dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Częściowe odlesienie działki - ograniczenia

    Dzień dobry,

    Jestem zainteresowany kupnem działki oznaczonej numerem 301/22. Poniżej rzut. Mam natomiast pewne obawy związane z częścią terenu oznaczoną jako LsV. Działka ma około 650m2 i odlesiona będzie powierzchnia 500m2, reszta już nie - ze względu na koszty i kary związane z odlesieniem większej części. Na części LsV nie będzie drzew, mają zostać wycięte.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2023-05-06-17-39-51-921_com.google.android.apps.docs.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	106,3 KB
ID:	464885

    1. Czy będąc późniejszym właścicielem gruntu oraz nieruchomości mogę działkę w całości ogrodzić płotem?

    2. Czy na części działki oznaczonej jako LsV mogę postawić np. domek narzędziowy niewymagający zgłoszenia?

    3. Jak wyglądają roczne opłaty za część LsV? Czytałem, że do 10 lat trzeba płacić "odszkodowanie" za przedwczesną wycinkę drzew. Czy dobrze interpretuję, że w tym przypadku tej opłaty nie będzie?

    4. Czy nadleśnictwo może mi przejąć część działki oznaczonej jako LsV?

    5. Czy są jakiekolwiek inne ograniczenia w przypadku tej działki?



    Dziękuję za wszelkie informacje.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cały problem jest taki że działka tylko w części została wyłączona z produkcji rolnej lub leśnej ( odlesiona ) ze względu na opłaty.

    Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 ustawy osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.

    Z kolei art. 12a ustawy stanowi, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego: do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego.

    Działkę możesz ogrodzić ale tylko w części odlesionej.

    2. TJeśli działka została odlesiona to jest możliwość postawienia domku narzędziowego ale za ogrodzeniem jest tyo raczej bezcelowe a jeśli już to tak aby ściana frontowa z drzwiami była w lini ogrodzenia.
    Postawienie czegokolwiek nawet budynku gospodarczego na działce leśnej czyli w Twoim przypadku za ogrodzeniem jest niemożliwe.

    3. Odnośnie podatku to musisz się tego dokładnie dowiedzieć bo jest on uzależniony od średniej ceny sprzedaży drewna określonej przez GUS. na takiej powierzchni.. Na dziś jest to 42,73 zł / ha
    Odszkodowanie nie istnieje właśnie dlatego ze działka została odlesiona tylko w części 0,5 ha

    4. Nie. Nie po to Nadleśnictwo sprzedało grunt aby następnie go przejmować lub odkupować.

    5. Innych ograniczeń nie ma.

    Musisz przed zakupem dokładnie dowiedzieć się co zostało odlesione i na jaką część zostały wydane warunki zabudowy lub MPZP.
    Warunki zabudowy muszą być uzgodnione z Lasami Państwowymi gdyż w przeciwnym wypadku mogą oni wystąpić o ich unieważnienie.

    Jakakolwiek wycinka drzew wymaga zgody
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy mogę we własnym zakresie ostatnie 150m2 działki wyłączyć z produkcji leśnej? Czy w praktyce jest to skomplikowane i kosztowne?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Raczej skomplikowane i kosztowne. Dowiedzieć się w nadleśnictwie i gminie zawsze można.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-05-2023 o 09:18
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanZeromski Zobacz post
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy mogę we własnym zakresie ostatnie 150m2 działki wyłączyć z produkcji leśnej? Czy w praktyce jest to skomplikowane i kosztowne?
    Po uprzednim pozytywnym uzgodnieniu z DOLP, zlecasz geodecie wykonanie "innej mapy do celów prawnych", występujesz o wydanie decyzji o trwałym wyłączeniu z prod leśnej, coś płacisz jednorazowo, coś przez 10 lat itd. i finito.

  6. #6

    Domyślnie

    Rozmawiałem ze sprzedawcą działki i podobno cała działka jest w MPZP przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, zapewniał że można ją ogrodzić jak i posiać na terenie nieodlesionym trawę czy postawić domek narzędziowy. Jedynym ograniczeniem jest budowa w części nieodlesionej np. garażu wymagającego pozwolenia, ponieważ tego pozwolenia po prostu nie dostanę. Czy faktycznie tak wynika z MPZP? Gdyby do interpretacji było coś jeszcze potrzebne to wyślę. Lasy Państwowe z kolei mi powiedziały, że ogrodzić działkę płotem mogę, ponieważ cała działka jest moją własnością, natomiast nie mogę tam nic postawić (zaznaczę, że była to rozmowa przez telefon i Pan udzielający odpowiedzi nie widział MPZP). Kogo nie pytam to inna opinia. MPZP powinien być chyba jednoznaczny i określać jak mogę traktować działkę a jak nie? Podobno cała działka jest jako G-MNU i z planu wszystko wynika.
    Ostatnio edytowane przez StefanZeromski ; 13-05-2023 o 15:44

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Patrzysz na mapę MPZP (symbole literowe) , na częśc opisową ogólną oraz opis dla "twojej" jednostki planistycznej. Najlepiej idż do architekta na mejscu i wszystko ci wytłumaczy. Rozmowa potrwa ze dwie godziny, więc raczej nie będzie za darmo - to chyba oczywiste.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony