytać skąd jedna i druga strona ma środki na nabycie działki.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    No do banku idziemy po majówce dopytać o takie rzeczy. Mnie nie interesuje to że zapłacę więcej, właściwie to mój pomysł żeby tak zrobić. W przypadku rozstania ta działka będzie najmniejszym problemem.
    Czyli rozumiem, że wystarczy u notariusza ustalić udział i skarbówka nie ma prawa się do tego przyczepić? Pytam, bo wyobrażam sobie jakieś skrajne sytuacje, że ktoś płaci 1% wartości, a ma 99% udział po to żeby ominąć jakieś podatki itd.

    Potrzebujemy tego taniego kredytu po to żeby ruszyć z budową jak najszybciej. Może udałoby się w tym roku poziom 0 i od kwietnia ruszyć ze ścianami i wprowadzić się jesienią.
    W sumie dopiero teraz załapałem. Dobrze kombinujesz - dasz jej w akcie notarialnym darowiznę, ona zapłaci podatek. Jeśli się rozstaniecie, to ją odwołasz!

    "Art. 898. [Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności]
    § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
    § 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu."
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po ślubie można rozszerzyć współwłasność na majątek przedślubny. Mąz miał działkę ja kasę na budowę - aby nie robić podatku od darowizn udziałów w działce przed ślubem, rozszerzyliśmy współwłasnosc majątkową po ślubie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony