dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Świerki srebrne problem

    Witam,

    Posadziłem na wiosnę na podwórku z 20 świerków srebrnych. Nie dawałem im nawozu, ale patrzę w sobotę jakieś takie blade się robią bez koloru, smutno wyglądały. Więc dałem im nawozu do niebieskich iglaków. Ale teraz tak myśle może to jakaś choroba jakiś grzyb albo jakieś robaki?

    Bo dziwne że 20 wygląda dokładnie tak samo słabo które rosną w tym miejscu, a z drugiej strony działki też posadziłem 5 w tym samym czasie i są ok.

    Ziemia wszędzie była dobra dawana, dobrze było kopane, a korzenie miały na prawdę spore. Kupiłem z plantacji sprawdzonej. 60 cm wysokości taki świerk.

    Może trzeba szybko czymś opryskać? tylko czym? bo nie wiadomo czy to jakiś pędziorek, mszyca czy grzyb? Bo nic tam specjalnego na igłach nie widać, po prostu kolor tracą blade się robią, lekko żółtawe już. Może odżyją po nawozie, ale może profilaktycznie im coś dać oprysku

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nawóz chorym roślinom tylko przeszkadza.
    Szansa na to, ze zabrakło im mikroelementów w świeżo nawiezionym podłożu jest niewielka. Chyba, że popełniłeś podstawowy błąd i sadziłeś w torfie. To wówczas torf jest przyczyną.

    Podstawowe pytanie - czy masz wysoki poziom wód gruntowych lub po ulewach/roztopach woda stała w ogrodzie?

  3. #3

    Domyślnie

    Robiłem tak że kupiłem kwaśny torf tak jak mi kazał sprzedawca. Brałem 2 łopatki i mieszałem z ziemią rodzimą i tak zasadziłem.
    Ziemię mam gliniastą. Poziom wód niski, tu nigdy nie stoi woda, tu w lecie jest skała, ale teraz jest jescze wilgotno.

    Może ja przesadzam i tak mają na początku ? Ale to takie dziwne bo inne są ładne które mam czy miałem...

    Kupiłem od starszego Pana który to tak delikatnie wykopywał, korzenie bardzo duże nawet były i on żadnego nie uszkodził. Więc sadzonka na pewno dobra, zresztą wszystko od niego kupuje i jest dobre.

    Obok przy granicy jest pole, no ale w tym polu nic nie było robione teraz nikt tego nie opryskiwał itp. Tam rośnie rzepak który był siany na jesieni, a ja teraz na wiosne sadziłem w kwietniu świerki

    Pomyślałem może pędraki bo rok temu tam łąka była. ale nic nie widziałem kopiąc.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musisz poczekać na przyrosty. Jak ich nie będzie to raczej się nie przyjęły

  5. #5

    Domyślnie

    A kiedy te srebrne powinny mieć przyrosty? Czerwiec?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja kiedyś wziąłem od sąsiada świerka srebrnego, którego miał na święta a później wystawił na balko, oczywiście w doniczce. Wyglądał podobnie jak Twoje z opisu. Był chyba kwiecień. Wziąłem go do siebie na balkon, bardzo mocno podlewalem i w czerwcu posadziłem na działce. Dopiero na następny rok miał jakie kolwiek przyrosty a teraz to już ma ze 3m. Wiec ja bym już ich nie skreślał.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaledr Zobacz post
    A kiedy te srebrne powinny mieć przyrosty? Czerwiec?
    Normalnie teraz, ale świezo posadzone mogą faktycznie mieć dopiero w czerwcu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony