dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PharellSE

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-295
    Posty
    6

    Domyślnie Dach z lat 80 - mocowanie murłaty

    Witam. Właściwie mam pytanie odnośnie dachów budowanych w latach 80. Dziadek rozbudowując dom, wylewając stropy robił też dach. Dom dostałem od dziadków i przy okazji adaptowania poddasza trochę podpytywałem dziadka. Dach ma nachylenie 10-15 stopni. Chodzi o to, że dziadek twierdzi, że murlata nie była w żaden sposób przymocowana do ściany poprzez śruby itp (wieńców nie ma). Twierdzi, że tak się kiedyś robiło (budował dom sam z pomocą zaprzyjaznionych fachowców z tamtych lat. Dach robił rzekomo znajomy, który był cieślą. Wychodzi na to, że dach po prostu leży na ścianach.Dach nie wychodzi poza obrys budynku, a murłaty są widoczne od wewnątrz pomieszczeń, natomiast od zewnątrz jest cały obmurowany. Pytanie moje, czy tak się kiedyś robiło i czy mogę to tak zostawić. Wszak wichurę nie jedną juz dach wytrzymał i te 40 lat stoi (i oprócz dźwięków powodowanych nagłymi podmuchami, kiedy conieco dach pracował nic więcej się nie działo). Drewno suche, że bardziej suchcsze być nie może (wilgotnościomierz do drewna wskazuje 0% wilgotności), krokwie przybijane grubymi krokwiakami, pełne deskowanie i na tym papa. Czy jest możliwe, że dach jest niezakotwiony zatem i jest w stanie oprzeć się sile wiatru? Na zdjęciu poniżej widać murlatę która leci nad oknem Pozdrawiam serdecznie!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	341143068_534293768915055_2574018013172195896_n.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	464846

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Jeżeli nawet na dachu który posiadasz nie ma mocowania murłaty to nie robiłbym z tego zasady budowania w latach '80. Wtedy również mocowano murłaty, nie koniecznie śrubami bo np widziałem mocowanie drutem fi6 lub 8 zakreconym na belce. Kwestia kto budował.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony