dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Stop Teriva

  1. #1

    Domyślnie Stop Teriva

    Cześć,

    Mam strop zrobiony z bloczków teriva 4.0/1.
    Zastanawia mnie co to jest zaznaczone na załączonym zdjęciu na czerwono? Czy to jest zalany beton w tym miejscu? Czy bezpiecznie jest przez to wykonać bruzdę (nie głęboką max 1cm, a może i 0.5cm wystarczy, bo około 5-7mm jest tynku na suficie) na przewód? W drugą stronę udało się przeciągnąć przewód przez pustą przestrzeń w bloczkach teriva, ale na zaznacoznym miejscu podejrzewam, że nie ma takich przestrzeni.

    Przy okazji czy bezpiecznie według Was jest wykonać taką nie głęboką bruzdę poprzez belki te idące prostopadle do zaznaczonego na obrazku elementu?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop_teriva.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	464851  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    To belka rozdzielcza cała za zbrojona i zalana betonem.
    Może na poddaszu lub piętrze idzie tam ścianka działowa lub po prostu strop jest długi i belka ogranicza klawiszowanie.

    Bruzda musi iść przez belki? . Elektrykę możesz poprowadzić w kanałach pustaków pomiędzy belkami lub na podłodze piętra i przeprowadzić w dół.
    W samej belce raczej nie kuj bo zbrojenie jest tam blisko.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Orginalnie elektryka idzie po podłodze piętra, ale niestety jest potrzeba dokonania kilku przeróbek, a na piętrze jest już wylewka, a w wylewce ogrzewanie podłogowe. Zdjęcie było zrobione wcześniej, teraz już są tynki na suficie.

    Tam, gdzie się dało przeróbki elektryki poprawadzilem w kanałach pustaków. Niestety, żeby pociągnąć jeden z punktów oświetlenia w docelowe miejsce muszę przejść przez tą belkę zaznaczoną na czerwono. Z innym przewodem być może musiałbym tez przejść przez jedną z belek biegnących prostopadle do tej zaznaczonej na czerwono, ale może uda się tego uniknąć.

    Bruzdy w belkach byłyby minimalnie głębokie, bo tynk prawie, że zakryje przewód, no i bruzda by przechodziła tylko przez jedną belkę (tą zaznaczoną na czerwono prostopadle do całej reszty belek). Co myślicie? Czy można tak zrobić?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marimarek Zobacz post
    Niestety, żeby pociągnąć jeden z punktów oświetlenia w docelowe miejsce muszę przejść przez tą belkę zaznaczoną na czerwono.
    Beli mają zazwyczaj otulinę na minimum. O ile wyszło idealnie. Więc lepiej jej nie tykać.
    A co powoduje, że nie możesz ominąć tego po ścianie i wejść na sufit tak, żeby nie przecinać belki?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jak masz fotki to prowadź przewód bruzdując w tynku pustaków. Przejście przez belkę można wykonać jeszcze w ścianie więc staje się ono zbędne.
    Jeśli już musi być to bruzda w poprzek lub pod kątem niczego nie zmieni.
    Raczej wycinaj bruzdownicą lub szlifierką kontową anizeli kując dłutem.
    Po przypadkowym odkryciu zbrojenia zabezpieczyć minią bo moze wyłazić na wierzch.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Dolna otulina zbrojenia belki Teriva 4.0/1 powinna wynosić 15mm.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    To belka rozdzielcza cała za zbrojona i zalana betonem.
    Może na poddaszu lub piętrze idzie tam ścianka działowa lub po prostu strop jest długi i belka ogranicza klawiszowanie.
    Faktycznie nad tą belką na piętrze idzie ścianka. Czy działowa nie wiem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Beli mają zazwyczaj otulinę na minimum. O ile wyszło idealnie. Więc lepiej jej nie tykać.
    A co powoduje, że nie możesz ominąć tego po ścianie i wejść na sufit tak, żeby nie przecinać belki?
    W zasadzie to mógłbym i wtedy zamiast robić mufy na suficie, to mógłbym puścić nowy kabel od włącznika, co jest chyba też bezpieczniejsze i bardziej prawidłowe. Tylko z mufą i przejściem przez belkę jest dodatkowe ~0,5m przewodu, a idąc od włącznika i omijając wszystkie belki wyjdzie ~6m.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dolna otulina zbrojenia belki Teriva 4.0/1 powinna wynosić 15mm.
    Czy to znaczy, że do tej głębokości można bezpiecznie kuć? Maksymalnie potrzebuję 10mm.


    Z innej beczki: Próbując przechodzić przez kanały pustaków w jednym miejscu mi się udało, a w innym wygląda na to, że pustaki są od siebie oddzielone. Jest wyraźny opór, wpuściłem też kamerkę endoskopową i też tak to wygląda (głowy sobie nie dam uciąć, bo super na tej kamerce wszystkiego nie widać, a lubi się ona obrócić w różne strony). W tym miejscu na pewno nie ma żadnej belki. Czy może tak być, że kanały pustaków są oddzielone w miejscach, gdzie nie ma żadnej belki? Wybaczcie jeśli to głupie pytanie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał marimarek Zobacz post
    Z innej beczki: Próbując przechodzić przez kanały pustaków w jednym miejscu mi się udało, a w innym wygląda na to, że pustaki są od siebie oddzielone. Jest wyraźny opór, wpuściłem też kamerkę endoskopową i też tak to wygląda (głowy sobie nie dam uciąć, bo super na tej kamerce wszystkiego nie widać, a lubi się ona obrócić w różne strony). W tym miejscu na pewno nie ma żadnej belki. Czy może tak być, że kanały pustaków są oddzielone w miejscach, gdzie nie ma żadnej belki? Wybaczcie jeśli to głupie pytanie.
    Możliwe że wykonawca na dłuższym odcinku co jakiś czas założył dekle do pustaków.
    Możliwe też że pustak był ukruszony i do wnętrza wciekło trochę zaprawy zatykając kanał.

    Teriva miała rózne wersje pustaków od 3 do 12 kanałów .
    Tynk ma ok 1 cm więc ustawiając bruzdownicę zrobisz rysę na belce bez innych uszkodzeń

    Odnośnie prowadzenia przewodu po ścianie aby trafić do właściwego przedziału pustaków to nie porównuj dodatkowych 6m przewodu z podziurawionym stropem bo moim zdaniem zawsze wygra cały strop.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Teriva miała rózne wersje pustaków od 3 do 12 kanałów .
    To chyba nic nie zmienia w kontekście dotychczasowych wypowiedzi, ale na 90% jest to pustak teriva 4.0/1 z ośmioma komorami. Patrzyłem na rysunki techniczne różnych pustaków teriva i ten zdecydowanie pasuje. Pasuje mniej więcej wymiarami caly pustak i ma wąskie i niskie kanały, których wymiary na tyle na ile się dało pomierzyć przez mały otwór tez pasuje mniej więcejdo rysunku.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marimarek Zobacz post
    To chyba nic nie zmienia w kontekście dotychczasowych wypowiedzi, ale na 90% jest to pustak teriva 4.0/1 z ośmioma komorami. Patrzyłem na rysunki techniczne różnych pustaków teriva i ten zdecydowanie pasuje. Pasuje mniej więcej wymiarami caly pustak i ma wąskie i niskie kanały, których wymiary na tyle na ile się dało pomierzyć przez mały otwór tez pasuje mniej więcejdo rysunku. redactle
    Dziękuję. To jest dokładnie to, czego szukałem.

  11. #11

    Domyślnie Wytrzymałość

    Też mam zrobiony strop na tevivie i okazało się że na tym stropie muszę dać zbiornik do CWU. Zbiornik do pompy ciepła stojący i teraz pytanie czy taki strop wytrzyma ciężar 300kg, średnica zbiornika 65cm. Ktoś się orientuję?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony