dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Ogrodzenie panelowe spadek 100cm na odcinku 13m

    Hej Forumowicze, jak polecalibyście robić "schodki" na linii 13 m ogrodzenia panelowego przy różnicy wysokości terenu 100 cm?

    Dokładnie wygląda to tak:
    1 Przęsło 250 cm - spadek 23 cm,
    2 Przęsło 250 cm - spadek 22,5 cm,
    3 Przęsło 250 cm - spadek 15 cm,
    4 Przęsło 250 cm - spadek 21 cm,
    5 Przęsło 250 cm - spadek 19 cm,
    6 Przęsło ~30 cm - spadek już praktycznie niezauważalny,

    Planuje do tego użyć podmurówki 25 lub 30 cm (finalnie ogrodzenie i tak będzie obsadzone krzewami), średni spadek to jakieś 20 cm na jednym przęśle, problem w tym że na trzecim przęśle wynosi tylko 15 cm a na poprzednich dwóch jakieś 23 cm,

    PS. Jakie wybrać słupki do takiego ogrodzenia, wysokość panelu to 153 cm + podmurówka, chodzi mi o ich wysokość i grubość ścianki, czy 220 cm wystarczy?
    Ostatnio edytowane przez bryan7 ; 05-05-2023 o 09:16

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Ale jaki masz problem .......... z zagłębieniem przęsła na jego początku?
    Używasz podmurówki 30 cm więc przy spadku 15 - 23cm nadal masz 7 - 15 cm ponad gruntem.
    Zagłębiając podmurówkę 22cm na jej końcu mam ją całą ponad gruntem.

    W tym przypadku użył bym dwóch podmurówek 20 - 25cm wpuszczając jedną z nich na początku przęsła o 23cm mam z obu 32cm ponad gruntem a na końcu przęsła 50cm ponad gruntem.
    Podobna zasada na różnicy 15 cm z tym że jedna podmurówka 30cm wystarcza.
    Do łączenia podmurówek najlepiej użyć stalowych ceowników systemowych montując je na takich wysokościach na jakich są podmurówki.
    Łączniki betonowe są OK ale w takim wypadku należało by używać po dwie na jeden słupek.

    Zakładając spadek o 2 cm na ostatnim 6 przęśle średni spadek na 6 przęseł i wyszło mi 17 cm , na 5 przęsłach wychodzi 20cm więc może lepiej trochę zniwelować teren przed ogrodzeniem i stosując podmurówkę 30 cm załatwić całość ogrodzenia.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-05-2023 o 09:26
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, mam już wszystko bardziej rozjaśnione,

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W tym przypadku użył bym dwóch podmurówek 20 - 25cm wpuszczając jedną z nich na początku przęsła o 23cm mam z obu 32cm ponad gruntem a na końcu przęsła 50cm ponad gruntem..
    50 cm ponad gruntem to już dość dużo ale to też jest opcja,

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Zakładając spadek o 2 cm na ostatnim 6 przęśle średni spadek na 6 przęseł i wyszło mi 17 cm , na 5 przęsłach wychodzi 20cm więc może lepiej trochę zniwelować teren przed ogrodzeniem i stosując podmurówkę 30 cm załatwić całość ogrodzenia.
    .
    Ostatnie przęsło będzie mieć tylko 30 cm szerokości. Na 5 przęsłach wychodzi dokładnie 20 cm i chyba rzeczywiście najlepiej będzie zniwelować trochę teren przed ogrodzeniem i użyć podmurówki 30 cm. Po przeliczeniu wszystkiego mógłbym zrobić tak (schodki 20 cm):
    PODMURÓWKA NR 1: 4 cm ponad gruntem, z drugiej strony 28 cm ponad gruntem
    PODMURÓWKA NR 2: 8 cm ponad gruntem, z drugiej strony 32 cm ponad gruntem
    PODMURÓWKA NR 3: 12 cm ponad gruntem, z drugiej strony 27 cm ponad gruntem
    PODMURÓWKA NR 4: 7 cm ponad gruntem, z drugiej strony 29 cm ponad gruntem
    PODMURÓWKA NR 5: 9 cm ponad gruntem, z drugiej strony 27 cm ponad gruntem
    Po wszystkim nieco zniwelować teren, przede wszystkim zabrać trochę ziemi spod podmurówki nr 1 i przenieść na podmurówkę nr 2, reszta została by bez zmian. Dodam że nie jest to ogrodzenie frontowe a tylko tył ogrodu.

    Kolejne pytanie, planuje użyć słupków 260 cm, w miejscach gdzie będą schodki i będzie wpuszczona podmurówka na głębokość 24 cm, obliczyłem że słupek będzie w betonie na głębokości tylko 47 cm (bo przecież nie mogę wylać betonu więcej, pod sam grunt, skoro będzie tam ceownik i podmurówka), czy te 47 cm słupka w betonie wystarczą?

    PS. Pytanie o grubość ścianki słupków, jakiej grubości użyć żeby to przetrwało więcej niż kilka lat? czy ścianka 1,5 mm ocynkowana + malowana proszkowo wystarczy?
    Czy miejsca gdzie będą mocowane, nawiercane ceowniki dodatkowo zabezpieczać, biorąc pod uwagę że będą one w gruncie i uszkodzona zostanie powłoka ocynku i farba?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Słupek przynajmniej 2mm ocynk, malowany proszkowo.
    Miejsca wiercenia zabezpieczać.
    Słupek ma 260
    Skoro podmurówka ma 30 i druga wedle pierwszej jest zagłębiona o 20 to jaki wysoki jest panel przęsła że zostaje Tobie 47cm
    30 pierwszej podmurówki + 20 drugiej podmurówki + 150 przęsła = 200cm.....więc słupek w betonie to 60 cm
    Słupek musi być zagłębiony w betonie na taką głębokość jaka pozostała.
    Poziom betonu musi być na dolnym poziomie podmurówki tak aby podmurówka nie była zabetonowana. ( to nie jest konieczność ale wygoda ).

    Ogrodzenie frontowe czy nie to nie oznacza że można to zrobić mniej dokładnie. Będziesz na to patrzył cały czas np. siedząc na tarasie z tyłu domu itp.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Miejsca wiercenia zabezpieczać.
    Przemalowanie farbą do metalu śrub, po zamocowaniu ceownika wystarczy? Chyba że wkręcać je dodatkowo na smar? Ceowniki planuje zamocować nierdzewnymi samowiertami Klimas. Jakieś inne zabezpieczenia słupka przy podłożu są jeszcze polecane?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Słupek ma 260
    Skoro podmurówka ma 30 i druga wedle pierwszej jest zagłębiona o 20 to jaki wysoki jest panel przęsła że zostaje Tobie 47cm
    30 pierwszej podmurówki + 20 drugiej podmurówki + 150 przęsła = 200cm.....więc słupek w betonie to 60 cm
    Policzyłem to tak, idąc od góry, dla słupka pomiędzy przęsłem nr 1 i 2:
    - 3 cm słupka wystającego nad panelem numer 1,
    - 20 cm schodek pomiędzy panelem nr 1 i 2,
    - 153 cm przęsło,
    - 4 cm odstępu pomiędzy podmurówką a panelem,
    - wkopana podmurówka pod panelem nr 2, podmurówka ma tutaj wystawać 8 cm nad gruntem a więc wylewam beton 22 cm poniżej gruntu,
    sumując rzeczywiście wychodzi ~58 cm, nie wiem skąd mi wyszło 47 cm

    Chciałbym jeszcze zadać kilka krótkich pytań,

    - jaki brać beton? myślałem nad gęstym B20 lub B25 z betoniarni,

    - kiedy od wylania betonu można zakładać ceowniki / podmurówkę, kiedy najwcześniej montować panele?


    pytanie co do ceny, wiem że wszystko jest aktualnie bardzo drogie ale myślałem ze całość wyjdzie jednak taniej niż to co dostałem w wycenach, do tego mówię o samym materiale, bez montażu i betonu.

    Dostałem wycenę dla paneli Wiśniowski i dla firmy Tabal z Lublina, chodzi o panel h153, fi 4mm, oczko 50x200, (przy czym po zapytaniu o realną grubość 4mm metalu, Pani powiedziała że w przypadku firmy Tabal, panel ma jakies 3,8mm, Wiśniowski 4mm, mimo wszystko są to detale), czy jest sens dopłacać do Wiśniowskiego? 1 szt. Tabal jest za 80 zł, Wiśniowski 100 zł. Paneli będę potrzebować kilkanaście (więcej niż mówione w pierwszym poście bo ogrodzenie będzie jeszcze szło w drugą stronę).

    w skrócie reszta:
    tańszy panel Tabal 80 zł
    słupek 260 cm 2mm 6x4mm 75 zł
    murek kaseton 30 cm 50 zł
    ceownik h30 10 zł
    obejma ze śrubą nierdzewna a2 5 zł
    furtka 170x100cm 800 zł!
    słupek do furtki 60x60x2mm 130 zł za sztukę

    bez furtki wychodzi jakieś 94 zł za mb (potrzebuje 27 metrów), to cena bez montażu i betonu, z furtką wychodzi 130 zł za mb, czy to nie wygórowana cena?
    Ostatnio edytowane przez bryan7 ; 08-05-2023 o 15:01

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    B20 jest wystarczający.
    Nie wiem tylko czy z betoniarni czy w workach.
    Problemem może być osadzenie wszystkich słupków jednego dnia i ich wypoziomowanie dokładnie tak aby wszystko pasowało.
    Dlatego zastanów się dokładnie i przemyśl siły na zamiary.
    Bierz tego Tabala.
    Przy wkrętach samowiercących nie wiem czy zabezpieczanie ma jakikolwiek sens ale pryśnij wkręty jakąkolwiek farbą w sprayu obficie tak aby farba dotarła do gwintu i wniknęła do wewnątrz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź,

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    B20 jest wystarczający.
    Nie wiem tylko czy z betoniarni czy w workach.
    Problemem może być osadzenie wszystkich słupków jednego dnia i ich wypoziomowanie dokładnie tak aby wszystko pasowało.
    Dlatego zastanów się dokładnie i przemyśl siły na zamiary..
    Racja, w sumie mam do osadzenia 9 słupków + 2 słupki na furtke (furtka z zastrzałem pomiędzy słupkami co daje dużo więcej betonu), razem wyjdzie około 0,6 m3 betonu (nie liczyłem jeszcze dokładnie), beton B20, od momentu przywiezienia betonu powinienem mieć jakieś 2 i pół godziny na całość, daje to jakieś 13 minut na jeden słupek. Ewentualnie mogę podzielić to na dwie dostawy, 0,3 m3 betonu i później kolejna dostawa. Beton w workach raczej się nie opłaci, więcej pracy i większy koszt (nawet jeżeli betoniarnia przyjedzie 2 razy).

    Niedługo przyjedzie materiał i będę zabierał się do prac, otwory już zrobione, co do spadu o którym była wcześniej mowa, mogę prosić o informacje czy dobrze się do tego przymierzam?

    - 5 przęseł, spad kolejno 23, 23, 15, 21, 19 - średnia to jakieś 20 cm i o tyle planuje zrobić schodki na każdym przęśle,
    - spad będę niwelować podmurówką h-30 cm, żeby na całości spad był równy to podmurówka nad gruntem będzie kolejno o: nr1 - 4 i 28 cm, nr2 - 8 i 32 cm, nr3 - 12 i 27 cm, nr4 - 7 i 29 cm, nr5 - 9 i 27 cm. Poniżej załączam na szybko zrobiony obrazek.
    - słupek nad podmurówką musi wystawać o: 4 cm odstęp mur-panel + panel 153 cm + 3 cm nad słupkiem, razem = 160 cm, tam gdzie schody dodatkowo dochodzi 20 cm czyli 180 cm / plus do całości wysokość podmurówki przy słupku.

    Zgodnie z tym, pierwszy słupek nad gruntem wstawiam na wysokość 160 cm plus 4 cm wystającej podmurówki a więc 164 cm, drugi (dla tego samego przęsła) na wysokość 160 + 28 = 188 cm, każdy kolejny tak samo tzn. wysokość 160 plus wystająca nad gruntem podmurówka (32, 27, 29, 27).
    Jednak żeby ułatwić sprawę ze wstawianiem słupków na wymaganą wysokość, myślałem żeby (jeszcze przed zalewaniem otworów) nad żyłką wyznaczającą linie ogrodzenia, puścić kolejną żyłkę idącą dokładnie np. 40 cm nad drugim i ostatnim otworem, czyli w moim przypadku każdy słupek nad tą żyłką powinien wystawać o 148 cm (188 cm drugi słupek - 40 cm), wcześniej tą wysokość zaznaczyłbym na słupkach taśmą i do niej wbijałbym słupki w każdym następnym otworze.


    Czy dobrze sie do tego przymierzam?
    obrazek:
    Kod:
    https://i.imgur.com/cjVYEcr.png
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gfgfd.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	464926
    Ostatnio edytowane przez bryan7 ; 10-05-2023 o 14:43 Powód: załącznik

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony