dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie Rozluźnienie gleby piaskiem, ile potrzeba?

    Witam, mam na działce ziemię gliniasta, w celu wyrównania działki w zeszłym roku została zebrana warstwa ziemi, po opadach miejscami gdzie nie wyrosła trawa/chwasty(nic nie sądziłem, samo się nasiało) robi się grząsko i błotniście.
    Miałem plan dosypania 10cm piasku na wierzch i zmieszania wszystkiego glebogryzarka separacyjną w celu rozluźnienia, osadzone obrzeża pokazują że mam max 2-3cm miejsca na podwyższenie gruntu. Tak mała ilość piasku ma sens licząc na glebę, na której będzie ładny trawnik? Czy może zostaje mi kolejny raz zebrać ziemię za całej powierzchni i sypać grubo piasku? Czy to nie wyjałowi całkowicie ziemi(nie ma kompostowni w okolicy)?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oczywiście, ze jak usunąłeś wierzchnią, żyzną warstwę ziemi, to ją wyjałowiłeś.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Część humusu wróciła po wybraniu na wierzch, pomijając pojedyncze place działka się zazieleniła, miejscami wyrasta rzepak, jest jednak grząsko, stąd pytanie ile piachu trzeba aby trochę rozluźnić glebę. Może aby użyźnić po rozluźnieniu nie mając kompostu egzamin zda saletra amonowa rozrobiona z wodą?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie wiem co to znaczy gliniasta bo to pojęcie jest bardzo szeroko rozumiane. Ale rozluźnianie piaskiem takim zwykłym np do murowania
    Najlepiej jest użyć do tego piachu rzecznego, ja wykorzystałem na 6 ar ok 23 tony. Nie tworzyłem podłoża pod trawnik ale pozbywałem się gliniastego gruntu. Do tego poszło ok 4m3 trociny iglasto liściastej i 10m3 kompostu.....który zresztą idzie w ilości 3m3/rok. Czy zmieniłem środowisko myślę, że tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6449.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	464902Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190620_144608.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	464903Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190620_145135.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	464904Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190620_145806.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	464905
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Dlaczego piasek 0-2 nie spełni funkcji rozluźniającej?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Bo jeśli masz naprawdę glinę to tworzy się taka masa jak do lepienia cegieł. Jeśli oczywiście wymieszana to glebogryzarką. Taki piasek jest zbyt miałki jeśli można tak napisać i uplastycznia tylko tą glinę. Może jakby zmieszał to 1:1 ale ile tego piachu trzebaby sypać?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Witam, mam na działce ziemię gliniasta, w celu wyrównania działki w zeszłym roku została zebrana warstwa ziemi, po opadach miejscami gdzie nie wyrosła trawa/chwasty(nic nie sądziłem, samo się nasiało) robi się grząsko i błotniście.
    Miałem plan dosypania 10cm piasku na wierzch i zmieszania wszystkiego glebogryzarka separacyjną w celu rozluźnienia, osadzone obrzeża pokazują że mam max 2-3cm miejsca na podwyższenie gruntu. Tak mała ilość piasku ma sens licząc na glebę, na której będzie ładny trawnik? Czy może zostaje mi kolejny raz zebrać ziemię za całej powierzchni i sypać grubo piasku? Czy to nie wyjałowi całkowicie ziemi(nie ma kompostowni w okolicy)?
    Może najpierw zamieść fotki i opisz przez jaki czas teren jest grząski po deszczu.
    2 - 3 cm na podwyższenie terenu poprzez nawiezienie ziemi ogrodowej ( czarnoziemu ) to trochę mało.
    Dla trawnika gliniasta ziemia pod warstwą urodzajną to dobre rozwiązanie bo magazynuje ona wilgoć.
    Stąd też pytanie przez jaki czas jest grząsko.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Po opadach deszczu przez dosłownie cały dzień woda w kałużach stała cały kolejny a grząsko było nawet dwa dni. W rogu działki mam nieckę, w której woda stoi od 4tygodni. Czarnoziem tak cienko i nie zmieszany zostanie zmyty przez deszcz moim zdaniem stąd pomysł mieszania z piaskiem
    https://ibb.co/PWf6Q8s
    https://ibb.co/qBs33j5
    https://ibb.co/Jd1zfqf
    https://ibb.co/JR4VkVM
    https://ibb.co/6X90XtQ

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Dlaczego piasek 0-2 nie spełni funkcji rozluźniającej?
    Bo zrobisz z gliny beton. Używa się zwiru a nie piasku

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli porządna glebogryzarka to weźmie to nawet piasku bym tu nie dawał tylko dużo obornika takiego z większością słomy. i drobna kora lub liście.
    Dobrze przemielić całość i w następnym sezonie będzie już troszkę lepiej.
    Jeśli taki zabieg poprawisz w następnym sezonie to w wyniku dostaniesz żyzną i przepuszczalną warstwę jako baza pod lepszą ziemię.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-05-2023 o 20:33
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony