dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie Torf na 180 cm - jak się na tym budować?

    Witajcie,

    Jesteśmy bo wykonaniu odwiertów geologicznych na działce i lekka konsternacja.
    Okazuje się, że struktura to:
    30 cm humus
    30 do 180 cm żółty piach
    180cm do 4,0 m torf
    Poniżej siny piach.
    Wybaczcie mało profesjonalny opis ale czekam jeszcze na opis geologa.
    Do tego woda jest na 1 metrze - myślę, że to będzie maksymalna wysokość lustra, później w reszcie roku gdzieś na 1,5 metra.

    Przymierzamy się do rozpoczęcia budowy i teraz..
    Chciałem, nie ukrywam, robić zwykłe fundamenty ale teraz nie wiem czy to wgl. możliwe?
    Co bardziej szokujące obaj sąsiedzi (po lewej /prawej) postawili właśnie domy na takim gruncie na zwykłych fundamentach.

    Co o tym myślicie? Jak będzie zachowywał się taki dom? Nie będzie osiadał? Ten torf zaczyna się od 2 metrów ale miejscami jest go 2 do 2,5 metra? Czy nie spowoduje to osiadania całego budynku, pękania ścian?
    Szersze fundamenty załatwią tu sprawę? A jak zachowa się na tym płyta fundamentowa? To lepsze rozwiązanie w takiej sytuacji? Jeśli tak to czy konieczne bo może dodatkowe ławy i co z domami sąsiadów?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od tego jest konstruktor by zaprojektował fundament odpowiedni do gruntów. Dlaczego ty chcesz sobie tym zaprzątać głowę?
    Pokazujesz dokumenty architektowi i wstępnie pytasz o to czy fundament może być klasyczny czy trzeba robić jakieś kosztowne wymiany gruntów, palowanie. I podejmujesz decyzję czy się budować.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    od tego jest konstruktor by zaprojektował fundament odpowiedni do gruntów. Dlaczego ty chcesz sobie tym zaprzątać głowę?
    Pokazujesz dokumenty architektowi i wstępnie pytasz o to czy fundament może być klasyczny czy trzeba robić jakieś kosztowne wymiany gruntów, palowanie. I podejmujesz decyzję czy się budować.
    Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Po weekendzie widzę się z architektem. Interesuje mnie bardziej doświadczenie budujących w podobnych przypadkach. To, że najlepiej zrobić palowanie za 50 czy 80 tys prosta sprawa. Gdybym był architektem dla świętego spokoju też bym takie rozwiązanie proponował To nie moje pieniądze a mam spokój.
    Może jednak ktoś robił płytę na takim gruncie, ewentualnie dawał jakąś dodatkową ławę lub wzmocnił posadowienie inaczej. Szukam innych opcji bo, jeszcze nie miałem okazji rozmawiać z sąsiadami ale oni świadomie bądź nie, zrobili zwykłe fundamenty.
    Dzięki!
    Ostatnio edytowane przez Luk01 ; 03-05-2023 o 06:19

  4. #4

    Domyślnie

    Byl tu niedawno podobny temat , aczkolwiek torf byl nizej i mniejsza warstwa .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Jestem po rozmowie z konstruktorem.
    Cytując "Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji palowanie lub posadowienie na studniach"
    Mam pierwszą wycenę za studnie. . wstępnie.. 90 tys..
    Może komuś się przyda ta rada.. Nie kupujcie działek bez geologa.. Choćby wyglądała na najsuchszą działkę w okolicy..

  6. #6

    Domyślnie

    Szukaj dalej, można taniej. Patrz na firmy robiące palowania z oczepem przy zabezpieczaniu wykopów

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Jestem po rozmowie z konstruktorem.
    Cytując "Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji palowanie lub posadowienie na studniach"
    Mam pierwszą wycenę za studnie. . wstępnie.. 90 tys..
    Może komuś się przyda ta rada.. Nie kupujcie działek bez geologa.. Choćby wyglądała na najsuchszą działkę w okolicy..
    Poszukaj doświadczonego geotechnika który wspólnie z konstruktorem przeliczą możliwość posadowienia domu na płucie fundamentowej.
    Jak duży ma być dom, parterowy czy wyższy, bez piwnic??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Może sąsiedzi nie maja 2 metrów torfu pod domami? Przy takiej ilości torfu raczej tylko studnie lub pale bo plyta lub ławy mogą osiadać nierównomiernie, to spore ryzyko.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Witajcie,

    Jesteśmy bo wykonaniu odwiertów geologicznych na działce i lekka konsternacja.
    Okazuje się, że struktura to:
    30 cm humus
    30 do 180 cm żółty piach
    180cm do 4,0 m torf
    Poniżej siny piach.
    Wybaczcie mało profesjonalny opis ale czekam jeszcze na opis geologa.
    Do tego woda jest na 1 metrze - myślę, że to będzie maksymalna wysokość lustra, później w reszcie roku gdzieś na 1,5 metra.

    Przymierzamy się do rozpoczęcia budowy i teraz..
    Chciałem, nie ukrywam, robić zwykłe fundamenty ale teraz nie wiem czy to wgl. możliwe?
    Co bardziej szokujące obaj sąsiedzi (po lewej /prawej) postawili właśnie domy na takim gruncie na zwykłych fundamentach.

    Co o tym myślicie? Jak będzie zachowywał się taki dom? Nie będzie osiadał? Ten torf zaczyna się od 2 metrów ale miejscami jest go 2 do 2,5 metra? Czy nie spowoduje to osiadania całego budynku, pękania ścian?
    Szersze fundamenty załatwią tu sprawę? A jak zachowa się na tym płyta fundamentowa? To lepsze rozwiązanie w takiej sytuacji? Jeśli tak to czy konieczne bo może dodatkowe ławy i co z domami sąsiadów?
    Miałem taki " przypadek ". Skończyło się pełną wymianą gruntu nienośnego na podbudowę nośną ( wg opracowania konstruktora i dodatkowym specjalistycznym opracowaniem geotechnika ). A że jeszcze przy wybieraniu tego " czegoś " wykop notorycznie wypełniał się wodą, to jeszcze pracowały non stop igło filtry. Ogólny koszmar wykonawczy i finansowy dla Inwestora. Można "iść" w tą stronę albo dać sobie spokój i poszukać normalnej działki z prostymi warunkami posadowienia.
    Po tym doświadczeniu - polecam wariant poszukiwania innej działki, chyba że działka jest super rewelacyjna i ma się gruby portfel, ... to i można palować, czy też stosować inne rozwiązania projektowe i wykonawcze.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Miałem taki " przypadek ". Skończyło się pełną wymianą gruntu nienośnego na podbudowę nośną ( wg opracowania konstruktora i dodatkowym specjalistycznym opracowaniem geotechnika ). A że jeszcze przy wybieraniu tego " czegoś " wykop notorycznie wypełniał się wodą, to jeszcze pracowały non stop igło filtry. Ogólny koszmar wykonawczy i finansowy dla Inwestora. Można "iść" w tą stronę albo dać sobie spokój i poszukać normalnej działki z prostymi warunkami posadowienia.
    Po tym doświadczeniu - polecam wariant poszukiwania innej działki, chyba że działka jest super rewelacyjna i ma się gruby portfel, ... to i można palować, czy też stosować inne rozwiązania projektowe i wykonawcze.
    Na ten moment mam na tyle wszystkiego dość, że nie chce mi się jeszcze bawić w sprzedaż działki potem szukanie nowej.. Mimo, że chyba masz racje.. to byłby najlepszy sposób.
    Będę szedł chyba w te studnie. Z tym, że zrobię projekt płyty na studniach i spróbuję wyceny u zwykłych studniarzy. 15 studni po 4-6 metrów, wezmę kierownika budowy i ekipę od budowy zrobią zbrojenia i zaleje całość z gruchy. Wstępnie powinno wyjść z 30% taniej niż kompleks od firmy.
    Co myślicie? Bredze już czy taka studnia to po prostu kopiemy do piachu i cała logika? Na dole co najwyżej stopy porobimy.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Może sąsiedzi nie maja 2 metrów torfu pod domami? Przy takiej ilości torfu raczej tylko studnie lub pale bo plyta lub ławy mogą osiadać nierównomiernie, to spore ryzyko.
    Z ciekawości podjechaliśmy z wiertnicą pod dom sąsiada - tak z 8 metrów od jego domu sytuacja w tamtą stronę jeszcze gorsza - ze 3 metry torfu.. Może nie badał nie wiem, głupio mi teraz go pytać.. jak do mnie wjadą studnie sam pewnie przyjdzie.. Nic on już nie zrobi teraz. Stan surowy otwarty stoi od miesiąca..
    Ostatnio edytowane przez Luk01 ; 07-05-2023 o 07:12

  12. #12

    Domyślnie

    Przy takim posadowieniu wypadało abyś miał inspektora nadzoru. Studnia jest szalunkiem do wlania betonu, to na dole nie robisz stopy. . Musisz do tego podejść na spokojnie i z konstruktorem, kierownikiem, inspektorem o dużym doświadczeniu. Masz tam wodę na 1,5 m, będzie się liczyło szybkość pracy. Zależy jaki torf czy mało zbity, czy dużo. Jak studnia dotrze do piasku, zadziała jak studnia artezyjska, napór wody będzie duży, a to znowu stwarza problem zalewania betonem i technologii tego.
    Jak kiedyś wydobywano torf to kopano, potem nadchodził moment szybkiego nachodzenia wody i trzeba było uciekać z wykopu, następnie kopano nowy dół zostawiając odstęp zależny od torfu np. 1 m.
    W każdym razie ciekawie będziesz miał.
    U sąsiada dom będzie stał i z czasem zacznie się przechylać, bo mała szansa że ściśliwość torfu będzie identyczna wszędzie, nie będzie to duży przechył ( przynajmniej na początku)

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Przy takim posadowieniu wypadało abyś miał inspektora nadzoru. Studnia jest szalunkiem do wlania betonu, to na dole nie robisz stopy. . Musisz do tego podejść na spokojnie i z konstruktorem, kierownikiem, inspektorem o dużym doświadczeniu. Masz tam wodę na 1,5 m, będzie się liczyło szybkość pracy. Zależy jaki torf czy mało zbity, czy dużo. Jak studnia dotrze do piasku, zadziała jak studnia artezyjska, napór wody będzie duży, a to znowu stwarza problem zalewania betonem i technologii tego.
    Jak kiedyś wydobywano torf to kopano, potem nadchodził moment szybkiego nachodzenia wody i trzeba było uciekać z wykopu, następnie kopano nowy dół zostawiając odstęp zależny od torfu np. 1 m.
    W każdym razie ciekawie będziesz miał.
    U sąsiada dom będzie stał i z czasem zacznie się przechylać, bo mała szansa że ściśliwość torfu będzie identyczna wszędzie, nie będzie to duży przechył ( przynajmniej na początku)
    Z ciekawości Ci powiem, firma którą podpytywałem robi wlew prosto do wody. Rozumiem ciężki beton wypchnie wodę.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Nie wiem czy masz doświadczoną firmę w temacie bo może nie.... już przy kopaniu wykopu będzie mega problem z wodą.... to są duże głebokości, to trwa, a gdzie tam jeszcze potem gruszka z betonem.... ja tego nie widzę bez dużej pompy do wyciągania wody na bieżąco.... Zanim zaczniesz robotę podpisz umowę z tą firmą na wszystkie ewentualności, żeby ci po fakcie nie podnieśli ceny np o 200%.

    Co do sąsiadów to jesli nad torfem mają z 1m piachu to może się nic nie stać latami, ale lepiej niech się modlą.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Z ciekawości Ci powiem, firma którą podpytywałem robi wlew prosto do wody. Rozumiem ciężki beton wypchnie wodę.
    Specjalna mieszanka - beton kontraktorowy, układa się bezpośrednio do wody przy pomocy specjalnej rury, wstępnie zakorkowanej, a następnie beton wypycha korek. Rura musi być cały czas zanurzona w betonie.
    Pompowanie wody z torfu, to raczej nie najlepszy pomysł.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Luk01
    Zazwyczaj torf jest tam, gdzie kiedyś była woda, dolina rzeki, jeziora, ...
    z ciekawości zapytam : jak daleko jest woda ( jezioro, rzeka, .. ) od Twojej działki ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Luk01
    Zazwyczaj torf jest tam, gdzie kiedyś była woda, dolina rzeki, jeziora, ...
    z ciekawości zapytam : jak daleko jest woda ( jezioro, rzeka, .. ) od Twojej działki ?
    Dlatego napisałem powyżej że sąsiedzi nie muszą mieć budynków na torfie.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Luk01
    Zazwyczaj torf jest tam, gdzie kiedyś była woda, dolina rzeki, jeziora, ...
    z ciekawości zapytam : jak daleko jest woda ( jezioro, rzeka, .. ) od Twojej działki ?
    Nie ma jeziora ani rzeki ale są tereny podmokle w granicach 200 metrów.

  19. #19

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Gdyby ktoś mógł polecić sensownego wykonawcę pali z oczepem (realizacja mazowieckie) będę wdzięczny.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony